Sexuální touha a testosteron: vztah vysvětlen

Sexuální touha a testosteron: vztah vysvětlen

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Testosteron by mohl použít nového publicistu. Za ta léta se stal zkratkou pro některé z méně žádoucích mužských vlastností - agresivita, násilí, nevysvětlitelná popularita Nickelback. Ale pravdou je, že i ženy mají testosteron. Muži s vyšší hladinou testosteronu nejsou automaticky násilníci. Ve skutečnosti je testosteron Martin Sheen, nikoli Charlie Sheen, hormonů. Je to životně důležité a nepostradatelné pro několik tělesných procesů. Jedním z nich je sexuální touha.

Životně důležité orgány

 • Testosteron je důležitý pohlavní hormon u mužů a žen, který ovlivňuje mnoho různých tělesných procesů.
 • Testosteron je jedním z hormonů, které stimulují mužský a ženský pohlavní styk.
 • Nízká hladina testosteronu (nízká T) může způsobit nízké libido spolu s mnoha dalšími příznaky.
 • Nízké T lze diagnostikovat krevním testem (provádí se dvakrát).
 • Substituční léčba testosteronem, která má několik forem, může zmírnit příznaky.

Co je testosteron?

Testosteron je pohlavní hormon u mužů i žen. U mužů se produkuje ve varlatech v reakci na signály z hypofýzy (některé se tvoří také v nadledvinách). Spolu s DHT (další hormon syntetizovaný z testosteronu) je testosteron zodpovědný za fyzické změny, ke kterým dochází u mužů v pubertě, včetně sekundárních sexuálních charakteristik, růstu svalů a produkce spermií. A je důležité, aby celý život probíhalo mnoho tělesných procesů u mužů i žen.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

U mužů hraje testosteron hlavní roli v:

způsobují léky na krevní tlak přibírání na váze
 • Libido
 • Erektilní funkce
 • Produkce spermií
 • Hustota kostí a svalová hmota
 • Produkce červených krvinek
 • Růst ochlupení na obličeji a na těle
 • Nálada

Zvyšuje testosteron sexuální apetit?

Testosteron je jedním z hormonů, které fyziologicky stimulují mužský pohlavní styk. Jak to přesně dělá? Vědci si nejsou jisti, ale zjistili, že snížené libido je jedním z nejčastějších příznaků nízké hladiny testosteronu (nízké T).

Jako součást Studie stárnutí mužů v Massachusetts (MMAS) Vědci hovořili s 1632 muži o jejich sexuální touze a poté měřili hladinu testosteronu (Travison, 2006). Vědci zjistili, že muži, kteří uváděli nižší sexuální touhu, měli vyšší šanci na nízkou T.

Nízký testosteron a sex

Nízký testosteron, známý také jako hypogonadismus, je abnormálně nízká hladina testosteronu v krvi, měřící méně než 300 ng / dL (nanogramy na deciliter). Normální hladina testosteronu je mezi 300 a 1 000 ng / dl. Podle Clevelandské kliniky má asi 40% mužů ve věku 45 let nebo starších nízkou hladinu testosteronu.

Úroveň testosteronu přirozeně klesá s věkem, počínaje kolem 30. roku a nadále klesá asi o 1% ročně. Hypofýza vysílá méně zpráv, které říkají varlatům, aby vytvářely testosteron, a varlata poslouchají. Mezitím se u mužů s věkem zvyšuje bílkovina zvaná globulin vázající pohlavní hormony (SHBG). To vše snižuje aktivní (a.k.a. volnou) formu testosteronu v těle.

Protože T ovlivňuje tolik tělesných systémů, nízké hladiny mohou mít několik zdánlivě nesouvisejících příznaků, včetně únavy, ztráty svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku a anémie (nízký počet červených krvinek).

Pokud jde o sexuální zdraví, může způsobit nízký testosteron

 • Nízké libido
 • Erektilní dysfunkce se ztrátou ranní erekce
 • Snížený počet spermií
 • Neplodnost

U mužů s nízkým obsahem testosteronu lze jejich příznaky vyřešit substituční terapií testosteronem.

Způsobuje nízký testosteron ED?

Může. Ve většině případů je však ED způsobena jinými faktory. Pokud vaše hladina testosteronu není nízká, léčba testosteronem pravděpodobně ED nevyléčí. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o erektilní dysfunkci, zde.

Poskytovatel zdravotní péče může měřit hladinu testosteronu krevním testem. Hladiny T jsou obvykle nejvyšší ráno a mohou se měnit po celý den. Lékaři tedy obvykle vyžadují, aby byly nízké hladiny testosteronu v časných ranních hodinách (obvykle mezi 7 a 9 hodinou) v různé dny (<300 ng/dL) before diagnosing hypogonadism in men. That’s a relatively good sign of a chronic issue.

Co je léčba testosteronem?

Testosteronová substituční terapie (TRT) je způsob, jak FDA schválit způsob, jak zvýšit hladinu testosteronu a léčit jej příznaky nízkého testosteronu . Terapii testosteronem lze podávat těmito způsoby:

 • Kožní náplast
 • Gely
 • Injekce
 • Chirurgicky implantované pelety
 • Tablety

Častým vedlejším účinkem substituční terapie testosteronem je nízký počet spermií. Umělý testosteron může způsobit, že vaše tělo zpomalí produkci pohlavních hormonů, protože si myslí, že toho děláte dost. To může mít nežádoucí vedlejší účinek zpomalení produkce spermií a zhoršení schopnosti vašeho těla vytvářet si vlastní testosteron, což vás může stát závislými na pokračujícím TRT.

Podle Americké urologické asociace mohou další nežádoucí účinky zahrnovat akné, zvětšenou prostatu, zvětšená prsa, nižší plodnost a zhoršení spánkové apnoe. Data jsou protichůdná, ale FDA dospěla k závěru, že TRT může zvýšit riziko kardiovaskulárních problémů.

jak posílit erekci

Pokud trpíte chronickou nízkou sexuální touhou nebo sníženou sexuální funkcí, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Mohou vás vyhodnotit ohledně dalších stavů, které mohou způsobovat vaše příznaky, případně vás odkázat na specialistu v endokrinologii a předepsat léčbu testosteronem, pokud je pro vás to pravé.

Reference

 1. Travison, G., T., Morley, E., J., Araujo, Donnell,… B., J. (2006, 1. července). Vztah mezi libidem a hladinami testosteronu u stárnoucích mužů. Citováno z https://academic.oup.com/jcem/article/91/7/2509/2656285
Vidět víc