Výhody selenu: zde je 7, které dokazuje věda

Výhody selenu: zde je 7, které dokazuje věda

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co potřebuje vaše tělo k udržení metabolismu a funkce štítné žlázy na šňupací tabák? Získání dostatečného množství paliva a svalové hmoty může pomoci vašemu metabolismu, ale nebudete udržovat zdravou štítnou žlázu tím, že budete žít z bílkovinného prášku. I když jsou naše metabolity poměrně komplikované, existuje jedna věc, o které víme, že je naprosto zásadní pro udržení pece na spalování kalorií: selen. Tento základní minerál je stopový prvek, který můžeme získat prostřednictvím dietních zdrojů a doplňků. Ale váš metabolismus není vše, co ovládá.

Selen se také podílí na procesech v celém těle, počínaje mozkem a rozšiřujících se až k buňkám na špičkách prstů na nohou. Mnoho z jeho zdravotních výhod přináší proteiny obsahující selen, nazývané selenoproteiny (Labunskyy, 2014). Ale stejně jako u mnoha živin, které potřebujeme, i příliš mnoho může být stejně nebezpečné jako příliš málo. Znalost vašich potřeb vám pomůže dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi nízkou úrovní selenu a toxicitou selenu, což je vážný stav, který může způsobit vedlejší účinky, jako je vypadávání vlasů, únava, nevolnost a zvracení. Doporučená denní dávka (RDA) pro dospělé ve věku nad 14 let potřebuje 55 mikrogramů (mcg) denně, i když tento počet vyskočí na 60 mcg u těhotných žen a 70 mcg u kojících žen (Office of Dietary Supplement, 2019).

Vždy byste však měli mluvit se zdravotníkem, který dokáže posoudit vaše individuální potřeby. Někteří lidé, jako jsou lidé s gastrointestinálním onemocněním, jako je Crohnova choroba, HIV nebo problémy s ledvinami vyžadující dialýzu, mají problémy se vstřebáváním selenu, a proto možná budou muset užívat vyšší dávky. Vždy dodržujte lékařskou pomoc s doplňky selenu, abyste zabránili riziku toxicity.
Přínosy selenu pro zdraví

Nemůžeme si selen vyrábět sami, a to znamená, že se musíme spoléhat na svoji stravu, doplňky selenu nebo jejich kombinaci, abychom získali dostatek. I když se při užívání vysoce kvalitního doplňku nestalo nic špatného, ​​nemělo by být obtížné, aby si lidé, kteří se již snaží jíst zdravou stravu s nízkým obsahem zpracovaných potravin, udrželi hladinu selenu na samotných dietních zdrojích. Může to trvat trochu plánování, ale myslíme si, že jakmile si přečtete tyto přínosy selenu pro zdraví, budete souhlasit, že to stojí za to.Životně důležité orgány

 • Selen je stopový minerál, který musíme získat prostřednictvím stravy nebo doplňků.
 • Tento minerál je nezbytný pro zdraví štítné žlázy a funkční metabolismus.
 • Selen je také silný antioxidant a může snižovat oxidační stres, který je spojen s mnoha chronickými chorobami, od cukrovky typu 2 po některé typy rakoviny.
 • Ačkoli existují důkazy o tom, že selen může mít určitý ochranný účinek proti některým druhům rakoviny, je třeba v této oblasti provést další výzkum.
 • Brazilské ořechy jsou nejúčinnějším zdrojem potravy, ale maso, mořské plody a mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem důležitých minerálů.

Výhody selenu

Může chránit před srdečními chorobami

Metaanalýza 25 studií zjistila, že zvýšení koncentrací selenu (odebraného z krve a nehtů na nohou) o 50% snížilo riziko srdečních onemocnění o 24% (Flores-Mateo, 2006). Vědci se domnívají, že mnoho z toho má co do činění s protizánětlivými účinky tohoto minerálu. Zánět je rizikovým faktorem pro ischemickou chorobu srdeční. A další metaanalýza 16 klinických studií zjistila, že suplementace selenem úspěšně snížila sérový C-reaktivní protein (CRP), marker zánětu. Stejný přehled zjistil, že tento základní minerál zároveň zvýšil hladinu silného antioxidantu zvaného glutathionperoxidáza (Ju, 2017).

Selen tedy může nejen snižovat markery zánětu, ale také zmírňovat oxidační stres, což je stav, kdy jsou volné radikály a antioxidanty v těle nevyvážené, což vede k poškození buněk. Oxidační poškození je také spojeno s několika chronickými chorobami, včetně kardiovaskulárních onemocnění (CVD).

reklama

Roman Daily - multivitamin pro mužeNáš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

může herpes zmizet sám
Zjistit více

Posiluje imunitní systém

Schopnost selenu snižovat oxidační poškození však neznamená jen posílení zdraví vašeho srdce. Snížení oxidačního stresu ve skutečnosti snižuje zánět a posiluje váš imunitní systém. Ve skutečnosti máme typy imunitních odpovědí: typ Th1 na viry a intracelulární bakterie a typ Th2 na parazitické červy a extracelulární parazity. Selen může zvýšit imunitní odpověď typu Th1 více než typ Th2. Studie však podtrhují, že základní minerál selen je schopen zvýšit imunitní odpověď a že nedostatek selenu může zpomalit reakci imunitních buněk (Hoffmann, 2008). Suplementace selenem také zvyšuje počet bílých krvinek a může také zlepšit funkci T-buněk, specifického typu bílých krvinek (Hawkes, 2001).

Zabraňuje poškození volnými radikály

Již jsme zmínili antioxidační vlastnosti selenu. Tento stopový minerál, který působí jako antioxidant, dokáže vyrovnat volné radikály v těle a zabránit jim v poškození buněk souvisejícím s oxidačním stresem. Stojí za zmínku, že volné radikály jsou přirozenými vedlejšími produkty některých základních procesů ve vašem těle, jako je metabolismus. Vnější zdroje však mohou také produkovat volné radikály, jako je znečištění a cigaretový kouř.jak přimět ptáka, aby rostl

Může podporovat kognitivní funkce

Alzheimerova choroba není jediným neurologickým stavem, s nímž je spojen oxidační stres. Bylo také spojeno s Parkinsonovou chorobou a roztroušenou sklerózou. Takže selen může snížit oxidační poškození a tím snížit riziko Alzheimerovy choroby a chránit vaše kognitivní zdraví. U pacientů s Alzheimerovou chorobou bylo zjištěno, že mají nízkou hladinu selenu a dalších živin, jako je vitamin C a vitamin E (de Wilde, 2017).

Ačkoli se zdá, že antioxidanty si zachovávají kognitivní schopnosti, tato výhoda selenu se netýká pouze lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Jedna studie zjistila, že dospělí, kterým byla podána směs antioxidantů, která obsahovala selen, měli na konci výzkumu lepší skóre v epizodické paměti, výkonném fungování a verbální paměti - i když zlepšení poslední dovednosti bylo vidět pouze v případě, že účastník byl nekuřák nebo měl nízké základní hladiny vitaminu C (Kesse-Guyot, 2011). Ale i v případech zahrnujících neurologické stavy může selen pomoci. Další studie poskytla účastníkům, kteří již měli mírné kognitivní poruchy, jeden brazilský ořech denně (nejúčinnější dietní zdroj tohoto minerálu) po dobu šesti měsíců, aby zvýšili hladinu selenu v krvi. Ve srovnání s kontrolní skupinou měli ti, kteří dostali para ořechy, lepší výsledky na konci pokusu ve verbální plynulosti a konstrukční praxi, koncept spojování různých částí tak, aby vytvořili jednotný celek, který lidé používají při mnoha různých činnostech (Cardoso, 2016).

Důležité pro zdraví štítné žlázy

Nakonec se dostaneme k štítné žláze a tím i k vašemu metabolismu. Tato malá, ale silná část vašeho těla má nejvyšší koncentraci selenu ze všech vašich tkání (Ventura, 2017). A štítná žláza více než reguluje váš metabolismus prostřednictvím uvolňování hormonu štítné žlázy. Tato žláza ve tvaru motýla v přední části krku také pomáhá se správným růstem. Nízká hladina selenu však byla spojena s onemocněním štítné žlázy, zjistila epidemiologická studie (Wu, 2015). A nejen hypotyreóza, nedostatečně aktivní štítná žláza, ale také Hashimotova tyroiditida, autoimunitní stav, při kterém tělo útočí na štítnou žlázu.

Zvýšený příjem selenu však může prospět lidem s oběma formami onemocnění štítné žlázy. Tři měsíce suplementace selenem úspěšně snížily protilátky u účastníků s Hashimotovým v jedné studii (Toulis, 2010). Další zjistil, že dvě nejvyšší míry spotřeby selenu v potravě byly spojeny s nižším rizikem vzniku subklinické hypotyreózy, což je stav, kdy je štítná žláza neaktivní, ale ne do té míry, v jaké poskytovatelé zdravotní péče předepisují náhradu hormonů štítné žlázy (Andrade, 2018). Ale zatímco selen může pomoci těm, kteří mají onemocnění štítné žlázy, doplnění by mělo být doplňkem, nikoli náhradou za lékařské ošetření.

Může podporovat zdraví prostaty

Je pro nás důležité okamžitě pokrýt jednu věc: I když se uvádí, že selen může snížit vaše riziko rakoviny, metaanalýza zjistila, že výzkum o tom ve skutečnosti nenasvědčuje (Vinceti, 2018). To neznamená, že současný výzkum této minerální látky a prevence rakoviny není nadějný. Selen se osvědčil jako schopný snížit poškození DNA a oxidační stres, které jsou spojeny s rizikem rakoviny (Rayman, 2005). Snad nejnadějnější je studie publikovaná v roce 2016. Vědci zjistili, že vyšší hladiny selenu v krvi byly spojeny s nižší mírou několika typů rakoviny, včetně rakoviny plic, rakoviny prsu a rakoviny prostaty. Bohužel ani tato studie nenalezla souvislost mezi rizikem rakoviny selenu a kůže, rakoviny močového měchýře nebo kolorektálního karcinomu (Cai, 2016).

Může bojovat s příznaky astmatu

Alergické astma, nejběžnější typ tohoto stavu, je ve své podstatě chronickou zánětlivou poruchou (Murdoch, 2010). Díky protizánětlivým účinkům selenu může tento minerál pomoci zmírnit příznaky astmatu. I když je třeba udělat více práce na lidském zdraví, výzkum na zvířatech ukázal, že suplementace selenem může mít smysl jako součást léčby astmatu - v závislosti na výchozím stavu selenu u jednotlivce. Suplementace tímto minerálem se jeví jako efektivnější v podmínkách, kdy byl selen v krvi nízký (Norton, 2011).

Ale to pravděpodobně nevylučuje mnoho lidí kvůli výhodám doplňování selenu. Bylo zjištěno, že astmatici mají nízkou hladinu selenu. Ale i mezi lidmi s mírným až středně těžkým astmatem s nízkým selenem ve srovnání s osobami bez zánětlivého stavu lze pozorovat vztah mezi funkcí plic a stavem selenu. Vyšší hladiny selenu jsou spojeny s lepší funkcí plic ještě před léčbou doplňky (Guo, 2011).

Jak získat dostatek selenu

Pro většinu lidí je dostatek selenu stejně snadné jako kontrola, zda je v denní nebo týdenní stravě několik potravin s obsahem pevného selenu. Zvyšování nízkých hladin selenu však ani nevyžaduje, abyste denně přijímali potravinové zdroje tohoto minerálu - i když pravděpodobně už jíte. Běžné potraviny, jako je maso, mořské plody a mléčné výrobky, jsou kvalitním zdrojem, ale i vegani mohou snadno získat kvalitní množství selenu pouhým jídlem para ořechů několikrát týdně.

Ale doplňky stravy mohou být pro některé lidi nezbytné nebo užitečné, aby se zlepšil nebo udržel stav selenu. Doplňky mohou obsahovat různé formy selenu, jako je seleničitan sodný, selenomethionin nebo dokonce obojí. Ačkoli mohou být nutné krátkodobé vysoké dávky k nápravě nedostatku selenu, měly by být vždy pod dohledem lékaře, protože toxicita selenu může být nebezpečná.

Reference

 1. Andrade, G., Gorgulho, B., Lotufo, P., Bensenor, I., & Marchioni, D. (2018). Příjem selenu v potravě a subklinická hypotyreóza: průřezová analýza studie ELSA-Brasil. Živiny, 10 (6), 693. doi: 10,3390 / nu10060693
 2. Cai, X., Wang, C., Yu, W., Fan, W., Wang, S., Shen, N.,… Wang, F. (2016). Expozice selenu a riziko rakoviny: aktualizovaná metaanalýza a meta-regrese. Vědecké zprávy, 6 (1). doi: 10,1038 / srep19213
 3. Cardoso, B. R., Apolinário, D., Bandeira, V. D. S., Busse, A. L., Magaldi, R. M., Jacob-Filho, W., & Cozzolino, S. M. F. (2015). Účinky konzumace para ořechů na stav selenu a kognitivní výkon u starších dospělých s mírným kognitivním poškozením: randomizovaná kontrolovaná pilotní studie. European Journal of Nutrition, 55 (1), 107–116. doi: 10,1007 / s00394-014-0829-2
 4. Flores-Mateo, G., Navas-Acien, A., Pastor-Barriuso, R., & Guallar, E. (2006). Selen a ischemická choroba srdeční: metaanalýza. American Journal of Clinical Nutrition, 84 (4), 762–773. doi: 10,1093 / ajcn / 84,4,762
 5. Guo, C.-H., Liu, P.-J., Hsia, S., Chuang, C.-J., & Chen, P.-C. (2011). Úloha určitých stopových minerálů v oxidačním stresu, zánětu, poměrech CD4 / CD8 lymfocytů a plicních funkcích u astmatických pacientů. Annals of Clinical Biochemistry, 48 (4), 344–351. doi: 10.1258 / acb.2011.010266
 6. Hawkes, W. C., Kelley, D. S. a Taylor, P. C. (2001). Účinky dietního selenu na imunitní systém u zdravých mužů. Biological Trace Element Research, 81 (3), 189–213. doi: 10,1385 / bter: 81: 3: 189
 7. Hoffmann, P. R., & Berry, M. J. (2008). Vliv selenu na imunitní odpovědi. Molecular Nutrition & Food Research, 52 (11), 1273–1280. doi: 10,1002 / mnfr.200700330
 8. Ju, W., Li, X., Li, Z., Wu, G., Fu, X., Yang, X.,… Gao, X. (2017). Účinek suplementace selenem na ischemickou chorobu srdeční: Systematický přehled a metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, 44, 8–16. doi: 10.1016 / j.jtemb.2017.04.009
 9. Kesse-Guyot, E., Fezeu, L., Jeandel, C., Ferry, M., Andreeva, V., Amieva, H., ... Galan, P. (2011). Francouzští dospělí kognitivní výkon po každodenní suplementaci antioxidačními vitamíny a minerály ve výživových dávkách: post hoc analýza studie Suplementace vitamínů a minerálních antioxidantů (SU.VI.MAX). American Journal of Clinical Nutrition, 94 (3), 892–899. doi: 10,3945 / ajcn.110.007815
 10. Labunskyy, V. M., Hatfield, D. L. a Gladyshev, V. N. (2014). Selenoproteiny: Molekulární dráhy a fyziologické role. Fyziologické recenze, 94 (3), 739–777. doi: 10,1152 / physrev.00039.2013
 11. Murdoch, J. R. a Lloyd, C. M. (2010). Chronický zánět a astma. Mutation Research, 690 (1-2), 24–39. doi: 10,1016 / j.mrfmmm.2009.09.005
 12. Norton, R. L. a Hoffmann, P. R. (2012). Selen a astma. Molecular Aspects of Medicine, 33 (1), 98–106. doi: 10.1016 / j.mam.2011.10.003
 13. Úřad doplňků stravy - selen. (n.d.). Citováno 18. prosince 2019, z https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/.
 14. Pham-Huy, L. A., He, H., a Pham-Huy, C. (2008). Volné radikály, antioxidanty při nemocech a zdraví. International Journal of Biomedical Science, 4 (2), 89–96. Citováno z http://www.ijbs.org/HomePage.aspx
 15. Rayman, M. P. (2005). Selen v prevenci rakoviny: přehled důkazů a mechanismu účinku. Proceedings of the Nutrition Society, 64 (4), 527–542. doi: 10,1079 / pns2005467
 16. Toulis, K.A., Anastasilakis, A. D., Tzellos, T. G., Goulis, D. G., & Kouvelas, D. (2010). Suplementace selenu při léčbě tyroiditidy u Hashimotos: Systematický přehled a metaanalýza. Štítná žláza, 20 (10), 1163–1173. doi: 10,1089 / tv. 2009.0351
 17. Ventura, M., Melo, M. a Carrilho, F. (2017). Selenium a onemocnění štítné žlázy: od patofyziologie k léčbě. International Journal of Endocrinology, 2017, 1-9. doi: 10.1155 / 2017/1297658
 18. Vinceti, M., Filippini, T., Del Giovane, C., Dennert, G., Zwahlen, M., Brinkman, M., ... Crespi, C. M. (2018). Selen pro prevenci rakoviny. Cochrane Database Sof Systematic Reviews, 29 (1), CD005195. doi: 10.1002 / 14651858.CD005195.pub4.
 19. Wilde, M. C. D., Vellas, B., Girault, E., Yavuz, A. C., & Sijben, J. W. (2017). Nižší stav výživy mozku a krve u Alzheimerovy choroby: výsledky metaanalýz. Alzheimerova choroba a demence: Translační výzkum a klinické intervence, 3 (3), 416–431. doi: 10.1016 / j.trci.2017.06.002
 20. Wu, Q., Rayman, M. P., Lv, H., Schomburg, L., Cui, B., Gao, C., ... Shi, B. (2015). Stav nízké populace selenu je spojen se zvýšenou prevalencí onemocnění štítné žlázy. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 100 (11), 4037–4047. doi: 10.1210 / jc.2015-2222
Vidět víc