Sezónní alergie: jak předcházet příznakům, rozpoznávat je a léčit je

Sezónní alergie: jak předcházet příznakům, rozpoznávat je a léčit je

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Alergie jsou způsobeny přehnanou reakcí imunitního systému na neškodné látky ve světě kolem nás. Mezi běžné alergeny patří zvířecí srst, prach, jídlo (jako arašídy nebo korýši) a pyl.

Alergická rýma nebo senná rýma je běžnou reakcí na inhalované alergeny. Mezi příznaky patří kýchání, rýma nebo ucpaný nos a svědění nebo slzení očí.Životně důležité orgány

 • Sezónní alergie (neboli senná rýma) se vyskytují, když tělo vyvolává imunitní odpověď na alergeny, jako je pyl.
 • Tato reakce zahrnuje běžné příznaky alergie, jako je kýchání, slzení očí a rýma.
 • Sezónní alergie se mohou objevit kdykoli během roku - vnitřní alergie mohou být v zimě obzvláště problematické.
 • Sezónní alergie lze léčit volně prodejnými léky, nebo si můžete promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o dalších testech a léčbě.

Co jsou sezónní alergie?

Sezónní alergie dostala přezdívku senná rýma, protože by během jarní a letní sezóny sekání sena znepřátelila farmáře. Dnes je to všeobecný termín pro příznaky způsobené různými venkovními alergeny, včetně pylů stromů, pylů trávy a pylů plevelů. Léčivějším termínem je alergická rýma.

Co způsobuje alergickou reakci? V případě pylu se jedná o soubor jemných částic, které rostliny uvolňují během reprodukčních cyklů. Tyto částice obsahují bílkoviny, které po vdechování dráždí oči, nos, dutiny a hrdlo. Tělo spustí imunitní reakci, aby se zbavilo dráždivých látek, vytvořilo protilátky a uvolnilo chemickou látku zvanou histamin, která způsobuje typické příznaky alergie, jako je kýchání a svědění.

Sezónní alergie se mohou objevit v určitých ročních obdobích (například na jaře a / nebo na podzim) nebo mohou být vyvolány celoročně (celoroční). A jsou extrémně časté: 40 až 60 milionů Američanů má alergickou rýmu.Příčiny sezónních alergií, podle sezóny

Máme sklon myslet na sezónu alergií jako na jaro - a to je, když vrcholí pyl ze stromů, květin a trav - ale sezónní příznaky alergie můžete pociťovat po celou dobu roku.

Podzim
Ragweed je sbírka rostlin s měkkými stopkami (rodu Ambrosia), která roste po celých Spojených státech. Kvetou v polovině srpna a jsou hlavním spouštěčem alergie na podzim a postihují až 23 milionů Američanů. Každá rostlina obsahuje až jednu miliardu částic pylu, které mohou cestovat na velké vzdálenosti - pyl ambrózie byl nalezen 400 mil od moře.

Jaro
Jaro je čas, kdy stromy kvetou a produkují všechny druhy pylů stromů, které trápí lidi, kteří jsou na něj citliví. Mezi běžné alergie na pyl patří bříza, cedr, olše, kaštan, vrba a polární.

Léto
Počty pylu jsou nejvyšší na jaře, ale v létě mohou být obzvláště problematické pyly trávy a plevele. Plíseň (houby) rychle roste v horkém počasí a vytváří dráždivé spóry plísní. Když k nim v srpnu začne kvést, připojí se k nim ambrózie.

Zima
Přestože mnoho venkovních alergiků najde úlevu poté, co první mráz způsobí, že rostliny produkující pyl dají spát, vnitřní alergie mohou být v zimě nepříjemné. Mezi vnitřní alergeny patří plíseň, prach (konkrétně roztoči), srst zvířat a švábi.

Známky a příznaky sezónních alergií

Příznaky sezónních alergií mohou být zpočátku podobné nachlazení, včetně:

 • Kýchání nebo rýma
 • Postnasální kapání
 • Ucpání nosu, uší nebo dutin
 • Vodnaté nebo svědivé oči
 • Svědění v krku

Méně časté příznaky zahrnují sípání, dušnost a bolesti hlavy.Diagnostika sezónních alergií

Pokud máte podezření, že trpíte sezónními alergiemi, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Mohou doporučit léky na předpis nebo léky na předpis.

Pokud vaše alergie přetrvávají nebo jsou obzvlášť obtěžující, váš poskytovatel zdravotní péče vás může odkázat na alergika, který může provést kožní test, který může určit, na které konkrétní látky jste alergičtí. To vám pomůže vyhnout se jim. Alergik může také doporučit další léčbu, jako jsou alergie.

Léčba sezónních alergií

Nejlepší způsob, jak předcházet alergiím, je vyhnout se alergenům, které vás obtěžují. Avšak se sezónními alergiemi, které mohou být nemožné - pyly a plísně jsou všude.

Úlevu můžete najít pomocí léků, jako jsou antihistaminika, dekongestiva, kortikosteroidy nebo oční kapky.

Váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat léky na předpis, které mohou být silnější a které mohou snížit zánět nosu a dutin.

Nebo mohou doporučit alergické záběry, což je forma imunoterapie, která pomáhá vašemu imunitnímu systému aklimatizovat se na určité alergeny. Zde pacient dostává pravidelné injekce malého množství alergenu nebo alergenů. Práce může trvat měsíce nebo roky.

Reference

 1. Senná rýma (rýma): Příznaky a léčba. (n.d.). Citováno z https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
 2. Alergie na ambrózii. (n.d.). Citováno z https://asthmaandallergies.org/asthma-allergies/ragweed-allergy/
 3. AAFA. (n.d.). Citováno z https://www.aafa.org/ragweed-pollen/
Vidět víc