Salbutamol inhalátor: úleva od astmatu a symptomů CHOPN

Salbutamol inhalátor: úleva od astmatu a symptomů CHOPN

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lidé s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) používají inhalátor salbutamolu k léčbě příznaků, jako je sípání, kašel, dušnost a tlak na hrudi (NIH, 2016b). Inhalátor dodává lék salbutamol přímo do plic pro rychlou úlevu od příznaků. Salbutamol (také nazývaný albuterol) je bronchodilatátor (NIH, 2016b). Otevírá dýchací cesty aby se lépe dýchalo (NIH, 2020).Uvolňuje se známý inhalátor ve tvaru písmene L. aerosol nebo prášek forma salbutamolu. Tento styl inhalátoru je běžný, pohodlný a rychle působící způsob užívání salbutamolu. Pro některé lidi však nemusí být snadné používat tento typ inhalátoru. Pro mladší děti nebo kohokoli, kdo může mít potíže s vdechováním léků, salbutamol je také dostupný ve formě mlhy . Pacienti mohou tuto mlhu vytvořenou pomocí rozprašovače vdechovat prostřednictvím masky nebo náustku (NIH, 2016b). Pro lidi, kteří nemohou vůbec vdechovat léky, salbutamol je také dostupný jako sirup nebo tableta (NIH, 2016a).

Životně důležité orgány

 • Salbutamol je lék k léčbě sípání, kašlání a dalších dýchacích potíží spojených s astmatem, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a dalšími dýchacími potížemi.
 • Salbutamol se také nazývá albuterol. Obchodní názvy léků zahrnují mimo jiné Ventolin, ProAir nebo Accuneb.
 • Salbutamol je bronchodilatátor. Uvolňuje svaly kolem dýchacích cest a usnadňuje dýchání.
 • Salbutamol je dostupný jako inhalovaná aerosolová kapalina, prášek nebo mlha, stejně jako tableta nebo sirup.

K čemu je inhalátor salbutamol?

Pacienti s astmatem nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) může být předepsán salbutamol k léčbě akutních záchvatů potíží s dýcháním. Salbutamol lze použít buď jako záchranný lék (lék užívaný k záchraně po nástupu příznaků), nebo jako prevence (NIH, 2016b).

Astma je běžný stav. Asi 7% lidí v USA to má (CDC, 2020). Lidé, kteří mají astma, mají citlivé dýchací cesty, které reagují na určité spouštěče otokem nahoru a ztěžují dýchání. Na rozdíl od astmatu, které často začíná v dětství, je CHOPN možné předejít. Typicky spojená s dlouhodobým kouřením cigaret je CHOPN poškození plic v důsledku expozice dráždivým látkám v plicích (NIH, n.d.). Infekce plic (např. Chřipka, zápal plic) jsou spouštěčem u pacientů s CHOPN způsobující svírání hrudníku, potíže s dýcháním, sípání a produktivní kašel (produkující hlen) (Sapey, 2006; NIH, 2020).reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

jak zůstat tvrdý v posteli

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistěte více

Tyto dvě skupiny sdílejí mnoho stejných příznaků, včetně kašle a potíží s dýcháním (AAAAI, n.d.b). Tyto příznaky jsou důsledkem bronchospasmu (zúžení dýchacích cest). Salbutamol obvykle funguje během několika minut , uvolnění dýchacích cest a usnadnění dýchání. Účinek léku vrcholí přibližně po dvou a půl hodinách a trvá celkem čtyři až šest hodin (Ejiofor, 2013).

Pokud jste již nějakou dobu měli astma, možná jste obeznámeni s spouštěči, které způsobují astmatické záchvaty. Jsou to obyčejně cvičení nebo studený, suchý vzduch (NIH, 2020). Vy může preventivně užívat salbutamol v těchto případech je to 15-30 minut před připoutáním běžeckých bot nebo vyrazením do arktických teplot (NIH, 2016b). Je však důležité vědět, že salbutamol pomáhá zvládat příznaky, ale není léčbou.

V některých případech lékaři předepisují salbutamol k léčbě hyperkalemie , stav, kdy je v krvi příliš mnoho draslíku (Liu, 2019). U pacientů s anamnézou závažných alergických reakcí, které způsobují potíže s dýcháním, může být předepsán inhalátor salbutamolu k použití po počáteční léčbě lékem zvaným epinefrin (EpiPen) k zastavení alergické reakce (Irani, 2015). Je důležité si uvědomit, že salbutamol není lék používaný k léčbě alergických reakcí.

Salbutamol: vše, co potřebujete vědět

8 minut čtení

Jsou salbutamol, albuterol a ventolin totéž?

Ano. Salbutamol a albuterol jsou dva různé názvy stejné generické drogy . Ventolin je obchodní značka. Může vám být také předepsán albuterol se značkou ProAir nebo Acunneb (NIH, 2016b). Je to krátkodobě působící beta2-antagonista (nebo SABA) , což znamená, že funguje rychle, když máte dušnost, sípání nebo kašel. Znamená to však, že také rychle vyprchá. Váš poskytovatel zdravotní péče může také předepsat další kontrolní lék, který zabrání zúžení dýchacích cest (NIH, 2020).

Jak používat aerosolový inhalátor, jako je Ventolin

Je důležité se naučit, jak správně používat inhalátor. Může být užitečné jej použít poprvé pod vedením vašeho zdravotnického pracovníka. Váš inhalátor může být jedním z mála typů: aerosolový sprej, práškový inhalátor nebo nebulizátor (NIH, 2016b). Postupujte podle pokynů na obalu léku, protože pokyny se budou lišit.

Pokud vám bylo řečeno, abyste užívali salbutamol v pravidelném rozvrhu a vynecháte dávku, vezměte si vynechanou dávku a pokračujte v rozvrhu. Pokud je však téměř čas na další plánovanou dávku, vynechejte zapomenutou dávku a počkejte na další plánovanou dávku.

mohou tě ​​prášky opravdu zvětšit

Některé inhalátory mají počítadla, která ukazují, kolik dávek vám zbývá. Pokud váš inhalátor není dodáván s počítadlem, sledujte, kolik šluků jste si vzali, a zlikvidujte, jakmile dosáhnete počtu dávek uvedených na štítku nebo jakmile dosáhnete data vypršení platnosti, podle toho, co nastane dříve (NIH, 2016b).

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit použít mezikus. Distanční vložka pomáhá zajistěte, aby se lék dostal až do dýchacích cest místo hromadění v zadní části úst, kde může způsobit orální kandidovou infekci (nazývanou také drozd). Pokud jste byli požádáni o použití inhalátoru, postupujte podle pokynů dodaných s distančním zařízením (NIH, 2020).

Uchovávejte inhalátor salbutamolu pevně uzavřen v původním obalu, při pokojové teplotě a mimo dosah dětí (NIH, 2016b).

Časté nežádoucí účinky salbutamolu

Mezi časté nežádoucí účinky salbutamolu patří (NIH, 2016b):

 • Nervozita
 • Třesení
 • podráždění hrdla
 • Kašel
 • nevolnost nebo zvracení
 • svalové křeče.

Pokud tyto nežádoucí účinky nezmizí, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Varování na salbutamol (albuterol) a lékové interakce

Postupujte podle pokynů svého poskytovatele zdravotní péče o tom, jak často používat váš inhalátor salbutamolu a kolik používat pokaždé. Neužívejte tento lék více, než je doporučeno. Předávkování může mít za následek bolest na hrudi, rychlý srdeční tep, nepravidelný srdeční rytmus, výkyvy krevního tlaku, bolesti hlavy, třes, nervozitu, nespavost, závratě, nevolnost nebo nízkou hladinu draslíku v krvi, což může způsobit svalové křeče, slabost a srdeční potíže (FDA, nd)

Před užitím tohoto léku se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud:

 • Máte nebo jste měli některou z následujících stavů : srdeční onemocnění, srdeční infarkt v anamnéze, nepravidelný srdeční rytmus (arytmie) nebo jakékoli jiné srdeční problémy, vysoký krevní tlak (hypertenze), cukrovka, problémy se štítnou žlázou, záchvaty nebo nízká hladina draslíku v krvi v anamnéze. (FDA, 2019)
 • Užívejte některý z následujících léků : IMAO (inhibitory monoaminooxidázy jako Marplan a Nardil), beta-blokátory (jako Ternormin nebo Trandate), tricyklická antidepresiva, diuretika (pilulky na vodu), digoxin (Lanoxin) nebo jiné léky na astma.
 • Jste těhotná, plánujete otěhotnět nebo kojíte (NIH, 2016b).

Jiné stavy, léky nebo doplňky mohou také interagovat se salbutamolem. Nezapomeňte s lékařem prodiskutovat vaši anamnézu.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • Po užití salbutamolu se vaše dýchání nezlepší
 • Vaše sípání, kašel a dýchací potíže se zhoršují po užití salbutamolu
 • Všimli jste si, že k léčbě příznaků musíte častěji používat salbutamol (FDA, 2019)
 • Můžete zaznamenat některý z následujících závažných nežádoucích účinků, včetně:

Může to být známkou toho, že salbutamol nefunguje nebo zhoršuje váš zdravotní stav.

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících stavů, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc závažné nežádoucí účinky včetně vyrážky, kopřivky, svědění, bolesti na hrudi, nepravidelného srdečního rytmu, obtíží s polykáním, otoků v obličeji (včetně hrdla, jazyka, rtů nebo očí) nebo rukou, nohou nebo dolních končetin (NIH, 2016b).

Nepoužívejte salbutamol, pokud:

 • Jste alergičtí na salbutamol (albuterol) nebo na kteroukoli složku přípravku (některé inhalátory obsahují) mléčná bílkovina ) (NIH, 2016)

Na astma neexistují žádné léky nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc). Oba však lze zvládnout vyhýbáním se spouštěčům, jako je cigaretový kouř, znečištění, studený vzduch, pyl nebo jiné alergeny, a užíváním léků, jako je salbutamol. Lidé s astmatem a CHOPN jsou také náchylnější k plicním infekcím a plicní infekce zhoršují příznaky CHOPN (Sapey, 2006). Pacienti s astmatem a CHOPN by měli dostat chřipku každý rok (AAAAI, n.d.a; AAAAI, n.d. b).

Reference

 1. AAAAI (n.d.a). Astma: AAAAI. Americká akademie alergie, astmatu a imunologie. Citováno 15. září 2020 z https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/asthma
 2. AAAAI (n.d.b). Chronická obstrukční plicní nemoc: AAAAI. Americká akademie alergie, astmatu a imunologie. Citováno 15. září 2020 z https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/related-conditions/chronic-obstructive-pulmonary- disease
 3. CDC: Nejnovější národní údaje o astmatu. (2020, 24. března). Citováno 02. září 2020, z https://www.cdc.gov/asthma/most_recent_national_asthma_data.htm
 4. Ejiofor, S., & Turner, A. M. (2013). Farmakoterapie pro CHOPN. Přehled klinické medicíny: oběhová, respirační a plicní medicína, 7. https://doi.org/10.4137/ccrpm.s7211
 5. GlaxoSmithKline. (n.d.). Ventolin HFA (albuterol sulfát HFA inhalační aerosol), štítek schválený FDA. Citováno 15. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2005/020983s009lbl.pdf
 6. Irani, A.-M., & Akl, E. G. (2015, 22. prosince). Řízení a prevence anafylaxe. F1000Výzkum. Citováno 16. září 2020 z https://f1000research.com/articles/4-1492/v1
 7. Liu, M. a Rafique, Z. (2019). Akutní léčba hyperkalemie. Aktuální zprávy o srdečním selhání, 16 (3), 67–74. https://doi.org/10.1007/s11897-019-00425-2. Citováno 15. září 2020 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30972536/
 8. Martin, L. J. (2020). Jak používat inhalátor - žádný spacer: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. Citováno 15. září 2020 z https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000041.htm
 9. n. A. (2016a). Albuterol: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 15. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a607004.html
 10. n. A. (2016b). Albuterol Oral Inhalation: MedlinePlus Drug Information. Citováno 15. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682145.html
 11. n. A. (2020). Astma. Národní institut plic a krve srdce. Citováno 15. září 2020 z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/asthma
 12. Sapey, E., & Stockley, R. (2006, 1. března). Exacerbace CHOPN · 2: Etiologie. Citováno 03. září 2020, z https://thorax.bmj.com/content/61/3/250.long
 13. Teva Respirační. (2019). ProAir HFA (albuterol sulfát) Inhalační aerosol, štítek schválený FDA. Citováno 15. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/021457s036lbl.pdf
Vidět víc