Salbutamol: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Co je salbutamol?

Salbutamol (také známý jako albuterol, značky ProAir, Ventolin, Acuneb) je součástí skupiny léků známých jako krátkodobě působící beta-agonisté (SABA). Používá se jako první léčba potíží s dýcháním, tlaku na hrudi, kašle a sípání spojených s onemocněními, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

můžete získat hpv prostřednictvím líbání

Životně důležité orgány

 • Salbutamol (také známý jako albuterol) je lék používaný k léčbě potíží s dýcháním, kašle a sípání u pacientů s astmatem nebo CHOPN.
 • Salbutamol je součástí skupiny léků známých jako bronchodilatátory, které působí uvolněním a otevřením dýchacích cest, což člověku usnadňuje dýchání.
 • Bronchodilatační léky mohou být použity v inhalátorech, užívány jako pilulky nebo užívány jako sirup k prevenci nebo léčbě náhlého nástupu potíží s dýcháním spojeného s astmatem nebo CHOPN.
 • Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit další léčbu kromě salbutamolu ke kontrole nebo léčbě vašeho stavu.

SABA jsou léky, které působí jako bronchodilatátory, což znamená, že otevírají dýchací cesty a usnadňují průchod vzduchu. Salbutamol obvykle začne pracovat během asi tří minut; jeho účinek vrcholí přibližně po 2,5 hodinách a trvá až šest hodin. Pokud zjistíte, že tato léčba nezmírňuje vaše příznaky nebo pokud máte po použití tohoto léku potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože to může být známkou toho, že tento lék nefunguje a je nutná alternativní léčba (Ejiofor, 2013 ).

Jak funguje salbutamol?

SABA fungují uvolnění svalů v dýchacích cestách , které se mohou zúžit v podmínkách, jako je astma nebo CHOPN, zúžení cesty pro proudění vzduchu a ztížení dýchání dovnitř a ven. Uvolněním těchto svalů se dýchací cesty mohou dále otevírat a umožňovat více vzduchu dovnitř a ven s každým dechem (NIH, n.d.).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Na co se salbutamol používá?

Salbutamol se používá k léčbě dvou hlavních stavů - astmatu a CHOPN. V obou případech se u pacientů vyskytují pravidelné ataky, během nichž se jim začnou stahovat dýchací cesty, což ztěžuje průchod vzduchu do plic. Salbutamol se v těchto případech používá jako záchranná léčba k otevření dýchacích cest a uvolnění více vzduchu do plic. Zatímco astma je častěji onemocnění, které se objevuje v dětství a může přetrvávat, CHOPN je nejčastěji spojena s dlouhodobou inhalací toxických látek, jako je cigaretový kouř a obvykle se objevují v pozdní dospělosti u lidí s dlouhou historií kouření (King Han, 2020).

Co je astma?

Astma je stav charakterizovaný velmi citlivými dýchacími cestami, které reagují na určité spouštěče otokem. Díky tomu jsou dýchací cesty úzké, takže vzduchem prochází méně prostoru a ztěžuje se dýchání.

Astma je relativně běžný stav, který obvykle se objevuje jako první v dětství a postihuje asi 7% populace (Yunginger, 1992; CDC, 2020). U některých může být onemocnění mírné a v průběhu času dokonce zmizí, zatímco u jiných může být vysilující a přetrvávat až do dospělosti (Fanta, 2020).

U lidí s astmatem spoušť obvykle způsobuje zúžení dýchacích cest, což jim ztěžuje dýchání a vede k dušnosti, sípání a kašlání. Mezi nejčastější spouštěče astmatu patří pyl, cvičení, studený vzduch, srst zvířat, škůdci (jako švábi), plísně, dráždivé látky jako cigaretový kouř (včetně pasivního kouře), kyselý reflux, některé léky (jako jsou léky proti bolesti NSAID a některé léky na krev) jako beta-blokátory nebo ACE inhibitory).

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče má podezření, že máte astma, pravděpodobně provede řadu testů k ověření diagnózy, včetně testu zvaného spirometrie, během kterého budete požádáni o dýchání do přístroje na měření funkce plic před a po použití léku jako salbutamol.

Diagnóza astmatu je uvedena, pokud léčba významně zlepšuje vaši schopnost dýchat. Astma je častější u lidí, kteří mají anamnéza alergických reakcí k jiným věcem (jako jsou potravinové alergie nebo sezónní alergie) (Fanta, 2020). Existuje také genetická predispozice k rozvoji astmatu, což znamená, že máte větší pravděpodobnost vzniku astmatu, pokud lidé ve vaší rodině mají v anamnéze astma (Duffy, 1990).

Jak se léčí astma?

Pokud máte diagnostikováno astma, váš poskytovatel zdravotní péče může položit řadu otázek abyste se pokusili identifikovat cokoli, co by mohlo být příčinou vašich astmatických záchvatů. Pokud víte, co spouští vaše astma, můžete se mu vyhnout, nebo pokud je to nevyhnutelné (jako je studený vzduch nebo cvičení), použijte léky, jako je salbutamol, než budete tomuto spoušti vystaveni, abyste zabránili astmatickému záchvatu (Fanta 2020).

V případě astmatického záchvatu lze salbutamol použít ke zmírnění příznaků a obnovení normálního dýchání. Salbutamol se nejčastěji podává jako inhalátor, ale je k dispozici také ve formě tablet a jako injekce.

existuje generikum pro synthroid

V závislosti na tom, jak závažné jsou vaše příznaky astmatu a jak často máte záchvaty, může váš poskytovatel zdravotní péče také doporučit použití dlouhodobě působící beta-agonisté a / nebo steroidy k léčbě tohoto stavu. Je důležité si uvědomit, že pokud máte potíže s dýcháním a inhalátor salbutamolu nezmírňuje vaše příznaky, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Možná budete potřebovat další ošetření (Fanta, 2020).

Co je CHOPN?

CHOPN je stav, který postihuje jednoho z každých 20 lidí ve Spojených státech, a je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí v zemi. Na rozdíl od astmatu, které je obvykle způsobeno reakcí těla na normálně neškodné vnější spouštěče, je CHOPN obvykle výsledkem poškození dýchacích cest toxickými částicemi nebo plyny, nejčastěji cigaretový kouř .

V průběhu doby způsobuje cigaretový kouř zánět dýchacích cest, který vede k vážnému poškození citlivé tkáně plic. Může to mít za následek tvorbu jizev a rozbití důležitých struktur v plicích, což nám ztěžuje správné dýchání.

Zatímco astmatické záchvaty jsou při léčbě reverzibilní a obvykle nezpůsobují trvalé poškození, lidé s CHOPN mají trvalé poškození plic, které nelze opravit. Stejně jako astmatické záchvaty jsou exacerbace CHOPN náhlým výskytem potíží s dýcháním, které mohou být vyvolány určitými podmínkami nebo situacemi (King Han, 2020).

The nejčastější příčina náhlých záchvatů potíže s dýcháním u CHOPN (známé jako exacerbace CHOPN) je infekce dýchacích cest (způsobená viry nebo bakteriemi). Dalšími důležitými příčinami jsou znečištění životního prostředí a krevní sraženiny v plicích (plicní embolie) (Sapey, 2006).

Léčba CHOPN zahrnuje přestat kouřit, užívat steroidy (například prednison) a očkovat proti sezónní chřipce (virus chřipky) a pneumokokům. Během exacerbací CHOPN vám váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně doporučí, abyste ke zmírnění potíží s dýcháním použili krátkodobě působící inhalátor beta-agonisty, jako je salbutamol. Velmi často budou předepisována také antibiotika (Stoller, 2019).

Jiná použití pro salbutamol

Ve vzácných případech mohou mít někteří lidé nerovnováhu draslíku v krvi. Příliš mnoho draslíku v krvi (známé jako hyperkalemie) je obvykle vedlejším účinkem některých léků nebo dialýzy a může způsobit vážné srdeční problémy. I když existují další způsoby léčby tohoto stavu, pokud nefungují, poskytovatelé zdravotní péče mohou užívat salbutamol ke snížení množství draslíku v krvi (UpToDate, 2020).

můj manžel nemá koule

U lidí, kteří zažili anafylaktické alergické reakce (zahrnující otok obličeje a krku), poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně předepíše epinefrin ve formě EpiPen pro použití v případě, že máte další alergickou reakci. Ony může také předepisovat jste inhalátor salbutamolu.

Je důležité si uvědomit, že musíte nejdříve použít epinefrin a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zatímco salbutamol může usnadnit dýchání, nejedná se o léčbu alergické reakce, která může být život ohrožující událostí (UpToDate, 2020).

Jaké jsou vedlejší účinky salbutamolu?

Nežádoucí účinky salbutamolu závisí na způsobu, jakým jej užíváte, a na podávané dávce. The nejčastější Mezi vedlejší účinky patří (UpToDate, 2020):

 • Vzrušení a nervozita
 • Třes
 • Třes, bolest hlavy, závratě
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Kašel, podráždění hrdla
 • Nepříjemná chuť v ústech

Přestože se salbutamol používá k usnadnění dýchání, zřídka může salbutamol dýchání ještě ztěžovat. Pokud se u vás i přes použití inhalátoru vyskytnou zvýšené potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože tento lék nemusí stačit na zvládnutí dýchacích potíží.

Další závažné nežádoucí účinky může zahrnovat (UpToDate, 2020):

 • Rychlý tep
 • Bolest na hrudi
 • Vyrážka
 • Svědění / kopřivka
 • Otok v krku, tváři, jazyku, očích nebo rukou / nohou
 • Problémy s polykáním
 • Vysoký krevní tlak
 • Zvýšené potíže s dýcháním

Je důležité si uvědomit, že se jedná pouze o některé z možných nežádoucích účinků. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud při používání salbutamolu narazíte na problémy.

Interakce salbutamolu

Pokud máte některou z následujících podmínek , před zahájením léčby salbutamolem o nich diskutujte se svým poskytovatelem zdravotní péče (UpToDate, 2020):

 • Alergie na mléko: U některých pacientů dochází k alergické reakci na složky v inhalátoru. To je častější u lidí, kteří mají alergii na mléko, protože některé inhalátory suchého prášku obsahují mléčné bílkoviny. Pokud máte alergii na mléko, informujte svého poskytovatele zdravotní péče před použitím tohoto léku.
 • Cukrovka: Bylo prokázáno, že salbutamol zvyšuje hladinu cukru v krvi, což může být pro lidi s cukrovkou problematické. Pokud máte nekontrolovaný diabetes, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit jinou možnost léčby, dokud nebude váš diabetes pod kontrolou.
 • Srdeční choroba: Tento lék by měl být používán s opatrností u lidí, kteří mají srdeční onemocnění nebo měli infarkt, protože existují určité důkazy, že může způsobit další poškození srdce.
 • Glaukom: Pokud máte v anamnéze glaukom, měl by být tento lék používán s opatrností, protože může zvýšit tlak v oku a zhoršit glaukom.
 • Hypertyreóza: Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte v anamnéze hypertyreózu nebo Gravesovu chorobu, protože tento lék může zvýšit hladinu hormonů štítné žlázy v krvi.
 • Onemocnění ledvin, užívání diuretik, nadměrná konzumace alkoholu: Pokud máte onemocnění ledvin, užívejte diuretické léky, anamnézu nadměrného užívání alkoholu nebo anamnézu nízké hladiny draslíku v krvi (hypokalémie), informujte svého poskytovatele zdravotní péče, protože tento lék může dále snižovat hladinu draslíku v krvi.
 • Záchvaty : Pokud máte v minulosti záchvaty, před použitím tohoto léku se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, protože může způsobit nadměrnou stimulaci / excitaci, která přispívá k rozvoji záchvatů u lidí, kteří v minulosti záchvaty měli.

Je důležité si uvědomit, že tento seznam není vyčerpávající a existují další podmínky, za kterých by osoba neměla užívat salbutamol. Před zahájením jakékoli léčby se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a poskytněte jim úplnou anamnézu.

jak úzkost způsobuje bolest na hrudi

Pokud používáte salbutamol a váš potíže s dýcháním přetrvává, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože to může být známkou toho, že váš lék nefunguje. Pokud zjistíte, že potřebujete lék používat častěji, kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, protože to může být známkou zhoršení vašeho stavu a potřebou dalších možností léčby (UpToDate, 2020).

Dávkování a náklady na salbutamol (albuterol)

Může být podán salbutamol jako tableta nebo sirup užívaný ústy (obvykle užívaný třikrát nebo čtyřikrát denně) nebo tablety s prodlouženým uvolňováním, které užíváte dvakrát denně. Může být také podán jako kapalina pro inhalaci pomocí zařízení zvaného tryskový nebulizátor nebo jako aerosolový sprej nebo prášek inhalovaný pomocí inhalátoru.

V těchto formách se obvykle podává podle potřeby v případě, že se u vás objeví potíže s dýcháním, nebo 15–30 minut před cvičením nebo jinými známými spouštěči, aby se zabránilo astmatickému záchvatu.

Aerosolové inhalátory obvykle obsahují buď 60 nebo 200 dávek, zatímco práškové inhalátory obsahují 200 dávek (MedlinePlus, 2016). Většina pojistných plánů pokrývá salbutamol, který stojí mezi 20–80 USD měsíčně, v závislosti na tom, kde si je koupíte a zda máte či nemáte pojištění (GoodRx, 2020).

Reference

 1. CDC: Nejnovější národní údaje o astmatu. (2020, 24. března). Citováno 02. září 2020, z https://www.cdc.gov/asthma/most_recent_national_asthma_data.htm
 2. Duffy, D. L., Martin, N. G., Battistutta, D., Hopper, J. L. a Mathews, J. D. (1990). Genetika astmatu a senné rýmy u australských dvojčat. American Review of Respiratory Disease, 142 (6_pt_1), 1351-1358. doi: 10,1164 / ajrccm / 142.6_pt_1.1351 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2252253/
 3. Ejiofor, S., & Turner, A. M. (2013). Farmakoterapie pro CHOPN. Insights of Clinical Medicine: Circulatory, Respiratory and Pulmonary Medicine, 7, 17-34. doi: 10,4137 / ccrpm.s7211 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3653890/
 4. Fanta, C. H., MD. (2020, 27. srpna). UpToDate: Přehled léčby astmatu. Citováno 03. září 2020, z http://www.uptodate.com/contents/an-overview-of-asthma-management
 5. GoodRx: Ceny albuterolu, kupóny a tipy na úspory. (n.d.). Citováno 07. září 2020, z https://www.goodrx.com/albuterol?c=homepage-lander-sem-4
 6. King Han, M., MD, Dransfield, M. T., MD, a Martinez, F. J., MD. (2020, 25. března). Chronická obstrukční plicní nemoc: Definice, klinické projevy, diagnóza a staging. Citováno 03. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/chronic-obstructive-pulmonary-disease-definition-clinical-manifestations-diagnosis-and- staging?
 7. Informace o drogách MedlinePlus: Orální inhalace albuterolu (2016, 15. února). Citováno 01. září 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682145.html
 8. NIH: Salbutamol. (n.d.). Citováno 07. září 2020, z https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Salbutamol
 9. Sapey, E., & Stockley, R. (2006, 1. března). Exacerbace CHOPN · 2: Etiologie. Citováno 03. září 2020, z https://thorax.bmj.com/content/61/3/250.long
 10. Stoller, J. K., MD, MS. (2019, 9. prosince). Léčba exacerbací chronické obstrukční plicní nemoci. Citováno 03. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/management-of-exacerbations-of-chronic-obstructive-pulmonary-dease?search=COPD léčba
 11. UpToDate: Albuterol (salbutamol): Informace o drogách. (n.d.). Citováno 07. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/albuterol-salbutamol-drug-information
 12. Yunginger, J. W., Reed, C. E., O’Connell, E. J., Melton, L. J., O’fallon, W. M., & Silverstein, M. D. (1992). Komunitní studie epidemiologie astmatu: míry výskytu, 1964–1983. American Review of Respiratory Disease, 146 (4), 888-894. doi: 10.1164 / ajrccm / 146.4.888 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1416415/
Vidět víc