Rosuvastatin vs Crestor: jaký je rozdíl?

Rosuvastatin vs Crestor: jaký je rozdíl?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o Průvodci zdravím jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Zdraví srdce je mnohostranné, stejně jako vaše finance. Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit své finance, od snižování měsíčních výdajů až po vybírání postranních shonů, jak vydělat více peněz, stejně jako existuje několik způsobů, jak posílit zdraví vašeho srdce. Dieta a cvičení jsou skvělá místa, kde začít, ale pro některé lidi to nestačí ke zlepšení důležitých ukazatelů zdraví, jako je hladina cholesterolu a triglyceridů. Pokud jste v této pozici, může váš poskytovatel zdravotní péče navrhnout zvážení statinového léku, jako je rosuvastatin.

Životně důležité orgány

 • Rosuvastatin nebo rosuvastatin vápenatý je obecný název pro statin, který se prodává jak jako generický lék, tak pod značkou Crestor.
 • Pokud samotná strava a cvičení nestačí, může rosuvastatin pomoci zlepšit hladinu cholesterolu.
 • Rosuvastatin je také schválen k léčbě vysokých triglyceridů a určitých zdravotních stavů, které ovlivňují, jak dobře vaše tělo štěpí cholesterol.
 • Tento statin může pomoci zlepšit vaši dobrou hladinu cholesterolu a snížit tvorbu plaku na stěnách vašich cév.

Co je rosuvastatin?

Rosuvastatin nebo rosuvastatin vápenatý je obecný název statinu prodávaného jako generický lék i jako značkový lék na předpis od společnosti AstraZeneca, Crestor. Statiny jsou třídou léků na předpis, jejichž cílem je snížit zvýšenou hladinu cholesterolu u lidí s vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění (nazývaných také srdeční choroby). Kardiovaskulární onemocnění (CVD) je skupina stavů, které mohou způsobit infarkty, bolesti na hrudi a mrtvice. Vysoký cholesterol je jedním ze tří klíčových rizikových faktorů pro vývoj CVD, což je příčinou smrti číslo jedna v USA a globálně (CDC, 2019; World Health Organization, 2017).

Statiny jako rosuvastatin se také nazývají inhibitory HMG-CoA reduktázy. Fungují tak, že blokují enzym HMG-CoA reduktázu - tento enzym hraje důležitou roli při produkci cholesterolu. Zastavení enzymu vede ke snížení hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) nebo špatného cholesterolu.

nejlepší krém na ruce proti stárnutí 2016

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Na co se rosuvastatin používá?

Rosuvastatin je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ke snížení LDL cholesterolu u lidí s hypercholesterolemií (abnormálně vysokým cholesterolem), když samotná strava a cvičení nestačí k tomu, aby se hladina snížila na svůj cíl. Dělá to dvěma způsoby : blokováním enzymu v játrech, který je odpovědný za tvorbu cholesterolu, a povzbuzováním vašich jater k odbourávání cholesterolu, který je již v krvi, aby se ho vaše tělo mohlo zbavit (Luvai, 2012).

Rosuvastatin se osvědčil jako účinný prostředek ke snížení LDL cholesterolu a celkového cholesterolu— jeden přehled 108 klinických studií zjistili, že rosuvastatin snížil LDL cholesterol o 46% -55% a celkový cholesterol o 29% -40% (Adams, 2014). Snižování se zvyšovalo se zvyšováním dávky rosuvastatinu. LDL však není jediným typem cholesterolu, na kterém záleží. Lipoprotein s vysokou hustotou nebo HDL cholesterol (často nazývaný dobrý cholesterol) je důležitý, protože pomáhá odstraňovat z těla jiné druhy cholesterolu a je také spojován s nižší riziko srdečních onemocnění (CDC, 2020-b). Stejná recenze také zjistila, že rosuvastatin zvýšené HDL hladiny cholesterolu o 7% (Adams, 2014).

Rosuvastatin lze použít k více než ke snížení hladiny cholesterolu. Generický Crestor byl Schváleno FDA v roce 2016 pro následující použití (FDA-a, 2016):

dělá. kozí tráva tě zvětší
 • Léčba vysokých triglyceridů (hypertriglyceridémie) spolu s úpravami stravy
 • Léčba pacientů s primární dysbetalipoproteinemií (hyperlipoproteinemie typu III), poruchou, při které máte potíže s odbouráváním cholesterolu a triglyceridů, spolu s úpravami stravy
 • Léčba homozygotní familiární hypercholesterolemie, genetického stavu, při kterém máte nejen vysoký LDL cholesterol, ale vaše játra jen těžko odstraňují cholesterol z těla

Tento seznam se může zdát omezený ve srovnání s tím, co klinické studie ukázaly, že generický Crestor dokáže v těle. Kromě snížení hladiny cholesterolu má rosuvastatin několik použití mimo označení - to znamená, že FDA neschválil lék pro tato použití. Klinické studie ukazují, že rosuvastatin může pomoci stabilizovat arteriální plaky čímž je méně pravděpodobné, že vytvoří krevní sraženinu, a následně sníží riziko srdečního záchvatu (Thondapu, 2019). To také snižuje tvorbu plaku v cévách (Dave, 2013).

Dávkování rosuvastatinu

Obecný rosuvastatin je k dispozici ve čtyřech různých dávkách: 5 mg, 10 mg, 20 mg a 40 mg, každé užívané jednou denně. Je obvyklé, že poskytovatelé zdravotní péče dávají pacientům 10 mg jako počáteční dávku, ale záleží to na jednotlivci a stavu, který je léčen. Například pacientům asijského původu může být podána nižší dávka 5 mg. Ačkoli si vědci nejsou jisti proč, pokusy ukázaly že hladiny rosuvastatinu v krvi jsou u asijských pacientů někdy zvýšené, což zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků (Wu, 2017). Bez ohledu na počáteční dávku budou krevní testy prováděny po 2–4 týdnech léčby, aby se zjistilo, zda je nutné upravit dávkování. Je důležité zmínit jakékoli vedlejší účinky, které v té době pociťujete, protože tyto informace mohou vašemu poskytovateli zdravotní péče pomoci přizpůsobit dávku vašemu individuálnímu zdravotnímu stavu.

Stav, který se má léčit, může také určit předepsanou dávku. Při léčbě pacientů s homozygotní familiární hypercholesterolemií ukázaly klinické studie nejlepší výsledky při léčbě agresivní terapií statiny a naznačují, že rosuvastatin začíná u vyšších dávek (Lambert, 2014). Tento stav vyžaduje agresivní léčbu kvůli způsobu, jakým funguje familiární hypercholesterolemie (FH). Pokud máte jeden gen pro FH, máte heterozygotní familiární hypercholesterolemii charakterizovanou extrémně vysokým LDL cholesterolem a rodinnou anamnézou srdečních onemocnění nebo cévní mozkové příhody. Ale pokud vám oba rodiče předají gen FH, máte homozygotní familiární hypercholesterolemii. Homozygotní familiární hypercholesterolemie je mnohem závažnější stav, extrémně vysoký cholesterol a srdeční záchvaty jsou pozorovány již dětství u lidí s tímto stavem (CDC, 2020-a).

Bez ohledu na dávkování byste měli předpis uchovávat při pokojové teplotě a mimo dosah dětí. V případě vynechání dávky byste měl (a) užit rosuvastatin, jakmile si vzpomenete, pokud není téměř čas na další dávku.

Nežádoucí účinky rosuvastatinu

Mezi nejčastější nežádoucí účinky rosuvastatinu patří bolest hlavy, bolesti svalů, bolesti břicha nebo břicha, slabost a nevolnost. Sazby těchto vedlejších účinků se lišily podle toho, jaké dávkování bylo studováno. V klinických studiích, které zkoumaly účinnost rosuvastatinu, zjistily, že průměrná frekvence nežádoucích účinků byla (FDA, 2016-b):

kolik l argininu pro ed
 • Bolest hlavy: 5,5%
 • Nevolnost: 3,4%
 • Myalgie (bolest svalů): 2,8%
 • Astenie (slabost nebo nedostatek energie): 2,7%
 • Zácpa: 2,4%

Je však důležité si uvědomit, že rosuvastatin má čtyři možné síly a některé vedlejší účinky převládají v některých dávkách než jiné. Bolesti hlavy se vyskytují nejčastěji při 40 mg, zatímco nevolnost a nevysvětlitelná bolest svalů se vyskytují nejčastěji při 20 mg (FDA, 2016-b). Objevily se také zprávy o ztrátě paměti a zmatenosti při užívání tohoto léku; může také ovlivnit několik krevních testů.

Upozornění na rosuvastatin

Ačkoli jsou vzácné, existují závažnější potenciální vedlejší účinky rosuvastatinu, včetně problémů se svaly a problémy s játry. V některých případech svalové problémy (myopatie) způsobené rosuvastatinem svědčí o rozpadu svalů. Tento lék na předpis může způsobit rhabdomyolýza , rozpad svalové tkáně, který může v závažných případech způsobit problémy s ledvinami - sledujte bolest svalů, citlivost a slabost (FDA-b, 2016).

Okamžitě byste měli mluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud se u vás objeví nevysvětlitelná bolest svalů (zejména v kombinaci s horečkou), neobvyklá únava nebo slabost, ztráta chuti k jídlu, bolest v horní části břicha, tmavá moč nebo zežloutnutí bělma očí nebo kůže —Mohou to být příznaky vážného vedlejšího účinku, jako je poškození svalů nebo jater. Ihned vyhledejte lékařskou pomoc alergická reakce příznaky, jako je otok obličeje, rtů nebo jazyka (FDA-b, 2016).

Těhotné ženy by neměly užívat rosuvastatin - je klasifikován jako Těhotenství kategorie X protože to může poškodit plod. Pokud otěhotníte během užívání léku, okamžitě přestaňte a informujte svého poskytovatele zdravotní péče. Rosuvastatin se také nedoporučuje kojícím matkám (FDA-b, 2016).

proč muži dostávají erekci, když spí

Interakce s rosuvastatinem

Rosuvastatin může v kombinaci s jinými léky způsobit nežádoucí účinky. Pokud užíváte tento lék ke snížení hladiny cholesterolu, možná budete muset vyhnout se následujícímu léky (FDA-b, 2016):

 • Fibráty, jako je gemfibrozil nebo fenofibrát
 • Niacin
 • Inhibitory proteázy, jako je ritonavir /, lopinavir, atazanavir a simeprevir
 • Léky na ředění krve, jako je kumadin
 • Cyklosporin
 • Kolchicin

Reference

 1. Adams, S. P., Sekhon, S. S., & Wright, J. M. (2014). Rosuvastatin pro snížení lipidů. Cochrane Database of Systematic Reviews, (11), cd010254. https://doi.org/10.1002/14651858.cd010254.pub2
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC-a) - familiární hypercholesterolemie (2020). Citováno 12. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/genomics/disease/fh/FH.htm
 3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC-b) - LDL & HDL Cholesterol: Bad and Good Cholesterol (2020). Citováno 12. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/cholesterol/ldl_hdl.htm
 4. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Know Your Risk for Heart Disease (2019). Citováno 12. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/heartdisease/risk_factors.htm
 5. Dave, T., Ezhilan, J., Vasnawala, H., & Somani, V. (2013). Regrese plaku a stabilizace plaku u kardiovaskulárních onemocnění. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, 17 (6), 983-989. https://doi.org/10.4103/2230-8210.122604
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA-a). (2016, 29. dubna). FDA schvaluje první generický Crestor. Citováno 10. srpna 2020 z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-generic-crestor
 7. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA-b). (2016, březen). Přednosti informací o předepisování pro tablety s obsahem kalcia rosuvastatinu. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/079167Orig1s000lbl.pdf
 8. Lambert, C. T., Sandesara, P., Isiadinso, I., Gongora, M. C., Eapen, D., Bhatia, N.,. . . Sperling, L. (2014). Současná léčba familiární hypercholesterolemie. European Cardiology Review, 9 (2), 76-81. https://doi.org/10.15420/ecr.2014.9.2.76
 9. Luvai, A., Mbagaya, W., Hall, A. S. a Barth, J. H. (2012). Rosuvastatin: Přehled farmakologie a klinické účinnosti u kardiovaskulárních onemocnění. Insights of Clinical Medicine: Cardiology, 6, 17-33. https://doi.org/10.4137/cmc.s4324
 10. Thondapu, V., Kurihara, O., Yonetsu, T., Russo, M., Kim, H. O., Lee, H.,. . . Jang, I. (2019). Srovnání rosuvastatinu versus atorvastatinu pro stabilizaci koronárních plaků. The American Journal of Cardiology, 123 (10), 1565-1571. https://doi.org/10.1016/j.amjcard.2019.02.019
 11. Světová zdravotnická organizace (WHO). (2017, 17. května). Kardiovaskulární nemoci (CVD). Citováno 10. srpna 2020 z https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds)
 12. Wu, H., Hristeva, N., Chang, J., Liang, X., Li, R., Frassetto, L., & Benet, L. Z. (2017). Farmakokinetika rosuvastatinu u asijských a bílých subjektů divokého typu pro OATP1B1 a BCRP pod kontrolou a za inhibovaných podmínek. Journal of Pharmaceutical Sciences, 106 (9), 2751-2757. https://doi.org/10.1016/j.xphs.2017.03.027
Vidět víc