Kožní onemocnění vs. ekzém: jaký je rozdíl?

Kožní onemocnění vs. ekzém: jaký je rozdíl?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Na pokožce se vám objevila svědivá, červená a nepříjemná vyrážka a to vás přivádí k šílenství. Ale co to je? Může to být kožní onemocnění nebo ekzém? Jak poznáte rozdíl? Pojďme hlava na hlavě na kožního onemocnění vs. ekzému.Co je kožní onemocnění?

Na rozdíl od názvu, který by mohl naznačovat, kožní onemocnění není způsobeno červem, ale skupinou hub známých jako dermatofyty. Skutečná plísňová infekce se v lékařských termínech označuje jako dermatofytóza nebo tinea, obvykle následovaná latinským slovem, které označuje její umístění. Některé příklady běžných plísňových infekcí zahrnují tinea pedis (noha sportovce), tinea cruris (svědění svěračem) nebo tinea corporis (kožní onemocnění na těle) ( Leung, 2020 ).

Životně důležité orgány

 • Kožní onemocnění a ekzém jsou dvě různá kožní onemocnění, která přicházejí se svěděním, zarudnutím a vyrážkou.
 • Kožní onemocnění je nakažlivé a je způsobeno houbami.
 • Ekzém není nakažlivý a zahrnuje skupinu kožních stavů, které způsobují zánět kůže

Kožní onemocnění se projevuje různými způsoby v závislosti na umístění těla, ale téměř vždy je charakterizováno svěděním, zarudnutím a škálováním.

Kožní onemocnění je nakažlivé. Osoba může být infikována několika způsoby, včetně kontaktu kůže na kůži, dotykem kontaminovaných předmětů (štětce, klobouky, oblečení, ručníky) a kontaktem s infikovaným mazlíčkem. Kožní onemocnění je docela běžné u krav, psů a koček, takže by se mohli nakazit farmáři nebo lidé zapojeni do úkrytů pro záchranu zvířat ( Newbury, 2014 ).reklama

v jakém věku přestává muž růst

Pohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzému

Navštivte lékaře online. Nechte si předvést léčbu ekzému na předpis.Zjistěte více

Kožní onemocnění na těle

Podle Americké akademie dermatologické asociace (AAD) tvoří kožní onemocnění těla (tinea corporis) výrazné červené, šupinaté, kruhové skvrny, které mají často mírně zvýšený červený okraj se středem, který je méně červený nebo s normálně vypadající kůží ( AAD, n.d.-a ). Vyvýšený kruhový okraj se jeví jako prstencový tvar, který dal vzniknout pojmu kožní červ ( Jo, 2021 ). V medicíně si nikdo nemyslel, že je spojován se skutečnými červy jakéhokoli popisu ( Homei, 2013 ).

Jiné druhy kožního onemocnění

Kožní onemocnění pokožky hlavy (tinea capitis) je nejčastější u dětí ve věku od 3 do 14 let, ale může postihnout jakoukoli věkovou skupinu. Způsobuje výskyt šupin, svědění pokožky hlavy a ztrátu vlasů v postižených oblastech ( Al Aboud, 2020 ). Jock svědění je nejčastější u dospělých mužů a dospívajících. Vypadá to jako svědivá vyrážka začínající ve slabinách a rozšiřující se po vnitřní straně jednoho nebo obou stehen. Může dokonce ovlivnit oblast kolem konečníku ( Pippin, 2020 ). Noha sportovce je velmi častá a obvykle postihuje oblasti mezi prsty, což způsobuje silné svědění, šupinaté skvrny a zarudnutí ( Nigam, 2020 ).

Kožní onemocnění může také ovlivnit nehty (tinea unguium), které je známé jako onychomykóza. Infikované nehty se stávají křehkými, bílými a neprůhlednými, ale infikované nehty na nohou, i když jsou křehké, jsou obvykle silné a žluté (Leung, 2020).

Co je to ekzém?

Na rozdíl od kožního onemocnění je ekzém neinfekční skupinou kožních poruch se podrážděnou, zanícenou pokožkou. Ekzém není jen jedno onemocnění, ale rodina kožních onemocnění. Zahrnuje různé stavy, jako je atopická dermatitida a kontaktní dermatitida, které jsou nejčastější. Numulární ekzém je méně častý než jiné typy ekzému, ale může být zaměňován s kožním červem ( AAD, n.d.-b ).

Spouští ekzém - 7 typů, o kterých byste měli vědět

3 minuty čtení

jaký je nejlepší vitamin pro erektilní dysfunkci?

Tyto různé typy ekzémů se projevují odlišně a mají různé spouštěče. Přesto mají všichni společný určitý stupeň suché kůže, svědění a zarudnutí.

 • Atopická dermatitida (také někdy nazývaný atopický ekzém) je nejběžnějším typem ekzému. Postihuje většinou děti se suchými svědivými skvrnami na obličeji a pokožce hlavy. U starších dětí a dospívajících se mohou vyvinout skvrny v záhybech kloubů, jako jsou lokty, kolena a krk ( Kolb, 2020 ). U dospělých se může také vyvinout atopická dermatitida, přičemž až 25% dospělých případů se považuje za nově vzniklou atopickou dermatitidu ( Lee, 2019 ).
 • Kontaktní dermatitida je to, co naznačuje jeho název - vyrážka, která se vyvíjí při kontaktu s dráždivou látkou, jako je jedovatý břečťan, make-up, šperky, nikl a latexové rukavice. Časté je svědění a pálení, kopřivka, šupinatá kůže a červená oteklá vyrážka (AAD, n.d.-b).
 • Numulární ekzém , známý také jako diskoidní ekzém, dostal svůj název od latinského slova pro mince, protože tato forma ekzému sestává z kulatých nebo oválných skvrn červené kůže, které mohou být silně svědící (Hardin, 2021). Skvrny jsou červené, hnědé nebo růžové a obvykle se objevují na pažích, nohou, rukou, nohou a trupu. Kvůli jejich kulatému nebo oválnému tvaru lze numulární léze ekzému snadno zaměnit za kožní onemocnění (AAD, n.d.-b).

Jak je kožní onemocnění diagnostikováno?

Poskytovatel primární péče může obvykle diagnostikovat kožní onemocnění, zvláště pokud se léze projevuje jako klasická kruhová skvrna se zvýšeným červeným okrajem a clearingovým středem. Pokud jsou kožní příznaky méně jasné, možná budete muset navštívit dermatologa. Mohou zkoumat malé škrábání kůže pod mikroskopem nebo poslat škrábání do laboratoře pro houbovou kulturu ( Petrucelli, 2020 ).

Léčba a léčba kožního onemocnění

V mnoha případech lze kožní onemocnění ošetřit krémy, pleťovými vodami nebo prášky obsahujícími antimykotika, jako je klotrimazol nebo mikonazol, a mnoho z těchto ošetření je k dispozici na přepážce. Pokud infekce na tuto léčbu nereaguje dobře, může vám lékař předepsat krém obsahující vyšší koncentraci antifungálních léků. Někdy jsou k odstranění infekce nezbytná perorální antimykotika, jako je griseofulvin, flukonazol, terbinafin nebo itrakonazol. To je případ, kdy je léze rekurentní, chronická nebo se nezlepší po použití lokálních antifungálních přípravků s předpisem (Leung, 2020).

Kromě antimykotik může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit hygienická opatření, která znesnadňují podmínky růstu houby. Patří mezi ně dobře větrané oblečení, vyhýbání se bandáži oblasti a častá výměna vlhkého nebo mokrého oblečení.

Alopecie: příčiny, příznaky a léčba

6 minut čtení

jak se zbavit bolesti modrých koulí

Vzhledem k tomu, že kožní onemocnění je nakažlivé, je nezbytné zabránit opětovnému infikování a přenosu houby na ostatní ( Ely, 2014 ). Podle Americké akademie dermatologie (AAD) by se člověk s kožním onemocněním měl vyvarovat doteku vyrážky a často si umýt ruce. Ložní prádlo a oděv je třeba často prát v čisticím prostředku a horké vodě. V tělocvičně nebo v šatnách bazénu byste měli nosit sprchové boty a po cvičení byste se měli osprchovat a poté se převléknout do čistého oblečení (AAD, n.d.-a).

Diagnostika a léčba ekzému

Řekněme, že půjdete k obecnému poskytovateli zdravotní péče s vyrážkou a léčba, kterou vyzkouší, nefunguje. V takovém případě budete pravděpodobně posláni k dermatologovi, který provede důkladnou lékařskou a rodinnou anamnézu, provede fyzickou prohlídku a může provést testy na zjištění běžných alergenů.

Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný definitivní lék na ekzém, je cílem kontrolovat příznaky, včetně svědění. Existuje mnoho způsobů léčby, které vám pomohou udržet dobrou kvalitu života a zmírnit příznaky, jako je svědění. Můžete těžit z kombinace životního stylu, léků na předpis a léků na předpis. Léčba se skládá z (AAD, n.d.-b):

 • Léky, jako jsou lokální kortikosteroidy a antihistaminika, mohou pomoci snížit otoky, svědění a citlivost.
 • Domácí léky (zvlhčovače, chladné obklady, zvlhčovač chladné mlhy).
 • Identifikace a odstranění dráždivých látek
 • Kontrola stresu

Pokračuje také výzkum nových terapií ( Fishbein, 2020 ). Někteří dermatologové vidí pozitivní výsledky u atopické dermatitidy pomocí fototerapie, pokud léčba první linie selhala ( Sidbury, 2014 ).

Pokud si myslíte, že máte kožní onemocnění nebo ekzém, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče o správnou diagnózu a plán léčby.

Reference

 1. Al Aboud AM, Crane JS. Tinea Capitis. [Aktualizováno 2020 10. srpna]. V: StatPearls . Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536909/
 2. Americká akademie dermatologie (AAD). (n.d.-a). Nemoci od A do Z: kožní onemocnění. Citováno dne 8. dubna 2021 z https://www.aad.org/public/diseases/a-z/ringworm-overview
 3. Americká akademie dermatologie (AAD). (n.d.-b). Centrum zdrojů pro ekzémy. Citováno dne 8. února 2021 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/
 4. Ely, JW, Rosenfeld, S., Stone, M.S. (2014). Diagnostika a léčba infekcí tinea. Americký rodinný lékař; 90 (10): 702-711. Citováno dne 8. února 2021 z https://www.aafp.org/afp/2014/1115/p702.html
 5. Fishbein, A. B., Silverberg, J. I., Wilson, E. J., & Ong, P. Y. (2020). Aktualizace o atopické dermatitidě: diagnostika, hodnocení závažnosti a výběr léčby. Časopis alergie a klinické imunologie. V praxi 8 (1), 91–101. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S221321981930635X?via%3Dihub
 6. Hardin CA, Love LW, Farci F. Nummular Dermatitis. [Aktualizováno 2021 5. ledna]. V: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565878/
 7. Homei A, Worboys M. (2013). Hubová nemoc v Británii a Spojených státech 1850–2000: Mykózy a moderna. Basingstoke (Velká Británie): Palgrave Macmillan; 2013. Kapitola 1, Kožní onemocnění: Nemoci škol a hromadné školní docházky. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK169210/
 8. Kolb L, Ferrer-Bruker SJ. Atopická dermatitida. [Aktualizováno 2020 13. srpna]. V: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448071/
 9. Lee HH, Patel KR, Singam V, Rastogi S, Silverberg JI. (2019). Systematický přehled a metaanalýza prevalence a fenotypu dospělé atopické dermatitidy. Journal of the American Academy of Dermatology; 80 (6): 1526-1532.e7. doi: 10.1016 / j.jaad.2018.05.1241. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29864464/
 10. Leung, A., Lam, J. M., Leong, K. F., Hon, K. L., Barankin, B., Leung, A., & Wong, A. (2020). Onychomykóza: aktualizovaná recenze. Nedávné patenty na objevování léků na záněty a alergie, 14 (1), 32–45. doi: 10,2174 / 1872213X13666191026090713. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31738146/
 11. Leung, A. K., Lam, J. M., Leong, K. F. a Hon, K. L. (2020). Tinea corporis: aktualizovaná recenze. Drogy v kontextu, 9 , 2020-5-6. doi: 10,7573 / dic.2020-5-6. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32742295/
 12. Newbury, S., & Moriello, K. A. (2014). Kočičí dermatofytóza: kroky pro vyšetřování ohniska podezření na úkryt. Časopis kočičí medicíny a chirurgie, 16 (5), 407–418. doi: 10,1177 / 1098612X14530213. Citováno z https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1098612X14530213
 13. Nigam PK, Saleh D. Tinea Pedis. [Aktualizováno 8. září 2020]. V: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470421/
 14. Petrucelli, M. F., Abreu, M. H., Cantelli, B., Segura, G. G., Nishimura, F. G., Bitencourt, T. A. a kol. (2020). Epidemiologie a diagnostické perspektivy dermatofytóz. Časopis hub (Basilej, Švýcarsko), 6 (4), 310. doi: 10,3390 / jof6040310. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7712040/
 15. Pippin MM, Madden ML. Tinea Cruris. [Aktualizováno 2020 28. prosince]. V: StatPearls . Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554602/
 16. Sidbury, R., Davis, D. M., Cohen, D. E., Cordoro, K. M., Berger, T. G., Bergman, J. N., et al. (2014). Pokyny pro péči o léčbu atopické dermatitidy: oddíl 3. Léčba a léčba fototerapií a systémovými látkami. Journal of the American Academy of Dermatology, 71 (2), 327–349. doi: 10.1016 / j.jaad.2014.03.030. Citováno z https://www.jaad.org/article/S0190-9622(14)01264-X/fulltext
 17. Yee C, Al Aboud AM. Tělo červa. [Aktualizováno 2021 7. ledna]. V: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544360/
Vidět víc