Retrográdní ejakulace: příznaky, příčiny a léčba

Retrográdní ejakulace: příznaky, příčiny a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Během normální ejakulace je sperma vytlačováno močovou trubicí z penisu přes svěrač močového měchýře. Retrográdní ejakulace nastává, když je ejakulát tlačen do močového měchýře místo z penisu. Retrográdní ejakulace může produkovat malé množství spermatu nebo vůbec žádné. Jinak se tomu říká suchý orgasmus.

Životně důležité orgány

 • Retrográdní ejakulace nastává, když se sperma pohybuje dozadu do močového měchýře místo ven penisem.
 • Je to způsobeno svalem, který nezavírá správně močový měchýř.
 • Ten sval může být oslaben léky, chirurgickým zákrokem nebo poškozením nervů.
 • Retrográdní ejakulace není škodlivá, ale může vést k neplodnosti. Jsou k dispozici strategie, jak ji léčit.

Příčiny retrográdní ejakulace

Když muž ejakuluje, spermie se přesouvají z varlat do močové trubice pomocí trubice zvané chámovody. Cestou spermie prochází do prostaty a mísí se s tekutinami, které vytvářejí sperma. Když se sperma pohybuje z prostaty do močové trubice, sval při otevření močového měchýře (sval krku močového měchýře) se napne, aby se zabránilo vstupu spermatu do močového měchýře.

Během retrográdní ejakulace se tento sval dostatečně nenapne, buď proto, že je slabý, nebo proto, že byly poškozeny nervy ovládající sval. To umožňuje spermiím pohybovat se zpět do močového měchýře, místo aby byly ejakulovány penisem.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Existuje několik možných základních příčin retrográdní ejakulace, včetně:

 • Poškození nervového systému způsobené cukrovkou, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou nebo poraněním míchy.
 • Některé léky mohou narušit nervový systém, včetně některých léků na depresi a alfa blokátorů, které se používají k léčbě vysokého krevního tlaku a určitých stavů prostaty.
 • Chirurgie prostaty, jako je transuretrální resekce prostaty nebo retroperitoneální disekce lymfatických uzlin po rakovině varlat.

Retrográdní ejakulace se také může stát, když člověk těsně před ejakulací stiskne penis nebo položí palec na otvor močové trubice, aby zabránil rozlití spermatu. Některé kultury praktikují retrográdní ejakulaci jako primitivní formu kontroly porodnosti. Může se to stát také při procvičování taoistických technik zadržování spermatu, při nichž se účastníci snaží masturbovat nebo mít sex ejakulaci nebo ji oddálit.

Známky / příznaky a rizika retrográdní ejakulace

Nejvýznamnějším výsledkem retrográdní ejakulace je to, že může způsobit mužskou neplodnost. U některých mužů může dojít k zakalení moči způsobené vstupem spermatu do močového měchýře. Ale někteří muži si vůbec neuvědomují, že mají tento stav.

Diagnóza retrográdní ejakulace

K diagnostice základní příčiny retrográdní ejakulace může lékař provést analýzu moči (objednání vzorku moči a jeho vyšetření na spermie).

Léčba retrográdní ejakulace

Existuje několik způsobů retrográdní ejakulace. Obsahují:

 • Léky k omezení krku močového měchýře během ejakulace. Patří mezi ně imipramin (Tofranil), midodrin nebo antihistaminika, jako je chlorfeniramin (Chlor-Trimeton) nebo pseudoefedrin (Sudafed).
 • Pokud retrográdní ejakulace způsobuje neplodnost, lze provést operaci k extrakci spermií. Existují tři postupy, které muži podstoupí, když jejich partnerky podstoupí léčbu IVF (aka umělou inseminaci), včetně:
  • Aspirace testikulárních spermií (TESA), při které je do varlat vložena jehla a jsou odebrány spermie;
  • Perkutánní aspirace epididymálních spermií (PESA), při které jehla extrahuje spermie z nadvarlete;
  • Extrakce testikulárních spermií (TESE), při které je proveden malý řez do varlat, aby se vyšetřila na přítomnost spermií.

Prevence retrográdní ejakulace

Lékaři mohou snížit riziko lékařsky vyvolané retrográdní ejakulace vyzkoušením různých způsobů léčby benigní hyperplazie prostaty (BPH) nebo zvětšené prostaty. Běžné léky na BPH mají účinek na uvolnění svalu krku močového měchýře, což může vést k retrográdní ejakulaci. Mohou také omezit léky s potenciálem ovlivnit nervový systém způsobem, který může vést k retrográdní ejakulaci, včetně některých léků na vysoký krevní tlak, poruchy nálady a poranění nervů.