Odrazené dopravní zácpy - když se léčba stane příčinou

Odrazené dopravní zácpy - když se léčba stane příčinou

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Používání nosního spreje s dekongestivním účinkem může být doslova závanem čerstvého vzduchu, když máte problémy s nachlazením nebo sezónními alergiemi. Každý typ nosního spreje - fyziologický roztok, dekongestant, steroid a antihistaminikum - používá různé účinné látky, aby dosáhl stejného cíle: zastavit ucpání nosu, což vás trápí.

I když jsou všechny typy nosního spreje bezpečné, pokud se používají podle pokynů na krabičce, existují možné vedlejší účinky, které se mohou vyvinout jejich nesprávným použitím. Jedním z vedlejších účinků spojených s nosními spreji s dekongestivním účinkem je překrvení.Životně důležité orgány

 • Ucpaný odtok je stav způsobený nadužíváním nosních sprejů s dekongestivním účinkem.
 • Není vždy snadné to rozpoznat, protože přetížení je obvykle jediným příznakem.
 • Někteří poskytovatelé vám doporučují, abyste šli na studenou krůtu, zatímco jiní vám doporučují, abyste se zužovali, protože náhlé zastavení může způsobit ještě větší dopravní zácpy.

Co je to přetížení odrazu?

Rebound congestion is the easier-to-remember name for drogová rýma , stav, který se vyvíjí z nadužívání nosních dekongestivních sprejů (Lockey, 2006).

I když tyto spreje mají způsobit, že se budete cítit lépe, jejich nadměrné používání může zhoršit dopravní zácpy. K ucpání dochází, když se krevní cévy uvnitř nosu rozšíří v reakci na virus, bakteriální onemocnění nebo alergeny. To zužuje průchod vzduchu a hlenu pro pohyb nosem, což vede k tomu známému plnému pocitu. Nosní dekongestivní spreje dočasně uvolňují tlak a umožňují volnému proudění vzduchu a nahromaděného hlenu. Úleva je dočasná, dokud sprej znovu nepoužijete. To se promění v cyklus, který vás nechá záviset na tom, aby sprej normálně dýchal.

Nadužívání nosních dekongesčních sprejů neznamená pouze použití jedné nebo dvou dávek navíc. Někteří lidé s přetížením při odrazu je používají několikrát za hodinu po celé týdny nebo dokonce měsíce místo obvyklého doporučeného dávkování (každých 12 hodin pouze dva nebo tři dny).

To znamená, že přetížení odrazu není univerzální podmínkou a přesné důvody, proč k němu dochází, nejsou zcela známy. Jedna myšlenka je, že nosní dekongestivní spreje ovlivňují přívod krve do nosu (protože omezuje krevní cévy), což způsobuje silnější otoky v nosních cestách. Další si myslela, že spreje s dekongestantem mohou negativně ovlivňují nosní receptory , což vede k přetížení (Ramey, 2006).

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyNalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

vypadávání vlasů z nedostatku vitaminu d
Zjistit více

Co jsou nosní dekongestiva?

Nosní dekongestanty jsou jedním ze čtyř hlavních typů nosního spreje používaného k léčbě příznaků, které přicházejí spolu s nemocemi, jako je nachlazení a chřipka. Používají se také k úlevě od přetížení, které často přichází se sezónními alergiemi (alergická rýma), jako je senná rýma.

Jak zmírňují alergie nosní spreje s dekongestivním účinkem?

Dekongestivní nosní spreje (DNS), které působí zmenšením krevních cév umístěných v nosních průchodech. Používají účinné látky oxymetazolin hydrochlorid nebo fenylefrin hydrochlorid. Tento efekt pomáhá krátkodobě ulevit přetížení, ale neléčí to, co to způsobilo.

Nosní spreje jsou dostupné v OTC v mnoha lékárnách a lékárnách pod několika různými značkami, včetně: • Afrin
 • Dristane
 • Vicks Sinex
 • Neosynefrin

Jaké jsou příznaky dopravní zácpy?

Často je snadné zjistit, kdy máte alergii, a to díky známým příznakům, jako jsou svědění očí a škrábání v krku. Totéž platí, když jste nachlazení nebo chřipka.

Není však vždy snadné rozpoznat známky přetížení odrazu a neexistuje žádný formální test, který by jej diagnostikoval. Nosní kongesce je obvykle jediným příznakem (Mehuys, 2014) - a může trvat tak dlouho, dokud budete i nadále používat nosní sprej s dekongestivním účinkem. Můžete také mít pocit, že musíte začít používat více nosního spreje, abyste dosáhli stejného účinku, ale to může jen zhoršit stav.

Existuje také šance, že nemusíte mít vůbec žádné dopravní zácpy. Mezi další základní důvody přetrvávajícího přetížení patří:

 • Alergická nebo nealergická rýma
 • Akutní nebo chronická sinusitida
 • Nosní polypy
 • Infekce horních cest dýchacích

Pravidelné používání zařízení s nepřetržitým pozitivním tlakem v dýchacích cestách (CPAP) může také způsobit přetížení, které nereaguje na DNS.

Jak zacházíte s přetížením?

Pokud si myslíte, že dochází k přetížení odrazem, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o nejlepší možnosti léčby pro vás. Odrazené dopravní zácpy často zmizí jakmile přestanete používat nosní spreje s dekongestivem (Yuta, 2013), ale náhlé přerušení léčby může studená krůta způsobit větší ucpání a otoky. Někteří lidé mohou mít prospěch z postupného snižování používání dekongestantů. Úplné vyřešení zácpy může trvat dny až týdny.

Pokud je přetížení a otok příliš mnoho, mohou pomoci různé typy nosního spreje. Fyziologický nasální (vyrobený se solí a vodou) a steroidní nosní spreje, jako je flutikason propionát (značka Flonase) a triamcinolon acetonid (značka Nasacort), jsou další dva léky, které mohou pomoci zmírnit přetížení. Mohou také pomoci antihistaminové nosní spreje vyrobené z azelastinu (značka Astepro).

Reference

 1. Lockey, R. (2006). Rhinitis medicamentosa a ucpaný nos. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 118 (5), 1017–1018. doi: 10.1016 / j.jaci.2006.06.018, https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(06)01370-4/abstract
 2. Mehuys, E., Gevaert, P., Brusselle, G., Hees, T. V., Adriaens, E., Christiaens, T.,… Boussery, K. (2014). Samoléčba při přetrvávající rýmě: nadužívání dekongestantů u poloviny pacientů. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 2 (3), 313–319. doi: 10.1016 / j.jaip.2014.01.009, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24811023
 3. Ramey JT, Bailen E, Lockey RF. Drogová rýma. J Investig Allergol Clin Immunol. 2006; 16 (3): 148-55, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16784007
 4. Yuta A, Ogawa Y. (2013 pros.) Klinický přehled 33 případů rhinitis medicamentosa dekongestantním nosním sprejem. Arerugi = [Alergie], 62 (12): 1623-1630, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24608651
Vidět víc