Osvědčená a neprokázaná léčba vypadávání vlasů

Osvědčená a neprokázaná léčba vypadávání vlasů

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Každý ztratí přibližně 100 vlasů denně (AAD, n.d.). Problém nastává, když tato ztráta vlasů způsobí celkové ztenčení nebo plešatiny, stav známý jako alopecie. To je velmi běžné až u 50% postižených mužů a žen (Mounsey, 2009). Alopecie obvykle postihuje vlasy na hlavě, ale může narušit jiné ochlupení těla, jako je obočí, řasy atd. Existuje mnoho různých příčin a typů vypadávání vlasů, včetně léků, nemocí a genetiky. Nejběžnějším typem je androgenní alopecie, která vede k mužské plešatosti a ženské plešatosti. V závislosti na příčině vypadávání vlasů může váš dermatolog doporučit jeden nebo kombinaci ošetření ke zlepšení růstu vlasů.Životně důležité orgány

 • Minoxidil a finasterid jsou jedinými léky schválenými FDA k léčbě nejčastější příčiny vypadávání vlasů, androgenní alopecie.
 • Nízkoúrovňová laserová terapie a mikroihly jsou zdravotnickými prostředky schválenými FDA pro léčbu vypadávání vlasů.
 • Transplantace vlasů je účinnou chirurgickou možností pro obnovu vlasů.
 • Kosmetická ošetření maskují řídnoucí vlasy a zahrnují paruky, pudry a mikropigmentaci.

Zatímco minoxidil a finasterid jsou jedinými léky schválenými FDA, ukázalo se, že jiné léčby jsou v některých případech účinné a stále probíhá výzkum jejich schopnosti zlepšit vypadávání vlasů.

 • Nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT) je jedním z mála zdravotnických prostředků schválených FDA pro léčbu vypadávání vlasů. Jak to funguje, není dobře pochopeno, ale LLLT může spustit kmenové buňky vlasových folikulů ke stimulaci růstu nových vlasů (Nazarian, 2019). Zařízení lze používat doma nebo v kanceláři vašeho poskytovatele a představují možnosti pro muže i ženy.
 • Microneedling je další technika, která má lékařské zařízení schválené FDA pro léčbu vypadávání vlasů. K propíchnutí vnějších vrstev kůže se používají malé jehly. Předpokládá se, že tento postup podporuje opětovný růst vlasů spuštěním reakce na hojení ran, což způsobí uvolnění faktorů do tkání, které podporují růst vlasů (Nazarian, 2019). Microneedling lze použít ve spojení s minoxidilem nebo plazmatickými terapiemi bohatými na trombocyty (popsáno dále). Lidé při této léčbě nehlásí vedlejší účinky, ale existuje možnost krvácení, bolesti, zarudnutí a infekce.
 • Plazma bohatá na destičky (PRP) se vyrábí odběrem krve a oddělením plazmy od červených a bílých krvinek. Váš poskytovatel vstřikuje vaši plazmu do dermis (hlubokých vrstev pokožky) v oblastech vypadávání vlasů; tato plazma má mnoho různých růstových faktorů, které mohou stimulovat růst vlasů. Studie ukázaly různé výsledky a PRP není v tuto chvíli schválen FDA (Nazarian, 2019).
 • Terapie kmenovými buňkami je slibnou oblastí léčby vypadávání vlasů. V jedné studii byly kmenové buňky injikovány do pokožky hlavy a o šest měsíců později bylo zaznamenáno zlepšení růstu vlasů (Nazarian, 2019). V této oblasti je zapotřebí více studií a terapie kmenovými buňkami není schválena FDA pro léčbu vypadávání vlasů.
 • Výživové doplňky byly uváděny jako přirozený způsob boje proti vypadávání vlasů. Nejsou schváleny FDA ani nebyly rozsáhle testovány, ale malé studie měly pozitivní výsledky (Nazarian, 2019). Vitamin D a železo jsou dva doplňky, které mohou pomoci těm, kteří jich mají nedostatek.
 • Předpokládá se, že masáž hlavy zvyšuje tloušťku vlasů u mužů bez plešatění možným zlepšením průtoku krve do vlasových folikulů. Jedna studie zkoumali vnímání vypadávání vlasů muži po každodenní každodenní masáži pokožky hlavy; více než 37% si myslelo, že se jejich vypadávání vlasů stabilizovalo a přibližně 30% zaznamenalo opětovný růst (anglicky, 2019). Existují omezené údaje o tom, zda to má nějaký účinek na vypadávání vlasů.
 • Akupunkturní léčba zahrnuje zavedení jehel do akupresurních bodů pro zmírnění různých stavů. Může fungovat zvýšením průtoku krve a stimulací vlasových folikulů, ale existují omezené objektivní důkazy.
 • Změny účesu mohou vypadávání vlasů zlepšit nebo zvrátit, zvláště pokud je vaše alopecie způsobena nošením účesů, které nadměrně přitahují prameny vlasů (tzv. Trakční alopecie). Rovněž dlouhodobé používání drsných vlasových produktů nebo vysoká teplota na vlasech může vést k jejich vypadávání. Změna těchto postupů může vlasům umožnit opětovný růst.

Léčba vypadávání vlasů je osobní rozhodnutí. Pro některé jsou jejich vlasy svázány s jejich identitou a jejich ztráta má negativní psychosociální dopady. Pro ostatní je to jen část stárnutí a neobtěžuje je. Bez ohledu na to, jak se cítíte při ztrátě vlasů, promluvte si o tom se svým poskytovatelem a ujistěte se, že neexistuje žádný základní zdravotní problém, který byste měli zvážit. Diskuse o možnostech léčby a jejich rizicích / přínosech vám pomůže učinit informované rozhodnutí ohledně nejlepšího postupu při zvládání vypadávání vlasů.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD). (n.d.). Máte vypadávání vlasů nebo vypadávání vlasů? Citováno z https://www.aad.org/hair-shedding .
 2. Americká asociace pro vypadávání vlasů. (n.d.). Ztráta vlasů u mužů: léčba. Citováno z https://www.americanhairloss.org/men_hair_loss/treatment.html .
 3. Bicknell, L. M., Kash, N., Kavouspour, C., & Rashid, R. M. (2014). Folikulární jednotka extrakce transplantace vlasů: přehled současných doporučení a budoucích úvah. Dermatologický online deník , dvacet (3). Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24656268
 4. English, R. S., & Barazesh, J. M. (2019). Sebehodnocení standardizovaných masáží pokožky hlavy pro androgenní alopecii: výsledky průzkumu. Dermatologie a terapie (Heidelb) , 9 (1), 167–178. doi: 10.1007 / s13555-019-0281-6, https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-019-0281-6
 5. Mounsey, A. L., & Reed, S. W. (2009). Diagnostika a léčba vypadávání vlasů. Americký rodinný lékař , 80 (4), 356–362. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2009/0815/p356.html
 6. Nazarian, R. S., Farberg, A. S., Hashim, P. W. a Goldenberg, G. (2019). Nechirurgická léčba obnovy vlasů. Kůže , 104 (1), 17–24. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31487342
 7. Phillips, T. G., Slomiany, W. P., & Allison, R. (2017). Vypadávání vlasů: běžné příčiny a léčba. Americký rodinný lékař , 96 (6), 371–378. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2017/0915/p371.html
 8. Saed, S., Ibrahim, O., & Bergfeld, W. F. (2016). Kamufláž na vlasy: Komplexní recenze. International Journal of Women’s Dermatology , dva (4), 122–127. doi: 10.1016 / j.ijwd.2016.09.002, https://europepmc.org/article/med/28492024
 9. Spano, F. (2015). Alopecia areata: Část 2: léčba. Kanadský rodinný lékař , 61 (9), 757–761. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4569105/
 10. Suchonwanit, P., Thammarucha, S., & Leerunyakul, K. (2019). Minoxidil a jeho použití při poruchách vlasů: přehled. Návrh, vývoj a terapie léčiv , 13 , 2777–2786. doi: 10,2147 / dddt.s214907, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31496654
Vidět víc