Statistiky rakoviny prostaty: prevalence, míra přežití

Statistiky rakoviny prostaty: prevalence, míra přežití

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

U 1 z 9 mužů (11,2%) ve Spojených státech bude v určitém okamžiku jeho života diagnostikována rakovina prostaty. Rakovina prostaty se však s přibývajícím věkem stává mnohem častější. Například před 50 lety pouze 1 ze 437 (0,2%) mužů dojde k rozvoji invazivního karcinomu prostaty (ACS, 2019), ale tento počet se zvyšuje, dokud nedosáhne 1 z 13 mužů ve věku nad 70 let (7,9%). Průměrný věk v době diagnózy rakoviny prostaty je 66 let.

Životně důležité orgány

  • Rakovina prostaty je nejčastější příčinou rakoviny u mužů kromě rakoviny kůže.
  • Rakovina prostaty je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u mužů.
  • Pětiletá míra přežití u všech typů rakoviny prostaty je dohromady 98%.
  • Většina mužů s rakovinou prostaty na tuto nemoc nezemře.

Kolik nových případů rakoviny prostaty se tento rok objeví?

Ve Spojených státech se odhaduje, že v roce 2019 bude diagnostikováno 174 650 nových případů rakoviny prostaty a 31 620 mužů na tuto nemoc zemře. Výskyt rakoviny prostaty se odhaduje na 109,5 nových případů na 100 000 mužů ročně v letech 2012–2016 (národní, n.d.) a odhaduje se, že 19,4 z každých 100 000 mužů zemřel na rakovinu prostaty v roce 2016 (ACS, 2019). Vidíte, že v diagnostice a úmrtí na rakovinu prostaty existuje velký rozdíl. Je to proto, že většina rakovin je diagnostikována v rané fázi, kdy jsou vysoce léčitelné.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Jaká je míra přežití u rakoviny prostaty?

Jeden snadný způsob kategorizovat (ACS, n.d.) rakovina prostaty je o tom, jak daleko se rakovina rozšířila. Lokalizovaný karcinom prostaty je rakovina, která se nerozšířila mimo prostatu. Regionální rakovina prostaty je rakovina, která se rozšířila do okolních struktur nebo lymfatických uzlin. Vzdálená rakovina prostaty se rozšířila do orgánů daleko od prostaty, jako jsou kosti, játra nebo plíce. Statistiky rakoviny o přežití se obecně uvádějí jako 5letá relativní míra přežití, která srovnává lidi s rakovinou prostaty s těmi bez rakoviny prostaty. Pětiletá relativní míra přežití u lokalizovaného a regionálního karcinomu prostaty je více než 99%. Rakoviny, které metastázovaly do vzdálených míst v těle, mají relativní míru přežití 5 let ~ 30%. Celková pětiletá míra přežití u všech typů rakoviny prostaty je dohromady 98%. Je to proto, že většina rakovin prostaty spadá do prvních dvou kategorií. V současné době jsou v USA přibližně 3 miliony mužů, kterým byla někdy v životě diagnostikována rakovina prostaty. Podle Národního onkologického institutu úmrtí na rakovinu prostaty od počátku 90. let klesá, což může být způsobeno pokrokem v léčbě.

Jaké jsou rizikové faktory pro rakovinu prostaty?

Nejdůležitějšími faktory, které zvyšují riziko rakoviny prostaty, jsou afroamerická rasa, rodinná anamnéza rakoviny prostaty a zvyšující se věk. Černoši mají o 60% vyšší riziko rakoviny prostaty než běloši a je u nich přibližně dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu prostaty. Lidé s rodinnou anamnézou rakoviny prostaty jsou vystaveni zvýšenému riziku a více než jeden člen rodiny s rakovinou prostaty toto riziko dále zvyšuje. Starší muži mají vyšší riziko rakoviny prostaty než mladší muži, přičemž více než 50% všech diagnóz se vyskytuje po 65 letech a 97% po 50 letech. Existují také určité genetické syndromy, které zvyšují riziko rakoviny prostaty jako jsou mutace BRCA1 a BRCA2 a jak naznačují nové důkazy, Lynchův syndrom (dědičné onemocnění, které zvyšuje riziko několika druhů rakoviny).

Jaká je léčba rakoviny prostaty?

Léčba rakoviny prostaty závisí na stadiu onemocnění, zdraví pacienta a jeho preferencích, hodnotách a cílech léčby. Léčba může zahrnovat chirurgický zákrok (radikální prostatektomii), různé typy záření, chemoterapii, hormonální terapii, aktivní dohled nebo ostražité čekání. Může také zahrnovat kombinaci těchto možností léčby. Nezapomeňte, že většina mužů s diagnózou rakoviny prostaty na tuto nemoc nezemře a novější možnosti léčby jsou snášenlivější s menšími vedlejšími účinky.

Reference

  1. Americká rakovinová společnost. (2019). Fakta a čísla o rakovině 2019. Americká rakovinová společnost . Citováno z https://www.cancer.org/content/dam/cancer-org/research/cancer-facts-and-statistics/annual-cancer-facts-and-figures/2019/cancer-facts-and-figures-2019. pdf
  2. Americká rakovinová společnost. (n.d.). Míra přežití u rakoviny prostaty. Citováno z https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/detection-diagnosis-staging/survival-rates.html
  3. National Cancer Institute: SEER. (n.d.). Fakta o rakovině: Rakovina prostaty. Citováno z https://seer.cancer.gov/statfacts/html/prost.html .
Vidět víc