Propranolol: vše, co potřebujete vědět

Propranolol: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je propranolol a jak funguje?

Propranolol (značka Inderal, InderalXL) je typ léku známého jako beta blokátor a často se používá ke snížení zátěže srdce. Propranolol byl vyvinut v 60. letech 20. století první beta blokátor používané k léčbě bolesti na hrudi ze srdečních chorob - to bylo tak revoluční, že vynálezce, sir James Black, získal za svůj objev Nobelovu cenu (Srinivasan, 2019). Mezi další příklady beta blokátorů patří atenolol (značka Tenormin), metoprolol (značka Lopressor, Toprol XL), Nadolol (značka Corgard) a Nebivolol (značka Bystolic).

Životně důležité orgány

 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal důležité varování (nazývané varování před černou krabičkou) týkající se propranololu: Nepřestávejte náhle užívat propranolol, aniž byste se poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče. Náhlé vysazení propranololu může způsobit bolest na hrudi nebo infarkt.
 • Propranolol je beta blokátor, který pomáhá snižovat zátěž srdce snížením srdce a krevního tlaku.
 • Kromě vysokého krevního tlaku je propranolol také schválen FDA k léčbě bolesti na hrudi, fibrilace síní, migrény a základních třesů, mimo jiné. U dětí může pomoci zlepšit vzhled dětských hemangiomů.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří vyrážka, nevolnost, zvracení, průjem, závratě / točení hlavy, nespavost, suché oči, přibývání na váze a sexuální dysfunkce.
 • Mezi závažné nežádoucí účinky patří nízký krevní tlak, nízká srdeční frekvence, potíže s dýcháním, maskování příznaků nízké hladiny cukru v krvi nebo vysokého hormonu štítné žlázy a zhoršení srdečního selhání.

Vaše tělo uvolňuje epinefrin (adrenalin) - přemýšlejte o boji nebo letu - abyste zvýšili srdeční frekvenci a více pumpovali krev. Beta blokátory působí zastavením vazby epinefrinu na beta receptory ve vašem srdečním svalu - tím se snižuje, jak tvrdě musí srdce pracovat. Propranolol způsobuje, že vaše srdce bije pomaleji a tlačí méně energicky, čímž snižuje spotřebu kyslíku v srdci. Jak propranolol snižuje krevní tlak, není zcela objasněno. Je to pravděpodobně kombinace snížení srdeční frekvence a snížení produkce ledvin renin (enzym, který zvyšuje krevní tlak) (DailyMed, 2019).

Na co se propranolol používá?

Propranolol je Schváleno FDA k léčbě následujících stavů (FDA, 2010):

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Fibrilace síní
 • Srdeční infarkt (infarkt myokardu)
 • Migréna
 • Zásadní třes
 • Hypertrofická subaortální stenóza
 • Feochromocytom

reklama

jak dosáhnu erekce

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Přibližně polovina dospělých ve Spojených státech mají vysoký krevní tlak (hypertenze), podle Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (CDC, 2020). Mnozí si neuvědomují, že mají problém, protože se často nevyskytují žádné příznaky. Vysoký krevní tlak může ovlivnit nejen vaše cévy, srdce, mozek, ledviny a další části těla, ale může také vést k infarktu a srdečnímu selhání.

Dobrá zpráva, že můžete snížit riziko mozkových příhod a infarktu léčením vysokého krevního tlaku. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit užívání antihypertenziv (léků na krevní tlak) kromě změn životního stylu, jako je zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a odvykání kouření.

Propranolol může pomoci snížit krevní tlak snížením vaší srdeční frekvence a produkce reninu v ledvinách. Propranolol však obecně není první léky které váš poskytovatel zdravotní péče používá k léčbě vysokého krevního tlaku (Lindholm, 2005). Propranolol se často používá v kombinaci s různými léky na vysoký krevní tlak, jako jsou diuretika, blokátory kalciových kanálů a inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE). Někdy se propranolol kombinuje s jedním z těchto dalších léků ve stejné tabletce - jedním příkladem je propranolol / hydrochlorothiazid (značka Inderide).

Bolest na hrudi (angina pectoris)

Bolest na hrudi nebo angina pectoris je běžným znakem ischemické choroby srdeční a často se popisuje jako tlak nebo tíha na hrudi; ostatní mohou cítit stlačení nebo těsnost. Bolest na hrudi v důsledku ischemické choroby srdeční pochází ze zhoršení aterosklerózy (plaky cholesterolu ve stěnách cév). Jak se plaky zesilují, může se do srdcových svalů dostat méně krve prostřednictvím koronárních tepen (tepny, které napájí srdce) - bez krve znamená méně kyslíku a živin pro srdce (ischemie).

Angina je způsob vašeho srdce, jak vám říct, že nedostává to, co potřebuje, a může být předzvěstí infarktu (smrt srdečních buněk). Snížením srdeční frekvence může propranolol snížit množství kyslíku, které srdce potřebuje, a tím zlepšit bolest na hrudi. To se promítá do méně epizod bolest na hrudi a lepší schopnost cvičit bez anginy pectoris (DailyMed, 2019).

Fibrilace síní

Fibrilace síní (také nazývaná AFib) je rychlý, nepravidelný srdeční rytmus a nejčastější srdeční arytmie (abnormálně rychlý, pomalý nebo nepravidelný srdeční rytmus) (CDC, 2020). Podle AHA přes 2,7 milionu Američané žijí s fibrilací síní (AHA, 2016). Někteří lidé popisují fibrilaci síní jako chvějící se nebo třepetavý srdeční tep; srdeční frekvence může dosáhnout až 100–175 úderů za minutu (normální je 60–100 úderů za minutu).

Tato rychlá srdeční frekvence brání srdci v úplném uvolnění a stlačení s každým úderem, čímž brání tomu, aby se naplnilo krví - to znamená, že do zbytku těla se pumpuje méně krve. Krev se může hromadit v srdci, protože úplně nevytlačí veškerou krev, což vede ke vzniku krevních sraženin a dalším problémům, jako jsou mrtvice. Fibrilace síní zvyšuje riziko úmrtí souvisejících se srdcem a činí vás pětkrát větší pravděpodobnost mrtvice, pokud se neléčí. (AHA, 2016). Propranolol může pomoci s fibrilací síní snížením srdeční frekvence, takže srdce má čas na úplné stlačení a uvolnění a může účinně pumpovat krev do celého těla.

Srdeční infarkt (infarkt myokardu)

Každý 40 sekund má někdo v USA infarkt, nazývaný také infarkt myokardu (CDC, 2020). Nejběžnější příčinou infarktu je ischemická choroba srdeční (CAD); CAD je také nejčastější příčinou úmrtí u mužů i žen v USA (NIH, n.d.). Mezi běžné příznaky srdečního záchvatu patří bolest na hrudi nebo svírání, dušnost, závratě, studený pot, únava, nevolnost a bolest čelisti, krku, zad nebo paže.

Onemocnění koronárních tepen (nebo ischemická choroba srdeční) se vyskytuje, když se vám nahromadí tukové usazeniny (plak) podél stěn vašich koronárních tepen (cév, které vyživují srdce). To ovlivňuje průtok krve, protože jak se plaketa zesiluje, může do srdečních svalů proudit méně krve bohaté na kyslík - toto nahromadění se nazývá ateroskleróza.

Ateroskleróza se může časem zhoršovat a nakonec zcela zablokovat cévu. Alternativně se může část plaku odlomit a způsobit krevní sraženinu v tepně. Obě tyto situace vedou ke ztrátě kyslíku a živin (ischemie) v oblasti srdce napájené touto koronární tepnou a tyto srdeční buňky začnou umírat - jedná se o infarkt. Propranolol se často podává lidem, kteří přežili infarkt, aby pomohli srdci zůstat zdravým a snížit úmrtnost.

Migréna

Migrény nejsou jen špatná bolest hlavy. Pokud se neléčí, migrénové záchvaty mohou trvat kdekoli od 4–72 hodin a způsobovat středně silné až silné bolesti, obvykle na jedné straně hlavy. Někteří lidé mají další příznaky, jako je nevolnost / zvracení a citlivost na světlo a zvuk. Asi jedna třetina lidí s migrénami mohou předvídat, že někdo přijde, protože vidí světla, barvy, klikaté čáry nebo dočasně ztratí vidění - tomu se říká aura (NINDS, 2019).

Na migrény neexistuje lék; jedním ze způsobů, jak s nimi zacházet, je buď zmírnit příznaky po zahájení útoku. Druhou možností je zabránit jejich výskytu na prvním místě - to je místo, kde může propranolol pomoci. Užívání propranololu může snížit frekvenci a závažnost migrénových záchvatů. I když tento účinek propranololu není zcela znám, vědci se domnívají, že je to způsobeno přítomností beta receptory na cévách v mozku (DailyMed, 2019).

Zásadní třes

Třes je nekontrolované třesení se částí těla - obvykle rukama, ale může také ovlivnit vaši hlavu, paže, hlas, jazyk, nohy a trup. Esenciální třes (dříve známý jako benigní esenciální třes) je třes, který není způsoben základním zdravotním stavem (jako je Parkinsonova choroba) nebo vedlejším účinkem některých léků (například kofeinu). Je to nejběžnější forma abnormálního třesu a je často dědičná - děti někoho se zásadním třesem mají 50% šance mít to sami (NINDS, 2019).

Propranolol může pomoci snížit amplitudu základních třesů - to znamená, že třesivý pohyb zmenšuje, ale ne pomaleji. Není určen k léčbě třesu způsobeného Parkinsonovou chorobou.

Hypertrofická subaortální stenóza

Hypertrofická subaortální stenóza, nyní běžněji známá jako hypertrofická obstrukční kardiomyopatie (HOCM), je srdeční onemocnění, při kterém se zesílí stěna (septum), která rozděluje levou a pravou stranu srdce (hypertrofická). Tato zesílená přepážka může blokovat schopnost levé komory pumpovat krev do aorty, největší tepny v těle. HOCM může způsobit náhlou smrt mladých lidí, často při sportu s vysokou intenzitou. Propranolol a další beta blokátory se v tomto stavu běžně používají ke zlepšení bolesti na hrudi, dušnosti při námaze a ke snížení rizika abnormálních srdečních rytmů (Houston, 2014).

Feochromocytom

Feochromocytom je nádor, který roste v nadledvinách, malých žlázách, které sedí na vašich ledvinách. Příznaky mohou být sporadické a intenzivní (nazývané záchvaty záchvatu) a zahrnují vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, nepravidelný srdeční rytmus a pocení. Feochromocytom se může objevit sám nebo může být součástí jiných genetických stavů, jako je mnohočetná endokrinní neoplazie (MEN2), Von Hippel-Lindauův (VHL) syndrom a neurofibromatóza typu 1 (NF1). Propranolol, používaný spolu s dalšími léky, jako jsou alfa blokátory, může pomoci snížit vysoký krevní tlak spojený s feochromocytomem.

Off-label

Propranolol je také předepsán pro několik použití mimo označení. Off-label znamená, že propranolol se používá pro jiné podmínky, než pro které byl oficiálně schválen FDA. Některé z mimo označení použití pro propranolol zahrnují (UpToDate, n.d.):

 • Úzkost z výkonu: Pokud vám projevy na veřejnosti nebo vystupování na jevišti způsobují úzkost, může vám pomoci propranolol užívaný 30–60 minut před stresující událostí. Snižuje vaši srdeční frekvenci a brání jí v závodění kvůli vaší nervozitě. Jelikož vaše tělo nedostává signály úzkosti z vašeho srdce, může se vaše úzkost zlepšit.
 • Storm štítné žlázy: Neléčená hypertyreóza může vést ke štítné žláze, což je vzácný život ohrožující stav způsobený velmi vysokou hladinou hormonů štítné žlázy. Mezi příznaky štítné žlázy patří velmi vysoký krevní tlak, rychlý srdeční rytmus, pocení a neklid. Propranolol může snížit krevní tlak a srdeční frekvenci, dokud se hormon štítné žlázy nevrátí zpět na normální hladinu.

Infantilní hemangiom (děti)

Někdy se u dětí vyvine pod kůží abnormální růst krevních cév (hemangiom). Bylo prokázáno, že propranolol pomáhá snižovat velikost hemangiomů. Bylo to Schváleno FDA pro použití u kojenců starších pěti týdnů a vážících více než 2 kg u hemangiomů, které se šíří a vyžadují systémovou léčbu (FDA, 2014).

Nežádoucí účinky propranololu

Varování černé skříňky od FDA (nejzávažnější varování, které vydávají): Nepřestávejte náhle užívat propranolol, aniž byste se poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče. Náhlé vysazení propranololu může způsobit bolest na hrudi nebo infarkt (infarkt myokardu). Restartujte propranolol, a to i dočasně, pokud se u vás začne zhoršovat bolest na hrudi. Pokud potřebujete vysadit propranolol, pomůže vám poskytovatel zdravotní péče s postupným snižováním dávky (FDA, 2010).

Běžný vedlejší efekty propranololu zahrnují (Dailymed, 2019):

 • Vyrážka
 • Svědění
 • Gastrointestinální problémy jako nevolnost, zvracení, průjem nebo bolest žaludku
 • Deprese nebo jiné změny nálady
 • Závratě / závratě
 • Únava
 • Nespavost
 • Brnění rukou
 • Suché oči
 • Dýchací potíže jako dušnost, sípání a kašel
 • Přírůstek hmotnosti: průměrný přírůstek hmotnosti 20,6 liber (Sharma, 2001)
 • Sexuální dysfunkce

Vážné nežádoucí účinky propranololu zahrnují (UpToDate, n.d.):

 • Pomalý srdeční rytmus (bradykardie): Jedním ze způsobů, jak propranolol působí, je snížení srdeční frekvence, aby se snížilo, jak těžké srdce musí pracovat - takže se do určité míry očekává nižší srdeční frekvence. Pokud však vaše srdeční frekvence poklesne příliš nízko, může to způsobit mdloby (synkopa), závratě, bolesti na hrudi, únavu a zmatenost.
 • Nízký krevní tlak (hypotenze): Propranolol se často podává spolu s dalšími léky, které pomáhají snižovat krevní tlak u lidí s vysokým krevním tlakem. U některých lidí může krevní tlak klesnout příliš nízko, což vede k závratím, mdlobám, rozmazanému vidění, únavě, mělkému dýchání, rychlému pulzu a zmatenosti. Silně nízký krevní tlak je život ohrožující stav.
 • Zhoršení plicního onemocnění: Propranolol může zhoršit plicní onemocnění, jako je astma, emfyzém nebo chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), a to tím, že způsobí bronchospazmus (zúžení dýchacích cest). Beta receptory, které lemují plíce, jsou podobné těm, které propranolol cílí na srdce a cévy.
 • Maskování hypoglykemických příznaků: Lidé s diabetem se spoléhají na konkrétní podněty, aby věděli, kdy jejich hladina cukru v krvi klesne příliš nízko - tyto signály obvykle zahrnují otřesy, úzkost, zmatenost, rychlý srdeční rytmus (palpitace), závratě atd. Propranolol však může tyto příznaky maskovat, vám brání uvědomit si, že máte příliš nízkou hladinu cukru v krvi. Pokud máte příliš dlouho příliš nízkou hladinu cukru v krvi, může to ve vzácných případech vést k záchvatům, bezvědomí nebo dokonce k úmrtí.
 • Snížená hladina cukru v krvi: Propranolol může snížit hladinu cukru v krvi, zejména u dětí a kojenců bez ohledu na to, zda mají cukrovku. Je pravděpodobnější, že k tomu dojde později nejíst na chvíli (nalačno) nebo po dlouhodobém cvičení (DailyMed, 2019).
 • Zhoršení srdečního selhání: Propranolol zvyšuje riziko zhoršení srdečního selhání u lidí se stávajícím srdečním selháním.
 • Maskující příznaky hypertyreózy: U některých lidí jejich štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu štítné žlázy (hypertyreóza) - to vede k příznakům, jako je vysoký krevní tlak, rychlý srdeční rytmus, pocení a neklid. Užívání propranololu může maskovat výskyt těchto příznaků, což vede ke zpoždění diagnostiky a léčby. Náhlé zastavení propranololu může vést k štítné žláze, což je potenciálně život ohrožující stav.
 • Závažné alergické reakce: Závažné alergické reakce, jako je kopřivka, otoky, potíže s dýcháním nebo závažné kožní vyrážky, jako je Stevens-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Lékové interakce

Před zahájením léčby propranololem nebo jakýmkoli novým lékem vyhledejte lékařskou pomoc ohledně možných lékových interakcí. Léky, které mohou komunikovat s propranololem zahrnují (DailyMed, 2019):

 • Léky, které ovlivňují systém cytochromu P-450 : Systém P-450 štěpí propranolol v játrech. Léky, které ovlivňují tento systém, mohou změnit koncentrace propranololu ve vašem těle, což vede k úpravám dávky. Léky jako cimetidin, fluoxetin a flukonazol inhibují systém P-450 a způsobují vyšší než očekávané hladiny propranololu. Jiné léky, jako je rifampin, fenytoin a fenobarbital, zvyšují metabolismus propranololu a vedou k nižším než předpokládaným hladinám propranololu. Kouření cigaret také ovlivňuje systém jater a snižuje účinnost propranololu.
 • Léky ovlivňující srdeční rytmus : Kombinace těchto léků s propranololem zvyšuje riziko nežádoucích účinků; příklady zahrnují amiodaron, propafenon, chinin, digoxin a lidokain.
 • Blokátory vápníkového kanálu Užívání propranololu s některými blokátory kalciového kanálu zvyšuje riziko nežádoucích účinků, jako je pomalý srdeční rytmus nebo nízký krevní tlak; příklady zahrnují nisoldipin, nikardipin a nifedipin, verapamil a diltiazem.
 • Jiné léky, které snižují krevní tlak : Kombinace léků na krevní tlak, jako jsou inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) nebo alfa blokátory s propranololem, může způsobit příliš nízký krevní tlak. Mezi příklady těchto léků patří lisinopril, enalapril, prazosin, terazosin a doxazosin.
 • Léky na migrénu : Užívání léků na migrénu zolmitriptan nebo rizatriptan s propranololem zvyšuje koncentrace zolmitriptanu i rizatriptanu.
 • Diazepam : Diazepam (značka Valium) se někdy používá k léčbě příznaků úzkosti. Jeho kombinace s propranololem však zvyšuje hladinu diazepamu v těle a zvyšuje riziko nežádoucích účinků.
 • Léky na vysoký cholesterol Některé léky používané ke snížení hladiny cholesterolu, jako je cholestyramin a kolestipol, snižují účinnou koncentraci propranololu ve vašem systému. Jiné, jako lovastatin nebo pravastatin, mají snížené hladiny v kombinaci s propranololem.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) : NSAID pomáhají při bolesti a zánětu. Mohou však snížit účinnost propranololu; příklady NSAID zahrnují indomethacin a ibuprofen.
 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) : IMAO, často používané k léčbě deprese, mohou zvyšovat riziko nežádoucích účinků, pokud se užívají s propranololem. Mezi příklady patří isokarboxazid, fenelzin, selegilin a tranylcypromin.
 • Warfarin : Warfarin je běžně používané ředidlo krve a musí být udržováno na přesných úrovních, aby bylo bezpečné i účinné. Kombinace warfarinu s propranololem může vést ke zvýšené koncentraci warfarinu.
 • Alkohol : Alkohol může zvýšit hladinu propranololu a zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s propranololem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Kdo by neměl užívat propranolol (nebo jej používat opatrně)

Určité skupiny lidí by měly nepoužívejte propranolol nebo jej používejte opatrně (UpToDate, n.d.):

 • Těhotná žena : Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje propranolol za těhotenství kategorie C. ; to znamená, že není dostatek informací k určení rizika pro těhotenství (FDA, 2010).
 • Kojící matky : Propranolol se dostane do mateřské mléko ; ženy a jejich poskytovatelé zdravotní péče by měli s propranololem postupovat opatrně (FDA, 2010).
 • Lidé s plicními problémy Propranolol může způsobit zhoršení astmatu, emfyzému nebo CHOPN a lidé s těmito onemocněními by se ho měli vyhnout.
 • Lidé s cukrovkou : Propranolol může blokovat příznaky nízké hladiny cukru v krvi.
 • Lidé s pomalou srdeční frekvencí (bradykardií) nebo nízkým krevním tlakem (hypotenzí) : Propranolol snižuje krevní tlak i srdeční frekvenci.
 • Lidé se srdečním selháním : Propranolol může zhoršit srdeční selhání a měl by se používat opatrně, pokud máte tento stav.
 • Lidé s onemocněním jater Játra štěpí propranolol a pokud máte onemocnění jater, možná budete muset upravit dávku.
 • Lidé s onemocněním ledvin : Propranolol používejte opatrně, pokud máte problémy s ledvinami, protože možná budete potřebovat úpravu dávky.
 • Lidé s myasthenia gravis : Myasthenia gravis je onemocnění, které ovlivňuje vaše nervy a svaly. Užívání propranololu někdy zhoršuje příznaky myastenie, takže pokud máte tento stav, používejte jej opatrně.
 • Periferní cévní onemocnění a Raynaudova choroba : Lidé s onemocněním periferních cév nebo Reynaudovou chorobou mají problémy s cirkulací, zejména do končetin. Propranolol může zhoršit jejich příznaky, proto je třeba jej používat opatrně.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné rizikové skupiny a mohou existovat další. Další informace získáte od svého lékaře nebo lékárníka.

Dávkování

Propranolol hydrochlorid (značka Inderal) je k dispozici ve formulacích s okamžitým uvolňováním, prodlouženým uvolňováním a intravenózní injekcí, stejně jako perorální roztoky pro ty, kteří nemohou tolerovat polykání léků. Pilulky s okamžitým uvolňováním se dodávají v síle 10 mg, 20 mg, 40 mg, 60 mg a 80 mg a obvykle se užívají 2–4krát denně. Verze s prodlouženým uvolňováním se musí užívat pouze jednou denně a dodává se v síle 60 mg, 80 mg, 120 mg a 160 mg. Specifický perorální roztok, značkový Hemageol, se používá pouze u dětí s dětským hemangiomem a je dodáván v roztoku 4,28 mg / ml.

proč nezůstane můj penis tvrdý

Většina plánů na předpis pokrývá propranolol a náklady na 30denní zásobu se pohybují od 7 do 37 dolarů v závislosti na formě a síle.

Reference

 1. American Heart Association (AHA) - What is Atrial Fibrillation. (2016). Citováno 10. září 2020, z https://www.heart.org/en/health-topics/atrial-fibrillation/what-is-atrial-fibrillation-afib-or-af
 2. Benjamin, E., Virani, S., Callaway, C., Chamberlain, A., Chang, A., & Cheng, S. a kol. (2018). Statistiky srdečních chorob a mozkových příhod - aktualizace z roku 2018: Zpráva American Heart Association. Náklad, 137 (12). http://doi.org/10.1161/cir.0000000000000558
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Fibrilace síní (2020). Citováno 10. září 2020 z https://www.cdc.gov/heartdisease/atrial_fibrillation.htm
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - fakta o hypertenzi. (2020) Citováno dne 10. září 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/facts.htm
 5. DailyMed - kapsle propranolol hydrochloridu. (2019) Citováno dne 10. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=8efc9fc6-6db0-43c9-892b-7423a9ba679f
 6. GoodRx.com Propranolol (n.d.) Citováno 10. září 2020 z https://www.goodrx.com/propranolol
 7. Houston, B. A., & Stevens, G. R. (2015). Hypertrofická kardiomyopatie: recenze. Pohledy na klinickou medicínu. Cardiology, 8 (Suppl 1), 53–65. https://doi.org/10.4137/CMC.S15717
 8. Lindholm, L. H., Carlberg, B., & Samuelsson, O. (2005). Měly by beta blokátory zůstat první volbou v léčbě primární hypertenze? Metaanalýza. Lancet, 366 (9496), 1545–1553. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16257341/
 9. National Institutes of Health, National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI) - Ischemic Heart Disease. (n.d.). Citováno 10. září 2020 z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/ischemic-heart-disease
 10. Národní institut neurologických poruch a mozkové mrtvice (NINDS) - stránka s informacemi o migréně (2019). Citováno dne 10. září 2020 z https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page
 11. Národní institut neurologických poruch a mozkových příhod (NINDS) - Základní informace o třesu (2019). Citováno dne 10. září 2020 z https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Essential-Tremor-Information-Page
 12. Srinivasan A. V. (2019). Propranolol: 50letá historická perspektiva. Annals of Indian Academy of Neurology, 22 (1), 21–26. https://doi.org/10.4103/aian.AIAN_201_18
 13. UpToDate - Propranolol: Informace o drogách (n.d.). Citováno dne 10. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/propranolol-drug-information?search=propranolol&topicRef=11004&source=see_link
 14. US Food and Drug Administration (FDA): Inderal (propranolol hydrochloride) tablety (2010). Citováno dne 10. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/016418s080,016762s017,017683s008lbl.pdf
 15. US Food and Drug Administration (FDA): Hemangeol (2014). Citováno dne 10. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/205410s000lbl.pdf
Vidět víc