Propranolol pro úzkost: funguje to?

Propranolol pro úzkost: funguje to?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud trpíte vážnou trémou nebo sociální úzkostí, můžete předepsat lék zvaný propranolol, který vám pomůže zvládnout příznaky.

Původně vyvinut ke zmírnění bolesti na hrudi spojené se srdečními chorobami, propranolol se používá hlavně k léčbě nebo prevenci stavů včetně fibrilace síní, vysokého krevního tlaku (hypertenze) a migrény (Srinivasan, 2019).

Propranolol, který se také vyskytuje pod značkou Inderal, spadá do třídy léků nazývaných beta blokátory, které pomáhají zpomalit váš srdeční rytmus a snížit krevní tlak blokováním hormonů, jako je adrenalin (AHA, 2020).

Životně důležité orgány

 • Propranolol lze předepisovat mimo značku, aby pomohl zmírnit příznaky sociálních úzkostí, jako je tréma nebo strach z vystupování na veřejnosti.
 • Běžněji se propranolol používá k léčbě vysokého krevního tlaku a dalších stavů souvisejících se srdcem.
 • Tento lék může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou závratě, nevolnost, suché oči, vyrážka, průjem a sexuální dysfunkce.
 • Lidé žijící se základními zdravotními podmínkami, včetně onemocnění plic, cukrovky nebo onemocnění jater, by měli být opatrní nebo se vyhnout užívání propranololu, protože by to mohlo vést k závažným vedlejším účinkům.

Protože propranolol je tak účinný při snižování určitých příznaky spojené s úzkostí —Jako pocení a rychlý srdeční rytmus — někdy se používá pro věci, jako je úzkost z výkonu nebo tréma (Srinivasan, 2019). Zde je to, co potřebujete vědět o propranololu, jeho vedlejších účincích a o tom, jak se lék užívá k léčbě úzkosti.

Co je propranolol?

Propranolol (značka Inderal) je lék na předpis používá se k léčbě a léčbě kardiovaskulární onemocnění, stejně jako řada dalších stavů, jako je migréna, esenciální třes a feochromocytom - typ nádoru, který se vyvíjí v nadledvinách nad ledvinami (Srinivasan, 2019).

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Vzhledem k tomu, že lék snižuje krevní tlak, což méně zatěžuje srdce, je také někdy předepisován mimo označení (což znamená použití, které není oficiálně schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)), aby pomohlo zmírnit příznaky úzkosti z výkonu a fóbie.

A pokud jste někdy zažili úzkost z výkonu, velmi dobře znáte příznaky: závodní srdce, vlhké ruce, pocit, že byste mohli zvracet. Na potlačit příznaky například před veřejným projevem nebo hudebním vystoupením může poskytovatel zdravotní péče doporučit užívání beta-blokátoru předem (Srinivasan, 2019).

Propranolol se dodává v tabletách s okamžitým uvolňováním a tabletami s prodlouženým uvolňováním, stejně jako ve formě intravenózní injekce, nebo v tekuté formě pro ty, kteří mají potíže s polykáním pilulek. Dodává se v dávkách 10 mg, 20 mg, 40 mg, 60 mg a 80 mg. Verze s prodlouženým uvolňováním lze nalézt ve vyšších dávkách 120 mg a 160 mg.

Dávky se budou lišit podle toho, na co je předepsáno. Propranolol s prodlouženým uvolňováním se užívá jednou denně a verzi s okamžitým uvolňováním lze užívat 2-4krát denně. Propranolol je dostupný pouze na lékařský předpis a náklady kdekoli od 9 do 33 $ za 30denní dodávku.

Kromě off-label použití pro sociální úzkost je také propranolol FDA schváleno k léčbě (FDA, 2010):

 • Vysoký krevní tlak
 • Bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Fibrilace síní NA stav srdce, který způsobuje nepravidelný srdeční rytmus (AHA, 2016).
 • Srdeční infarkt (infarkt myokardu)
 • Migréna
 • Zásadní třes : Nedobrovolné pohyby nebo otřesy těla, které nejsou způsobeny jiným zdravotním stavem, který nejčastěji postihuje ruce a je častější s věkem.
 • Hypertrofická obstrukční kardiomyopatie (HOCM): Historicky známá jako hypertrofická subaortální stenóza, HOCM je genetický stav která ovlivňuje zeď rozdělující levou a pravou stranu srdce (Nishimura, 2017). HOCM způsobuje neobvyklé zesílení stěny a může vést k náhlé smrti u mladších lidí. Beta blokátory se často používají ke stabilizaci srdečních rytmů a ke zmírnění příznaků HOCM, jako je bolest na hrudi, dušnost a závratě.
 • Feochromocytom: Vzácný nádor, který se objevuje v nadledvinách

Beta blokátory: jak se používají k léčbě srdečních chorob

4 minuty čtení

Nežádoucí účinky propranololu

Propranolol nese a varování FDA černé skříňky , což znamená, že při nesprávném použití má vážná nebo život ohrožující rizika (FDA, 2010). Náhlé vysazení tohoto léku může vést k bolesti na hrudi nebo dokonce k infarktu - nepřestávejte užívat propranolol bez konzultace s lékařem.

Zde jsou některé z nejvíce časté nežádoucí účinky propranololu (DailyMed, 2019):

 • Závratě nebo závratě
 • Bolest břicha
 • Nevolnost, zvracení a průjem
 • Únava
 • Suché oči
 • Změny nálady
 • Brnění rukou
 • Dušnost, sípání nebo kašel
 • Sexuální dysfunkce

Méně časté, ale závažnější nežádoucí účinky na propranolol zahrnují nízký krevní tlak, pokles hladiny cukru v krvi, závažné alergické reakce a bradykardie, kdy srdeční frekvence klesá příliš nízko, což vede k závratím, mdlobám, únavě a bolesti na hrudi.

Propranolol může také maskovat příznaky jiných zdravotních stavů. Například může maskovat příznaky hypoglykemie (nízké hladiny cukru v krvi) u diabetiků; když jsou příliš dlouho příliš nízké hladiny cukru v krvi, mohou nastat záchvaty nebo dokonce smrt.

Beta blokátory mohou také maskovat příznaky hypertyreózy (když vaše tělo produkuje přebytečné hormony štítné žlázy), což může vést k bouři štítné žlázy, stavu, kdy srdeční frekvence a krevní tlak mohou vyletět na smrtelné úrovně. Propranolol může také zhoršit další základní stavy, včetně srdečního selhání a onemocnění plic.

Jaké jsou vedlejší účinky propranololu?

6 minut čtení

Interakce s propranololem

Propranolol interaguje se stovkami léků, z nichž některé jsou mírné a jiné závažné. Zde jsou některé z hlavních drog interakce být si vědom (FDA, 2010):

 • Léky ovlivňující systém cytochromu P-450: Propranolol se štěpí v játrech systémem P-450. Při užívání s jinými léky, které ovlivňují tento systém, mohou být hladiny propranololu v těle příliš vysoké nebo příliš nízké. Mezi příklady těchto léků patří cimetidin, flukonazol a fluoxetin.
 • Antiarytmika: Tyto léky ovlivňují srdeční rytmus a v kombinaci s propranololem mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků. Mezi běžné antiarytmické léky patří amiodaron, digoxin, lidokain, propafenon a chinin.
 • Blokátory kalciového kanálu: Propranolol také zvyšuje riziko nežádoucích účinků, jako je nízký krevní tlak a pomalá srdeční frekvence, pokud se užívají současně s některými blokátory kalciových kanálů. Mezi příklady patří: diltiazem, nikardipin, nisoldipin, nifedipin a verapamil.
 • Léčba migrény: Propranolol zvyšuje hladinu koncentrací migrénových léků zolmitriptanu nebo rizatriptanu, pokud se užívají společně.
 • Léky na krevní tlak: Účinky léků používaných ke snížení krevního tlaku, jako jsou alfa blokátory nebo inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), jsou při užívání s propranololem zesíleny, což způsobuje příliš vysoký pokles krevního tlaku. Mezi příklady patří: doxazosin, enalapril, lisinopril, prazosin a terazosin.
 • Theofylin: Tento lék je známý jako bronchodilatátor, který se používá k léčbě plicních problémů, jako je astma. Pokud se užívá s propranololem, účinky teofylinu mohou být sníženy.
 • Diazepam: Diazepam, dostupný pod značkou Valium, se používá k úlevě od příznaků úzkosti. Propranolol zvyšuje hladinu diazepamu v těle, což také zvyšuje riziko nežádoucích účinků.
 • Léky na vysoký cholesterol: Některé léky na cholesterol mohou snížit hladinu propranololu v těle a naopak. Mezi léky, které je třeba znát, patří
 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) : Tato skupina léků se používá k léčbě deprese a dalších stavů. Užívání IMAO propranololem může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Druhy IMAO jsou isokarboxazid, fenelzin, selegilin a tranylcypromin.
 • Warfarin: Warfarin je lék, který zabraňuje tvorbě krevních sraženin. V kombinaci s propranololem mohou hladiny warfarinu v těle vzrůst a zvýšit pravděpodobnost krvácení.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) : NSAID pomáhají při bolesti a zánětu. Mohou však snížit účinnost propranololu; příklady NSAID zahrnují naproxen a ibuprofen.
 • Alkohol: Pití alkoholu při užívání propranololu může zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako jsou závratě a únava.

To nezahrnuje celý seznam léků, které mohou interagovat s propranololem. Před zahájením léčby propranololem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte.

Kdo by neměl užívat propranolol

Existují určité skupiny lidí, kteří by měli při užívání propranololu postupovat opatrně, a existují i ​​další, kteří by jej neměli užívat vůbec. Propranolol může zhoršit podmínky —Včetně srdečního selhání, onemocnění jater, myasthenia gravis (porucha způsobující svalovou slabost), onemocnění ledvin a onemocnění související s cirkulací, jako je onemocnění periferních cév nebo Raynaudova choroba - a je třeba je brát opatrně (FDA, 2010).

Mezi další rizikové skupiny patří lidé s diabetem, bradykardií (pomalým srdečním rytmem) a nízkým krevním tlakem. Lidé s plicními stavy, jako je astma, emfyzém nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), by se měli vyhnout užívání tohoto léku. Dosud není k dispozici dostatek výzkumu, zda je propranolol bezpečný těhotné ženy . Pokud kojíte, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče před použitím tohoto léku, protože bylo zjištěno, že se dostává do mateřského mléka (FDA, 2010).

Ať už užíváte propranolol na úzkost nebo vysoký krevní tlak, změny životního stylu mohou také posílit vaše celkové zdraví. Přestat kouřit, pravidelně cvičit, výživně jíst a zvládat stres jsou všechny způsoby, jak pomoci snížit příznaky úzkosti a udržet vaše srdce zdravé.

Reference

 1. American Heart Association (AHA) - Angina (Chest Pain). (2015). Citováno 20. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/angina-chest-pain
 2. American Heart Association (AHA) - Cardiac Medicals. (2020). Citováno 20. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/treatment-of-a-heart-attack/cardiac-medications#beta
 3. American Heart Association (AHA) - What is Atrial Fibrillation. (2016). Citováno 20. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/angina-chest-pain
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - odhadovaná prevalence, léčba a kontrola hypertenze u dospělých v USA. (2020). Citováno dne 21. října 2020 z https://millionhearts.hhs.gov/data-reports/hypertension-prevalence.html
 5. DailyMed - kapsle propranolol hydrochloridu. (2019) Citováno 20. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=8efc9fc6-6db0-43c9-892b-7423a9ba679f
 6. Dezsi, C. A., & Szentes, V. (2017). Skutečná role β-blokátorů v denní kardiovaskulární terapii. American Journal of Cardiovascular Drugs, 17 (5), 361-373. 10.1007 / s40256-017-0221-8. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28357786/
 7. National Institute of Neurological Disorders - Tremor Fact Sheet. (2020). Citováno dne 22. října 2020 z https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Tremor-Fact-Sheet
 8. Národní organizace pro vzácné poruchy (NORD) - feochromocytom. (n.d.). Citováno dne 22. října 2020 z https://rarediseases.org/rare-diseases/pheochromocytoma/
 9. Nishimura, R. A., Seggewiss, H., & Schaff, H. V. (2017). Hypertrofická obstrukční kardiomyopatie. Výzkum oběhu, 121, 771-783. https://doi.org/10.1161/CIRCRESAHA.116.309348
 10. Srinivasan, A. V. (2019). Propranolol: 50letá perspektiva. Annals of Indian Academy of Neurology, 22 (1), 21-26. https://dx.doi.org/10.4103%2Faian.AIAN_201_18
 11. US Food and Drug Administration (FDA): Inderal (propranolol hydrochloride) tablety (2010). Citováno dne 20. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/016418s080,016762s017,017683s008lbl.pdf
 12. Virani, S. S., Alonso, A., Benjamin, E. J., Bittencourt, M. S., Callaway, C. W.,… Tsao, C. W. (2020). Statistiky srdečních chorob a mozkových příhod - aktualizace 2020: Zpráva American Heart Association. Circulation, 141, 139-596. https://doi.org/10.1161/CIR.0000000000000757
Vidět víc