Předčasná ejakulace (PE) a úzkost ze sexuálního výkonu

Předčasná ejakulace (PE) a úzkost ze sexuálního výkonu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Quoth Captain Obvious: Sex má být zábava. Někdy se ale zasekneme ve svých hlavách a vyhlídka na sex se jeví jako lákavá jako hraní v posledním pokračování Final Destination - možná se nemusíte bát, že vás v posledním aktu někdo nabodne na postel, ale jste si jisti, že něco špatného je stane se v té posteli.

Strach z toho, jak si budete dělat, když to děláte, může vážně narušit váš sexuální život a vyloučit intimitu s partnerem. Tehdy se z toho stane problém. Naštěstí má několik snadných řešení.

Životně důležité orgány

 • K úzkosti ze sexuálního výkonu dochází, když se obáváte, že nejste dost dobří, abyste potěšili svého partnera.
 • Mezi běžné příčiny úzkosti z výkonu patří sebeúcta, obraz těla a nejistota ohledně sexuálních zkušeností.
 • Úzkost z výkonu může způsobit předčasnou ejakulaci, erektilní dysfunkci nebo úplně vyhnout se sexu.
 • Existuje několik účinných terapií pro výkonnostní úzkost, včetně kognitivně-behaviorální terapie (CBT), neboli změny negativních myšlenek na sex.

Co je úzkost z výkonu?

Úzkost ze sexuálního výkonu je velmi častá. Většina z nás to někdy zažila a týká se to jak mladých mužů, tak starších mužů. Je to tehdy, když negativní pocity ohledně vaší sexuality způsobí, že jste v rozpacích a máte obavy, že svého sexuálního partnera neuspokojíte.

reklama

proč mám erekci, když spím

Předčasná ejakulace

Zvyšte důvěru pomocí OTC a Rx léčby pro předčasnou ejakulaci.

Zjistit více

Úzkost je emoce zaměřená na budoucnost, ve které katastrofizujete o důsledcích možné budoucí události, řekl psycholog Elliot Cohen, MD, v Psychology Today. V případě úzkosti ze sexuálního výkonu je to událost sexuálního selhání a vnímanými katastrofickými důsledky jsou ztráta sebeúcty a strach z toho, jak si myslíte, že by vás ostatní - zejména váš sexuální partner - viděli.

Co způsobuje výkonnostní úzkost?

Může se u vás objevit úzkost ze sexuální výkonnosti z mnoha důvodů, včetně:

 • Bát se, že nejste dost dobří v sexu nebo nemáte sexuální zkušenosti
 • Strach, že váš penis není dost velký
 • Rozpaky nad špatnými zážitky (např. Erektilní dysfunkce nebo předčasná ejakulace)
 • Nejistota ohledně vašeho těla (např. Problémy s obrazem těla)
 • Vztahové problémy
 • Úzkost nebo pocit viny ohledně sexuality obecně

Úzkost ze sexuálního výkonu může mít řadu vedlejších účinků: Může se stát, že nebudete moci dosáhnout erekce (ED), nebo budete příliš rychle ejakulovat (PE). Můžete mít potíže s orgasmem nebo se sexu úplně vyhnout.

jaká je normální velikost penisu

Erektilní dysfunkce

Úzkost ze sexuálního výkonu může ovlivnit vaši erekci během sexu a způsobit ED. Můžete mít měkčí erekci, erekci, která netrvá tak dlouho, nebo ji nebudete moci vůbec získat. Vědci odhadují, že strach ze sexuálního selhání a dalších psychologických faktorů může způsobit 10% až 20% případů erektilní dysfunkce (VA, 2013).

dělá wellbutrin přibírání na váze

ED však není jen o schopnosti ztvrdnout - jde opravdu o to, jak se vy a váš partner cítíte o svém sexuálním životě. A pokud zažíváte úzkost z výkonu, ten pocit není skvělý.

Říká se, že 90% sexu je duševní, a v případě úzkosti ze sexuálního výkonu je to rozhodně pravda. Ale úzkost z výkonu také způsobuje fyzické reakce: Když máte úzkost, vaše tělo uvolňuje stresové hormony adrenalin a noradrenalin. Ty stahují krevní cévy a brání průtoku krve, aby se dostal tam, kam musí - v tuto chvíli váš penis. To ztěžuje dosažení a udržení erekce. Pokud se zafixujete na předchozí epizodu ED a budete mít obavy, že i tentokrát ztratíte erekci, může se z ní stát seberealizující proroctví.

Předčasná ejakulace (PE)

Úzkost ze sexuálního výkonu může také způsobit, že přijdete příliš rychle, což se také označuje jako rychlá ejakulace, předčasné vyvrcholení nebo časná ejakulace. Tato sexuální dysfunkce v podstatě vaše tělo říká: Dostaňte mě odsud. Jedna studie zjistili významnou korelaci mezi úzkostí z výkonu a předčasnou ejakulací (Rajkumar, 2014).

Orgasmové potíže

Úzkost z výkonu vám může ztěžovat dosažení orgasmu. Pravděpodobně to není žádné překvapení: Starosti o to, zda máte špatný sex, mohou způsobit, že se zážitek bude cítit méně dobře, než by měl.

Strach ze sexu

Úzkost ze sexuálního výkonu může způsobit, že se u vás společně rozvine averze k sexu, ukončíte sexuální touhu a vyhnete se situacím, které by mohly vést k intimitě.

jak dostanu větší péro

Jak překonat úzkost z výkonu

Zkuste všímavost

Účinnou technikou v boji proti úzkosti všeho druhu je všímavost. A zůstat v paměti je obzvláště důležité během sexu. Všímavost znamená zůstat v přítomném okamžiku a soustředit se na to, co děláte, místo toho, na co myslíte. Například osoba, která pociťuje úzkost z návštěvy poskytovatele zdravotní péče, když sedí v čekárně, se může soustředit na své dýchání a na nejmenší věci, které dělá, jako je otočení stránky časopisu, usrkávání kávy nebo vázání boty .

To může být efektivní, když nás vyvedeme z hlavy, utišíme negativní sebe-soudy a úzkostné zprávy, které nám naše mozky posílají ohledně něčeho špatného, ​​co si myslíme, že se stane v budoucnu. Všímavost znamená soustředit naši pozornost na jakékoli nebo všechny příjemné pocity, které zažíváme v daném okamžiku - dotek, zrak, zvuk, vůně, chuť - a také se zaměřit na jakékoli příjemné emoce, které můžeme zažívat - vzrušení, náklonnost, požitek, říká Národní centrum sociální úzkosti (NSAC). Všímavost, je-li sexuální, také znamená distancování - zneškodnění - od jakýchkoli hodnotících nebo znepokojujících myšlenek a pocitů, které můžeme mít, zacházet s nimi jako s nedůležitým hlukem v pozadí.

Jak si dokážete představit, procvičování pozornosti během sexuální aktivity může být skvělé pro posílení zážitku a překonání úzkosti z výkonu. Soustředit se na to, co děláte během sexu - pocity dotyku a to, co cítíte fyzicky i emocionálně - vám může pomoci přesunout pozornost od toho, jak se vám daří.

Změňte své myšlenky

Kromě všímavosti s partnerem odborníci v NSAC také doporučují praktikovat všímavost při masturbaci, spolu s kognitivně behaviorální terapií, a.k.a., měnit vaše myšlenky. Zjistěte svou víru v sexuální problém, který máte, říká NSAC. Typicky je to něco jako „Můj partner a já si nebudeme užívat sex, pokud nepodávám opravdu dobrý výkon (nehýbejte se, neztrácejte erekci, příliš brzy ejakulujte nebo nikdy nedojde k orgasmu).“ Pak si zapište konstruktivní alternativní přístup, kterému věříte, alespoň intelektuálně, například: „Můj partner a já si můžeme velmi užívat sexuálního soužití, pokud se zaměřím na příjemné pocity, pocity a zkušenosti, které máme, bez ohledu na to, co můj penis dělá.“

Přestaňte se srovnávat s pornografií

Na sledování porna není nic špatného. Pokud však trávíte příliš mnoho času zábavou pro dospělé, můžete narazit na problémy s erekcí. Mohli byste věřit, že nemůžete měřit, pokud jde o velikost penisu a výkonnostní dovednosti. Znát fakta: Průměrný penis je dlouhý 5,16 palce a 90% mužů má penisy v průměru jednoho palce.

Sex v pornu je doslova falešný. Toto odvětví je plné idealizovaných verzí těl a genitálií lidí. A pokud začneme mít negativní pocity ohledně svých vlastních genitálií, jako jedna studie zveřejněné v časopise Journal of Sexual Medicine zjistilo, že to může být rozptýlení v posteli, což vede k sexuální úzkosti a dysfunkci, včetně ED nebo PE (Wilcox, 2015). A může to být začarovaný kruh: Staráte se o své tělo, takže máte s novým partnerem instanci ED nebo PE; až budete příště v posteli, budete mít obavy o své tělo a epizodu ED / PE, takže znovu zažijete ED nebo PE.

Spravujte své duševní zdraví

Pokud zjistíte, že máte obecně strach ze života, může být dobrý nápad vyhledat odbornou pomoc. Vaše PE a úzkost ze sexuálního výkonu by mohla být součástí generalizované úzkostné poruchy, která má několik možností léčby, včetně řečové terapie a léčby úzkosti.

jak zvýšit objem semenné tekutiny

Věřte, že jste dost dobří

Existují dny, kdy se můžete cítit jako chodící hormon, ale hádejte co: Nejste svým ptákem nebo jak si v daný den vede. Nejste totožní s orgasmem, řekl Cohen. Nejste pouhý mechanismus. Jste bytostí, která dokáže myslet, uvažovat, jednat, cítit, toužit a cítit. Respektujte tedy sebe - dobrý sex koneckonců začíná sebeúctou.

Uvědomte si své celkové zdraví

V některých případech může být opakovaná sexuální dysfunkce, jako je častá ED (nebo zhoršení příznaků ED), včasným varovným signálem vážnějších zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo deprese. Pokud máte PE, ED nebo jiné sexuální problémy, je dobré se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Několik tipů, jak překonat úzkost ze sexuálního výkonu. (n.d.). Citováno z https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-would-aristotle-do/201105/some-tips-overcoming-sexual-performance-anxiety
 2. Informační list o erektilní dysfunkci pro BHP verze 3. (n.d.). Citováno z https://www.mirecc.va.gov/cih-visn2/Documents/Provider_Education_Handouts/Erectile_Dysfunction_Information_Sheet_for_BHPs_Version_3.pdf
 3. Rajkumar, R. P., & Kumaran, A. K. (2014, 31. července). Asociace úzkosti s podtypy předčasné ejakulace: přehled grafů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4318671/
 4. Mužská sexuální úzkost. (n.d.). Citováno z https://nationalsocialanxietycenter.com/social-anxiety/male-sexual-performance-anxiety/
 5. Wilcox, S.L., Redmond, S., & Davis, T.L. (2015, červen). Genitální obraz, sexuální úzkost a erektilní dysfunkce mezi mladým mužským vojenským personálem. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25929693/
Vidět víc