Předčasné stárnutí: co to je a způsoby, jak mu předcházet

Předčasné stárnutí: co to je a způsoby, jak mu předcházet

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Předčasné stárnutí

Probudíte se po noci, podíváte se do zrcadla a jste šokováni tím, co vidíte. Vypadá to, že se vaše pokožka přes noc zvrásnila do vrásek, vaše kdysi husté vlasy vypadaly tenké kolem spánků a nahoře, a co zbylo, je jistě víc než pár šedých. Zní to jako kletba od pohádkové čarodějnice a můžete ji křídou až do opravdu špatné kocoviny, ale mohlo by to být předčasné stárnutí.

Životně důležité orgány

 • Stárnutí je přirozený proces, ale může ho urychlit celá řada faktorů prostředí.
 • Předčasné stárnutí může ovlivnit jak váš vzhled, tak vaše zdraví.
 • Mezi běžné viditelné známky předčasného stárnutí patří jemné linie, vrásky, vypadávání vlasů a stařecké skvrny, které se objevují před koncem 20. nebo začátkem 30. let.
 • K dispozici jsou léčby mnoha fyzických známek předčasného stárnutí.

Co je předčasné stárnutí a jak to vypadá?

Jediným rozdílem mezi standardním a předčasným stárnutím je časová osa. U většiny lidí se jemné linie a vrásky začnou objevovat od konce 20. do počátku 30. let, ale u lidí, kteří trpí předčasným stárnutím, k tomu může dojít ještě dříve. To se přenáší do jakékoli části procesu stárnutí. Předčasné stárnutí nastává, když se příznaky stárnutí vyskytnou dříve, než je standardní. Vědečtěji k předčasnému stárnutí dochází, když je biologický věk člověka starší než jeho chronologický věk.

Známky a příznaky předčasného stárnutí

Ačkoli jemné linie, vrásky a šedé vlasy jsou obecně první věci, které nás napadnou, když mluvíme o stárnutí, zahrnuje to také tvorbu slunečních skvrn (nazývaných také jaterní skvrny nebo stařecké skvrny), suchou nebo svědící pokožku, ochablou pokožku, propadlé tváře nebo chrámy, vypadávání vlasů a hyperpigmentace kolem hrudníku. Samotné stárnutí nakonec vyplývá z zkrácení našich telomer , což jsou v podstatě čepice na konci našich řetězců DNA, které chrání naši DNA před poškozením. Jak stárneme, telomery se zkracují a zkracují, což nakonec zanechá naši DNA vystavenou poškození, a jak dochází k poškození DNA, objevují se známky stárnutí (Shammas, 2011).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

je 6 palců malý penis

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Tento jev však nemá vliv pouze na náš vzhled. Když je délka telomer dostatečně krátká, objeví se známky stárnutí - a choroba je známkou stárnutí. Minulý výzkum spojoval rychlejší zkrácení telomer s problémy souvisejícími s věkem souvisejícími se zdravím, jako jsou ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, cukrovka, zvýšené riziko rakoviny a osteoporóza (Shammas, 2011). Možná nebudete schopni tyto věci spatřit v zrcadle, ale váš poskytovatel zdravotní péče může začít vidět známky - dříve, než se očekávalo - na vaší každoroční fyzické stránce.

Příčiny předčasného stárnutí

Vzhledem k tomu, že ke stárnutí telomer dochází, jak stárneme, rychlost, jakou tyto čepičky na naší DNA zkracují, předpovídá naši rychlost stárnutí. Stejně jako u mnoha biologických podmínek hraje genetika roli v tom, jak rychle stárneme. Určité faktory životního stylu však mohou zrychlit tempo zkracování telomer, a proto tempo stárnutí nebo viditelné známky stárnutí. Výzkum zjistil, že délka telomer není spojena pouze s genetikou a naším prostředím, ale také s naším sociálním a ekonomickým stavem, tělesnou hmotností a cvičením a kouřením (Shammas, 2011).

Jemné linie: jak se tvoří a jak jim zabránit

10 minut čtení

V tomto okamžiku nelze popřít nebezpečí kouření. Ale stojí za to vědět, že tento zvyk byl také přímo spojen s urychleným stárnutím několika způsoby. Studie ukazují, že kouření může aktivovat enzymy, které odbourávají pružnost vaší pokožky, kosmetická dermatologka Dr. Michele Green vysvětluje. A našel další výzkum souvislost mezi kouřením a vypadáváním vlasů (Trüeb, 2003). Pokud jde o naši pokožku, vystavení slunci je největším vnějším faktorem stárnutí. Ve skutečnosti, zhruba 80% stárnutí pokožky obličeje je důsledkem poškození sluncem ultrafialovým (UV) zářením (Shanbhag, 2019).

I když jsou to největší viníci, stárnutí lze urychlit dalšími faktory. Výzkumníci našli že například jen jedna noc nedostatečného spánku aktivuje cesty, které urychlují biologické stárnutí u lidí (AASM, 2018).

Přestože ještě musíme určit přesnou dietu, která zpomaluje stárnutí, víme, že některé mikroživiny pomáhají čelit poškození buněk, které může přispět k procesu stárnutí. Jeden z metabolických procesů, který urychluje stárnutí, je známý jako oxidační stres, který se stane, když tělo má zvýšené hladiny sloučenin nazývaných reaktivní formy kyslíku (ROS).

Tyto látky, známé také jako volné radikály, mohou v našem těle poškodit lipidy, bílkoviny a dokonce i DNA (Schieber, 2014). ROS jsou však škodlivé, pouze pokud nejsou vyváženy antioxidanty, a proto může strava bohatá na mikroživiny, včetně ovoce a zeleniny, které obsahují antioxidanty, pomoci zpomalit proces stárnutí.

Léčba předčasného stárnutí

První linie léčby, ať už máte obavy z interního nebo externího předčasného stárnutí, je omezit chování, o kterém je známo, že tento proces urychluje. To znamená osvojení si zdravých návyků, které všichni znovu a znovu slyšíme, například vzdát se kouření, abychom zabránili poškození DNA, dostatečně cvičit a jíst zdravou stravu, abychom napravili nutriční nedostatky a zvýšili náš příjem antioxidantů, které mohou pomoci proti oxidačnímu poškození. Ale mnoho z vnějších fyzických známek předčasného stárnutí lze nyní řešit také cílenou léčbou.

Odstraňovač vrásek: existuje něco takového?

9 minut čtení

Pokles kůže a vrásky

Trh je více než nasycen způsoby, jak léčit známky předčasného stárnutí pokožky. Největší obavy, které Dr. Green vidí u klientů, kteří diskutují o předčasném stárnutí, jsou ztráta pružnosti a tvorba jemných linek a vrásek. Injekční plniva, jako je Restylane, Sculptra a Juvéderm, mohou nahradit ztracený kolagen, vysvětluje. Naplněním pokožky okamžitě vyhladí vrásky. Poukazuje také na Fraxel Dual, typ laserového ošetření, jako účinnou metodu pro zlepšení mnoha známek předčasného stárnutí pokožky.

Podle Dr. Greena Fraxel Dual ve skutečnosti nejenže léčí hnědé skvrny, jemné linky a vrásky, ale také spouští tělo, aby podporovalo jeho přirozené hojení, nahrazuje starou poškozenou pokožku novými kožními buňkami, kolagenem a elastinem, čímž zlepšuje celkové textury a tón pleti. Ale to jen škrábe povrch nyní dostupných odstraňovačů vrásek.

Suchá nebo svědící pokožka

Někteří lidé možná potřebují hydratovat pokožku, pokud předčasně stárnou. Nejvzdálenější vrstva naší pokožky, epidermis, produkuje kyselinu hyaluronovou , přírodní látka vytvořená vaším tělem, která zadržuje vodu, aby udržovala tkáně hydratované. S přibývajícím věkem se výroba bohužel zpomaluje a výsledná suchá pokožka může zhoršit vzhled jemných linek a vrásek (Ganceviciene, 2012).

Kyselina hyaluronová je také známá jako magnet vlhkosti díky své schopnosti zadržet tisícinásobek své hmotnosti ve vodě, vysvětluje Dr. Green a dodává, že dělá zázraky k uhasení dehydratované pokožky a obnovení její rovnováhy pH a úrovně vlhkosti, takže pokožka zůstane orosená a omlazená . Naštěstí je nyní běžnou přísadou používanou ve zvlhčovačích.

Ztráta vlasů

Předčasné vypadávání vlasů při kouření může nebo nemusí být reverzibilní odvykáním. V průběhu času může kouření způsobit trvalé poškození vlasových folikulů nebo dokonce předčasně spustit androgenní alopecii (plešatost mužského / ženského pohlaví) (Trüeb, 2003).

Ukončení zabrání dalšímu poškození a případně ztrátě vlasů. Pokud máte androgenní alopecie , existuje několik způsobů léčby, které pomáhají opětovně růst vlasy, jako je minoxidil a finasterid.

Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

7 minut čtení

Lze zvrátit předčasné stárnutí?

Reverze předčasného stárnutí je celkově dvousložkový proces: příznaky stárnutí budete muset léčit některou z výše zmíněných metod a pak budete muset zpomalit biologické stárnutí. Volby životního stylu, jako je snižování stresu, nekouření, zdravá strava a cvičení, to vše může pomoci zpomalit zkracování telomer, což může pomoci zpomalit celkové stárnutí (Shanbhag, 2019). Existují však také cílené přístupy, které můžete použít ke zpomalení stárnutí v konkrétních oblastech náchylných k projevům předčasného stárnutí.

Zpomalení stárnutí pokožky

Nejlepší výsledky, pokud jde o zpomalení stárnutí pokožky, můžete vidět ve spolupráci s dermatologem, který vám připraví rutinu péče o pleť, která zabrání mnoha běžným stavům pokožky, zapojením se do zdravých návyků, které také stékají do vzhledu vaší pokožky (jako je zdravé stravování) a dostatečně spí) a potenciálně dostávat omlazující dermatologické procedury.

Existuje mnoho ingrediencí, které podle Dr. Greena mohou být pro pokožku prospěšné a měly by být součástí produktů péče o pleť ve vašem denním režimu, včetně:

 • Retinoidy: Tato skupina sloučenin je tvořena formami vitaminu A (retinol) nebo deriváty vitaminu (například tretinoin) jsou podle Dr. Greena zlatým standardem proti stárnutí, který také radí, že jsou nejlepší, když používá se v noci ke snížení jemných linek a vrásek.
 • Peptidy: Dr. Green vysvětluje, že tyto proteiny si zaslouží místo ve vaší rutině péče o pleť, protože stimulují růst nových buněk a usnadňují buněčný obrat během spánku. Peptidy také stimulují produkci kolagenu, proteinu, který je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky, dodává.
 • Vitamín C: Vitamin C je jedním z nejsilnějších antioxidantů. Tato přísada do péče o pleť bojuje proti poškození volnými radikály a chrání pokožku před UVA a UVB paprsky. Dr. Green také miluje tuto přísadu, protože pomáhá při produkci kolagenu, rozjasňuje pokožku, omezuje změnu barvy a zjemňuje jemné linie a vrásky.
 • Alfa-hydroxykyseliny (AHA): Výrobci krémů proti vráskám zahrnují pro své exfoliační vlastnosti alfa-hydroxykyseliny, vysvětluje Dr. Green. AHA odhalí nové kožní buňky rozpuštěním vrchní vrstvy odumřelých kožních buněk a zmizení starých kožních buněk odhalí novější a hladší pokožku. Příklady AHA, které můžete vidět v produktech péče o pleť, jsou kyselina glykolová a kyselina mléčná.
 • Opalovací krém: Vzhledem k tomu, že UV paprsky jsou jednou z největších příčin předčasného stárnutí pokožky, je čelit jejich účinkům jedním z nejlepších kroků, které můžete podniknout k zajištění normálního stárnutí pokožky a pomáhají předcházet rakovině kůže (Skin Cancer Foundation, 2019). Hledejte vzorce, které mají SPF 30 nebo vyšší.

Botox nebo jiné neuromodulátory mohou být také možností. Tyto injekce účinně zmrazí určité obličejové svaly, aby se vyhladily jemné linie a vrásky. Mohou však také působit preventivně. Zabránění pohybu obličejových svalů jim také brání v opakovaných pohybech, které mohou na tváři vytvářet nebo prohlubovat linie.

Ztráta vlasů

Určitě nejste sami, pokud dochází k vypadávání vlasů v důsledku předčasného stárnutí. Přibližně 80 milionů lidí v USA má androgenní alopecii, podle Americká akademie dermatologie. Ale existují léčby. Minoxidil může pomoci znovu vypěstovat vlasy na hlavě a finasterid může pomoci zpomalit nebo zastavit plešatění u mnoha mužů (spironolakton je volbou pro ženy), a ty nejsou zdaleka jediné možnosti. Transplantace vlasů, mikročástice, laserová terapie a injekce kortikosteroidů mohou pomoci znovu vypěstovat vlasy (AAD, n.d.).

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Vypadávání vlasů: diagnostika a léčba (n.d.). Citováno 21. července 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/diagnosis-treat
 2. Americká akademie spánkové medicíny (AASM). (2018, 9. března). Částečná deprivace spánku spojená s biologickým stárnutím u starších dospělých. Citováno 30. července 2020 z https://aasm.org/partial-sleep-deprivation-linked-to-biological-aging-in-older-adults/
 3. Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Strategie proti stárnutí pokožky. Dermato-Endocrinology, 4 (3), 308-319. doi: 10,4161 / derm.22804. Citováno z https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/derm.22804
 4. Schieber, M., & Chandel, N. (2014). Funkce ROS v redoxní signalizaci a oxidačním stresu. Aktuální biologie, 24 (10). doi: 10.1016 / j.cub.2014.03.034, R453-R462. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055301/
 5. Shammas, M. A. (2011). Telomery, životní styl, rakovina a stárnutí. Aktuální názor na klinickou výživu a metabolickou péči, 14 (1), 28-34. doi: 10,1097 / mco.0b013e32834121b1. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21102320/
 6. Shanbhag, S., Nayak, A., Narayan, R., & Nayak, U.Y. (2019). Anti-aging a opalovací krémy: Paradigm Shift in Cosmetics. Advanced Pharmaceutical Bulletin, 9 (3), 348-359. doi: 10.15171 / apb.2019.042. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31592127/
 7. Nadace proti rakovině kůže. (2019, 21. listopadu). The Skin Cancer Foundation Comments on Sunscreen Ingredient Absorpce Study. Citováno 31. července 2020 z https://www.skincancer.org/press/2019-the-skin-cancer-foundation-comments-on-sunscreen-ingredient-absorption-study/
 8. Trüeb R. M. (2003). Souvislost mezi kouřením a vypadáváním vlasů: další příležitost pro zdravotní výchovu proti kouření? Dermatologie (Basilej, Švýcarsko), 206 (3), 189–191. https://doi.org/10.1159/000068894 . Citováno z https://www.karger.com/Article/Abstract/68894
Vidět víc