Prednison a alkohol: můžete je smíchat?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Mohu při užívání tohoto léku pít alkohol?

To by měla být jedna z vašich prvních otázek při zahájení léčby jakýmkoli novým lékem a prednison není výjimkou.Dobrou zprávou je prednison a alkohol je obvykle v pořádku míchat - pokud si dáte jen drink nebo dva. Pijete často nebo silně, však? Nejlepší je se tomu během léčby vyhnout. Čtěte dále a dozvíte se proč.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je prednison?

Prednison je typ léku známého jako glukokortikoid (GC). Důvodem pro název jsou glukokortikoidy, které pomáhají regulovat glukóza metabolismus, jsou vyráběny v nadledvinách kůra , a jsou steroidy . Když užijete prednison, vaše játra ho přemění na prednisolon, který potlačuje imunitní systém a má protizánětlivé účinky (Puckett, 2020).

kolik sildenafilu mohu užívat

Váš poskytovatel zdravotní péče může také předepisovat samotný prednisolon nebo methylprednisolon, související léky.

FDA schvaluje prednison pro léčbu několika stavů, počítaje v to , ale bez omezení na (UpToDate, n.d.):

 • Nedostatečnost nadledvin (Addisonova choroba)
 • Akutní alergické reakce
 • Akutní astmatické záchvaty
 • Zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida
 • Roztroušená skleróza
 • Revmatické poruchy, jako je revmatoidní artritida a dna

Poskytovatelé zdravotní péče mohou také předepisovat přednison mimo značku jako možnost léčby jiných stavů, včetně (UpToDate, n.d.):

 • Bellova obrna
 • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
 • Autoimunitní hepatitida
 • Některé typy rakoviny, včetně rakoviny prostaty a mnohočetného myelomu

Prednison může mít při dlouhodobém užívání mnoho vedlejších účinků. Poskytovatelé zdravotní péče jej obvykle předepisují krátkodobě pro akutní (dočasné) stavy nebo vzplanutí chronických poruch.

Můžete užívat prednison s alkoholem?

Je užívání alkoholu bezpečné při užívání prednisonu? Ve většině případů je při pití prednisonu v pořádku pít alkohol s mírou.

co je v metforminu, co pomáhá zhubnout

I když neexistují žádné specifické kontraindikace pro pití alkoholu během užívání prednisonu, smíchání prednisonu s nadměrným pitím, nadměrným pitím nebo závislostí na alkoholu může nést zvýšené riziko zdravotních problémů. Čím více pijete, tím větší je pravděpodobnost negativních vedlejších účinků alkoholu a mnoho z těchto vedlejších účinků se shoduje s potenciálními vedlejšími účinky užívání prednisonu.

Jakýkoli typ užívání steroidů má vysoké riziko nežádoucích účinků. A průzkum více než 2 000 lidé dlouhodobě užívající glukokortikoidy (nad 60 dnů) zjistili, že 90% uvádí alespoň jeden nepříznivý účinek. Nejběžnější vedlejší účinky byly v tomto pořadí (Curtis, 2006):

 • Přibývání na váze
 • Snadno zraněná kůže
 • Problémy se spánkem
 • Změny nálady
 • Šedý zákal
 • Akné
 • Zlomeniny kostí
 • Vysoká hladina cukru v krvi u lidí bez cukrovky.

Mnohé z těchto nežádoucích účinků jsou podobné těm z těžkého pití, které mohou některé z těchto nežádoucích účinků ještě zhoršit. Zde jsou největší důvody k obavám:

Krevní cukr

Alkohol i prednison mohou ovlivňovat hladinu cukru v krvi. I u krátkodobých uživatelů prednison zvyšuje hladinu glukózy nalačno první den pořízení (Kauh, 2012). Lehké až střední užívání alkoholu, jeden nápoj denně nebo tak nějak, to významně neovlivní. Ale Bylo prokázáno, že nadměrné pití koreluje se zvýšenou hladinou glukózy , takže přidání účinků prednisonu na zvyšování glukózy může být obzvláště problematické (Leggio, 2009). Lidé, kteří sledují hladinu glukózy, jako jsou lidé s diabetem 2. typu, mohou být při užívání prednisonu opatrní při požívání alkoholu.

Nálada

Všichni víme, že alkohol ovlivňuje náladu. To je důvod, proč to někteří lidé pijí. Dokonce krátkodobé užívání prednisonu může vyvolat změny nálady u některých lidí (Ou, 2018). Už jen z tohoto důvodu by se mohlo chtít počkat, až na ně dopadne prednison, a to ještě předtím, než si vezmete steroidy, když si vezmete láhev vína s večeří.

Spát

Dokonce lehké pití ovlivňuje spánek člověka (Ebrahim, 2013). Současně 30–60% uživatelů glukokortikoidů uvádí určité poruchy spánku, v závislosti na dávce (Curtis, 2006). Pokud máte potíže s usínáním nebo spánkem, kombinace alkoholu s prednisonem by mohla problémy zhoršit.

Zdraví prednisonu, alkoholu a kostí

Prednison a alkohol mohou ovlivnit zdraví kostí. Zlomeniny představují významné riziko při dlouhodobém užívání vysokých dávek kortikosteroidů, zejména u starších lidí. Nedochází to přes noc, ale prednison zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenin obratlů (UpToDate, n.d.).

Zdá se, že užívání alkoholu také ovlivňuje kostní hustotu, i když nejednotně. Světlo do mírné užívání alkoholu může být prospěšné . Studie naznačují, že trochu alkoholu může občas zpomalit úbytek kostní hmoty související s věkem. Nadměrné pití a nadměrné pití však korelují s významným poklesem hustoty kostí. Některé studie zjistily, že rizikový faktor je hlubší u mužů než u žen (Gaddini, 2016).

Jak zvýšit hustotu kostí: osvědčená taktika

7 minut čtení

I když ne každá studie se může shodnout, pokud jde o alkohol a kostní hmotu, stále existuje zjevný důvod, proč nemísit prednison s nadměrným pitím. Víme, že vysoký kumulativní prednison negativně ovlivňuje kostní hustotu. Jak vám může říct kdokoli, kdo konzumoval dostatek alkoholu, alkohol vás může udělat nemotorným. Riskovat pád, když vaše kosti nemusí být nejsilnější, pravděpodobně není nejlepší nápad.

Další důležité úvahy

Prednison a alkohol ovlivňují hladinu kortikosteroidů. Studie to ukázaly konzumace alkoholu zvyšuje kortizol a pravidelná těžká konzumace může ovlivnit osu HPA (hypotalamus-hypofýza-nadledviny). Tento systém reguluje přirozenou produkci kortizolu z nadledvin (Badrick, 2007).

Nadměrné množství glukokortikoidů, jako je kortizol, může vést k Cushingovu syndromu , vzácný, ale potenciálně smrtelný stav, pokud se neléčí. I samotné užívání alkoholu může vést k tomu, co vědci nazývají pseudo-Cushingův stav , s mnoha stejnými potenciálními zdravotními riziky (Besemer, 2011).

můžete pít, když užíváte methylprednisolon

Alkohol v koncentracích 10% nebo více (což zahrnuje většinu vín a téměř všechny tvrdé nápoje) může způsobit podráždění žaludku a dokonce i gastrointestinální krvácení (Stermer, 2002). Prednison nese riziko peptických vředů, ačkoli výzkumy ukazují, že tomu tak je nejvíce vidět, když je prednison kombinován s NSAID jako ibuprofen nebo naproxen (Liu, 2013). Kromě toho, pokud užíváte prednison na zažívací potíže, může být protahování alkoholu trávicím traktem kontraproduktivní.

Odstoupení prednisonu a alkoholu

Pokud jste během užívání prednisonu předávali nápoje, můžete se po ukončení léčby těšit na slavnostní koktejl. Možná budete chtít počkat o něco déle. Je možné, že po ukončení dlouhodobějšího užívání steroidů dojde k některým abstinenčním příznakům. Ty mohou zahrnovat nevolnost, zvracení a letargie , což může být zhoršeno pitím (Margolin, 2007).

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče

Pokud užíváte prednison, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o užívání alkoholu a vašem stavu. Před opětovným zavedením alkoholu do vašeho systému se řiďte jejich lékařskými doporučeními. Většina receptů na prednison je krátká a vynechání alkoholu po dobu jednoho nebo dvou týdnů může být pro vaše zdraví malou obětí.

Reference

 1. Badrick, E., Bobak, M., Britton, A., Kirschbaum, C., Marmot, M., & Kumari, M. (2008). Vztah mezi konzumací alkoholu a sekrecí kortizolu ve stárnoucí kohortě. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 93 (3), 750–757. doi: 10.1210 / jc.2007-0737. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18073316/
 2. Besemer, F., Pereira, A. M. a Smit, J. W. A. ​​(2011). Cushingův syndrom vyvolaný alkoholem. Hyperkortizolismus způsobený zneužíváním alkoholu. The Netherlands Journal of Medicine, 69 (7), 318–323. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21934176/
 3. Curtis, J. R., Westfall, A. O., Allison, J., Bijlsma, J. W., Freeman, A., George, V., Kovac, S. H., Spettell, C. M., & Saag, K. G. (2006). Populační hodnocení nežádoucích účinků spojených s dlouhodobým užíváním glukokortikoidů. Artritida a revmatismus, 55 (3), 420–426. doi: 10,1002 / čl. 21984. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16739208/
 4. Dinsen, S., Baslund, B., Klose, M., Rasmussen, A. K., Friis-Hansen, L., Hilsted, L., & Feldt-Rasmussen, U. (2013). Proč může být vysazení glukokortikoidů někdy tak nebezpečné jako léčba samotná. European Journal of Internal Medicine, 24 (8), 714–720. doi: 10.1016 / j.ejim.2013.05.014. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23806261/
 5. Ebrahim, I. O., Shapiro, C. M., Williams, A. J. a Fenwick, P. B. (2013). Alkohol a spánek I: Účinky na normální spánek. Alkoholismus, klinický a experimentální výzkum, 37 (4), 539–549. doi: 10,1111 / acer.12006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23347102/
 6. Gaddini, G. W., Turner, R. T., Grant, K. A., & Iwaniec, U. T. (2016). Alkohol: Jednoduchá živina se složitými účinky na kost v kostře dospělého. Alkoholismus, klinický a experimentální výzkum, 40 (4), 657–671. doi: 10,1111 / acer.13000. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26971854/
 7. Kauh, E., Mixson, L., Malice, M.-P., Mesens, S., Ramael, S., Burke, J., et al. (2012). Prednison ovlivňuje u zdravých jedinců zánět, toleranci glukózy a kostní obrat během několika hodin po léčbě. European Journal of Endocrinology, 166 (3), 459-467. doi: 10,1530 / EJE-11-0751. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22180452/
 8. Leggio, L., Ray, L. A., Kenna, G. A. a Swift, R. M. (2009). Hladina glukózy v krvi, nadměrné pití alkoholu a touha po alkoholu během léčby závislosti na alkoholu: Výsledky ze studie kombinovaných farmakoterapií a behaviorálních intervencí u závislosti na alkoholu (kombinace). Alkoholismus, klinický a experimentální výzkum, 33 (9), 1539–1544. doi: 10.1111 / j.1530-0277.2009.00982.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19485973/
 9. Liu, D., Ahmet, A., Ward, L., Krishnamoorthy, P., Mandelcorn, E. D., Leigh, R. a kol. (2013). Praktický průvodce monitorováním a zvládáním komplikací systémové léčby kortikosteroidy. Alergie, astma a klinická imunologie: Úřední věstník Kanadské společnosti pro alergie a klinickou imunologii, 9 (1), 30. doi: 10,1186 / 1710-1492-9-30. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23947590/
 10. Margolin, L., Cope, D. K., Bakst-Sisser, R., & Greenspan, J. (2007). Syndrom abstinence steroidů: Přehled důsledků, etiologie a léčby. Journal of Pain and Symptom Management, 33 (2), 224–228. doi: 10.1016 / j.jpainsymman.2006.08.013. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17280928/
 11. Ou, G., Bressler, B., Galorport, C., Lam, E., Ko, H. H., Enns, R. a kol. (2018). Rychlost změn nálady vyvolaných kortikosteroidy u pacientů se zánětlivým onemocněním střev: prospektivní studie. Journal of the Canadian Association of Gastroenterology, 1 (3), 99–106. doi: 10,1093 / jcag / gwy023. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31294728/
 12. Puckett Y, Gabbar A, Bokhari AA. Prednison. [Aktualizováno 2020 22. dubna]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534809/
 13. Stermer, E. (2002). Konzumace alkoholu a gastrointestinálního traktu. The Israel Medical Association Journal: IMAJ, 4 (3), 200–202. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11908263/
 14. UpToDate Prednisone: Drug information (n.d.). Citováno 07 December 2020 z https://www.uptodate.com/contents/prednisone-drug-information
 15. van de Wiel, A. (2004). Diabetes mellitus a alkohol. Výzkum a recenze týkající se cukrovky / metabolismu, 20 (4), 263–267. doi: 10,1002 / dmrr.492. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15250029/
Vidět víc