Potenciální vedlejší účinky přípravku Lipitor a dalších statinů

Potenciální vedlejší účinky přípravku Lipitor a dalších statinů

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vedlejší účinky léků na předpis jsou léčeny podobně jako nutriční informace o balených svačinkách. Oba jsou uvedeny v nejmenším dostupném tisku, a přestože jsou důležité, někteří lidé je vůbec nekontrolují. Pravděpodobně bychom se všichni mohli obejít bez občerstvení, ale léčba je komplikovanější - zvláště pokud jde o statinové léky. Ano, tyto léky přicházejí s potenciálními vedlejšími účinky, jako je bolest svalů a podráždění žaludku, ale jsou vyváženy některými velmi velkými přínosy pro zdraví.

Životně důležité orgány

 • Lipitor je statin, druh léku, jehož cílem je snížit hladinu špatného cholesterolu u lidí s rizikem kardiovaskulárních onemocnění.
 • Nejběžnějšími vedlejšími účinky přípravku Lipitor jsou průjem, bolest svalů a příznaky podobné nachlazení.
 • Lipitor a obecná forma atorvastatin mohou v některých případech způsobit vážné poškození svalů a jater.
 • Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o dalších lécích, které užíváte, abyste předešli možným lékovým interakcím.

Kardiovaskulární onemocnění (CVD), které zahrnuje stavy, jako jsou infarkty a mrtvice, je celosvětově velkým problémem. Kardiovaskulární onemocnění jsou podle Světové zdravotnické organizace celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, přičemž pouze v roce 2016 se odhaduje na 17,9 milionu úmrtí ( KDO, 2017 ). Statiny, jako je značkový lék Lipitor, jsou třídou léků, jejichž cílem je snížit vysokou hladinu cholesterolu u lidí s rizikem rozvoje CVD. Zvýšená hladina cholesterolu, konkrétně LDL cholesterolu, je jedním ze šesti primárních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění ( Texas Heart Institute, 2020 ).

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA více než ¼ všech Američanů starších 40 let užívá léky snižující hladinu cholesterolu a 93% z nich užívá statinové léky ( CDC, 2015 ). A to z dobrého důvodu. Nejen, že snižují LDL, ale skutečně plní svůj slib, že sníží šanci člověka na mrtvici nebo infarkt. Jedna studie sledovala pacienty po dobu 20 let a zjistila, že po důsledné léčbě statinovými léky došlo ke snížení jejich vysokých hladin špatného cholesterolu o 28% ( Vallejo-Vaz, 2017 ).

reklama

jak získat širší penis

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

A zatímco jsou statiny osvědčeným způsobem, jak snížit kardiovaskulární onemocnění, mají potenciál pro některé nepříjemné vedlejší účinky. Zde je to, co potřebujete vědět o možných vedlejších účincích přípravku Lipitor.

Potenciální vedlejší účinky přípravku Lipitor a jiných typů statinů

Nejznámějším vedlejším účinkem statinů může být bolest svalů, ale ukázalo se, že ne všechny statiny jsou vytvářeny stejně. Některé (jako atorvastatin, značka Lipitor) vstupují do svalové tkáně snadněji, takže je pravděpodobnější, že způsobí poškození svalů, než jiné statiny (jako Crestor a Pravachol) ( Mendes, 2014 ).

jak zvětšíte svůj penus

Mezi další časté nežádoucí účinky přípravku Lipitor patří příznaky podobné nachlazení, zácpa, průjem, únava, plyn, bolest hlavy, pálení žáhy, bolesti kloubů, nevolnost, bolest končetin a zvýšená hladina cukru v krvi. Závažnější nežádoucí účinky, jako jsou problémy se svaly a játra, jsou možné, ale lze je zmírnit změnami dávkování provedenými zdravotnickým pracovníkem ( Pfizer, 2019 ). U pacientů nad 75 let, kteří trpí vysokou hladinou cholesterolu, a u pacientů s diabetem typu 2, vysokým krevním tlakem (hypertenzí) nebo vysokými triglyceridy, kombinovaná léčba obsahující statiny a další léky snižující hladinu cholesterolu, jako je lék ezetimib (značka Zetia) může být dobrou volbou pro kontrolu vysokého cholesterolu při současném snížení dávky statinu a zabránění nežádoucím vedlejším účinkům ( Bach, 2019 ; Backes, 2005 ).

Pokud jste těhotná nebo byste mohla otěhotnět nebo kojíte, neměli byste užívat statinové léky.

Uvedení vedlejších účinků do kontextu

Vaše očekávání ohledně statinů mohou ovlivnit vaši zkušenost s jejich užíváním, takže je důležité si o užívání statinů promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Ve slepých studiích, ve kterých účastníci nevědí, zda dostávají statin nebo placebo, míra nežádoucích účinků je nízká . Ale když jsou provedeny observační studie a účastníci vědí, že užívají statiny, je míra hlášených nežádoucích účinků mnohem vyšší ( Gupta, 2017 ).

Když se vědci podívali pouze na zaslepené studie, účastníci užívající atorvastatin (Lipitor) zaznamenali svalové vedlejší účinky a erektilní dysfunkci ve stejné míře jako ti, kteří užívali placebo. U pacientů užívajících přípravek Lipitor bylo rovněž hlášeno méně poruch spánku než u jedinců užívajících placebo. Jediným významným rozdílem, který vědci zjistili, bylo, že Lipitor pravděpodobně způsoboval problémy s ledvinami než placebo (Gupta, 2017).

Ezetimib (značka Zetia) na vysoký cholesterol

5 minut čtení

Vědci tomu říkají efekt nocebo. Je to podobné jako s placebovým efektem, pro který je charakteristický přínos léku, který ve skutečnosti neužíváte. Vzhledem k tomu, že tyto výhody nelze připsat léčbě, lze ji připsat víře pacienta v léčbu. S účinkem nocebo se u pacientů vyskytnou nežádoucí účinky, které nelze připsat léčbě. Místo toho vědci předpokládají, že k těmto vedlejším účinkům dochází, protože je lidé očekávají na základě přehnaných zpráv o tomto léku na předpis (Gupta, 2017). Úzká spolupráce s poskytovatelem zdravotní péče, abyste se dozvěděli o léčbě statiny, může zlepšit vaše vnímání tohoto léku.

jak zvětšit velikost penisu přirozeným způsobem

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Neužívejte statiny, pokud jste alergičtí na kteroukoli složku přípravku. Pokud se u vás objeví některý z příznaků alergické reakce, jako je kopřivka, vyrážka, otok obličeje nebo potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (Pfizer, 2012). Pokud máte problémy s játry, před zahájením léčby statiny se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud bez jasného důvodu narazíte na svalové problémy nebo neobvyklou únavu. Svalová slabost nebo citlivost bez příčiny mohou být známkou rhabdomyolýzy, což je rozpad svalové tkáně. Kromě bolesti a slabosti svalů se u některých lidí může objevit tmavá moč, bolesti břicha, zmatenost, nevolnost nebo zvracení. Protože tento stav může být nebezpečný, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás během užívání statinového léku objeví některý z těchto příznaků.

Co je třeba se při užívání přípravku Lipitor vyhnout

Vzhledem k tomu, že Lipitor může interagovat s jinými léky, měli byste se poradit s lékařem o jakémkoli léku na předpis, který zvažujete, a to zahrnuje doplňky a bylinné léky.

jak dlouho trvají příznaky herpesu

Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit, abyste se při užívání statinů vyhýbali grapefruitovému džusu. Toto citrusové ovoce obsahuje furanokumariny, skupinu chemikálií, které inaktivují enzym v našem zažívacím systému nazývaný CYP3A4 ( Bailey, 2013 ). Tento enzym má zpracovávat statiny a pokud je inaktivován grapefruitovým džusem, lidé užívající statiny budou mít vyšší hladinu drogy v krvi. Ačkoli se minulé výzkumy trhají o tom, kolik grapefruitu nebo grapefruitového džusu tento účinek způsobuje, v současné době panuje shoda, že konzumace 8 oz nebo méně grapefruitového džusu denně při užívání statinů je obecně považována za v pořádku (Reddy, 2011; UpToDate, 2020) .

Lipitor a grapefruit: jak nebezpečné je míchat je?

4 minuty čtení

Vzhledem k tomu, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA navrhuje, abyste nepili grapefruitový džus, pokud užíváte statin, jako je Lipitor, a domnívejte se, že různí lidé mohou na tuto kombinaci reagovat odlišně, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a udělejte rozhodnutí, které je pro vás to pravé ( FDA, 2017 ).

Některé léky, včetně léků, které také snižují hladinu cholesterolu, mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků způsobených statinovými léky, jako je atorvastatin. O všech lécích nebo doplňcích, které užíváte, informujte svého poskytovatele zdravotní péče.

Cyklosporin a některé léky proti HIV mohou také zvyšovat hladinu statinů v krvi, což zvyšuje riziko vedlejších účinků, jako je poškození svalů (Pfizer, 2012; Fukazawa, 2004 ). Zvyšují toto riziko, protože stejně jako grapefruitový džus interferují tyto léky s normální funkcí CYP3A4, který zpracovává statiny.

Některé léky používané ke snížení vysokých hladin cholesterolu mohou také v kombinaci s přípravkem Lipitor zvýšit riziko nežádoucích účinků (Pfizer, 2019). To zahrnuje fibráty (jako Gemfibrozil) a dávky niacinu, které jsou schopné ovlivnit hladinu lipidů. V některých případech výhody kombinace těchto léků převažují nad riziky. Lékař zváží tyto faktory, aby určil, zda je tato kombinovaná léčba nezbytná.

léky na hubnutí schválené FDA

Lidé, kteří užívají antikoncepční pilulky a Lipitor, mohou mít ve svém těle vyšší hladinu estrogenu a progesteronu. Z tohoto důvodu může váš poskytovatel zdravotní péče s vámi spolupracovat na nalezení formy antikoncepce, která neinteraguje s přípravkem Lipitor ( FDA, 2019 ).

Reference

 1. Bach, R. G., Cannon, C. P., Giugliano, R. P., White, J. A., Lokhnygina, Y., Bohula, E. A.,. . . Blazing, M. A. (2019). Účinek simvastatinu-ezetimibu ve srovnání s monoterapií simvastatinem po akutním koronárním syndromu u pacientů ve věku 75 let a starších. JAMA Cardiology, 4 (9), 846-854. doi: 10,1001 / jamacardio.2019.2306. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullar Article/2738104
 2. Backes, J. M., Gibson, C. A., & Howard, P. A. (2005). Optimální modifikace lipidů: Odůvodnění kombinované terapie. Vaskulární zdraví a řízení rizik, 1 (4), 317-331. doi: 10,2147 / vhrm.2005.1.4.317. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1993967/
 3. Bailey, D., Dresser, G. a Arnold, J. (2013, 5. března). Interakce mezi grapefruitem a léky: Zakázané ovoce nebo následky, kterým se lze vyhnout? Citováno 29. července 2020 z https://www.cmaj.ca/content/185/4/309
 4. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2014, 16. prosince). Statiny. Citováno 31. července 2020 z https://www.fda.gov/drugs/information-drug-class/statins
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2017, 18. července). Grapefruitový džus a některé léky se nemíchají. Citováno 29. července 2020 z https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/grapefruit-juice-and-some-drugs-dont-mix
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, 1. června). Obecná fakta o drogách. Citováno 09. srpna 2020, z https://www.fda.gov/drugs/generic-drugs/generic-drug-facts
 7. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2019, duben). Štítek Lipitor (vápenatá sůl atorvastatinu). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/020702s073lbl.pdf
 8. Fukazawa, I., Uchida, N., Uchida, E., & Yasuhara, H. (2004). Účinky grapefruitového džusu na farmakokinetiku atorvastatinu a pravastatinu v japonštině. British Journal of Clinical Pharmacology, 57 (4), 448-455. doi: 10.1046 / j.1365-2125.2003.02030.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15025743/
 9. Gupta, A., Thompson, D., Whitehouse, A., Collier, T., Dahlof, B., Poulter, N.,. . . Sever, P. (2017). Nežádoucí příhody spojené s neoslepenou, ale ne zaslepenou terapií statiny v anglo-skandinávské studii s výsledky srdce - rameno snižující hladinu lipidů (ASCOT-LLA): Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie a její nerandomizované neslepé prodloužení fáze. The Lancet, 389 (10088), 2473-2481. doi: 10,1016 / s0140-6736 (17) 31075-9. Citováno z https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2817%2931075-9/fulltext?elsca1=tlpr
 10. Mendes, P., Robles, P. G., & Mathur, S. (2014). Statinem indukovaná rabdomyolýza: komplexní přehled kazuistik. Physiotherapy Canada, 66 (2), 124-132. doi: 10.3138 / ptc.2012-65 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4006404/#:~:text=Simvastatin%20was%20the%20most%20common,doses%20of%2010%20mg%2Fday
 11. Pfizer. (2012, říjen). Často kladené otázky (FAQ) o Lipitoru a Cholesterolu. Citováno 10. srpna 2020 z https://www.lipitor.com/sites/default/files/pdf/Product_Cholesterol_FAQs.pdf
 12. Pfizer. (2019, listopad). VÝZNAM PŘEDPISUJÍCÍCH INFORMACÍ. Citováno 10. srpna 2020 z http://labeling.pfizer.com/ShowLabeling.aspx?id=587
 13. Reddy, P., Ellington, D., Zhu, Y., Zdrojewski, I., Parent, S. J., Harmatz, J. S.,. . . Jr, K. B. (2011). Sérové ​​koncentrace a klinické účinky atorvastatinu u pacientů užívajících grapefruitový džus denně. British Journal of Clinical Pharmacology, 72 (3), 434-441. doi: 10.1111 / j.1365-2125.2011.03996.x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21501216/
 14. Schachter, M. (2005). Chemické, farmakokinetické a farmakodynamické vlastnosti statinů: Aktualizace. Fundamental and Clinical Pharmacology, 19 (1), 117-125. doi: 10.1111 / j.1472-8206.2004.00299.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15660968/
 15. Texaský srdeční institut. (2020, 3. února). Srdeční informační centrum: Rizikové faktory srdečních chorob. Citováno 10. srpna 2020 z https://www.texasheart.org/heart-health/heart-information-center/topics/heart-disease-risk-factors/
 16. UpToDate. (2020, 16. června). Možnosti léčby vysokým cholesterolem a lipidy (nad rámec základů). Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/high-cholesterol-and-lipid-treatment-options-beyond-the-basics
 17. Vallejo-Vaz, A., Robertson, M., Catapano, A., Watts, G., Kastelein, J., Packard, C., Ray, K. (2017, září 06). Snížení hladiny lipoproteinů v krvi s nízkou hustotou pro primární prevenci kardiovaskulárních chorob u mužů s primárním zvýšením hladin v krvi s nízkou hustotou lipoproteinů 190 mg / dL nebo vyšší. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.027966
 18. Světová zdravotnická organizace (WHO). (2017, 17. května). Kardiovaskulární nemoci (CVD). Citováno 10. srpna 2020 z https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds)
Vidět víc