Fimóza (těsná předkožka): příčiny a léčba

Fimóza (těsná předkožka): příčiny a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Fimóza je zdravotní stav, při kterém máte potíže se stahováním (nebo stahováním) předkožky (předkožky) z hlavy penisu (žaludu penisu). Slovo phimosis je původně řecký a znamená náhubek (McPhee, 2020). Fimóza se vyskytuje ve dvou typech: fyziologická fimóza a patologická fimóza.

Fyziologická fimóza se vyskytuje přirozeně - předkožka není stažitelná při narození v okolí 96% malých chlapců (Shahid, 2012). V době, kdy chlapci dosáhnou tří let, se většina případů fyziologické fimózy zlepší sama. Přibližně 10% chlapců ve třech letech však stále může mít těsné předkožky; s časem se předkožka stává zatažitelnější. Studie provedené v 60. letech ukázaly, že tím, že se příroda nechala ubírat většina případů fyziologické fimózy zlepšit u starších dětí (McGregor, 2007). Do dospělosti kolem 2% mužů stále mají po celý život fyziologickou fimózu a jinak zdravé a normální předkožky.

Životně důležité orgány

 • Fimóza je zdravotní stav, při kterém nejste schopni zatáhnout předkožku ze špičky penisu (žalud penisu).
 • Přibližně 96% malých chlapců má při narození špatné zatažení předkožky. To se časem zlepšuje a nazývá se to fyziologická fimóza.
 • Někdy dochází k zjizvení předkožky na hlavě penisu - tomu se říká patologická fimóza.
 • Léčba nemusí být nutná, pokud nemáte potíže s močením nebo erekcí, opakující se epizody balanitidy (zánět hlavy penisu) nebo opakované infekce močových cest.
 • Léčba zahrnuje ostražité čekání a lokální kortikosteroidy. Chirurgie (jako obřízka) je obvykle vyhrazena pro muže s patologickou fimózou.

Patologická fimóza je jiná situace. U patologické fimózy je těsnost způsobena zjizvením předkožky na hlavě penisu. Tato jizva může vypadat jako bílý vláknitý prsten. Chlapci s opakovanými epizodami zánětu hlavy penisu (balanitida), zánětu předkožky (posthitis) nebo obou (balanoposthitis) jsou vystaveni riziku vzniku zjizvené předkožky a patologické fimózy (Shahid, 2012).

Jizva způsobená stavem kůže tzv balanitis xerotica obliterans (BXO) je častou příčinou patologické fimózy (McGregor, 2007). Balanitis xerotica obliterans je chronický kožní problém, který postihuje děti častěji než dospělé. Je to pravděpodobně kvůli autoimunitní cesta , ale roli může hrát také genetika a / nebo infekce (Celis, 2014). Může existovat také vztah mezi balanitis xerotica obliterans a spinocelulární karcinom penisu (Celis, 2014).

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Kdy se z fimózy stává problém?

Většina mužů s fimózou má fyziologickou fimózu - to obvykle vyžaduje čas a ujištění. Patologická fimóza se však může stát problémem, když zjizvená předkožka způsobuje některý z následujících problémů (McGregor, 2007):

 • Bolestivé nebo obtížné erekce (kvůli těsné předkožce)
 • Opakované infekce močových cest (UTI)
 • Obtížné močení
 • Opakované epizody balanitidy (zánět předkožky)

Pokud trpíte některým z těchto problémů, vyhledejte lékařskou pomoc nebo se poraďte s urologem ohledně možností léčby.

Může fimóza vyřešit sama?

Ve většině případů, zejména v případech fyziologické fimózy, se časem vyřeší sama. Pamatujte, že většina chlapců se rodí s fimózou a s věkem se to zlepšuje.

mám 6palcový penis

Kdy mluvit s lékařem

Pokud máte podezření, že máte patologickou fimózu, měli byste navštívit svého poskytovatele zdravotní péče. Problémy jako bolestivé nebo obtížné erekce, potíže s močením, opakované infekce močových cest nebo vícečetné epizody balanitidy by měl řešit odborník, například urolog. Pokud máte obavy z některého z těchto problémů, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

Léčba fimózy

Rozhodnutí o léčbě fimózy závisí na věku, rozsahu problému a základní příčině. První možností je počkat a vidět a procvičovat správnou hygienu - věnujte problému trochu času a samo o sobě se to může zlepšit. To nemusí být v každém případě nejlepší možnost léčby.

Alternativně někteří poskytovatelé zdravotní péče doporučují léčbu pomocí lokálního kortikosteroidního krému. Steroidní krém nanášíte na špičku penisu po dobu 4–8 týdnů. Cílem steroidního krému je jeho výroba snazší natáhnout předkožku (InformedHealth, 2018). Steroidní krém má protizánětlivý účinek které mohou pomoci s adhezemi (oblasti, kde se předkožka lepí na penis) a ztenčují pokožku (Shahid, 2012).

Jak zvýšit citlivost penisu: kroky, které můžete podniknout

6 minut čtení

NA Cochrane recenze z literatury zjistili, že steroidy se zdají být účinnou léčbou k vyřešení nebo alespoň částečnému zlepšení zatažení předkožky bez hlášených závažných vedlejších účinků (Moreno, 2014). Tento proces může pomoci jemným zasunutím předkožky každý den.

Pokud máte skutečnou patologickou fimózu s jizvami, které způsobují problémy, možná budete muset podstoupit operaci k jejímu odstranění. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit úplné nebo částečné odstranění předkožky, jinak známé jako obřízka (InformedHealth, 2018). Po úplné obřízce je odstraněna celá předkožka. Tím se zabrání možnosti opakování fimózy. Částečná obřízka může odstranit pouze těsnou část předkožky. Jednou z nevýhod tohoto postupu je, že existuje šance, že se zbývající předkožka znovu utáhne, což povede k a opakování fimózy (InformedHealth, 2018).

Fimóza vs. parafimóza

Podmínkou někdy zaměňovanou s fimózou je parafimóza. Parafimóza nastává, když je předkožka ponechána ve zatažené poloze, což vede k otokům a zachycení předkožky za žaludem penisu - to je nouze (McGregor, 2007). Potenciální komplikací, i když vzácnou, je to, že parafimóza může omezit průtok krve ke špičce penisu (McGregor, 2007). Mezi příznaky parafimózy patří bolest a otok penisu. Většinu času lze parafimózu léčit snížením otoku a stažením předkožky zpět do normální polohy. Někdy a malá operace je nutná, ale ne nutně obřízka (McGregor, 2007).

Jak zvětšit váš penis: 10 metod zvětšení penisu

6 minut čtení

Hygiena penisu

Jednou důležitou věcí, kterou si musíte pamatovat na hygienu penisu, zejména u dětí, je to, že se předkožka může roztrhat, pokud se ji silou pokusíte stáhnout z hlavy penisu. Silné zatažení předkožky může způsobit mikroúrazy, které mohou vést k jizvení a potenciálně patologická fimóza (McGregor, 2007). Dobrá hygiena začíná jemným zasunutím předkožky, pokud to půjde bez bolesti, a očištěním předkožky i hlavy penisu mýdlem a vodou. Po usušení nezapomeňte předkožku vrátit do původní polohy zakrývající špičku penisu.

Reference

 1. Celis, S., Reed, F., Murphy, F., Adams, S., Gillick, J., Abdelhafeez, A., & Lopez, P. (2014). Balanitis xerotica obliterans u dětí a dospívajících: Přehled literatury a klinické série. Journal of Pediatric Urology, 10 (1), 34-39. doi: 10.1016 / j.jpurol.2013.09.027, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1949079/
 2. InformedHealth.org [internet]. (2018) Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Jaké jsou možnosti léčby fimózy? Citováno 5. srpna 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK326433/
 3. McGregor, T. B., Pike, J. G. a Leonard, M. P. (2007). Patologická a fyziologická fimóza: přístup k fimotické předkožce. Kanadský rodinný lékař Medecin de famille canadien, 53 (3), 445–448. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1949079/
 4. McPhee AS, Stormont G, McKay AC. Fimóza. (2020). In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Citováno dne 5. srpna 2020 z https: // www-ncbi-nlm-nih-gov / books / NBK525972 /
 5. Moreno, G., Corbalán, J., Peñaloza, B., & Pantoja, T. (2014). Topické kortikosteroidy pro léčbu fimózy u chlapců. Cochraneova databáze systematických recenzí, (9), CD008973. https://doi.org/10.1002/14651858.CD008973.pub2
 6. Shahid S. K. (2012). Fimóza u dětí. ISRN urologie, 2012, 707329. https://doi.org/10.5402/2012/707329
Vidět víc