Perkutánní transhepatická biliární drenáž

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co potřebuji vědět o perkutánní transhepatické biliární drenáži (PTBD)?

PTBD je postup k otevření zablokovaného žlučovodu.

Žlučník

Jak se připravím na PTBD?

  • Váš poskytovatel zdravotní péče vám řekne, jak se na zákrok připravit. Po půlnoci před zákrokem vám může říct, abyste nic nejedli ani nepili. Zařiďte, aby vás někdo odvezl z procedury domů.
  • Možná budete muset před zákrokem dodržovat určitou dietu. Možná budete muset navštívit dietologa, který vás naučí, jaké potraviny jíst a kterým potravinám se vyhnout. Pokud pijete alkohol, možná budete muset přestat.
  • Informujte svého poskytovatele o všech lécích, které v současné době užíváte. Řekne vám, zda musíte kvůli zákroku vysadit nějaké léky a kdy přestat. Ten vám v den zákroku řekne, jaké léky máte nebo nemáte užívat.
  • Možná budete muset udělat krevní testy a EKG. Můžete také potřebovat rentgenové záření, ultrazvuk, CT vyšetření nebo MRI.
  • K prevenci bakteriální infekce můžete dostat antibiotika. Informujte svého poskytovatele, pokud jste měli alergickou reakci na antibiotikum.
  • Před výkonem můžete podstoupit endoskopickou retrográdní cholangiopankreatografii (ERCP). ERCP může vašemu poskytovateli pomoci naplánovat váš postup. Může také odstranit kameny nebo výrůstky ve vašem žlučovodu.

Co se stane během PTBD?

  • Můžete dostat celkovou anestezii, abyste během procedury spali a netrpěli bolestí. Místo toho vám může být podána lokální nebo spinální anestézie k znecitlivění oblasti. Během výkonu lze použít CT sken nebo fluoroskopii. Váš poskytovatel zdravotní péče propíchne jehlu pravou stranou vašeho břicha a do jater. Jehlou se prostrčí drát do jater.
  • Váš poskytovatel použije drát k rozbití kamenů, které blokují váš žlučovod. Navlékne hadičku přes jehlu a poté jehlu a drát vyjme. Trubka bude ponechána na místě. Malá část trubice projde vaší kůží ven z těla. Pokud je trubice uzavřena, žluč odteče do vašich střev. Pokud je trubice ponechána otevřená, žluč odteče do vaku, který je připojen ke konci trubice mimo vaše tělo.

Co mám očekávat po PTBD?

Budete odvedeni do místnosti, kde si odpočinete, dokud se úplně neprobudíte. Budete pečlivě sledováni kvůli případným problémům. Dělat ne vstávejte z postele, dokud váš poskytovatel zdravotní péče neřekne, že je to v pořádku.  • Pomůže vám chodit po operaci. Pohyb pomáhá předcházet krevním sraženinám.
  • Lék může být podáván k prevenci nebo léčbě bolesti nebo nevolnosti.

Jaká jsou rizika PTBD?

Může dojít k poškození vašeho žlučníku, žlučovodu nebo krevních cév. Můžete krvácet více, než byste čekali. Po zákroku můžete mít otok nebo krvácení kolem hadičky. Kůže kolem trubice se může infikovat. Trubka se může posunout z místa nebo se zablokovat. Váš žlučník může otéct nebo infikovat. Mohla by se u vás vyvinout krevní sraženina v játrech nebo plicní infekce. Vaše plíce by se mohly naplnit krví nebo vzduchem, což by vám ztížilo dýchání.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.