Peptický vřed

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 3. května 2021.
Co je to peptický vřed?

Harvard Health Publishing

Peptický vřed je vřed nebo díra, která se tvoří ve sliznici žaludku nebo střeva.

Slovo 'peptický' se vztahuje na trávicí trakt. Vřed ve sliznici žaludku je žaludeční vřed. Vřed v první části tenkého střeva je duodenální vřed.Peptický vřed

Výstelka žaludku je vrstva speciálních buněk a sliznice. Sliznice brání poškození žaludku a dvanáctníku kyselinou a trávicími enzymy.

Pokud dojde k porušení výstelky (jako je vřed), tkáň pod výstelkou může být poškozena enzymy a žíravou kyselinou. Pokud je vřed malý, může se objevit jen málo příznaků. Rána se může zacelit sama.

Pokud je vřed hluboký, může způsobit vážnou bolest nebo krvácení. Vzácně mohou kyseliny v trávicích šťávách zcela pohltit žaludek nebo stěnu dvanáctníku.

Peptické vředy jsou velmi časté. Stávají se častějšími, jak lidé stárnou.

Předpokládá se, že bakterie Helicobacter pylori způsobuje většinu peptických vředů. Tato bakterie způsobuje zánět v žaludeční sliznici. To pravděpodobně činí podšívku zranitelnou. Ale jen u menšiny lidí nakažených H. pylori se vyvinou vředy.

Další častou příčinou vředů je užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Příklady NSAID zahrnujíaspirin,ibuprofen(Advil, Motrin) anaproxen(Aleve,Naprosyn).

NSAID blokují tvorbu některých prostaglandinů. Prostaglandiny jsou chemikálie, které normálně pomáhají chránit před vředy. S menším množstvím prostaglandinů se častěji tvoří vředy.

Riziko vzniku peptického vředu může zvýšit několik faktorů. Mezi rizikové faktory patří:

 • Rodinná historie
 • Kouření (zejména pokud jste infikováni H. pylori)
 • Nadměrné užívání alkoholu

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se však zdá, že stres a kořeněná jídla nezvyšují riziko vředů.

Příznaky

Většina lidí s vředy si stěžuje na palčivou nebo hlodavou bolest v horní části břicha. K tomu obvykle dochází, když je žaludek prázdný. Tyto příznaky mohou být horší v noci nebo po probuzení. U některých lidí se však může bolest zhoršit, když jedí.

Mezi další příznaky patří:

Některé z těchto příznaků lze zmírnit užíváním volně prodejných antacidů nebo vyhýbáním se kořeněným nebo kyselým jídlům.

Obecně se symptomy zhoršují s růstem vředu nebo pokud se vyvine více než jeden vřed. Někteří lidé s mírným onemocněním nemají žádné příznaky.

V závažnějších případech mohou vředy krvácet nebo zasahovat hluboko do stěny žaludku nebo střeva. Krvácení z velkých vředů může být život ohrožující. Ve zvratcích se může objevit krev. Může vypadat buď červeně nebo černě, nebo připomínat kávovou sedlinu. Krev se také může objevit ve stolici, která by vypadala jako dehtově černá nebo kaštanová.

Peritonitida je velmi závažná břišní infekce. Může se vyvinout, pokud vřed zcela projde stěnou žaludku nebo střeva

Diagnóza

Pokud má váš zdravotník podezření, že máte peptický vřed, může vám doporučit jeden z následujících testů:

 • Krevní test na protilátky pro důkaz H. pylori infekce. Tento test je široce dostupný a snadno proveditelný. Pokud je test pozitivní, léčba může být podána bez dalších invazivních testů.

Nicméně, H. pylori krevní test není vždy přesný. Výsledky testu mohou zůstat pozitivní i roky po a H. pylori infekce byla léčena. Test také nemůže určit, zda je H. pylori infekce způsobila vřed.

 • Test stolice pro přítomnost H. pylori antigen. Tento test je specifičtější než krevní test na protilátky.

 • Ezofagogastroduodenoskopie (EGD nebo endoskopie). Ohebná, osvětlená trubice s malou kamerou na konci prochází hrdlem do žaludku a střev. To umožňuje lékaři prozkoumat stěny žaludku a dvanáctníku.

Lékař může odříznout malý kousek sliznice žaludku pro biopsii. Biopsie je podrobné vyšetření tkáně v laboratoři. Biopsie může ukázat, zda existuje probíhající infekce H. pylori . Může také zkontrolovat, zda se nevytvořil vřed kvůli rakovině.

 • Série horního gastrointestinálního traktu (GI). Tento test se dnes dělá zřídka, protože endoskopie je obecně lepší test. Zahrnuje řadu rentgenových paprsků. Užívají se poté, co vypijete křídovou tekutinu, která pokrývá jícen, žaludek a horní část střeva.

 • Další testy pro H. pylori . Další test k detekci bakterií se nazývá močovinový dechový test. Spolknete látku obsahující uhlík (v mnoha případech je přítomno malé množství radioaktivity). Li H. pylori jsou přítomny ve vašem žaludku, budete mít pozitivní dechovou zkoušku.

  otc pilulky na hubnutí schváleno fda

Vzorky stolice mohou být testovány na proteiny, které jsou spojeny s bakteriemi.

Někdy je k diagnostice vašeho stavu potřeba více než jeden test.

Očekávaná doba trvání

Vředy způsobené lékem by se měly začít hojit krátce po ukončení užívání léku. Lék proti kyselině může být použit po dobu dvou až šesti týdnů, aby pomohl hojit a zmírnit bolest.

Vředy způsobené H. pylori se může léčit poté, co jsou bakterie zabity. Obvykle budete dva týdny užívat antibiotika spolu s léky na potlačení kyselosti. Poté můžete další čtyři až osm týdnů užívat léky na potlačení kyselosti.

Žaludeční vředy mají tendenci se hojit pomaleji než duodenální vředy. Úplné zhojení nekomplikovaných žaludečních vředů trvá dva až tři měsíce. Duodenální vředy se hojí asi šest týdnů.

Vřed se může dočasně zahojit bez antibiotik. Ale je běžné, že se vřed opakuje nebo se poblíž vytvoří další vřed, pokud nejsou bakterie zabity.

Prevence

Peptickým vředům se obvykle poprvé nedá předejít.

Infekce s H. pylori je extrémně časté. Pravděpodobně se šíří z člověka na člověka. Přeplněný obytný prostor se jeví jako rizikový faktor.

Dobrá hygiena může omezit šíření H. pylori poněkud. To zahrnuje důkladné mytí rukou před jídlem a po použití koupelny.

Opakující se vředy z H. pylori lze obvykle předejít, pokud dostanete vhodnou léčbu svého prvního vředu. To by mělo zahrnovat antibiotika, která zabíjejí bakterie.

V prevenci peptických vředů můžete pomoci:

 • Vyhýbání se kouření
 • Vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu
 • Omezení užívání nesteroidních protizánětlivých léků proti bolesti

Léčba

Na vředy způsobené H. pylori léčba vyžaduje kombinaci léků. Cíle léčby jsou:

 • Zabít H. pylori bakterií v těle
 • Snižte množství kyseliny v žaludku
 • Chraňte sliznici žaludku a střev

Většina pacientů je léčena „trojnásobnou terapií“. To vyžaduje užívání dvou antibiotik a jednoho léku na potlačení kyselosti po dobu jednoho až dvou týdnů. Váš lékař vám předepíše konkrétní režim založený na pohodlí, ceně a případných alergiích, které máte.

Pokud se váš vřed objevil během užívání nesteroidního protizánětlivého léku (NSAID), budete ho muset přestat užívat. Léčení začne téměř okamžitě. Váš lékař také doporučí léky ke snížení poškození kyselinou během hojení. Ty mohou zahrnovat antacida k neutralizaci žaludečních kyselin. Mohou být také použity léky, které snižují množství kyseliny produkované žaludkem. Příklady zahrnují H2 blokátory nebo inhibitory protonové pumpy.

Pokud vřed způsobí vážné krvácení, může být nutná okamžitá léčba. Obvykle se tato léčba provádí pomocí endoskopu. Léky blokující kyselinu mohou být podávány intravenózně (injekcí do žíly). Pokud je krvácení závažné, může být nutná krevní transfuze.

Ve vzácných případech může být nutná operace k léčbě perforovaného nebo krvácejícího peptického vředu. Chirurgie pro peptický vřed může zahrnovat uzavření krvácející tepny.

Chirurgie je v dnešní době pro léčbu peptického vředu zřídka potřebná. To je proto, že léčba H. pylori infekce a další příčiny vředové choroby jsou tak úspěšné.

Kdy zavolat profesionála

Pokud máte přetrvávající bolesti břicha nebo zažívací potíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Zavolejte také, pokud potřebujete často užívat antacida, abyste těmto příznakům zabránili.

 • Vyhledejte pohotovostní péči, pokud zaznamenáte:
 • Náhlá ostrá bolest v břiše
 • Krvavé nebo černé zvratky
 • Kaštanová nebo černá stolice

Prognóza

Při správné léčbě je výhled na peptické vředy vynikající.

Aby se zabránilo dalšímu vředu, lidé, kteří měli peptický vřed, by se měli vyvarovat:

 • Aspirin (pokud není potřeba nízká dávka k prevenci srdečního infarktu nebo mrtvice)
 • NSAID
 • Nadměrný alkohol
 • Kouření

Externí zdroje

National Institute of Diabetes & Digestive & Kidney Disorders
http://www.niddk.nih.gov/

American College of Gastroenterology (ACG)
http://www.acg.gi.org/

Americká gastroenterologická asociace
http://www.gastro.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.