Pantoprazol vs omeprazol: Jak se porovnávají?

Pantoprazol vs omeprazol: Jak se porovnávají?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Omeprazol a pantoprazol jsou oba generické léky používané k léčbě pálení žáhy a zažívacích potíží, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD) a erozivní ezofagitida. Oba fungují podobným způsobem, ale je jeden lepší než druhý?

Omeprazol a pantoprazol jsou považovány za bezpečné a stejně účinné. Oba spadají do třídy drog zvaných inhibitory protonové pumpy (PPI) , které fungují blokováním produkce kyseliny v žaludku (Strand, 2017). I když fungují stejným způsobem, existují určité rozdíly mezi těmito dvěma generickými léky. Zde je to, co potřebujete vědět o omeprazolu a pantoprazolu a o tom, jak se léky porovnávají.

Životně důležité orgány

 • Omeprazol a pantoprazol jsou populární léky používané k léčbě a léčbě stavů, jako je chronické pálení žáhy, gastroezofageální refluxní choroba (GERD) a erozivní ezofagitida.
 • Oba léky jsou typy inhibitorů protonové pumpy (PPI), což je třída léků, které pomáhají bojovat proti pálení žáhy potlačením produkce kyselin v žaludku.
 • Omeprazol a pantoprazol jsou bezpečné, dobře snášené a považovány za stejně účinné; pokud jsou však užívány nesprávně, mohou způsobit závažné nežádoucí účinky.
 • Hlavní rozdíly mezi těmito dvěma léky jsou cena, dávkování a potenciální lékové interakce.

Jaký je rozdíl mezi omeprazolem a pantoprazolem?

Jak jsme zmínili, jak omeprazol, tak pantoprazol jsou PPI. Ve srovnání s jinými léky, jako jsou antagonisté H2, které také působí omezením produkce kyselin v žaludku, PPI jsou brány v úvahu první linie léčby GERD (Zhang, 2017).

Jak se tedy tyto konkrétní PPI liší? Omeprazol je obecná verze Prilosec , populární značkový lék schválený americkým úřadem pro výživu a správu (FDA) k léčbě řady gastro-souvisejících stavů, z nichž hlavní jsou GERD, peptické vředy, erozivní ezofagitida a Zollinger-Ellisonův syndrom (FDA, 2015). Pantoprazol, známý také pod značkou Protonix , je předepsán k léčbě a léčbě erozivní ezofagitidy spojené s GERD, stejně jako k dlouhodobé léčbě Zollinger-Ellisonova syndromu (FDA, 2016).

seznam FDA schválených prášků na hubnutí

Oba léky jsou určeny pouze pro krátkodobé použití (až 8 týdnů), ale pouze omeprazol je k dispozici jak na přepážce (OTC), tak na lékařský předpis - pantoprazol můžete získat pouze na lékařský předpis. Oba léky mohou užívat dospělí i děti s určitými omezeními: omeprazol mohou užívat děti jeden rok a více, zatímco pantoprazol je předepsán pouze pro děti od pěti let (FDA, 2016). Uvádí se, že oba léky jsou bezpečné a účinné, i když omeprazol nese vyšší potenciál pro lékové interakce (Wedemeyer, 2014).

jsou proair a ventolin totéž

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Dalším rozdílem mezi těmito dvěma léky jsou náklady. Omeprazol se může pohybovat kolem 9 až 60 $ za 30denní dodávku a pantoprazol je o něco levnější a stojí od 9 do 50 dolarů. Oba léky jsou obvykle hrazeny z Medicare a většiny plánů zdravotního pojištění, i když náklady se liší v závislosti na poskytovateli pojištění. Nyní, když víme základní, pojďme se podívat na každou z těchto drog jednotlivě.

Co je omeprazol?

Omeprazol, schválený v roce 1989, byl jedním z prvních PPI vyvinut k léčbě podmínky způsobené nebo zhoršené vysokými hladinami žaludeční kyseliny (FDA, 2018). V té době to byl zásadní průlom a dokonce o 30 let později, výzkum zjistil že PPI jsou mnohem lepší při potlačení tvorby kyselin v žaludku ve srovnání s H2 blokátory, jako jsou značky Pepcid AC nebo Zantac (Strand, 2017).

Dříve dostupné pouze na lékařský předpis, FDA schváleno OTC verze omeprazolu v roce 2015 (FDA, 2015). Omeprazol je dostupný ve formě tobolek se zpožděným uvolňováním nebo rozpustného prášku a dodává se v množství 10 mg, 20 mg, 40 mg a 60 mg. Užívá se jednou denně, účinky omeprazolu nastupují do hodiny a dosažení plného účinku může trvat až čtyři dny (Covis, 2018).

Omeprazol léčí různé podmínky, ale zde jsou některé z nich hlavní použití (FDA, 2018):

 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD): Omeprazol léčí a zlepšuje časté pálení žáhy a další příznaky GERD.
 • Erozivní ezofagitida: PPI pomáhají kontrolovat příznaky a podporují rychlé hojení erozivní ezofagitidy.
 • Žaludeční a duodenální vředy: Neutralizací hladin kyselin v žaludku pomáhá omeprazol předcházet žaludečním a duodenálním vředům a také léčit stávající vředy.
 • Zollinger-Ellisonův syndrom: Omeprazol pomáhá zvládat tento vzácný stav charakterizovaný nádory v pankreatu a tenkém střevě.
 • Helicobacter pylori infekce: Při použití spolu s antibiotiky mohou PPI pomoci léčit poškození způsobené H. pylori bakterie ve vnitřních vrstvách žaludku.
 • Krvácení z horní části trávicího traktu: Krvácení z horního GI může být příznakem u pacientů s peptickým vředovým onemocněním. Ukázalo se, že PPI jsou důležitou terapií prevence krvácení GI , zejména u vysoce rizikových pacientů (Khan, 2018).

Nežádoucí účinky omeprazolu

Omeprazol je obecně bezpečný a dobře tolerován pacienty. Nežádoucí účinky se liší, ale nejčastější patří bolest hlavy, bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem a plyn (DailyMed, n.d.). Méně časté vedlejší efekty které byly hlášeny pacienty, zahrnují bolesti zad, změnu vnímání chuti a závratě (DailyMed, n.d.).

I když je to vzácné, může to způsobit omeprazol závažné nežádoucí účinky jako je chronické onemocnění ledvin, pankreatitida a poškození jater (Kinoshita, 2018). Závažné nebo méně časté nežádoucí účinky - jako zlomeniny kostí nebo chronický zánět žaludku - může být spuštěn u pacientů žijících s jinými základními zdravotními podmínkami (Thong, 2019).

jak dlouho máš sex

Interakce s omeprazolem

Existuje dlouhý seznam léků omeprazol může komunikovat s , ale zde jsou uvedeny ty nejzávažnější (FDA, 2018):

 • Antiretrovirotika , včetně rilpivirinu, atazanaviru, nelfinaviru a sachinaviru
 • Léky na ředění krve , včetně klopidogrelu, citalopramu, cilostazolu, fenytoinu, diazepamu a digoxinu
 • Warfarin (ředidlo krve)
 • Takrolimus (léky na transplantaci orgánů)
 • Methotrexát (lék používaný k léčbě artritidy a rakoviny)

Tento seznam nezahrnuje všechny potenciální lékové interakce s omeprazolem. Před užitím tohoto léku se nejprve poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče - zejména pokud máte jiné zdravotní potíže nebo užíváte více léků.

Co je pantoprazol?

Pantoprazol, známý také pod značkou Protonix, byl schváleno FDA v roce 2000 (FDA, 2016). Funguje stejně jako omeprazol a účinně léčí GERD a komplikace, které z něj mohou vzniknout (jako je erozivní ezofagitida nebo jiný závažný stav nazývaný Barrettův jícen) snížením hladiny kyselin v žaludku. Jeden Studie z roku 2018 zjistili, že 45% účastníků žijících s GERD mělo úlevu od příznaků po užívání 40 mg pantoprazolu každý den po dobu čtyř týdnů; po osmi týdnech mělo téměř 70% pacientů významné zlepšení příznaků (Dabrowski, 2018).

Pantoprazol se dodává v tobolkách s časovým uvolňováním nebo v perorální suspenzi pro osoby, které mají potíže s polykáním pilulek. Dávky se liší v závislosti na věku, hmotnosti a stavu, pro který se používá. Pro dospělé, a typické dávkování je 40 mg jednou denně po dobu až 8 týdnů (FDA, 2016).

proč se muži probouzejí s erekcí

Zde jsou hlavní podmínky pantoprazolu Schváleno FDA k léčbě (FDA, 2016):

 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD): Pantoprazol pomáhá zvládat a zmírňovat příznaky GERD.
 • Erozivní ezofagitida: Udržuje hojení vředů v jícnu (trubice vedoucí z úst do žaludku) a zabraňuje jeho opakování.
 • Zollinger-Ellisonův syndrom: Tento extrémně vzácný stav může mimo jiné vést ke vzniku žaludečních vředů. Pantoprazol se používá k dlouhodobé léčbě tohoto onemocnění.

Pantoprazol je také někdy použitý off-label (význam používaný pro indikace, které nejsou výslovně schváleny FDA) k léčbě H. pylori bakteriální infekce a zabraňují opětovnému krvácení z vředů vyvolaných NSAID i peptických vředů (Bernshteyn, 2020).

Nežádoucí účinky pantoprazolu

Nežádoucí účinky pantoprazolu jsou podobné jako u jiných PPI, jako je omeprazol. Nejběžnější strana účinky zahrnují nevolnost, průjem, zvracení, plyn a bolesti kloubů (Makunts, 2019). Vážné nežádoucí účinky jsou vzácné a mohou být důsledkem alergie nebo citlivost na léky - okamžitě kontaktujte poskytovatele zdravotní péče, pokud se u vás objeví vyrážka, otok obličeje, potíže s dýcháním nebo tlak v krku (Casciaro, 2019).

můžete si koupit ed léky přes pult

Dlouhodobé užívání pantoprazolu může také souviset s vyšším rizikem problémů s ledvinami. Jeden Studie z roku 2016 zjistili, že v průběhu deseti let měli lidé, kteří užívali PPI, o 20 až 50% vyšší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin ve srovnání s těmi, kteří tak nečinili (Lazarus, 2016). I když vzácné, jiné nežádoucí účinky zlomeniny kostí a ztráta paměti byly také spojeny s dlouhodobým užíváním PPI (Makunts, 2019).

Lékové interakce s pantoprazolem

Dosud studie zjistily, že pantoprazol má méně lékových interakcí ve srovnání s omeprazolem (Wedemeyer, 2014). I když je počet závažných lékových interakcí s pantoprazolem nízký, je stále důležité je vzít v úvahu - zejména u pacientů užívajících více než jeden lék současně.

To nezahrnuje celý seznam léků, s nimiž může pantoprazol reagovat, ale zde jsou ty nejlepší vyhnout se užívání pantoprazolu (FDA, 2016):

 • Některá antiretrovirotika což jsou léky používané k léčbě infekce HIV.
 • Warfarin, ředidlo na krev. V kombinaci s warfarinem může pantoprazol významně zvýšit riziko krvácení u člověka.
 • Methotrexát . Užívání pantoprazolu v kombinaci s methotrexátem může zvýšit pravděpodobnost toxicity methotrexátu.

Kdo by neměl užívat omeprazol nebo pantoprazol

Omeprazol a pantoprazol jsou pro většinu lidí bezpečné, až na několik výjimek. Dosud neexistují adekvátní studie o obou lécích o rizicích pro kojící nebo těhotné ženy. I když je omeprazol považován za bezpečný pro děti starší jednoho roku, pantoprazol lze předepsat poskytovatelem zdravotní péče za velmi zvláštních okolností pro děti od pěti let (FDA, 2016).

I když je stále zapotřebí dalšího výzkumu, studie nalezeny že PPI mohou být nebezpečnější pro ty, kteří žijí s migrénami, zrakovým postižením a problémy s pamětí nebo jim hrozí takové riziko (Makunts, 2019). Vzhledem k tomu, že PPI jsou určeny ke krátkodobému užívání, jakékoli prodloužené užívání kteréhokoli z těchto léčiv by mohlo zvýšit riziko nežádoucích účinků nebo dokonce smrti. A velká studie z roku 2017 zjistili, že uživatelé PPI měli větší riziko úmrtí ve srovnání s pacienty užívajícími blokátory H2 nebo vůbec žádné léky snižující žaludeční kyselinu (Xie, 2017).

Před užitím omeprazolu nebo pantoprazolu se poraďte s poskytovatelem zdravotní péče. Neužívejte tyto léky společně, protože by to mohlo zvýšit riziko nežádoucích účinků. Další informace o vedlejších účincích a bezpečnosti naleznete v brožurách s léky Prilosec (omeprazol) a Protonix (pantoprazol) .

Reference

 1. Bernshteyn, M.A., & Masood, U. (2020). Pantoprazol. StatPearls. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499945/Casciaro , M., Navarra, M., Inferrera, G., Liotta, M., Gangemi, S., & Minciullo, P. L. (2019). Nežádoucí účinky PPI na léky: retrospektivní studie. Klinická a molekulární alergie, 17 (1). doi: https://doi.org/10.1186/s12948-019-0104-4
 2. Dabrowski, A., Štabuc, B., & Lazebnik, L. (2018). Metaanalýza účinnosti a bezpečnosti pantoprazolu při léčbě a úlevě od příznaků u pacientů s gastroezofageální refluxní chorobou - PAN-STAR. Gastroenterology Review, 13 (1), 6–15. https://doi.org/10.5114/pg.2018.74556
 3. Khan M. A. & Howden, C. W. (2018). Úloha inhibitorů protonové pumpy při léčbě poruch horního gastrointestinálního traktu. Gastroenterology & Hepatology, 14 (3), 169-175. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6004044/
 4. Kinoshita, Y., Ishimura, N., & Ishihara, S. (2018). Výhody a nevýhody dlouhodobého používání inhibitorů protonové pumpy. Journal of Neurogastroenterology and Motility, 24 (2), 182-196. https://doi.org/10.5056/jnm18001
 5. Lazarus, B., Chen, Y., Wilson, F. P., Sang, Y., Chang, A. R.,… Grams, M. E. (2016). Použití inhibitoru protonové pumpy a riziko chronického onemocnění ledvin. JAMA Internal Medicine, 176 (2), 238–246. https://doi.org/10.1001/jamainternmed.2015.7193
 6. Makunts, T., Alpatty, S., Lee, K. C., Atayee, R. S., & Abagyan, R. (2019). Užívání inhibitorů protonové pumpy je spojeno se širokým spektrem neurologických nežádoucích účinků, včetně poškození sluchu, zraku a paměti. Vědecké zprávy, 9, 17280. https://doi.org/10.1038/s41598-019-53622-3
 7. Strand, D. S., Kim, D., & Peura, D. A. (2017). 25 let inhibitorů protonové pumpy: komplexní přehled. Střeva a játra, 11 (1), 27–37. https://doi.org/10.5009/gnl15502
 8. Thong, B., Ima-Nirwana, S., & Chin, K.Y. (2019). Inhibitory protonové pumpy a riziko zlomenin: přehled současných důkazů a zapojených mechanismů. International journal of environmental research and public health, 16 (9), 1571. https://doi.org/10.3390/ijerph16091571
 9. US Food and Drug Administration (FDA) - Highlights of Prescribing Information, PRILOSEC (červen 2018). Citováno 21. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/022056s022lbl.pdf
 10. US Food and Drug Administration (FDA) - Highlights of Prescribing Information, PROTONIX (říjen 2016). Citováno 21. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2017/020987s053,022020s015lbl.pdf
 11. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - Otázky a odpovědi týkající se Prilosec OTC (omeprazol) (2015, 27. listopadu). Citováno 8. srpna 2020 z https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/questions-and-answers-prilosec-otc-omeprazol
 12. Wedemeyer, R. S. a Blume, H. (2014). Profily farmakokinetických lékových interakcí inhibitorů protonové pumpy: aktualizace. Bezpečnost drog, 37 (4), 201–211. https://doi.org/10.1007/s40264-014-0144-0
 13. Xie, Y., Bowe, B., Li, T., Xian, H., Yan, Y., & Al-Aly, Z. (2017). Riziko úmrtí mezi uživateli inhibitorů protonové pumpy: longitudinální observační kohortní studie veteránů z USA. BMJ Open, 7, 015735. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2016-015735
 14. Zhang, C., Kwong, J., Yuan, R., Chen, H., Xu, C.… Niu, Y. (2017). Účinnost a snášenlivost různých doporučených dávek PPI a H2RA v GERD: Metaanalýza sítě a systém GRADE. Vědecké zprávy, 7, 41021. https://doi.org/10.1038/srep41021
Vidět víc