Interakce s pantoprazolem, o kterých byste měli vědět, než je užijete

Interakce s pantoprazolem, o kterých byste měli vědět, než je užijete

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Pokud čtete tento článek, možná uvažujete o pantoprazolu (značka Protonix), který vám pomůže najít úlevu od pálení žáhy, refluxu kyseliny nebo jiného nepohodlí. Pantoprazol, který je součástí třídy léků nazývaných inhibitory protonové pumpy (PPI), se běžně používá ke snížení množství kyseliny v žaludku.

Pantoprazol je předepsán k léčbě gastroezofageální refluxní choroba (GERD) , stejně jako peptický vřed a vzácný stav zvaný Zollinger-Ellisonův syndrom (DailyMed, n.d.). Inhibitory protonové pumpy jsou obecně dobře snášeny, ale máme vše, co potřebujete vědět o běžných vedlejších účincích a lékových interakcích, které jsou spojeny s pantoprazolem.

l arginin pro erektilní dysfunkci dávkování

Životně důležité orgány

 • Pantoprazol (obchodní název Protonix) je inhibitor protonové pumpy (PPI), který se používá ke snížení množství kyseliny produkované v žaludku.
 • Pantoprazol může ovlivnit způsob, jakým vaše tělo absorbuje určité vitamíny, jako je hořčík a B12, a také některé léky, jako je ředidlo na krev zvané klopidogrel (značka Plavix).
 • Alkohol neinterferuje s fungováním pantoprazolu, ale může způsobit, že váš žaludek generuje více kyselin, než je obvyklé, což může vést k nepohodlí.

Interakce pantoprazolu

Přezkum PPI z roku 2000 to zjistil pantoprazol je stejně účinný jako jiné PPI , ale s nízkou pravděpodobností lékových interakcí (Jungnickel, 2000). Pantoprazol však může stále ovlivňovat způsob, jakým vaše tělo zpracovává určité vitamíny, léky a alkohol.

Pantoprazol a vstřebávání vitamínů a léků

PPI jako pantoprazol působí na snížení množství žaludeční kyseliny, kterou vaše tělo vytváří, zmírňuje reflux kyseliny a příznaky, jako je pálení žáhy. Někdy však snížené hladiny žaludeční kyseliny mohou tělu ztížit vstřebávání určitých živin a léků.

Jedním z problémů je nedostatek hořčíku. K tomu obvykle dochází pouze u lidí, kteří užívají PPI déle než tři měsíce, což může mít za následek svalové křeče nebo křeče i slabost. Méně často se u lidí užívajících pantoprazol déle než dva roky může vyvinout nedostatek vitaminu B12. Váš poskytovatel zdravotní péče může zkontrolovat hladinu B12 jednoduchým krevním testem a v případě potřeby doporučit doplňky (UpToDate, n.d.).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Pantoprazol a alkohol

Alkohol neinterferuje s tím, jak pantoprazol působí, ale měli byste si stále pamatovat na svoji spotřebu.

V určitých koncentracích bylo prokázáno, že alkohol zvyšuje produkci žaludeční kyseliny v žaludku, což může dráždit žaludeční výstelku a zhoršit stávající příznaky. Některé výzkumy naznačují, že nápoje s nižším obsahem alkoholu (5% objemových alkoholu) mají rádi pivo a víno pravděpodobně zvýší produkci žaludeční kyseliny než nápoje s vyšší koncentrací, včetně ginu a whisky (Chari, 1993).

Navíc pití příliš mnoho nebo příliš často může dráždí žaludeční výstelku a zhoršují základní příznaky a stavy, jako je pálení žáhy a žaludeční vředy (Malik, 2020).

Pokud užíváte pantoprazol pro některou ze stavů uvedených v tomto článku, můžete zvážit abstinenci nebo pití s ​​mírou.

Nežádoucí účinky pantoprazolu

U některých lidí může mít užívání pantoprazolu vedlejší účinky - nejčastěji časté bolesti hlavy . Mezi další časté nežádoucí účinky patří (DailyMed, n.d):

jak se dostat do tuhého bez prášků
 • Průjem
 • Nevolnost
 • Bolest břicha
 • Plyn
 • Závrať
 • Bolest svalů

Vysoké dávky a dlouhodobé užívání pantoprazolu mohou také zvýšit riziko osteoporózy a zlomenin kostí kyčle, zápěstí nebo páteře. Pokud je vám více než 50 let a užíváte pantoprazol, můžete zvážit rozhovor se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech posílení kostí (DailyMed, n.d).

Dlouhodobé užívání PPI, jako je pantoprazol, může ovlivňují křehkou rovnováhu bakterií v zažívacím systému a vedou k Clostridium difficile ( C. rozdíl ) , bakteriální infekce, která může vést k přetrvávajícímu průjmu (FDA, 2017). FDA doporučuje lidem, aby vyhledali okamžitou péči, pokud užívají PPI a objeví se průjem, který se nezlepší.

Ve vzácných případech mohou PPI způsobit vzácnou hypersenzitivní reakci známou jako akutní intersticiální nefritida, která postihuje ledviny. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení a snížené močení. Pantoprazol může také představovat zvýšené riziko nových nebo zhoršujících se příznaků lupusu , proto informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud se u vás objeví bolesti kloubů nebo kožní vyrážka na tvářích nebo pažích, která se zhoršuje na slunci (DailyMed, n.d).

Co jsou inhibitory protonové pumpy?

Jak již bylo zmíněno dříve v článku, PPI - jako je pantoprazol (značka Protonix), omeprazol (značka Prilosec) a lansoprazol (značka Prevacid) - zastavte produkci žaludeční kyseliny v žaludku , účinně snižující množství kyseliny a zabraňující nebo zmírňující příznaky (Wolfe, 2020).

Na co se pantoprazol používá?

Pantoprazol a další PPI se často používají k léčbě (Wolfe, 2020):

 • Kyselinový reflux
 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
 • Peptická vředová choroba (PUD)

Co je kyselý reflux?

Kyselinový reflux je běžný zdravotní stav, ke kterému dochází, když váš žaludeční obsah proudí zpět do jícnu (trubice, která vede z krku do žaludku). Reflux se může objevit jednou za čas nebo s vyšší frekvencí a může způsobit příznaky jako pálení žáhy, kyselou chuť v ústech, nevolnost nebo dokonce kašel.

Nejste si jisti, jaké to je pálení žáhy? Většina lidí to popisuje jako hořící bolest na hrudi za prsní kostí, která prochází krkem a hrdlem. Může dokonce mít pocit, že se vaše jídlo pohybuje zpět nahoru jícnem a hrdlem a zanechává v ústech hořkou chuť.

Podle Americká vysoká škola gastroenterologie , více než 60 milionů Američanů trpí pálením žáhy alespoň jednou za měsíc a až 15 milionů Američanů má příznaky pálení žáhy každý den (ACG, n.d.)

Co je GERD?

Ačkoli se kyselý reflux a gastroezofageální refluxní choroba (GERD) někdy používají zaměnitelně, je zde významný rozdíl. GERD je chronická, závažnější forma kyselého refluxu a je diagnostikována, když se kyselý reflux vyskytuje více než dvakrát týdně.

GERD je ve Spojených státech zcela běžná, postihuje přibližně 18-28% lidí v Severní Americe. Některé z hlavních rizikových faktorů GERD patří nadměrný index tělesné hmotnosti (BMI), kouření, úzkost, kouření a sedavé zaměstnání. Ke vzniku onemocnění mohou také přispět stravovací návyky, jako je načasování a velikost jídla (Clarrett, 2018).

biotin pro růst vlasů pro muže

Některé z nejčastější příznaky GERD mohou zahrnovat (Vakil, 2006):

 • Pálení žáhy
 • Regurgitace (když jídlo stoupá zpět do krku)
 • Kyselá chuť v ústech, zejména po lehnutí nebo po ranním probuzení

Méně často může způsobit GERD krvavý kašel, krvavá stolice, anémie z nedostatku železa, ztráta hmotnosti nebo potíže s polykáním . Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, naplánujte si u svého poskytovatele zdravotní péče nějaký čas na důkladnější vyšetření (Vakil, 2006).

I když si můžete myslet, že kyselý reflux je jen obtěžování, když se toho stane hodně, může to být nebezpečné a něco, na co byste měli dávat pozor. Když se neléčí, GERD může vést k onemocněním, jako je Barrettův jícen —V níž jícnu čelí opakované expozici žaludeční kyselině, která může buňky poškodit (Clarrett, 2018).

Léky

Jak již bylo vysvětleno dříve, pálení žáhy je docela běžné a příležitostné epizody po jídle obvykle nejsou ničím znepokojujícím.

Pálení žáhy se často vyskytuje v důsledku volby stravovacích návyků a životního stylu a lze jej zvládnout hubnutím, přerušením kouření, konzumací méně tučných jídel a vyhýbáním se příliš kořeněným nebo kyselým jídlům.

Pokud je pálení žáhy příznakem závažnějšího problému, jako je kyselý reflux nebo GERD, může váš poskytovatel zdravotní péče navrhnout léčbu zahrnující PPI, jako je pantoprazol. Pokud se vaše pálení žáhy stává častým nebo nepohodlným, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče a prodiskutujte hodnocení pomocí horní endoskopie a testu na polykání baria.

Co je peptická vředová choroba?

Peptická vředová choroba (PUD) je, když se bolestivé vředy vyvinou ve sliznici žaludku nebo v první části tenkého střeva (dvanáctníku). PUD se obvykle vyskytuje ze dvou důvodů (AGA, n.d.):

může být test na covid neprůkazný
 • Infekce v žaludku způsobená bakterií zvanou Helicobacter pylori ( H. pylori )
 • Nadužívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) - jako je ibuprofen (obchodní značky Advil a Motrin) a aspirin. NSAID se používají ke zmírnění bolestí, bolestí a otoků.

Ačkoli jsou nepříjemné, existují způsoby, jak pomoci snížit vaše šance na rozvoj těchto vředů. Například kořeněná jídla nezpůsobí žaludeční vředy, ale může zhoršit příznaky a nepohodlí. Stres však může skutečně přispět k rozvoji vředů (Lee, 2017).

Příznaky PUD se mohou lišit, ale často zahrnují bolesti břicha, podrážděný žaludek, nechutenství, zvracení a úbytek hmotnosti (Narayanan, 2018). Jindy mohou lidé mít peptický vřed, ale ne příznaky. Ve skutečnosti, až 70% případů může být zcela bez příznaků (Lu, 2004).

V případech bez zjevných příznaků může váš poskytovatel zdravotní péče podezřívat PUD, pouze pokud máte v krvi černou nebo krvavou stolici nebo nízkou hladinu železa (Vakil, 2020). Také známá jako anémie z nedostatku železa „Nízká hladina železa se často vyskytuje u osob s dietou s nedostatkem živin, těhotných žen a starších jedinců se ztrátou krve (Warner, 2020).

Léky

Pokud se u vás vyskytne některý z výše uvedených příznaků, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče a prodiskutujte léčbu PUD.

Váš poskytovatel zdravotní péče může provést jednoduchý dechový test nazývaný dechový test močoviny nebo zkontrolovat bakterii ve stolici pochopit, zda je váš PUD způsoben a H. pylori infekce (Crowe, 2020).

Léčba pro H. pylori obvykle trvá 10–14 dní a zahrnuje použití dvou typů antibiotik a PPI, jako je pantoprazol. Tato kombinace pomůže zmírnit nepohodlí a vyčistit infekci (Chiba, 2013). I když se vaše příznaky mohou zlepšit, než dokončíte celou léčbu, je velmi důležité postupujte podle pokynů svého poskytovatele zdravotní péče, abyste zajistili úplné vyléčení infekce a snížit pravděpodobnost, že se vrátí (Crowe, 2020).

Pokud se zjistí, že za vaše užívání jsou odpovědné NSAID peptické vředy , váš poskytovatel zdravotní péče vám poradí, abyste přestali užívat léky a pokud je to možné, našli alternativní řešení. Tato léčba bude také pravděpodobně zahrnovat použití PPI ke zmírnění příznaků a umožnění hojení vředů (Vakil, 2020).

která z následujících možností souvisí s nedostatkem selenu?

Protonix over-the-counter (OTC)

Protonix (pantoprazol sodný) obdržela schválení FDA v roce 2000 pro krátkodobou léčbu následujících stavů (FDA, 2012):

 • Erozivní ezofagitida (zánět jícnu) spojená s GERD
 • Zachování hojení erozivní ezofagitidy

Pantoprazol také přichází s řadou použití mimo označení , včetně prevence peptických vředů a vředů vyvolaných NSAID, jakož i eradikace bakterií Helicobacter pylori (Bernshteyn, 2020).

Protonix je dostupný v tabletách se zpožděným uvolňováním v dávkách 20 mg a 40 mg. Tekutý pantoprazol, 40 mg, lze předepsat také lidem, kteří mají potíže s polykáním tablet. Tablety by se měly polykat celé s jídlem nebo bez jídla a perorální lék se obvykle podává s jablečnou omáčkou nebo jablečným džusem přibližně 30 minut před jídlem. Můžeš kompletní informace o drogách si přečtěte zde (FDA, 2012).

Protonix generikum

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče rozhodne, že PPI je pro vás tou správnou léčbou, může vám předepsat Protonix nebo generickou verzi léku, Pantoprazol. Protonix a Pantoprazol jsou identické v použití a dávkování.

Reference

 1. Americká gastroenterologická asociace (AGA). (n.d). Peptická vředová choroba. Citováno 20. října 2020 z https://gastro.org/practice-guidance/gi-patient-center/topic/peptic-ulcer-disease/
 2. Bernshteyn, M.A.Masood, U. (2020). Pantoprazol. StatPearls [internet]. Citováno 20. října 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499945/
 3. Chari, S., Teyssen, S., & Singer, M. V. (1993). Alkohol a sekrece žaludeční kyseliny u lidí. Střevo. doi: 10,1136 / gut. 34.6.843. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1374273/
 4. Chiba, T., Malfertheiner, P., & Satoh, H. (2013). Inhibitory protonové pumpy: vyvážený pohled (32. vydání, str. 59-67). , Město Toyama, Japonsko: Fakultní nemocnice v Toyamě. doi: 10,1159 / 000350631. Citováno z https://www.karger.com/Article/PDF/350631#:~:text=The%20rationale%20of%20PPI%2Dbased,weak%20antibacterial%20effect%20against%20H
 5. Clarrett, D. M., Hachem, C. (2018). Gastroezofageální refluxní choroba (GERD). Missouri Medicine. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6140167/
 6. Crowe, S.E. (2020, 9. ledna). UpToDate: Léčebné režimy pro Helicobacter pylori. Citováno 20. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-regimens-for-helicobacter-pylori?search=h.pylori
 7. DailyMed - PANTOPRAZOL SODIUM - tableta pantoprazolu, opožděné uvolňování. (n.d.). Citováno 20. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=f3ded82a-cf0d-4844-944a-75f9f9215ff0
 8. Správa potravin a léčiv (FDA). (2012). Protonix. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2012/020987s045lbl.pdf
 9. Heinze, H. Fischer, R. (2012). Nedostatečná interakce mezi pantoprazolem a ethanolem. randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie u zdravých dobrovolníků. Klinické vyšetřování drog. doi: 10,2165 / 00044011-200121050-00004. Citováno z https://link.springer.com/article/10.2165%2F00044011-200121050-00004
 10. Jungnickel, P.W. (2000). Pantoprazol: nový inhibitor protonové pumpy. Klinická terapeutika. doi: 10,1016 / s0149-2918 (00) 83025-8. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11117653/
 11. Lee, Y. B., Yu, J., Choi, H. H., Jeon, B. S., Kim, H. K., Kim, S. W., Kim, S. S. (2017). Souvislost mezi peptickými vředovými chorobami a problémy duševního zdraví: Populační studie: článek vyhovující STROBE. Lék. doi.org/10.1097/MD.0000000000007828. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572011/
 12. Lu, C. L. Chang, S. S. Wang, S. S. Chang, F. Y. Lee, S. D. (2004). Tichá peptická vředová choroba: frekvence, faktory vedoucí k tichu a důsledky týkající se patogeneze viscerálních symptomů. Gastrointestinální endoskopie. doi: 10.1016 / s0016-5107 (04) 01311-2. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15229422/
 13. Malik, T.F., Gnanapandithan, K. Singh, K. (2020). Peptická vředová choroba. StatPearls [internet]. Citováno 20. října 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534792/
 14. Narayanan, M., Reddy, K. M. a Marsicano, E. (2018). Peptická vředová choroba a infekce Helicobacter pylori. Missouri Medicine. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6140150/
 15. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. (NIDDK). (2007). Pálení žáhy, gastroezofageální reflux (GER) a gastroezofageální refluxní choroba (GERD). Citováno 20. října 2020 z http://sngastro.com/pdf/heartburn.pdf
 16. UpToDate (n.d.). Pantoprazol: Informace o drogách. Citováno 20. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/pantoprazole-drug-information?search=pantoprazole
 17. Vakil, N. B. (2020, 1. dubna). UpToDate: Peptická vředová choroba: Léčba a sekundární prevence. Citováno 20. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/peptic-ulcer-disease-treatment-and-secondary-prevention
 18. Vakil, N., Zanten, S. V., Kahrilas, P., Dent, J., & Jones, R. (2006). Montrealská definice a klasifikace refluxní choroby jícnu: Globální konsensus založený na důkazech. The American Journal of Gastroenterology, 101 (8), 1900-1920. doi: 10.1111 / j.1572-0241.2006.00630. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16928254/
 19. Warner, M. J. Kamran, M.T. (2020). Anémie z nedostatku železa. StatPearls [internet]. Citováno 20. října 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448065/
 20. Wolfe, M. M. (2020, 13. července). UpToDate: Inhibitory protonové pumpy: Přehled použití a nepříznivých účinků při léčbě poruch souvisejících s kyselinami. Citováno 20. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/proton-pump-inhibitors-overview-of-use-and-adverse-effects-in-the-treatment-of-acid-related-disorders
Vidět víc