Pantoprazol: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Co je pantoprazol?

Pantoprazol (značka Protonix) je a inhibitor protonové pumpy (PPI) , což je typ léku používaného ke snížení množství kyseliny v žaludku. Nejčastěji se tento lék používá k léčbě stavu zvaného gastroezofageální refluxní choroba (GERD), která je také známá jako kyselý reflux.

Používá se také k léčbě peptického vředového onemocnění, stejně jako vzácného stavu známého jako Zollinger-Ellisonův syndrom (UpToDate, n.d.). Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli vše, co potřebujete vědět o pantoprazolu, o tom, k čemu se používá, a o druzích nežádoucích účinků, které někteří lidé při užívání mají.

Životně důležité orgány

 • Pantoprazol je inhibitor protonové pumpy (PPI) používaný nejčastěji k léčbě refluxu kyseliny.
 • Inhibitory protonové pumpy působí snížením množství žaludeční kyseliny, kterou vaše tělo vytváří.
 • Kyselinový reflux je běžný a obvykle nepříjemný, ale pokud trvá dlouho, může způsobit vážné poškození jícnu.
 • Pantoprazol se běžně používá k léčbě pálení žáhy, stejně jako Zollinger-Ellisonova syndromu.
 • PPI mohou při dlouhodobém užívání zvýšit vaše riziko určitých infekcí a nedostatku vitamínů.

Jak pantoprazol působí?

Naše žaludky nám pomáhají trávit jídlo produkcí kyseliny, která štěpí to, co jíme, na menší a snadněji zpracovatelné kousky. Tato kyselina je velmi žíravá a žaludek má speciální ochranu, aby se zabránilo poškození kyselinou, kterou produkuje.

Existují situace, kdy tato ochrana nestačí. Pokud je příliš mnoho kyseliny, pokud dojde k poškození ochranných vrstev žaludku, nebo pokud kyselina nějakým způsobem uniká ze žaludku a stoupá do jícnu (trubice spojující vaše ústa se žaludkem), může dojít k vážnému poškození a bolest.

Pantoprazol a všechny ostatní PPI - jako omeprazol (značka Prilosec), lansoprazol (značka Prevacid) a další - pracujte tak, že vypnete produkci žaludeční kyseliny v žaludku , účinně snižující množství kyseliny tam a předcházet nebo zmírňovat tyto často bolestivé příznaky (Wolfe, 2020).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Kdy je předepsáno?

Pantoprazol a další PPI jsou nejčastěji součástí léčby (UpToDate, n.d.):

 • Kyselinový reflux / gastroezofageální refluxní choroba (GERD), kdy žaludeční kyselina stoupá do jícnu.
 • Peptická vředová choroba (PUD), kdy dochází k poranění sliznice žaludku nebo sliznice tenkého střeva, obvykle způsobené infekcí nebo důsledným užíváním léků proti bolesti, které jsou známy jako nesteroidní protizánětlivé léky. léky (NSAID).
 • Zollinger-Ellisonův syndrom, což je vzácný stav, při kterém tělo vytváří příliš mnoho žaludeční kyseliny, což způsobuje poškození trávicího systému.

Přejděte dolů a dozvíte se více o tom, kdy se používá pantoprazol, vedlejší účinky jednotlivých stavů a ​​jak se s nimi zachází.

Kyselinový reflux / GERD

U lidí s GERD vychází žaludeční kyselina, která je určena k rozkladu potravy, ze žaludku a do jícnu. I když je občasný reflux normální a není vážným zdravotním problémem, existují případy, kdy kyselý reflux není jen nepříjemný - může být také docela problematický.

To platí zejména v případě, že je reflux častý (s více než dvěma epizodami týdně). V těchto případech může dojít k rozvoji stavu zvaného Barrettův jícen, který je výsledkem opakovaného vystavení jícnu kyselině žaludku, což má za následek poškození tamních buněk. Tato podmínka je zcela běžná a ovlivňuje ji některé odhady mezi 10–20% lidí v západním světě (Dent, 2015).

The nejčastější příznaky GERD mohou zahrnovat (Vakil, 2006):

 • Pálení žáhy, což je pocit nepohodlí nebo bolesti ve středu hrudníku, který se obvykle objeví po jídle.
 • Kyselá chuť v ústech (zejména po lehnutí nebo po ranním probuzení).
 • Regurgitace, kdy cítíte, jak vám jídlo stoupá zpět do krku, často doprovázené kyselou chutí.

Méně často se u pacienta mohou objevit bolesti nebo potíže při polykání, krvavý kašel, krev ve stolici, anémie z nedostatku železa nebo ztráta hmotnosti. Tyto příznaky pravděpodobně vyzvou vašeho poskytovatele zdravotní péče k důkladnějšímu prošetření (Vakil, 2006).

Příležitostné epizody pálení žáhy, které trvají krátce po jídle, obvykle nejsou důvodem k obavám. Léčba zahrnuje užívání PPI jako pantoprazol, když se objeví příznaky. Pokud se tyto epizody stanou častými a nepohodlnými, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit, abyste podstoupili hodnocení pomocí horní endoskopie a testu na polykání barya.

Během horní endoskopie se pomocí malé kamery sleduje spojení mezi vaším jícnem a žaludkem. Během polykání baria budete požádáni, abyste polykali látku zvanou barium, zatímco jsou přijímány rentgenové paprsky. To umožňuje vašemu poskytovateli zdravotní péče vidět tvar a strukturu vašeho jícnu a identifikovat jakékoli problémy, které by mohly přispívat k vašim příznakům (UpToDate, n.d.).

Peptická vředová choroba

Peptická vředová choroba (PUD) se vyskytuje, když dojde k poranění stěny trávicího systému, a to buď v samotném žaludku, nebo v první části tenkého střeva (známé jako dvanáctník). Tento stav je nejčastěji způsoben infekcí bakterie známé jako Helicobacter pylori (nebo H. pylori zkráceně).

Další hlavní příčinou těchto otravných vředů je pravidelné užívání léků známých jako NSAID, což je skupina léků, které se běžně užívají jako léky proti bolesti dostupné v obchodě a zahrnují běžné domácí léky, jako je aspirin, značky Advil a Motrin a další (Vakil , 2020).

The nejčastějším příznakem peptických vředů je bolest v horní části břicha. U mnoha lidí bolest přichází jako útoky a mezi těmito epizodami často existují dlouhá období bez příznaků. V závislosti na tom, kde se vřed nachází, někteří lidé uvádějí, že jídlo zhoršuje bolest, a jiní uvádějí, že skutečně zmírňuje příznaky.

Někteří pacienti nemají vůbec žádnou bolest, v takovém případě by váš poskytovatel zdravotní péče mohl mít podezření na PUD, pokud máte nízkou hladinu železa v krvi (anémie s nedostatkem železa) nebo známky krvácení v zažívacím systému (jako je krev ve stolici, černá stolice) nebo malé množství krve ve stolici zjištěné při rutinním screeningovém testu) (Vakil, 2020).

jak víte, že váš penis stále roste

Léčba PUD závisí na příčině. Aby zjistil příčinu, váš poskytovatel zdravotní péče vám pravděpodobně položí otázky týkající se vašich zvyků (například: Užili jste v poslední době hodně léků proti bolesti?). Diagnostikovat H. pylori může váš poskytovatel zdravotní péče provést jednoduchý dechový test nazývaný dechový test močoviny nebo zkontrolovat bakterii ve stolici. Pokud jste užívali léky, jako jsou PPI, budete je muset pro test přestat užívat (Crowe, 2020).

Léčba pro H. pylori obvykle zahrnuje použití dvou typů antibiotik k odstranění infekce a PPI jako pantoprazol nebo omeprazol, které oba pomáhají zmírnit nepohodlí spojené s H. pylori infekce a pomoci zbavit se infekce spolu s antibiotiky (Chiba, 2013).

Léčba obvykle trvá 10–14 dní. I když se vaše příznaky mohou vyřešit dříve, než dokončíte celou léčbu, je velmi důležité pokračovat v léčbě tak dlouho, jak vám předepsal poskytovatel zdravotní péče. Tím je zajištěno úplné ošetření infekce a snižuje se pravděpodobnost jejího návratu (Crowe, 2020).

U pacientů s diagnostikovanou peptické vředy způsobené užíváním NSAID , váš poskytovatel zdravotní péče vám dá pokyny, abyste přestali užívat tyto léky a pokud je to možné, vyhledejte alternativní řešení. Léčba PUD způsobená NSAID také zahrnuje použití PPI ke zmírnění příznaků a umožnění hojení vředů (Vakil, 2020).

Zollinger-Ellisonův syndrom (ZES)

ZES je vzácný stav, kdy se ve slinivce břišní nebo v horní části tenkého střeva tvoří malé výrůstky - známé jako gastrinomy. Vyskytuje se jen každý rok jeden ze čtyř milionů lidí . Gastrinomy produkují příliš mnoho látky zvané gastrin. Gastrin říká žaludku, aby začal produkovat žaludeční kyselinu. Lidé se ZES mají tolik žaludeční kyseliny, že mají sklon k tvorbě vředů v žaludku / tenkém střevě.

Mezi příznaky patří peptická vředová choroba (viz výše), pálení žáhy, bolesti břicha, průjem a krev ve stolici. Pokud má váš poskytovatel zdravotní péče podezření, že máte ZES, může provést jednoduchý krevní test k měření hladin gastrinu v krvi. Léčba může zahrnovat použití PPI, jako je pantoprazol, a také odstranění růstů způsobujících stav, pokud je to možné (Bergsland, 2020).

Jaké jsou vedlejší účinky?

The nejčastěji hlášené nežádoucí účinky léčby pantoprazolem je bolest hlavy. Mezi další nežádoucí účinky patří zažívací potíže jako průjem, nevolnost, bolesti břicha a plynatost. Zřídka pacienti hlásí závratě nebo bolesti svalů (DailyMed, n.d).

Snížené hladiny žaludeční kyseliny mohou tělu ztížit vstřebávání určitých živin. Nejčastěji pozorovaným problémem je nedostatek hořčíku a obvykle se vyskytuje pouze u lidí užívajících PPI déle než tři měsíce. Nedostatek hořčíku může mít za následek svalové křeče nebo křeče, stejně jako slabost.

Méně často se u pacientů (zejména u pacientů dlouhodobě léčených pantoprazolem trvajícím déle než dva roky) může vyvinout nedostatek vitaminu B12. Váš poskytovatel zdravotní péče může zkontrolovat hladinu B12 jednoduchým krevním testem a v případě potřeby doporučit doplňky (buď ve formě pilulek nebo injekcí) (UpToDate, n.d.).

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Jaká jsou varování?

Ve vzácných případech mohou PPI způsobit vzácnou alergickou reakci známou jako akutní intersticiální nefritida, která postihuje ledviny. Příznaky mohou zahrnovat nevolnost a zvracení nebo močení mnohem méně než obvykle. Pokud jste někdy měli tuto reakci dříve, informujte svého poskytovatele zdravotní péče.

Dlouhodobé užívání PPI, jako je pantoprazol, může poškodit rovnováhu bakterií v zažívacím systému a vést k infekci zvané Clostridium difficile (nebo C. rozdíl zkráceně). Tento stav je nejčastější u hospitalizovaných pacientů a nejvýznamnějším znakem této infekce je přetrvávající průjem (UpToDate, n.d.).

Reference

 1. Bergsland, E. (2020, 20. dubna). Zollinger-Ellisonův syndrom (gastrinom): Klinické projevy a diagnóza. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/zollinger-ellison-syndrome-gastrinoma-clinical-manifestations-and-diagnosis?
 2. Chiba, T., Malfertheiner, P., & Satoh, H. (2013). Inhibitory protonové pumpy: vyvážený pohled (32. vydání, str. 59-67). , Město Toyama, Japonsko: Fakultní nemocnice v Toyamě. doi: 10,1159 / 000350631 Citováno z: https://www.karger.com/Article/PDF/350631#:~:text=The%20rationale%20of%20PPI%2Dbased,weak%20antibacterial%20effect%20against%20H
 3. Crowe, S.E. (2020, 9. ledna). UpToDate: Léčebné režimy pro Helicobacter pylori. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-regimens-for-helicobacter-pylori?search=h.pylori
 4. DailyMed - PANTOPRAZOL SODIUM - tableta pantoprazolu, opožděné uvolňování. (n.d.). Citováno 28. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=f3ded82a-cf0d-4844-944a-75f9f9215ff0
 5. Dent, J., El-Serag, H., Wallander, M., & Johansson, S. (2005, květen). Epidemiologie gastroezofageálního refluxu: Systematický přehled. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15831922
 6. Pace, F. a Porro, G. B. (2004). Refluxní choroba jícnu: Typická choroba spektra (nový koncepční rámec není nutný). The American Journal of Gastroenterology, 99 (5), 946-949. doi: 10.1111 / j.1572-0241.2004.04164.x Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15128365/
 7. UpToDate (n.d.). Pantoprazol: Informace o drogách. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/pantoprazole-drug-information?search=pantoprazole
 8. Vakil, N. B. (2020, 1. dubna). UpToDate: Peptická vředová choroba: Léčba a sekundární prevence. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/peptic-ulcer-disease-treatment-and-secondary-prevention?
 9. Vakil, N., Zanten, S. V., Kahrilas, P., Dent, J., & Jones, R. (2006). Montrealská definice a klasifikace refluxní choroby jícnu: Globální konsensus založený na důkazech. The American Journal of Gastroenterology, 101 (8), 1900-1920. doi: 10.1111 / j.1572-0241.2006.00630.x Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16928254/
 10. Wolfe, M. M. (2020, 13. července). UpToDate: Inhibitory protonové pumpy: Přehled použití a nepříznivých účinků při léčbě poruch souvisejících s kyselinami. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/proton-pump-inhibitors-overview-of-use-and-adverse-effects-in-the-treatment-of-acid-related-disorders?
Vidět víc