Pantoprazol a alkohol: co potřebujete vědět

Pantoprazol a alkohol: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Pantoprazol a alkohol

Pantoprazol a další inhibitory protonové pumpy (PPI) snižují množství žaludeční kyseliny, kterou vaše tělo vytváří, a běžně se používají k léčbě kyselého refluxu, gastroezofageálního refluxu (GERD) a peptického vředu (PUD).

Ačkoli alkohol přímo neinteraguje s pantoprazolem (značka Protonix), může způsobit, že váš žaludek generuje více kyselin než obvykle —Přesný stav, který má lék napravit (NHS, 2018).

Životně důležité orgány

 • Pantoprazol je inhibitor protonové pumpy (PPI), který snižuje množství kyseliny vytvářené ve vašem žaludku.
 • Pantoprazol se běžně používá k léčbě kyselého refluxu, gastroezofageální refluxní choroby (GERD) a peptického vředového onemocnění (PUD).
 • Alkohol neinteraguje s inhibitory protonové pumpy (PPI), jako je pantoprazol, ani neinterferuje s fungováním léku.
 • Přestože alkohol přímo neinteraguje s pantoprazolem, pití alkoholu způsobuje, že váš žaludek generuje více kyselin než obvykle, což může zhoršovat žaludeční podmínky.

Bylo prokázáno, že při určitých koncentracích zvyšuje alkohol produkci žaludeční kyseliny v žaludku. Některé výzkumy naznačují, že nápoje s nižším obsahem alkoholu (5% objemových alkoholu) mají rádi pivo a víno pravděpodobně zvýší produkci žaludeční kyseliny než nápoje s vyšší koncentrací, jako je whisky a gin (Chari, 1993).

Příliš mnoho nebo příliš časté pití může navíc podráždit podšívku vašeho žaludku a zhoršit základní příznaky a stavy, jako je pálení žáhy a žaludeční vředy (NHS, 2018).

Co jsou inhibitory protonové pumpy?

Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou typem léků používaných k blokování nebo snížení produkce žaludeční kyseliny (NHS, 2018).

Pantoprazol a další PPI - jako je omeprazol (značka Prilosec), lansoprazol (značka Prevacid), rabeprazol (Aciphex) a další - vypněte produkci žaludeční kyseliny ve vašem žaludku , což může pomoci snížit množství kyseliny a zabránit nebo zmírnit bolestivé příznaky určitých stavů (Wolfe, 2020).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Na co se pantoprazol používá?

Pantoprazol je často používaný PPI k léčbě následujících stavů (NHS, 2018):

 • Kyselinový reflux
 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
 • Peptická vředová choroba (PUD)

Co je kyselý reflux?

Kyselinový reflux je běžný zdravotní stav k tomu dochází, když váš žaludeční obsah proudí zpět do jícnu (trubice, která vede z úst do žaludku). To může způsobit bolestivý pocit uprostřed hrudníku nazývaný pálení žáhy, zejména po velkých jídlech (ACG, n.d.).

Nejste si jisti, jaké to je pálení žáhy? Většina lidí to popisuje jako hořící bolest na hrudi za prsní kostí, která prochází krkem a hrdlem. Může dokonce mít pocit, že se vaše jídlo pohybuje zpět jícnem a zanechává v ústech hořkou chuť.

Léky na kyselý reflux

Aby bylo možné vyrovnat se s kyselým refluxem, váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně navrhne úpravy životního stylu a léky, které vám pomohou najít úlevu.

můžete pít alkohol při užívání steroidů

Například malé a časté jídlo, volné oblečení a nelehnutí po dobu tří hodin po jídle může pomůže zmírnit příznaky . Antacida, která neutralizují žaludeční kyselinu - jako Alka-Seltzer, Maalox, Mylanta, Rolaids a Riopan - jsou často prvními léky bez předpisu doporučenými k úlevě od pálení žáhy a mírných příznaků refluxu kyseliny (NIH, 2007).

Co je GERD?

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je chronická a závažnější forma kyselého refluxu. Mohla by vám být diagnostikována GERD, pokud se váš kyselý reflux vyskytuje více než dvakrát týdně.

Noční pocení - co to je a co s nimi můžete dělat

3 minuty čtení

Některé z nejčastější příznaky GERD mohou zahrnovat:

 • Pálení žáhy
 • Regurgitace (když jídlo stoupá zpět do krku)
 • Kyselá chuť v ústech, zejména po lehnutí nebo po ranním probuzení

Méně často může GERD způsobit krvavý kašel, krvavou stolici, anémii z nedostatku železa, úbytek hmotnosti nebo potíže s polykáním. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, je důležité, abyste se s lékařem seznámili a zhodnotili svůj stav (Vakil, 2006).

Léky na GERD

Jak již bylo vysvětleno dříve, pálení žáhy je docela běžné a občasné pálení žáhy po jídle obvykle není důvod k obavám.

Obezita, těhotenství a kouření mohou přispět k GERD , takže stav lze někdy zvládnout vyhýbáním se jídlům a nápojům, které zhoršují příznaky, a omezením kouření (NIH, 2007).

Pokud je pálení žáhy příznakem závažnějšího problému, může váš poskytovatel zdravotní péče navrhnout léčbu zahrnující PPI, jako je pantoprazol. Pokud se vaše pálení žáhy stává častým nebo nepříjemným, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda byste mohli potřebovat důkladnější zhodnocení. Lékař vám může doporučit testy, jako je horní endoskopie (při které vám vyšetřují hrdlo kamerou) nebo test na polykání barya (kde vás požádají, abyste pili speciální tekutinu, zatímco berou rentgenové záření), abyste zjistili, zda nejsou nějaké strukturální problémy přispívá k vašemu refluxu.

Co je peptická vředová choroba?

Peptická vředová choroba (PUD) je, když se bolestivé vředy vyvinou ve sliznici žaludku nebo tenkého střeva. Žaludeční vředy se vyvíjejí na vnitřní straně žaludku, zatímco duodenální vředy se nacházejí na vnitřní straně horní části tenkého střeva.

Peptická vředová choroba se obvykle vyskytuje z jednoho ze dvou důvodů (AGA, n.d.):

 • Nejčastěji je to způsobeno infekcí sliznice žaludku způsobenou bakterií zvanou Helicobacter pylori ( H. pylori )
 • Další častou příčinou je nadužívání NSAID (nesteroidních protizánětlivých léků) - jako je ibuprofen (obchodní značky Advil a Motrin) a aspirin. NSAID se používají ke zmírnění bolestí, bolestí a otoků a jejich přílišné užívání nebo příliš dlouhé užívání může mít za následek vznik vředů v žaludku.

Zatímco kořeněné jídlo může vaše příznaky zhoršit, nezpůsobuje vředy. Stres však může přispět k rozvoji žaludečních vředů (Lee, 2017).

Vážná bolest žaludku je nejčastějším příznakem vředu. Pocit pálení může být nepředvídatelný, může se vyskytnout kdykoli během dne nebo v noci a může trvat několik minut až několik hodin. Méně časté nežádoucí účinky zahrnují podrážděný žaludek, zvracení a nechutenství (AGA, n.d.).

Nežádoucí účinky meloxikamu: časté, vzácné a závažné

7 minut čtení

Léčba

Pokud se u vás vyskytne některý z výše uvedených příznaků, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče a prodiskutujte léčbu PUD.

Abychom pochopili, jestli H. pylori infekce je příčinou vašeho PUD , váš poskytovatel zdravotní péče může provést jednoduchý dechový test nazývaný dechový test močoviny nebo požádat o vzorek stolice ke kontrole infekce. Pokud jste užívali léky, jako jsou PPI, budete je muset před testem přestat užívat (Crowe, 2020).

Léčba H. pylori obvykle trvá 10–14 dní a zahrnuje použití dvou typů antibiotik a PPI, jako je pantoprazol. Tato kombinace pomůže zmírnit nepohodlí a vyčistit infekci (Chiba, 2013). I když se vaše příznaky mohou zlepšit, než dokončíte celou léčbu, je velmi důležité dodržovat pokyny vašeho poskytovatele zdravotní péče, abyste zajistili úplné vyléčení infekce a snížili pravděpodobnost jejího návratu (Crowe, 2020).

Li NSAID jsou zdrojem vaše peptické vředy, váš poskytovatel zdravotní péče vám poradí, abyste přestali užívat léky a pokud je to možné, vyhledejte alternativní řešení. Tato léčba bude také pravděpodobně zahrnovat použití PPI ke zmírnění příznaků a umožnění hojení vředů (Vakil, 2020).

Protonix over-the-counter (OTC)

Protonix (sodná sůl pantoprazolu) je schválen FDA pro krátkodobá léčba následujících podmínek (FDA, 2012):

 • Erozivní ezofagitida (zánět jícnu) spojená s GERD
 • Léčba erozivní ezofagitidy
 • Stavy jako Zollinger Ellisonův syndrom (vzácná porucha spojená s tvorbou přebytečné žaludeční kyseliny)

Protonix je dostupný ve formě tablet, které je třeba polykat celé a nikdy se neštípejte, nedrťte ani nežvýkali. Pro většinu lidí je nejlepší užívat je 30 až 60 minut před jídlem, obvykle snídaní. Protonix je také dostupný jako injekce podávaná v nemocničním prostředí. Pro lidi, kteří mají potíže s polykáním pilulek, existují další možnosti, jako jsou granule, které se užívají s jablkem (FDA, 2012).

Protonix generikum

Pantoprazol je generická verze přípravku Protonix. Je identický se značkovým lékem v použití a dávkování, jakož i bezpečnosti a účinnosti.

100mg viagra jak dlouho vydrží

Stejně jako všechny léky je nejlepší užívat podle pokynů na štítku s léky. Obecně lze říci, že se doporučuje užívat nejnižší dávku po co nejkratší dobu potřebnou k léčbě vašeho stavu. To vám umožní dosáhnout úlevy a zároveň umožníte svému poskytovateli zdravotní péče vyloučit jakékoli další potenciální příčiny vašich příznaků. Nikdy neužívejte dvojnásobnou dávku k doplnění zmeškané dávky (DailyMed, n.d).

Nežádoucí účinky pantoprazolu

Klinické studie zjistily, že nejčastěji uváděný nežádoucí účinek pantoprazolu je bolest hlavy. Mezi další časté nežádoucí účinky patří zažívací potíže jako průjem, nevolnost, bolesti břicha a plynatost. Někteří lidé také hlásili závratě nebo bolesti svalů, ale byly mnohem méně časté (DailyMed, n.d).

Dlouhodobé užívání PPI, jako je pantoprazol, může ovlivňují křehkou rovnováhu bakterií v zažívacím systému a vedou k Clostridium difficile ( C. rozdíl ) bakteriální infekce, která způsobuje přetrvávající průjem (FDA, 2017). Pokud užíváte PPI a máte přetrvávající průjem, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste tento stav vyloučili.

Užívání inhibitorů protonové pumpy, jako je pantoprazol, činí váš žaludek méně kyselým, ale může také tělu ztížit vstřebávání určitých živin, jako je hořčík. Nedostatek hořčíku může způsobit svalové křeče a slabost, ale obvykle k tomu dojde, pouze když lidé užívají PPI déle než tři měsíce. Méně často lidé užívání PPI déle než dva roky může vést k nedostatku vitaminu B12 (Lam, 2013). Pokud užíváte PPI po dlouhou dobu, může váš poskytovatel zdravotní péče chtít provést jednoduchý krevní test, aby se ujistil, že se u vás nevyskytne jedna z těchto podmínek.

Reference

 1. Americká vysoká škola gastroenterologie (ACG). (n.d.). Kyselinový reflux. Citováno 10. září 2020. https://gi.org/topics/acid-reflux/
 2. Americká gastroenterologická asociace (AGA). (n.d). Peptická vředová choroba. Citováno 10. září 2020. https://gastro.org/practice-guidance/gi-patient-center/topic/peptic-ulcer-disease/
 3. Chari, S., Teyssen, S., & Singer, M. V. (1993). Alkohol a sekrece žaludeční kyseliny u lidí. Gut, 34 (6), 843–847. https://doi.org/10.1136/gut.34.6.843 . https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1374273/
 4. Chiba, T., Malfertheiner, P., & Satoh, H. (2013). Inhibitory protonové pumpy: vyvážený pohled (32. vydání, str. 59-67). , Město Toyama, Japonsko: Fakultní nemocnice v Toyamě. doi: 10,1159 / 000350631. https://www.karger.com/Article/PDF/350631#:~:text=The%20rationale%20of%20PPI%2Dbased,weak%20antibacterial%20effect%20against%20H
 5. Crowe, S.E. (2020, 9. ledna). UpToDate: Léčebné režimy pro Helicobacter pylori. https://www.uptodate.com/contents/treatment-regimens-for-helicobacter-pylori?search=h.pylori
 6. DailyMed - PANTOPRAZOL SODIUM - tableta pantoprazolu, opožděné uvolňování. (n.d.). https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=f3ded82a-cf0d-4844-944a-75f9f9215ff0
 7. Správa potravin a léčiv (FDA). (2012). Protonix. https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2012/020987s045lbl.pdf
 8. Heinze, H. Fischer, R. (2012). Nedostatečná interakce mezi pantoprazolem a ethanolem. randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie u zdravých dobrovolníků. Klinické vyšetřování drog. doi: 10,2165 / 00044011-200121050-00004. https://link.springer.com/article/10.2165%2F00044011-200121050-00004
 9. Lam, J. R. Schneider, J. L. Zhao, W. Corley, D.A. (2013). Užívání inhibitorů protonové pumpy a antagonistů receptoru histaminu 2 a nedostatek vitaminu B12. Journal of the American Medical Association. doi: 10,1001 / jama.2013.280490. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullar Article/1788456
 10. Lee, Y. B., Yu, J., Choi, H. H., Jeon, B. S., Kim, H. K., Kim, S. W., Kim, S. S. (2017). Souvislost mezi peptickými vředovými chorobami a problémy duševního zdraví: Populační studie: článek vyhovující STROBE. Lék. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000007828 . https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572011/
 11. Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIAAA). (2014). Škodlivé interakce. https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/harmful-interactions-mixing-alkohol-with-medicines#:~:text=The%20danger%20is%20real.,problems% 2C% 20a% 20obtíže% 20v% 20dýchání
 12. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. (NIDDK). (2007). Pálení žáhy, gastroezofageální reflux (GER) a gastroezofageální refluxní choroba (GERD). http://sngastro.com/pdf/heartburn.pdf
 13. Spojené království National Health Service (NHS). (2018). Pantoprazol. https://www.nhs.uk/medicines/pantoprazole/
 14. Vakil, N. B. (2020, 1. dubna). UpToDate: Peptická vředová choroba: Léčba a sekundární prevence. https://www.uptodate.com/contents/peptic-ulcer-disease-treatment-and-secondary-prevention
 15. Vakil, N., Zanten, S. V., Kahrilas, P., Dent, J., & Jones, R. (2006). Montrealská definice a klasifikace refluxní choroby jícnu: Globální konsensus založený na důkazech. The American Journal of Gastroenterology, 101 (8), 1900-1920. doi: 10.1111 / j.1572-0241.2006.00630. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16928254/
 16. Wolfe, M. M. (2020, 13. července). UpToDate: Inhibitory protonové pumpy: Přehled použití a nepříznivých účinků při léčbě poruch souvisejících s kyselinami. https://www.uptodate.com/contents/proton-pump-inhibitors-overview-of-use-and-adverse-effects-in-the-treatment-of-acid-related-disorders?
Vidět víc