Předchozí placenta

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je placenta previa?

Placenta previa je stav, kdy vaše placenta roste blízko nebo nad děložním čípkem (otevření dělohy). Placenta se tvoří během těhotenství a poskytuje kyslík a výživu vašemu nenarozenému dítěti. Placenta také odstraňuje odpadní látky z plodu. Normálně vaše placenta roste v horní části dělohy. Když vaše placenta roste poblíž děložního čípku, může blokovat otvor do pochvy. Můžete mít vaginální krvácení, které by mohlo poškodit vás a vaše nenarozené dítě.

Co zvyšuje moje riziko placenty previa?

Přesná příčina placenty previa není jasná. Vaše riziko se zvyšuje, jak stárnete. Vaše riziko se také zvyšuje, pokud jste asijského původu. Následující může také zvýšit vaše riziko: • Předchozí placenta previa: Vaše riziko placenty previa se zvyšuje, pokud jste ji měla během předchozích těhotenství.
 • Léčba neplodnosti: Léčba používaná ke zvýšení vaší schopnosti otěhotnět může zvýšit pravděpodobnost, že budete mít placentu previa.
 • Těhotenství: Čím vícekrát jste byla těhotná, tím vyšší je riziko tohoto onemocnění. Vaše riziko se zvyšuje, pokud je mezi vašimi těhotenstvími méně než 1 rok. Být těhotná s více než 1 dítětem, jako jsou dvojčata, také zvyšuje vaše riziko. Minulá těhotenství, která vedla k potratu nebo potratu, mohou také zvýšit vaše riziko placenty previa.
 • Minulý C-sekce: C-řez může způsobit změny ve vaší děložní tkáni, které zvyšují vaše riziko placenty previa.
 • Kouření a pouliční užívání drog: Kouření před a během těhotenství zvyšuje riziko placenty previa. Užívání pouličních drog, jako je kokain, může také vést k placenta previa.
 • Zjizvení dělohy: Placenta previa je pravděpodobnější, pokud máte jizvy v děloze. Zjizvení se může objevit po předchozí operaci nebo těhotenství. Zjizvení může zvýšit riziko, že vaše placenta vyroste v dolní části dělohy.

Jaké jsou známky a příznaky placenty previa?

 • Vaginální krvácení: Ke krvácení obvykle dochází na konci druhého nebo na začátku třetího trimestru těhotenství, ale může se objevit kdykoli. Můžete mít malé nebo velké množství krvácení, které normálně nezpůsobuje bolest. Po sexu můžete mít krvácení. Krvácení se může objevit i náhle.
 • Kontrakce: Kontrakce mohou způsobit bolesti břicha nebo křeče.

Jak se diagnostikuje placenta previa?

Placenta previa se často vyskytuje během normální těhotenské návštěvy u vašeho poskytovatele zdravotní péče. Čím později v těhotenství se zjistí, tím vyšší je riziko, že nezmizí. Váš poskytovatel zdravotní péče se vás zeptá na vaše zdraví a všechna předchozí těhotenství. Řekněte mu, zda jste v minulosti podstoupila děložní operace nebo zákroky. Váš poskytovatel zdravotní péče může zkontrolovat váš děložní čípek jemným vložením zrcátka do pochvy. Spekulum je nástroj, který otevírá vaši vagínu, aby pomohl vašemu poskytovateli zdravotní péče vidět váš děložní čípek. Můžete také potřebovat některý z následujících:

 • Ultrazvuk:
  • Transvaginální ultrazvuk: Uvnitř vaší pochvy je umístěna malá trubice, takže váš poskytovatel zdravotní péče může vidět vaši dělohu. Může se ukázat, zda vaše placenta leží v dolní části dělohy. Může také ukázat, jak blízko je vaše placenta k okraji nebo horní části děložního čípku.
  • Ultrazvuk břicha: Kolem vašeho břicha se bude pohybovat malé zařízení, které bude zobrazovat obrázky vaší dělohy. Váš poskytovatel zdravotní péče může chtít, abyste měli pro tento test plný močový měchýř. Může se ukázat, zda vaše placenta blokuje otevření vaší dělohy. Může také vykazovat problémy s vaším dítětem, jako je pomalý růst.
   Těhotenský ultrazvuk
  • Dopplerovský ultrazvuk: Dopplerovský ultrazvuk může být proveden ke kontrole, zda vaše placenta prorostla do stěny dělohy.
 • MRI: Toto skenování využívá silné magnety a počítač k pořízení snímků vaší pánve. Obrázky MRI mohou ukázat, kde je vaše placenta ve vaší děloze. MRI může také ukázat, zda a jak hluboko vaše placenta prorostla do vaší děložní stěny. Možná dostanete barvivo, aby se placenta lépe ukázala na obrázcích. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste někdy měli alergickou reakci na kontrastní barvivo. Nevstupujte do místnosti magnetické rezonance s ničím vyrobeným z kovu. Kov může způsobit vážné zranění. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte v těle nebo na těle nějaký kov.

Jak se léčí placenta previa?

Placenta previa může později během těhotenství vymizet a možná nebudete potřebovat léčbu. Vaše placenta se může pohnout, když vaše děloha změní tvar, když se blížíte k porodu. Pokud potřebujete léčbu, může to záviset na tom, jak daleko jste v těhotenství. Vaše léčba také závisí na tom, jak velkou část děložního čípku pokrývá placenta. Možná budete potřebovat některou z následujících možností:

 • Klid na lůžku: Možná budete muset být na lůžku, dokud nebude vaše dítě připraveno k narození. Možná budete moci odpočívat doma nebo možná budete muset zůstat v nemocnici. Pokud jste v nemocnici, váš poskytovatel zdravotní péče vás může držet na monitoru. Monitor se používá ke sledování vašich vitálních funkcí (srdeční frekvence, dýchání a krevní tlak). Možná budete muset také nosit fetální monitor. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, jaké činnosti můžete dělat, když jste na lůžku.
 • Krevní transfúze: Pokud ztratíte velké množství krve, možná budete potřebovat krevní transfuzi. Během krevní transfuze dostanete darovanou krev prostřednictvím IV. Možná budete potřebovat transfuzi, když jste stále těhotná nebo poté, co se vaše dítě narodí.
 • Léky:
  • Steroidy: Steroidy mohou být podány, pokud potřebujete porodit své dítě dříve, než se očekává. Tyto léky pomáhají plícím vašeho dítěte dozrát a předcházejí problémům s dýcháním po narození.
  • Injekce Rh imunoglobulinu: Před narozením dítěte vám může být podána injekce Rh imunoglobulinu (RhIG). RhIG je potřeba, pokud máte vy a vaše dítě různé krevní skupiny Rh (nekompatibilita). Rh inkompatibilita znamená, že vaše dítě má v krvi protein, který vy nemáte. Vaše tělo si může vytvořit protilátky proti krvi vašeho dítěte a zničit jeho krevní buňky. Injekce RhIG tomu zabrání.
  • Tokolytika: Tokolytika se podávají k zastavení kontrakcí, pokud vaše dítě není připraveno na svět. Kontrakce jsou, když se svaly vaší dělohy napínají a uvolňují.
 • Amniocentéza: Test amniocentézy lze provést mezi 36. a 37. týdnem vašeho těhotenství, pokud nekrvácíte. Tento test se provádí za účelem kontroly plic vašeho nenarozeného dítěte, pokud máte naplánovaný termín císařského řezu. Požádejte svého poskytovatele zdravotní péče o další informace o amniocentéze.
  Amniocentéza
 • Porod vašeho miminka: Může být potřeba předčasné porody vašeho dítěte. Pokud se termín vašeho porodu blíží a vaše placenta nepokrývá děložní čípek, je možné, že budete moci porodit vaginálně. Pokud vaše placenta pokrývá většinu nebo celý děložní čípek, provede se císařský řez. Císařský řez může být také proveden, pokud máte silné krvácení nebo jste vy nebo vaše dítě v nebezpečí.

Jaká jsou rizika placenty previa?

 • Léky používané k léčbě placenty previa mohou způsobit, že budete mít rychlý srdeční tep. Můžete být ohroženi krevními sraženinami. Vaše placenta se může odtáhnout od dělohy, když máte kontrakce. Můžete mít náhlé velké krvácení. Možná budete potřebovat krevní transfuzi, abyste nahradili krev, kterou jste ztratili. Velká ztráta krve může být život ohrožující. Placenta previa zvyšuje vaše riziko placenta accreta. Placenta accreta je, když se vaše placenta přichytí hluboko do stěny dělohy. Hluboké připojení ztěžuje placentu, aby po narození dítěte vyšla ven. Placenta accreta ještě více zvyšuje vaše riziko krvácení.
 • Vaše dítě nemusí ve vaší děloze růst tak, jak by mělo. Může být nucen do abnormální porodní polohy. Vaše nenarozené dítě může mít také problémy s tlukotem srdce. Vaše dítě se může narodit příliš brzy a jeho plíce nemusí být plně vyvinuty. Může být také velmi malý. To může být život ohrožující pro vaše dítě. Pokud potřebujete operaci k porodu vašeho dítěte, můžete dostat infekci nebo krvácet více, než byste očekávali. Po porodu možná budete potřebovat operaci k odstranění dělohy, pokud máte krvácení, které nelze zastavit. Můžete mít krevní sraženinu v noze nebo paži. Sraženina se může dostat do vašeho srdce nebo mozku a způsobit život ohrožující problémy, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice.

Jak mohu spravovat placentu previa?

 • Mějte bezpečnostní plán a někoho, kdo vás v případě potřeby odveze do nemocnice.
 • Zůstaňte v krátké vzdálenosti od nemocnice, abyste se tam rychle dostali.
 • Neoplachujte se ani neprovádějte sex. Ty mohou způsobit krvácení.

Kdy mám kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče?

 • Cítíte křeče v břiše, tlak nebo stažení.
 • Vaše srdce bije rychleji než normálně.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Kdy bych měl vyhledat okamžitou péči nebo zavolat 911?

 • Máte jakékoli množství krvácení z pochvy.
 • Máte silné bolesti břicha nebo kontrakce.
 • Cítíte se na omdlení nebo příliš slabí na to, abyste vstali.
 • Najednou se vám točí hlava a lapáte po dechu.
 • Máte bolest na hrudi, když se zhluboka nadechnete nebo kašlete.
 • Vykašláváte krev.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.