Prediabetes

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 3. května 2021.
Co je prediabetes?

Harvard Health Publishing

Při prediabetu je hladina cukru v krvi o něco vyšší než normálně, ale stále není tak vysoká jako u cukrovky. Pokud je cukrovka „utekající hladina cukru v krvi“, představte si prediabetes jako hladinu cukru v krvi, která je „napůl za dveřmi“.

Lidé téměř vždy vyvinou prediabetes dříve, než dostanou diabetes 2. typu. Nárůst hladiny cukru v krvi, který je pozorován u prediabetu, začíná, když se v těle začíná vyvíjet problém zvaný „inzulínodpor.' Inzulin je důležitý hormon, který vám pomáhá zpracovávat glukózu (krevní cukr). Pokud obvyklé množství inzulínu nemůže spustit tělo, aby přesunulo glukózu z krevního řečiště do vašich buněk, pak máte inzulínovou rezistenci.Jakmile začne inzulínová rezistence, může se časem zhoršit. Když máte prediabetes, vyrábíte si navíc inzulín, abyste udrželi hladinu cukru blízko normálu. Inzulínová rezistence se může zhoršovat s věkem a zhoršuje se s přibýváním na váze. Pokud vaše inzulinová rezistence postupuje, nakonec to nemůžete dostatečně dobře kompenzovat tvorbou inzulinu navíc. Když k tomu dojde, zvýší se vaše hladina cukru a budete mít cukrovku.

V závislosti na tom, co zjistí krevní test na cukr, lze prediabetes konkrétněji nazvat „zhoršená tolerance glukózy (cukru)“ nebo „zhoršená glukóza nalačno“. Zhoršená hladina glukózy nalačno znamená, že se hladina cukru v krvi zvýší poté, co jste nějakou dobu nic nejedli – například ráno, před snídaní.

Zhoršená glukózová tolerance znamená, že hladina cukru v krvi dosáhne překvapivě vysoké úrovně poté, co sníte cukr. K diagnostice zhoršené glukózové tolerance lékaři obvykle používají to, co se nazývá „test glukózové tolerance“. Pro tento test vypijete slazený roztok a poté vám po krátké době odebere krev.

Prediabetes automaticky neznamená, že dostanete cukrovku, ale vystavujete se zvýšenému riziku. Prediabetes je také rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění. Stejně jako lidé s diabetem 2. typu mají i ti s prediabetem sklon k nadváze, vysokému krevnímu tlaku a nezdravé hladině cholesterolu.

proč se tleskání říká tleskání

Příznaky

Prediabetes se často nazývá „tichý“ stav, protože obvykle nemá žádné příznaky. Prediabetes můžete mít několik let, aniž byste o tom věděli. Některé rizikové faktory zvyšují šanci, že máte prediabetes. Mezi tyto rizikové faktory patří:

 • Mít nadváhu
 • Být starší 45 let
 • Rodinná anamnéza diabetu
 • Nízké hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL) ('dobrý' cholesterol)
 • Vysoké triglyceridy
 • Vysoký krevní tlak
 • Těhotenská cukrovka v anamnéze
 • Být Afroameričan, Indián, Asijsko-Američan, tichomořský ostrovan nebo hispánský Američan/Latinčan

Pokud máte jeden nebo více z těchto rizikových faktorů, může vám lékař doporučit vyšetření hladiny cukru v krvi. Abnormální výsledek bude pravděpodobně prvním příznakem, že máte prediabetes.

Diagnóza

K diagnostice prediabetu se používají stejné testy krevního cukru, které se používají pro diabetes. Pro diagnostiku prediabetu může váš lékař nařídit jedno z následujících:

 • Test hladiny glukózy v krvi nalačno
 • Orální glukózový toleranční test
 • Krevní test na hemoglobin A1C (HbA1C).

Při testu glykémie nalačno se hladina cukru v krvi měří po nejméně osmi hodinách bez jídla. Většina lidí dává přednost provedení testu ráno po celonočním půstu.

Při orálním glukózovém tolerančním testu se hladiny krevního cukru nejprve měří po celonočním hladovění. Poté vypijete sladký roztok a o dvě hodiny později se odebere další vzorek krve. Tento druhý test je známý jako „glukózová výzva“. U zdravých lidí glukózová výzva způsobí mírné zvýšení a rychlé snížení hladiny cukru v krvi. U někoho s prediabetem nebo cukrovkou tyto hladiny stoupají velmi vysoko nebo klesají pomalu, takže během dvouhodinového krevního testu budou abnormálně vysoké.

Krevní test hemoglobinu A1C lze provést kdykoli během dne. Nevyžaduje půst. Výsledek odráží průměr vaší hladiny cukru v krvi za předchozí 3 měsíce.

Zde je návod, jak interpretovat výsledky těchto testů (mg/dl = miligramy na decilitr):

Test glukózy nalačno

 • Normální – pod 100 mg/dl
 • Prediabetes – mezi 100 a 125 mg/dl
 • Diabetes – 126 mg/dl nebo vyšší

Orální glukózový toleranční test

 • Normální – pod 140 mg/dl
 • Prediabetes – mezi 140 mg/dl a 199 mg/dl
 • Diabetes – 200 mg/dl nebo vyšší

Test hemoglobinu A1C

 • Normální – 5,6 % nebo méně
 • Prediabetes – mezi 5,7 % a 6,4 %
 • Diabetes – 6,5 % nebo vyšší

Očekávaná doba trvání

Hladiny cukru před diabetem mohou zůstat mírně nad normálem, mohou se vrátit k normálu nebo se mohou zvýšit na rozmezí, které vede k diagnóze cukrovky. Až u 1 z 10 lidí s poruchou glukózové tolerance se do jednoho roku rozvine cukrovka. Co se stane s vaším prediabetem, závisí na tom, zda jste schopni zabránit progresi inzulínové rezistence. Pokud je inzulínová rezistence udržována na uzdě, z prediabetu se nikdy nemusí stát diabetes. Pokud neupravíte svůj životní styl tak, abyste zvýšili pohyb a nezlepšili stravu, pravděpodobně nakonec hladina cukru v krvi stoupne na diabetickou úroveň. Jakmile k tomu dojde, je obvykle vyžadována léčba, aby se hladina cukru v krvi vrátila na téměř normální úroveň.

Prevence

Mnoho lidí překvapuje zjištění, že mohou být schopni předcházet prediabetu a cukrovce. Chcete-li snížit riziko prediabetu a cukrovky:

 • Udržujte si ideální tělesnou hmotnost. Zaměřte se na index tělesné hmotnosti (BMI) mezi 18,5 a 25.
 • Cvičit pravidělně. Jak aerobní, tak posilovací cvičení mohou snížit hladinu cukru v krvi. Denně byste měli cvičit minimálně 30 minut.
 • Jezte vyváženou stravu s dostatkem kalorií, abyste si udrželi zdravou váhu.

Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout. Dokonce i mírný úbytek hmotnosti 10 nebo 15 liber u osoby, která váží 200 liber, může dramaticky snížit riziko cukrovky.

Léčba

Účelem léčby prediabetu je zabránit propuknutí diabetu. Stejná opatření doporučená pro prevenci prediabetu (viz výše) fungují i ​​pro jeho léčbu.

Nejúčinnější léčbou prediabetes je zhubnout a cvičit alespoň 30 minut denně. Hubnutí a cvičení mohou zlepšit inzulínovou rezistenci a mohou snížit zvýšené hladiny cukru v krvi, takže se u vás nerozvine cukrovka.

Navíc lékmetformin(Glukofág) může snížit riziko vzniku cukrovky a může přidat k výhodám hubnutí a cvičení. Poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás užívání metforminu k prevenci diabetu dobrým nápadem. Pokud se váš lékař domnívá, že máte obzvláště vysoké riziko rozvoje diabetu, možná budete chtít zvážit preventivní léčbu tímto lékem.

Kdy zavolat profesionála

Pro sledování prediabetu je nejlepší provádět každoroční testy glukózy. Hledejte také příznaky, které mohou naznačovat vývoj nového diabetu, jako jsou:

 • Nadměrné močení, žízeň a hlad
 • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
 • Zvýšená náchylnost k infekcím, zejména kvasinkovým nebo plísňovým infekcím kůže a pochvy
 • Zmatené myšlení, slabost nebo nevolnost

Prognóza

Pokud máte prediabetes, máte asi 10% šanci, že se u vás během jednoho roku rozvine diabetes 2. typu. Vaše šance na rozvoj diabetu 2. typu během vašeho života je zhruba 70 %.

Naštěstí zlepšení stravovacích a pohybových návyků může pomoci oddálit nebo předejít diabetu 2. typu. Výzkum ukázal, že lidé s prediabetem, kteří ztratí 5 % až 7 % své tělesné hmotnosti a cvičí asi 30 minut denně, mohou snížit riziko cukrovky během následujících 3 let téměř o 60 %.

Lidé s prediabetem mají vyšší riziko srdečních onemocnění, než je průměr, a to ještě před rozvojem cukrovky. S nástupem diabetu se vaše riziko srdečních onemocnění a mrtvice prudce zvyšuje. Diabetes také vede ke komplikacím, jako je slepota, selhání ledvin, vředy na nohou, bolesti při chůzi v důsledku špatného krevního oběhu a poškození nervů. To je důvod, proč je důležité podniknout kroky ke zlepšení svého zdraví, když je diagnostikován pre-diabetes.

Externí zdroje

American Diabetes Association
www.diabetes.org

jaký vliv má viagra na ženu

Americká dietetická asociace
www.eatright.org

National Diabetes Information Clearinghouse
http://diabetes.niddk.nih.gov

National Institute of Diabetes & Digestive & Kidney Disorders
www.niddk.nih.gov

Informační síť pro kontrolu hmotnosti
www.niddk.nih.gov/health/nutrit/win.htm

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.