pásový opar (herpes zoster)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 3. května 2021.
Co je pásový opar (herpes zoster)?

Harvard Health Publishing

Pásový opar, také známý jako herpes zoster nebo jen zoster, se vyskytuje, když se virus v nervových buňkách později v životě znovu aktivuje a způsobí kožní vyrážku.

příznaky nedostatku zinku u žen

Virus, který způsobuje pásový opar, virus varicella-zoster, je stejný virus, který způsobuje plané neštovice. Je členem rodiny herpes virů. Jakmile proděláte plané neštovice, virus varicella-zoster zůstává v nervových tkáních vašeho těla a nikdy skutečně nezmizí. Je neaktivní, ale může být později v životě znovu aktivován. To způsobuje pásový opar.Tento obrázek může obsahovat grafický nebo nevhodný obsah. Kliknutím zobrazíte obrázek

Lékaři si nejsou jisti, jak nebo proč se virus varicella-zoster reaktivuje, ale věří, že reakce vašeho imunitního systému na virus v průběhu let po dětských planých neštovicích slábne. Když se virus reaktivuje, prochází nervy a často způsobuje pocit pálení nebo brnění v postižených oblastech. O dva nebo tři dny později, když se virus dostane na kůži, objeví se puchýře seskupené podél postiženého nervu. Kůže může být velmi citlivá a můžete cítit velkou bolest.

Tento obrázek může obsahovat grafický nebo nevhodný obsah. Kliknutím zobrazíte obrázek Tento obrázek může obsahovat grafický nebo nevhodný obsah. Kliknutím zobrazíte obrázek

Po aktivaci se virus pásového oparu dostane podél nervu do kůže, kde vytvoří vyrážku.

Ilustrace šindele od Scotta Leightona.

Pokud jste prodělali plané neštovice, máte riziko vzniku pásového oparu. Virus se však neaktivuje u každého, kdo měl plané neštovice. Pásový opar se nejčastěji objevuje u lidí starších 50 let a u lidí s oslabeným imunitním systémem. Pokud se například léčíte na rakovinu, je pravděpodobnější, že dostanete pásový opar. Lidé s HIV běžně dostávají pásový opar, což je často jeden z prvních příznaků, že imunitní systém má potíže.

Vaše šance, že dostanete pásový opar, se s přibývajícím věkem zvyšuje, ačkoli se onemocnění může objevit v jakémkoli věku. Když se pásový opar objeví u dětí, což je neobvyklé, je obvykle velmi mírné. Až 20 % lidí ve Spojených státech onemocní v určitém okamžiku.

Mezi možné komplikace pásového oparu patří:

    Postherpetická neuralgie— Asi 10 % dospělých, kteří dostanou pásový opar, pociťuje dlouhodobou bolest v oblasti kůže, kde se objevily puchýře, a to i po úplném zhojení vyrážky. Tento stav může trvat měsíce nebo velmi vzácně roky. Silná bolest je nejčastější u starších pacientů a často je doprovázena extrémní citlivostí na teplo a chlad v postižené oblasti kůže. Herpes zoster oftalmicus— K tomu dochází, když pásový opar postihuje oko. Herpes zoster ophthalmicus může ovlivnit váš zrak, dokonce způsobit slepotu a může být velmi bolestivý. Otic zoster— Také nazývaný Ramsay Huntův syndrom nebo geniculate zoster, otic zoster se vyskytuje, když pásový opar postihuje uši. Může způsobit ztrátu sluchu. Bellova obrna— Pásový opar může způsobit Bellovu obrnu, při které je ochrnutý lícní nerv.

Příznaky

Pásový opar obvykle začíná pocitem pálení, mírným svěděním nebo brněním nebo vystřelující bolestí v určité oblasti kůže. Postižená oblast se obvykle nachází pouze na jedné straně hrudníku, břicha nebo obličeje nebo na části paže nebo nohy. Kůže může být extrémně citlivá, takže možná nevydržíte, když se dané oblasti dotýkáte nebo si ji třete.

Asi po pěti dnech kůže zčervená a mírně oteče a objeví se vyrážka. Puchýře se mohou shlukovat do skvrn nebo tvořit souvislou linii, která zhruba sleduje dráhu infikovaného nervu. Puchýře mohou být bolestivé nebo svědivé a některé mohou být velké jako dlaň. Puchýře se nadále objevují po dobu dvou až sedmi dnů a nakonec prasknou, tvoří krusty a poté se zahojí.

Pásový opar může také způsobit únavu, nízkou horečku a mírné bolesti svalů.

Diagnóza

Pásový opar může být obtížné diagnostikovat dříve, než se objeví viditelné známky onemocnění. Jakmile se objeví vyrážka a puchýře, váš lékař pravděpodobně diagnostikuje pásový opar na základě vašich příznaků a vzhledu vaší kůže. Zřídka, když je diagnóza méně jistá, může lékař seškrábnout tkáň, shromáždit buňky z postižené kůže a zkoumat je pod mikroskopem na buněčné změny odpovídající infekci herpes zoster.

Pokud máte vyrážku přes kořen nosu nebo kdekoli v blízkosti očí, lékař zapojí do vaší péče oftalmologa (očního lékaře).

Očekávaná doba trvání

Průběh pásového oparu obvykle trvá 7 až 10 dní, ačkoli puchýřům může trvat několik týdnů, než úplně zmizí. Během 4 týdnů se vzhled vaší pokožky s největší pravděpodobností vrátí k normálu. Některým lidem zůstávají tmavé skvrny na kůži v oblasti původní vyrážky.

Trvání bolesti je velmi variabilní. Bolest u většiny lidí ustoupí do 2 až 3 měsíců. Asi 10 % lidí má bolesti po mnoho měsíců a asi 2 % přetrvávají bolesti déle než 1 rok.

Prevence

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nyní doporučuje, aby zdraví dospělí starší 50 let dostali dvě dávky tzv.Shingrix. Dávky se podávají s odstupem dvou až šesti měsíců. Uvádí se, že Shingrix je více než 90% účinný proti pásovému oparu a postherpetické neuralgii – bolestivému nervovému onemocnění, které může vzniknout jako komplikace pásového oparu. Tato nová vakcína je účinnější nežSestavax, který se používá od roku 2006 a uvádí se, že snižuje riziko pásového oparu pouze o 51 %. Výzkum také ukázal, že Zostavax po pěti letech ztrácí schopnost předcházet pásovému oparu.

CDC říká, že byste se měli nechat očkovat Shingrixem, i když si nejste jisti, že jste měli plané neštovice a pokud jste již pásový opar měli. I když je to neobvyklé, můžete pásový opar dostat více než jednou. Kromě toho byste měli dostat vakcínu Shingrix, i když jste již dostali vakcínu Zostavax – ačkoli byste měli počkat alespoň osm týdnů od doby, kdy jste dostali přípravek Zostavax, abyste dostali vakcínu Shingrix.

Většina lidí, kteří dostanou Shingrix, pociťuje pouze mírné vedlejší účinky.

Teoreticky by standardní vakcína proti planým neštovicím pro děti měla zabránit pásovému oparu později v životě. Je však stále příliš nové na to, abych řekl, že zabrání pásovému oparu.

Léčba

Pokud je váš stav diagnostikován do 72 hodin po objevení se vyrážky, může vám lékař předepsat antivirotikum. Některé antivirové léky používané k léčbě pásového oparu zahrnujíacyklovir(Zovirax), famciklovir (Famvir) avalaciklovir(Valtrex). Antivirové léky mohou pomoci snížit riziko vzniku chronické (dlouhotrvající) bolesti způsobené pásovým oparem.

Kožní vyrážku a puchýře je třeba jednou nebo dvakrát denně jemně opláchnout studenou vodou. Váš lékař může navrhnout použití antibiotické masti na otevřená místa. Protože bolest, která pásový opar doprovází, může být intenzivní, lékař vám pravděpodobně předepíše léky proti bolesti.

U postherpetické neuralgie se často předepisují různé léky na bolest, která dobře přetrvává po vymizení vyrážky. Tyto léky mění způsob, jakým jsou signály bolesti vnímány naším centrálním nervovým systémem. Příklady zahrnujíamitriptylin(Elavil, Endep), doxepin (Adapin, Sinequan) agabapentin(Neurontin).

Pokud pásový opar postihuje oči, je třeba okamžitě vyhledat očního specialistu (oftalmologa).

Kdy zavolat profesionála

Včasná léčba může pomoci odvrátit dlouhodobé komplikace, takže pokud pociťujete příznaky pásového oparu, okamžitě zavolejte svého lékaře.

Prognóza

Většina lidí se zcela zotaví z akutní epizody bez bolesti; a barva pleti se vrátí do normálu. Jakmile máte pásový opar, je neobvyklé, že se stav vrátí. Pásový opar se vrátí jen asi u 2 % lidí, ale až u 20 % lidí s AIDS. Dlouhodobé komplikace pásového oparu, jako je postherpetická neuralgie, mohou pokračovat měsíce nebo mnoho let. Onemocnění může také způsobit různé stupně změny barvy kůže, především ztmavnutí.

Externí zdroje

Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID)
http://www.niaid.nih.gov/

dobré sexuální pozice pro malý penis

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)
http://www.cdc.gov/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.