Ozempic a alkohol: je bezpečné tyto dva kombinovat?

Ozempic a alkohol: je bezpečné tyto dva kombinovat?

obsah

  1. Co je Ozempic?
  2. Jaké stavy Ozempic léčí?
  3. Můžete pít alkohol a užívat Ozempic?
  4. Čemu byste se měli vyhnout při užívání přípravku Ozempic?

Při užívání jakýchkoli léků na předpis je dobré se podívat na to, zda je bezpečné konzumovat alkohol. Pokud vám byl předepsán přípravek Ozempic k léčbě cukrovka typu 2 nebo pomoc s hubnutím, čtěte dál. Zkoumáme nejnovější výzkumy ozempic a užívání alkoholu a jak se tyto dva mohou vzájemně ovlivňovat.


Meet Plenity – nástroj pro regulaci hmotnosti schválený FDA

Plenty je terapie na předpis, která vám pomůže řídit svou váhu a přitom si užívat jídlo. Zjistěte, zda je pro vás to pravé.

Zjistěte více

Co je Ozempic?

Ozempic je druh drogy nazývaný a agonista receptoru glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1). vyrábí společnost Novo Nordisk, která pomáhá lidem s diabetem 2. typu kontrolovat jejich stav hladiny cukru v krvi . Je to injekční lék na předpis, který si sami aplikujete týdně, s jídlem nebo bez jídla ( DailyMed, 2022 ).

Jaké stavy Ozempic léčí?

Ozempic se primárně používá k léčbě diabetu 2. Při použití v kombinaci se změnami životního stylu jako strava a cvičení, nebo s jinými léky na cukrovku jako metformin nebo inzulín , Ozempic pomáhá lidem s diabetem 2. typu kontrolovat hladinu cukru v krvi ( CADTH, 2019 ; Chamberlin, 2019 ). Ozempic také snižuje riziko mrtvice, infarkt nebo úmrtí u lidí s diabetem 2. typu a srdeční choroba (DailyMed, 2022).

Může být také předepsán přípravek Ozempic off-label dospělým s obezitou, abyste jim pomohli s hubnutím, protože to může snížit vaši chuť k jídlu. V kombinaci s dietou a cvičením může tento účinek lidem pomoci nadváhu nebo obezitu rychleji zhubnout ( O'Neil, 2018 ; Wilding, 2021 ).

Můžete pít alkohol a užívat Ozempic?

Neexistuje žádný konkrétní důvod se domnívat, že Ozempic nebezpečně interaguje s alkoholem. Nicméně, ať už užíváte Ozempic pro diabetes 2. typu nebo hubnutí, mohou existovat důvody, proč se alkoholu vyhýbat. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na pití alkoholu, pokud užíváte Ozempic, protože rozumí vaší osobní anamnéze a může nejlépe odpovědět na tuto otázku.

Cukrovka typu 2

Pokud máte cukrovku 2. typu a užíváte přípravek Ozempic ke kontrole hladiny cukru v krvi, možná budete chtít být opatrnější, pokud jde o alkohol. Alkohol může ovlivnit hladinu glukózy v krvi a způsobit její příliš nízký pokles (hypoglykémie) ( Asif, 2014 ; Kim, 2012 ).

Pokud je váš diabetes dobře kontrolován, je obecně považováno za správné pít střídmě. To znamená méně než dva nápoje denně (Asif, 2014). Některé studie však naznačují, že muži mohou mít vyšší riziko diabetu 2. typu, a to i při mírné konzumaci alkoholu, proto se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče ( Knott, 2015 ).