Otok optického nervu (papiledém)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 16. září 2020.
Co je otok optického nervu (papiledém)?

Harvard Health Publishing

Papiledém je otok zrakového nervu, který vstupuje do zadní části oka v důsledku zvýšeného intrakraniálního tlaku. Tekutina obklopující mozek je neustále produkována a reabsorbována, přičemž se udržuje právě tolik intrakraniálního tlaku, který pomáhá chránit mozek v případě tupého poranění hlavy.

Když máte bolesti hlavy nebo nevysvětlitelnou nevolnost a zvracení, lékař se vám podívá do oka oftalmoskopem. Tento ruční nástroj svítí jasným světlem do vašich očí. Změny ve vzhledu zrakového nervu a krevních cév, které jím procházejí, lze pozorovat oftalmoskopem a mohou souviset se zdrojem vašich příznaků.Anatomie zrakového nervu z něj činí citlivý marker pro problémy uvnitř mozku. Tento nerv spojuje zadní část každé oční bulvy a její sítnici s mozkem. V jeho krátkém úseku mezi mozkem a okem je celý povrch zrakového nervu omýván mozkomíšním mokem. Tato tekutina chrání nerv před náhlým pohybem.

Avšak i mírné zvýšení tlaku této tekutiny, způsobené otokem mozku, může stlačit zrakový nerv po celém jeho obvodu „dusivým“ způsobem. Když je tento nerv vystaven vysokému tlaku, nebo když se u něj sám rozvine zánět, může se vyboulit do zadní stěny oční bulvy a způsobit papilém.

Otok optického nervu (papiledém)

kolik dhea by měl muž přijmout

Lékaři tento termín běžně používají k popisu vzhledu nezávislého na základní příčině. Termín papilém by měl být v ideálním případě vyhrazen pro otok hlavy nervu, když je otok způsoben zvýšeným intrakraniálním tlakem. Jiné stavy mohou mít podobný vzhled jako papilém způsobený vysokým intrakraniálním tlakem.

Některé důležité příčiny zvýšeného tlaku z mozkomíšního moku a edému papily jsou mozkové nádory a mozkové infekce, jako je mozkový absces, meningitida nebo encefalitida. Významná část lidí, u kterých jsou diagnostikovány mozkové nádory, má určité známky papilémy. Zvýšení tlaku v důsledku krvácení nebo velmi vysokého krevního tlaku může také způsobit edém papily.

Jeden stav může způsobit zvýšený tlak v mozkomíšním moku bez souvisejícího otoku mozku nebo komor. Tento stav, nazývaný idiopatická intrakraniální hypertenze nebo pseudotumor cerebri, je způsoben, když tělo vytváří příliš mnoho míšní tekutiny. Je častější u žen, které jsou obézní a ve fertilním věku. Zdá se, že tento stav je spuštěn občas, když se tělo přizpůsobuje hormonálním změnám, jako je těhotenství, zahájení antikoncepčních pilulek, první menstruace nebo menopauza.

Příznaky

Příznaky související s edémem papily způsobeným zvýšeným tlakem zahrnují bolest hlavy a nevolnost se zvracením a zvukem podobným strojnímu zařízení. U 25 procent lidí s pokročilým závažným edémem papily se také rozvinou některé zrakové příznaky. Vizuální změny jsou typicky opakující se krátké epizody trvající méně než 30 sekund, během kterých vidění zešedne nebo zčerná, někdy popisované, jako kdyby se přes oči překryla závoj. Příznaky obvykle postihují obě oči najednou. Zrakové výpadky jsou často vyvolány změnou polohy, například náhlým vstáváním, nebo mohou být vyvolány kašláním nebo namáháním hrudníku nebo břicha. Občas mohou lidé s edémem papily zažít blikající světla, často ve tvaru oblouku. V průběhu času dochází k dalším zrakovým změnám, včetně menšího zorného pole s větší slepou skvrnou a nakonec slepoty, pokud není podána úspěšná léčba.

mohu si koupit viagru přes přepážku v USA

Diagnóza

Přední konec zrakového nervu je viditelný v zadní části oka, když se váš lékař nebo oční specialista dívá přes zornici oftalmoskopem. Kulatý přední konec má velikost něco málo přes 1,5 milimetru. Normálně má konec nervu, nazývaný optický disk, ostrý obrys a je mírně vroubkovaný. Pokud se optický disk zdá vyvýšený a má rozmazaný vnější okraj, může váš lékař diagnostikovat edém papily. Tlak v nervu může způsobit překrvení odtokových žil ve vašem oku. Také velmi drobné pulsace, které jsou normálně vidět v očních žilách, mají tendenci mizet. Když je edém papily závažný, mohou být vidět malé červené skvrny z místního krvácení nebo skvrnité barevné změny na sítnici z nahromaděných nečistot nebo z poškozených buněk sítnice. Papilém v důsledku zvýšeného intrakraniálního tlaku je téměř vždy oboustranný.

Fyzická zkouška bude také zahrnovat kontrolu vašeho zorného pole. Papilém způsobuje, že každé oko má širší slepou skvrnu blízko nosu a zužuje periferní (okrajové) vidění. Chcete-li zkontrolovat vaše zorné pole, může váš lékař porovnat vaše zrakové schopnosti se svými vlastními tím, že si sedne naproti vám a pohybuje prsty dovnitř a ven z pohledu. Zorná pole může oftalmolog testovat formálněji pomocí mřížek vidění.

Nálezy, které ukazují, že máte edém papily, naznačují velmi abnormální problém, který obvykle vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Obavy jsou menší ze ztráty zraku. Papilém ze zvýšeného tlaku v mozku obvykle nepoškozuje zrakový nerv, s výjimkou případů, kdy je vysoký tlak po dlouhou dobu. Jde o poškození mozku; otok mozku může být někdy život ohrožující. Zobrazování mozku by mělo být provedeno urgentně buď pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI).

Pokud na skenu mozku není žádná abnormalita, většina pacientů bude muset podstoupit lumbální punkci (pinální kohoutek), aby bylo možné změřit tlak mozkomíšního moku. Idiopatická intrakraniální hypertenze (pseudotumor cerebri) je běžnou příčinou dému papily, když je sken mozku normální.

Očekávaná doba trvání

Poté, co je identifikována a léčena příčina papilomy a jakékoli zvýšení tlaku v míšní tekutině se vrátí do normálu, otok optické ploténky během šesti až osmi týdnů postupně odezní. Pokud zvýšení tlaku vyžaduje delší léčbu, jako je tomu u idiopatické intrakraniální hypertenze, může trvat déle, než symptomy zmizí.

Prevence

Mnoha z příčin papilomy nelze zabránit. Kroky, které pomáhají předcházet některým příčinám edému papily, zahrnují:

  • Dodržujte pokyny svého lékaře ke kontrole vysokého krevního tlaku a nikdy nevynechávejte dávky léků na krevní tlak, pokud vám to lékař nedoporučí.

    přirozený způsob, jak zvýšit délku penisu
  • Zůstaňte fyzicky fit a vyhněte se obezitě cvičením a dodržováním nízkotučné diety.

Léčba

Volba léčby edému papily závisí na jeho příčině.

Pokud je diagnostikován nádor na mozku, může být jako první krok k léčbě vyžadována biopsie (chirurgickým zákrokem). Mozkové nádory mohou být někdy léčeny formou laserové léčby nebo záření a často vyžadují chirurgický zákrok. Vysoký krevní tlak by měl být urgentně léčen v nemocnici, pokud vede k edému papily.

Idiopatickou intrakraniální hypertenzi lze léčit opakovanými spinálními kohoutky k odstranění přebytečné míšní tekutiny nebo lékem zvaným acetazolamid (Diamox a další značky). Tento lék způsobuje, že tělo vytváří méně mozkomíšního moku a vrací tlak centrálního nervového systému do normálu. Hubnutí je podporováno a je užitečné. Několik pacientů bude vyžadovat chirurgický zákrok, který pomůže extra odtoku míšní tekutiny, pokud se jim počáteční léčba nedaří. Protože idiopatická intrakraniální hypertenze je často dlouhotrvající stav, který má potenciál poškodit zrak, je důležitou součástí léčby sledování oftalmologem.

jak dosáhnout zvětšení penisu

Kdy zavolat profesionála

Pokud vás bolí hlava, která je doprovázena nevolností a zvracením, a neznáte příčinu, je důležité, abyste okamžitě kontaktovali svého lékaře. Je zvláště důležité, aby byly tyto příznaky vyhodnoceny, pokud máte horečku, vysoký krevní tlak nebo pokud jste nedávno začala užívat antikoncepční pilulky nebo jste těhotná.

Prognóza

Můžete mít mírný edém papily po měsíce nebo roky, a přesto neztratíte významný zrak. Jakmile však začnete ztrácet zrak, může se stát trvalým během dnů nebo týdnů a vyžaduje naléhavou léčbu.

Externí zdroje

Národní ústav neurologických poruch a mrtvice
http://www.ninds.nih.gov/

Národní organizace pro vzácné poruchy (NORD)
http://rarediseases.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.