Nežádoucí účinky Orlistatu: co očekávat

Nežádoucí účinky Orlistatu: co očekávat

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Orlistat, který se také vyskytuje pod značkami Xenical nebo Alli, je lék na hubnutí používaný k léčbě obezity.

Je účinný, když se užívá s jídlem několik měsíců, ale není to bez vedlejších účinků, které mají tendenci ovlivňovat trávicí systém. Lidé obvykle pociťují vedlejší účinky hned na začátku léčby a často se do měsíce cítí lépe (Jain, 2011).

Životně důležité orgány

 • Orlistat je lék používaný k hubnutí. Je k dispozici na přepážce pod značkou Alli nebo na předpis pod značkou Xenical.
 • Nejběžnější vedlejší účinky orlistatu obvykle ovlivňují trávicí systém a mohou zahrnovat mastnou nebo řídkou stolici, vylučování plynu výtokem, časté nebo naléhavé pohyby střev a břišní potíže.
 • Nežádoucí účinky obvykle vymizí do jednoho měsíce od zahájení léčby, ale u některých lidí mohou trvat déle.
 • Orlistat může ovlivnit způsob, jakým fungují jiné léky, proto před zahájením léčby přípravkem orlistat nezapomeňte informovat poskytovatele zdravotní péče o jakýchkoli dalších lécích, vitaminech nebo doplňcích, které užíváte.

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky orlistatu?

Jak předpis, tak i volně prodejný orlistat mohou účinně pomáhat při hubnutí a udržení hmotnosti, ale je důležité si uvědomit vedlejší účinky, které by mohl způsobit. Mohou být nepříjemní, ale pro většinu lidí nevydrží dlouho.

jak rychle působí léky na štítnou žlázu

Orlistat funguje tak, že snižuje množství tuku, které vaše tělo absorbuje z potravy, přičemž přebytek v trávicím systému se uvolňuje jako odpad. Ale protože zvyšuje množství tuku, které prochází trávicí soustavou, může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, když jíte jídla s vysokým obsahem tuku.

Pokud budete při užívání orlistatu dodržovat dietu s nízkým obsahem tuku, může se snížit pravděpodobnost výskytu nepříjemných vedlejších účinků.

reklama

přirozený způsob, jak zvětšit velikost penisu

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistěte více

I když vstřebávání méně tuku je dobrý způsob, jak zhubnout, tuk nemusí být nutně špatná věc. Čtyři z nejdůležitějších vitamínů, které potřebujeme, abychom zůstali zdraví, vitamíny A, D, E a K, které potřebují vstřebávání tuku. Protože tento lék mění způsob, jakým vaše tělo absorbuje tuk, může také přerušit způsob, jakým vaše tělo absorbuje důležité vitamíny rozpustné v tucích.

Při užívání orlistatu se doporučuje jíst nízkokalorickou dietu a zkusit si rovnoměrně rozdělit množství tuku, bílkovin a sacharidů, které jíte každý den, na tři jídla.

Zde jsou některé vedlejší účinky, které lidé nejčastěji vidí při užívání tohoto léku na hubnutí:

 • Průchod plynu, někdy s mastným špinením
 • Uvolněná stolice, mastná stolice nebo průjem
 • Časté stolice nebo pohyby střev, které se těžko kontrolují
 • Zácpa
 • Bolest břicha
 • Nadýmání

Kromě zažívacích potíží je další bolest hlavy nejvíce hlášený nežádoucí účinek . Jakýkoli typ reakce na orlistat se obvykle objeví během prvních tří měsíců po jeho užívání a přibližně polovina vedlejších účinků zmizí během jednoho týdne. Většina zmizí do jednoho měsíce, ale může zůstat déle (Rizo, 2018).

Má orlistat nějaké závažné vedlejší účinky?

U lidí užívajících orlistat se vzácně vyskytly závažné problémy s játry. Ačkoli americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přidal do obalů Xenical a Alli vzdělávací informace o poranění jater, důkazy nejsou dostatečně silné definitivně říci, že orlistat způsobuje poškození jater (FDA, 2018).

Přesto byste měli informovat poskytovatele zdravotní péče, pokud během užívání orlistatu zaznamenáte jakékoli známky problémů s játry. Mezi příznaky, které je třeba dávat pozor, patří svědění, žluté oči nebo kůže, tmavá moč, ztráta chuti k jídlu nebo světlá stolice.

Pokud si všimnete nežádoucích účinků nebo máte jakékoli obavy, nejlepším místem, kde začít, je mluvit s poskytovatelem zdravotní péče. Pokud máte silné nebo neustále bolesti břicha, okamžitě přestaňte používat orlistat.

vedlejší účinky příliš velkého množství synthroidů

Motivace k hubnutí: jak ji budovat a udržovat

5 minut čtení

Co jiného bych měl vědět o užívání orlistatu?

Orlistat je lék na hubnutí dostupný ve dvou dávkách schválených FDA: předpis Xenical ve 120 mg a volně prodejný Alli v 60 mg (FDA, 2015).

Je schválen pro použití u pacientů s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 30 a vyšším nebo u pacientů s BMI 27 a vyšším ve spojení s onemocněním, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol.

Při užívání orlistatu se také doporučuje užívat denně multivitamin obsahující vitamíny A, D, E a K a beta-karoten. Neužívejte tyto multivitamíny současně s orlistatem. Nejlepší je užívat multivitamin denně alespoň dvě hodiny po užití orlistatu, aby ho vaše tělo mohlo správně vstřebat. Orlistat by měl být užíván během jídla nebo do hodiny po jídle (Bansal, 2020).

hsv typ 1 vs typ 2

Orlistat může také ovlivnit způsob, jakým jiné léky fungují v těle, proto informujte svého poskytovatele zdravotní péče o jakýchkoli dalších lécích nebo doplňcích, které užíváte. Zde jsou některé léky, o kterých je známo, že interagují s orlistatem:

 • Cyklosporin
 • Antikoagulancia (léky na ředění krve, jako je warfarin)
 • Amiodaron (léky na srdce)
 • Léky na záchvaty
 • Antiretrovirové léky podobné těm, které se používají k léčbě HIV
 • Léky na cukrovku
 • Léky na štítnou žlázu, jako je levotyroxin
 • Jiné léky na hubnutí

Pokud užíváte některý z těchto přípravků, může vám váš poskytovatel zdravotní péče doporučit, abyste nepoužívali orlistat, nebo vám poradí, kdy je bezpečné užívat orlistat, abyste se vyhnuli lékovým interakcím.

Děti, těhotné nebo kojící osoby a lidé s anamnézou poruch příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie, by se měli vyhnout používání orlistatu.

Reference

 1. Bansal, A. B., Al Khalili, Y. (2020, 22. listopadu). Orlistat. Publishing StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542202/#article-26335.s5
 2. US Food and Drug Administration. (2015, červenec). Informace o orlistatu (prodávaném jako Alli a Xenical). Citováno 2. března 2021 z https://www.fda.gov/drugs/postmarket-drug-safety-information-patients-and-providers/orlistat-marketed-alli-and-xenical-information
 3. US Food and Drug Administration. (2018, 6. února). Dokončeno přezkoumání bezpečnosti Xenical / Alli a těžkého poškození jater. Citováno 2. března 2021 z https://www.fda.gov/drugs/postmarket-drug-safety-information-patients-and-providers/fda-drug-safety-communication-completed-safety-review-xenicalalli-orlistat-and-severe-liver- zranění
 4. Genentech, Inc. (2015, 1. srpna). Xenical (orlistat): Highlights of Prescribing Information. https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2015/020766s035lbl.pdf
 5. GSK Consumer Healthcare. (2017, 15. května). Štítek Alli Orlistat. https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2017/021887Orig1s009lbl.pdf
 6. Jain, S. S., Ramanand, S. J., Ramanand, J. B., Akat, P. B., Patwardhan, M. H., & Joshi, S. R. (2011). Hodnocení účinnosti a bezpečnosti orlistatu u obézních pacientů. Indický časopis o endokrinologii a metabolismu, 15 (2), 99–104. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21731866/
 7. Rizo Treviño S. (2018). Demografické a klinické charakteristiky a nežádoucí účinky lidí s nadváhou a obezitou, kteří konzumují orlistat, za účasti call centra (2009-2017). Demografické a klinické charakteristiky a nežádoucí účinky lidí s nadváhou a obezitou: uživatelé orlistatu obsluhovaní call centrem (2009-2017). Medwave, 17 (6), e7288. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30507894/
 8. Veřejný panel USA pro správu potravin a léčiv, systém hlášení nežádoucích účinků (FAERS). (2020, 31. prosince). ORLISTAT. Citováno 2. března 2021 z https://fis.fda.gov/sense/app/d10be6bb-494e-4cd2-82e4-0135608ddc13/sheet/59a37af8-d2bb-4dee-90bf-6620b1d5542f/state/analysis
Vidět víc