Omeprazol: Vše, co potřebujete vědět

Omeprazol: Vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Omeprazol (značka Prilosec nebo Prilosec OTC) je lék používaný k léčbě stavů způsobených zvýšenou žaludeční kyselinou, jako je pálení žáhy a žaludeční vředy. Je k dispozici jak na přepážce (OTC), tak na lékařský předpis. Omeprazol je součástí skupiny léků s inhibitorem protonové pumpy (PPI), která zahrnuje také esomeprazol, lansoprazol a pantoprazol.Inhibitory protonové pumpy působí specializovaná čerpadla —Zvané protonové pumpy - v žaludečních buňkách odpovědných za produkci žaludeční kyseliny (DailyMed, 2017). Inhibicí protonových pump pumpuje omeprazol množství kyseliny, kterou produkuje žaludek, a zlepšuje příznaky.

Životně důležité orgány

 • Omeprazol je inhibitor protonové pumpy používaný k léčbě onemocnění způsobených vysokou hladinou žaludečních kyselin, jako je pálení žáhy, gastroezofageální refluxní choroba (GERD), duodenální vředy, žaludeční vředy a erozivní ezofagitida.
 • Omeprazol působí snížením hladiny žaludeční kyseliny a je dostupný na přepážce a na lékařský předpis.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří bolesti hlavy, bolesti břicha, nevolnost / zvracení, průjem, zácpa a plynatost.
 • Vážné nežádoucí účinky se vyskytují zřídka, ale zahrnují průjem Clostridium difficile (C. diff), polypy fundických žláz, zlomeniny kostí, nedostatek vitaminu B12 a nízkou hladinu hořčíku.

Používá se pro omeprazol

Omeprazol pomáhá snižovat množství kyseliny v žaludku a zlepšuje stav způsobený nebo zhoršený vysoké hladiny žaludeční kyseliny . Patří mezi ně (DailyMed, 2017):

 • Duodenální vředy a žaludeční vředy (peptická vředová choroba nebo PUD)
 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
 • Pálení žáhy
 • Zollinger-Ellisonův syndrom

Duodenální a žaludeční vředy

Bolesti žaludku (žaludeční vředy) nebo tenkého střeva (duodenální vředy) jsou příznaky peptické vředové choroby (PUD). PUD je nejčastěji způsoben buď žaludeční infekcí z Helicobacter pylori ( H. pylori ) bakterie nebo z užívání příliš mnoha nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen nebo naproxen (Vakil, 2020).reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistěte více

Nejběžnějším příznakem peptických vředů jsou občasné záchvaty bolesti žaludku. Jak si dokážete představit, žaludeční kyselina, která zasahuje vředy v žaludku nebo střevě, není vždy příjemný pocit. Omeprazol může pomoci léčit vaše peptické vředy snížením produkce žaludeční kyseliny a zlepšením příznaků. Často se kombinuje s antibiotiky (jako je klarithromycin a amoxicilin) ​​k léčbě žaludečních infekcí vyvolaných bakterií H. pylori.

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)

GERD se často nazývá kyselý reflux, protože žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu, což způsobuje nepříjemné příznaky pálení žáhy. Je normální mít občasné epizody refluxu. Pokud však zjistíte, že máte časté příznaky, můžete mít GERD. Běžné příznaky GERD zahrnují pálení žáhy, regurgitaci (jídlo stoupající v zadní části krku), kyselou chuť v ústech a kašel (Kahrilas, 2020).

Kyselinový reflux / GERD dělá víc než jen to, že se cítíte nepříjemně. Může poškodit váš jícen (trubice spojující vaše ústa se žaludkem). Někteří lidé pokračují ve vývoji Barrettova jícnu, což je stav, kdy se výstelka jícnu zčervená a zesílí při častém vystavení žaludeční kyselině. Barrettův jícen může zvýšit riziko vzniku rakoviny jícnu. GERD může také vést k vředům a erozi v jícnu erozivní ezofagitida (Kahrilas, 2020).

Užívání PPI, jako je omeprazol, může snížit produkci žaludeční kyseliny a zlepšit vaše příznaky i poškození jícnu.

Pálení žáhy

Příležitostně se mohou objevit epizody pálení žáhy, zejména po jídle. Obvykle netrvají dlouho a obvykle nejsou důvodem k obavám. Užívání omeprazolu během těchto epizod může pomoci snížit vaši žaludeční kyselinu. Pokud se však vaše pálení žáhy stává častějším a nepohodlnějším, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, protože možná budete potřebovat další testování.

Zollinger-Ellisonův syndrom

U ZES, vzácného stavu, uvolňují abnormální výrůstky (gastrinomy) ve slinivce břišní nebo v horní části tenkého střeva látku zvanou gastrin. Gastrin je hormon, který říká žaludku, aby vylučoval více kyseliny. Lidé se ZES produkují tolik kyseliny, že se u nich často vyvine PUD a pálení žáhy. Omeprazol může pomoci snížit produkci žaludeční kyseliny.

levitra s jídlem nebo nalačno

Jaká je dávka omeprazolu?

Většina lidí užívá omeprazol ve formě tobolek nebo tablet ve formě orálního uvolnění. Tyto pilulky by měly být spolknuty celé (nežvýkejte a nedrťte) a měly by být užívány 30–60 minut před jídlem —Ideálně snídaně (UpToDate, n.d.). Tobolky nebo tablety omeprazolu jsou k dispozici ve volném prodeji v tabletách 10 mg a 20 mg a na předpis v tabletách 40 mg.

Pokud máte potíže s polykáním pilulek, můžete přidat obsah tobolky s prodlouženým uvolňováním omeprazolu do jablečného pyré a spolknout jablková omáčka bez žvýkání. Neuchovávejte směs omeprazolu a jablek pro budoucí použití (UpToDate, n.d.). Je k dispozici také ve formě perorální suspenze.

Jaké jsou vedlejší účinky omeprazolu?

Některé z běžnějších vedlejší efekty omeprazolu zahrnují (UpToDate, n.d.):

 • Bolesti hlavy
 • Bolest břicha
 • Průjem nebo zácpa
 • Nevolnost / zvracení
 • Nafukování (plyn)
 • Závrať

Pokud užíváte omeprazol s antibiotiky (jako je amoxicilin), existuje zvýšené riziko závažných nežádoucích účinků. Zřídka se lidé mohou setkat anafylaxe nebo závažná alergická reakce na kombinaci léků, zvláště pokud již měli alergii na penicilin (DailyMed, n.d.). Rovněž riziko vzniku a Clostridium difficile ( C. rozdíl ) infekce se zvyšuje při užívání PPI i amoxicilinu.

Zřídka se rozvíjejí lidé, kteří používají PPI dlouhodobě (déle než jeden rok) polypy na fundické žláze , což jsou malé hmoty v horní části žaludku. Tyto polypy nejsou rakovinné a často vymizí po ukončení léčby (DailyMed, n.d.). Dalším problémem dlouhodobého užívání PPI je zvýšené riziko zlomeniny kostí spojené s osteoporózou kyčle, zápěstí nebo páteře (UpToDate, n.d.). Zvažte doplnění vápníku a vitaminu D, pokud budete užívat omeprazol déle než tři měsíce.

Dlouhodobé užívání PPI může také způsobit nízkou hladinu hořčíku (hypomagnezémie). Hypomagnezémie nemusí mít žádné příznaky, nebo v nejhorším případě může způsobit svalovou rigiditu (tetanii), záchvaty a abnormality srdečních rytmů (srdeční arytmie) (UpToDate, n.d.). Zastavení léčby opět obnovuje hladinu hořčíku.

U některých lidí, kteří užívají omeprazol, se objeví alergická reakce, která postihuje jejich ledviny - stav zvaný intersticiální nefritida. Naštěstí se to po zastavení PPI zlepší. Užívání omeprazolu po dobu delší než tři roky může snížit absorpci vitamin B12 , zejména u žen do 30 let, a vede k nedostatku vitaminu B12 (UpToDate, n.d.). Určitý autoimunitní onemocnění , jako je kožní lupus erythematosus (CLE) nebo systémový lupus erythematosus (SLE), se může zhoršit pomocí PPI (UpToDate, n.d.).

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky a mohou se objevit další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Interakce s omeprazolem

Před zahájením léčby jakýmkoli lékem nezapomeňte vyhledat lékařskou pomoc a probrat potenciální lékové interakce. Některé léky, které mohou interagovat s omeprazolem, zahrnují:

 • Clopidogrel (značka Plavix): Užívání PPI s klopidogrel (ředidlo na krev) může snížit účinnost klopidogrelu (UpToDate, n.d.).
 • Léky metabolizované játry: Léky rozložené systémem cytochromu P450 v játrech (např warfarin, fenytoin a diazepam ) mohou být ovlivněny PPI, takže zůstávají ve vaší krvi déle (DailyMed, n.d.).
 • Vorikonazol: Vorikonazol může více než zdvojnásobit množství omeprazolu ve vašem těle, pokud užíváte toto antimykotikum s PPI (DailyMed, n.d.).
 • Atazanavir (značka Reyataz): Brát atazanavir (Antivirotikum proti HIV) spolu s PPI snižuje hladiny atazanaviru, čímž je méně účinný v boji proti infekci HIV (DailyMed, n.d.). Nelfinavir je další antivirotikum, které může být ovlivněno omeprazolem.
 • Takrolimus: PPI mohou zvýšit částku takrolimus (lék pro příjemce transplantátu k prevenci odmítnutí štěpu) ve vaší krvi (DailyMed, n.d.).

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s omeprazolem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Kdo by neměl užívat omeprazol?

Některé skupiny lidí by se měly vyhnout užívání omeprazolu nebo mohou potřebovat sníženou dávku - tyto speciální populace zahrnují:

 • Těhotná žena: Omeprazol je těhotenství kategorie C. . To znamená, že není dostatek informací k určení rizika pro těhotenství (DailyMed, n.d.). Ženy a jejich poskytovatelé zdravotní péče by měli zvážit výhody omeprazolu a rizika pro plod.
 • Kojící matky: Omeprazol se dostane do mateřské mléko , ale nebyly hlášeny žádné nepříznivé účinky. Ženy a jejich poskytovatelé zdravotní péče by měli zvážit rizika a přínosy užívání léku (DailyMed, n.d.).
 • Lidé s onemocněním jater: Protože játra štěpí omeprazol, lidé s nemoc jater může mít ve svém systému vyšší než očekávané hladiny drogy. Možná budou potřebovat nižší dávku omeprazolu (UpToDate, n.d.).
 • Lidé asijského původu: asijský populace, zejména ti, kteří jsou léčeni na erozivní ezofagitidu, mohou potřebovat nižší dávku, aby se předešlo nežádoucím účinkům (UpToDate, n.d.).

Tento seznam nezahrnuje všechny rizikové skupiny. Další informace získáte u svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Reference

 1. DailyMed z americké národní lékařské knihovny a National Institutes of Health (NIH): Omeprazol se zpožděným uvolňováním - tobolka omeprazolu, se zpožděným uvolňováním. (2017). Citováno dne 10. srpna 2020 z http://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=83a0bb34-405b-4aea-9557-4f8b8fd811d7
 2. UpToDate - Omeprazol: Drug Information (n.d.). Citováno dne 10. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/omeprazole-drug-information?search=omeprazole&topicRef=11813&source=related_link#F203535
 3. Kahrilas, PJ. (2020) UpToDate- Klinické projevy a diagnóza gastroezofageálního refluxu u dospělých. Citováno dne 10. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-gastroesophageal-reflux-in-adults?search=gerd&source=search_result&selectedTitle=4~150&usage_type=default&display_rank=3
 4. Vakil, N. B. (2020). UpToDate: Peptická vředová choroba: Epidemiologie, etiologie a patogeneze. Citováno 10. srpna 2020, z https://www.uptodate.com/contents/peptic-ulcer-disease-epidemiology-etiology-and-pathogenesis?search=pud&topicRef=26&source=see_link
Vidět víc