Numulární ekzém: příznaky a léčba

Numulární ekzém: příznaky a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o Průvodci zdravím jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Existuje velká šance, že znáte někoho, kdo má ekzém - přibližně 1 z 10 Američanů má nějaký typ ekzému ( Silverberg, 2013 ).V dermatologii je ekzém termín používaný k popisu skupiny stavů kůže, které způsobují zanícenou, podrážděnou pokožku. Existují různé typy ekzémů a nummulární ekzém je členem této rodiny. V tomto článku prozkoumáme vstupy a výstupy numulárního ekzému a poskytneme vám několik potenciálních možností léčby, pokud ji máte.

reklama

způsoby, jak přirozeně zvětšit váš penis

Pohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzémuNavštivte lékaře online. Nechte si na dveře doručit léčbu ekzémem na předpis.

k čemu se benzokain používá v kondomech
Zjistit více

Co je to numulární ekzém?

Nummular znamená latinsky ve tvaru mince - nepřekvapuje, že numulární ekzém (nebo dermatitida) se někdy nazývá diskoidní ekzém. Lidé s numulárním ekzémem mohou vidět kulaté nebo oválné (ve tvaru mince) skvrny červené, svědění (nebo někdy pálení) kůže, často v oblastech předchozího poranění kůže (jako popáleniny, škrábance, škrábance nebo kousnutí hmyzem) ( AAD, n.d. ).

I když se tyto skvrny nejčastěji objevují na nohou, mohou se také objevit na vašich pažích, rukou, trupu a nohou. Velikost se také může lišit - početní náplasti na ekzém se mohou pohybovat od menšího než jeden palec do většího než čtyři palce. Náplasti začínají jako skupiny drobných, červených skvrn a puchýřkovitých vředů. Poté se zvětší a spojí a vytvoří kulatou skvrnu charakteristickou pro numulární ekzém. Tento typ ekzému je nejčastější u mužů ve věku 55–65 let, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku (AAD, n.d.).Známky a příznaky numulárního ekzému mohou zahrnovat (AAD, n.d.):

 • Růžové, červené nebo nahnědlé kulaté skvrny s definovanými hranami na nohou, pažích, rukou, nohou a trupu
 • Svědění (svědění) a / nebo pálení kůže
 • Puchýřkovité vředy, které vytékají, což vede ke vzniku krust a eventuálnímu škálování
 • Žlutá kůra z nadměrné kožní infekce Zlatý stafylokok , běžná kožní bakterie

Mezi náplastmi na ekzémy je kůže obecně čistá; může být suchý nebo snadno podrážděný. Numulární ekzém často přichází a odchází - dny nebo měsíce poté, co vaše náplasti zmizely, mohou znovu vzplanout nebo se mohou poblíž vytvořit nové léze ( Zirwas, 2020 ).

Příčiny numulárního ekzému

Vědci neznají přesnou příčinu numulárního ekzému; Může však hrát roli několik faktorů nebo zvýšit pravděpodobnost vzniku tohoto stavu kůže.

Je ekzém nakažlivý? Co potřebuješ vědět

8 minut čtení

Cialis s jídlem nebo na prázdný žaludek

Například lidé s numulárním ekzémem mají v anamnéze také jiné typy ekzémů, astma nebo alergie ( Medline, 2019 ). Citlivost kůže, zejména na věci jako formaldehyd a kovy (jako nikl), může vyvolat ekzém. Některé léky, které si nanášíte na pokožku, jako je neomycin, mohou také vést k citlivosti pokožky a numulárnímu ekzému (AAD, n.d.). K rozvoji tohoto stavu může přispět velmi suchá kůže a snížená produkce kožního oleje (Zirwas, 2020).

Mezi další faktory, které zvyšují riziko numulárního ekzému, patří (AAD, n.d):

 • Některé léky, jako je isotretinoin (značka Accutane) a interferon (používané k léčbě rakoviny a některých virových infekcí)
 • Život v chladném a suchém podnebí
 • Velmi suchá kůže (xeróza)
 • Poranění kůže, jako škrábance, kousnutí, chemické popáleniny atd.
 • Bakteriální kožní infekce
 • Špatný průtok krve a / nebo otoky v nohou

Stres je dalším potenciálním rizikovým faktorem pro numulární ekzém (Medline, 2019).

Jak se diagnostikuje numulární ekzém?

Váš dermatolog nebo poskytovatel zdravotní péče dokáže většinu času diagnostikovat váš numulární ekzém pouhým pohledem na pokožku. Pokud však postižené oblasti vypadají podezřele na bakteriální infekci, možná budete potřebovat kožní tampony z vředů. Patch testování může být také užitečné, zvláště pokud je váš poskytovatel znepokojen alergickou kontaktní dermatitidou nebo citlivostí pokožky.

Jiné kožní stavy mohou vypadat jako numulární ekzém, včetně (Zirwas, 2020):

 • Atopická dermatitida, forma ekzému
 • Alergická kontaktní dermatitida, forma ekzému
 • Tinea corporis (ringworm), plísňová kožní infekce s prstencovitými lézemi, diagnostikovaná při pohledu na kožní škrábance obarvené hydroxidem draselným (KOH prep) pod mikroskopem
 • Stázová dermatitida, stav kůže způsobený špatným krevním oběhem
 • Psoriáza, suchá, šupinatá pokožka, někdy doprovázená svěděním
 • Bulózní pemfigoid charakterizovaný puchýři na kůži; může vidět svědivé ekzematózní léze před vznikem puchýřů

Kontaktní dermatitida: alergický a dráždivý ekzém

4 minuty čtení

Jak se léčí numulární ekzém?

Důležitou součástí léčby numulárního ekzému je pečlivá péče o pokožku. Kroky v boji proti suchosti pokožky a snížení expozice dráždivým látkám na pokožce mohou dlouhou cestou zlepšit zdraví pokožky (AAD, n.d.).

můžete mít alkohol s prednisonem
 • Koupejte se ve vlažné vodě, ne v horké vodě, a použijte jemné čisticí prostředky.
 • Aplikujte zvlhčovače pokožky nejméně dvakrát denně, zejména po koupeli.
 • Chraňte pokožku před poraněním, jako jsou škrábance, škrábance, pořezání, kousnutí hmyzem atd.
 • Vyvarujte se kontaktu s drsným oblečením (jako je vlna). Místo toho noste měkké a prodyšné látky.
 • Mít zvlhčovač doma může pomoci zabránit vysušení pokožky.

Tyto strategie nemusí stačit k léčbě všech případů numulárního ekzému. I když neexistuje lék, existují účinné způsoby, jak kontrolovat a zlepšovat vaše příznaky.

Krémy s vysokou dávkou topických kortikosteroidů na předpis lze aplikovat na postižená místa 1–2krát denně po dobu 2–4 týdnů nebo do vymizení lézí. Pokud topické steroidy nepomáhají, můžete mít prospěch z fototerapie nebo světelné terapie. Fototerapie může zahrnovat ozáření úzkopásmového ultrafialového světla B (NBUVB) na vaše léze nebo dokonce sedět na přirozeném slunečním světle po dobu 10–30 minut denně. Fototerapie může zvýšit vaše riziko rakoviny kůže, proto před zahájením tohoto typu léčby vyhledejte lékařskou pomoc (Zirwas, 2020).

Malá část lidí s numulárním ekzémem může potřebovat léčbu perorálními léky, jako je prednison, methotrexát nebo cyklosporin. Jelikož se jedná o systémová léčiva, mají vyšší pravděpodobnost nežádoucích účinků než lokální terapie (Zirwas, 2020).

Pokud si myslíte, že byste mohli mít numulární ekzém, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče o lékařskou pomoc, jak léčit a předcházet příznakům.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Nummular Dermatitis, (n.d.). Citováno dne 25. ledna 2021 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/nummular-dermatitis
 2. MedlinePlus - Nummular ekzém (2019). Citováno dne 25. ledna 2021 z https://medlineplus.gov/ency/article/000870.htm
 3. Silverberg, J. I. a Hanifin, J. M. (2013). Prevalence dospělých ekzémů a souvislosti s astmatem a dalšími zdravotními a demografickými faktory: Studie založená na populaci v USA. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 132 (5), 1132-1138. https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(13)01366-3/fulltext
 4. Zirwas, M.J. (2020). UpToDate - Nummulární ekzém. Citováno dne 25. ledna 2021 z https://www.uptodate.com/contents/nummular-eczema .
Vidět víc