Norethisteron (norethindron) a ethinylestradiol

Norethisteron (norethindron) a ethinylestradiol

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Od úsvitu času lidé hledali způsoby, jak mít kontrolu nad tím, kdy otěhotní. Staří Egypťané navrhovali užívání různých tinktur, tonik a tablet, které by se měly užívat ústy nebo vkládat do pochvy před sexem, aby se zabránilo těhotenství. Největší filozofové starověkého Řecka navrhli požití řady látek, které byly nejen neúčinné, ale ve skutečnosti i docela nebezpečné. I když kondomy existují už dlouhou dobu, bylo to až v 60. letech moderní antikoncepční pilulky byly poprvé představeny (Connel, 1999).Životně důležité orgány

 • Varování USA v rámečku Cigaretový kouř a závažné kardiovaskulární příhody: Kouření cigaret zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárních příhod při užívání kombinované orální antikoncepce (COC). Toto riziko se zvyšuje s věkem, zejména u žen starších 35 let, a s počtem vykouřených cigaret. Z tohoto důvodu jsou COC kontraindikovány u žen starších 35 let, které kouří.
 • Norethisteron a ethinylestradiol se používají společně jako kombinovaná perorální antikoncepce (COC) k prevenci těhotenství.
 • Kombinované perorální antikoncepční pilulky (OCP) jsou léky, které obsahují určitou formu estrogenu (v tomto případě ethinylestradiolu) a určitou formu progesteronu (v tomto případě norethisteronu) k prevenci ovulace a těhotenství.
 • Tyto léky fungují tak, že blokují přirozený rytmus hormonů ve vašem těle, které umožňují ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku pro oplodnění spermiemi).
 • Kombinované OCP se používají i pro jiné účely, včetně léčby středně závažného akné a stavu zvaného syndrom polycystických vaječníků (PCOS).
 • Norethisteron je první typ progesteronu užívaného v COC, takže o něm víme hodně.

Co jsou perorální antikoncepční pilulky (OCP)?

Antikoncepční pilulky (také známé jako perorální antikoncepční pilulky nebo OCP) jsou pilulky, které napodobují hormony, které by vaše tělo produkovalo, pokud byste byla těhotná , v podstatě brání vašim vaječníkům uvolňovat další vajíčko a brání těhotenství. Tyto léky obsahují buď samotný progesteron, nebo kombinaci estrogenu a progesteronu, v takovém případě se jim říká kombinovaná perorální antikoncepce (COC) (Berg, 2015).

Váš menstruační cyklus zahrnuje komunikaci mezi mozkem, vaječníky a dělohou, které fungují v harmonii a umožňují uvolnění vajíčka z vaječníků do vejcovodů. Pokud se vajíčko na cestě setká se spermatem, mohlo by být oplodněno a pokud ano, bude cestovat dolů do dělohy, kde se usadí a začne se vyvíjet jako embryo. Pokud se do dělohy neimplantuje žádné embryo, tělo vylučuje děložní výstelku jako menstruaci a znovu se připravuje na další měsíc.

Během těhotenství tělo zastaví vaječníky v uvolňování vajíček. Perorální antikoncepce vyslat stejný signál na vaječníky, které těhotenství dělá, brání uvolňování vajíčka, a proto brání těhotenství (Berg, 2015).reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistit více

K dispozici jsou různé typy hormonální antikoncepce.

 • Existují pouze progesteron možnosti, které fungují jak prevencí ovulace, tak změnou cervikálního hlenu, aby se zabránilo těhotenství. Progesteron má také účinek na sliznici dělohy (známé jako endometrium), takže je méně pohostinná pro implantaci oplodněného vajíčka.
 • Kombinace antikoncepce obsahuje estrogen a progesteron . Zatímco progesteron blokuje ovulaci, estrogen blokuje něco, co se nazývá průlomové krvácení, což je situace, kdy se u člověka vyskytne vaginální krvácení mezi obdobími při užívání perorální antikoncepce (Berg, 2015). Možnosti pouze pro progesteron jsou k dispozici, protože někteří lidé nemohou užívat estrogen, například kojící ženy (Benagiano, 2003).

Hormonální antikoncepce jako COC jsou k dispozici v mnoha dávkách a formách (CDC, 2020):

 • Pilulky, které se užívají každý den ve stejnou dobu, aby byl zajištěn konzistentní účinek, přičemž mezi dávkami nesmí být více než 24 hodin.
 • Náplast, což je samolepka, kterou nosíte na kůži buď na břiše, hýždě, na paži nebo na horní části zad. Nosíte jej po dobu 21 dnů a poté ji sundáte a necháte ji sedm dní vypnutou. Pak si obléknete nový.
 • Vaginální kroužek, který se zavádí do pochvy, obvykle po dobu 21 dnů, a vyjme se po dobu sedmi dnů.
 • Injekce, kterou můžete dostat do hýždí nebo paže, obvykle se podává jednou za tři měsíce.
 • Nitroděložní tělísko nebo nitroděložní tělísko, což je malé zařízení ve tvaru písmene T, které se zavádí do dělohy pochvou a děložním čípkem.
 • Implantát - tenká tyč, která je umístěna pod kůži (obvykle v horní části paže) a uvolňuje malé množství hormonů konzistentně po dobu tří let.

Co je norethisteron a ethinylestradiol (NETA / EE)?

Norethisteron je typ progesteronu a ethinylestradiol je druh estrogenu a tyto léky se používají v kombinaci k prevenci těhotenství. Na trhu existuje široká škála kombinací estrogenu a progesteronu k prevenci otěhotnění, kterým se říká kombinovaná perorální antikoncepce nebo COC.

Norethisteron a ethinylestradiol (NETA / EE)

Kombinace norethisteronu (také nazývaného norethindron) a ethinylestradiolu je k dispozici pod řadou značek, včetně Loestrin, Mibelas, Microgestin, Nortrel, Brevicon, Modicon, Ortho-novum 1/35, Ortho-novum 7/7/7, a Ovcon, mezi ostatními. Vzhledem k tomu, že každý typ kombinace estrogen / progesteron má mírně odlišné účinky, někteří lidé zjistí, že musí vyzkoušet více typů antikoncepčních pilulek, než najdou ten, který je pro ně vhodný. Vzhledem k tomu, že NETA byl prvním progesteronem, jaký byl kdy použit, bylo provedeno mnoho studií o tom, jak ovlivňuje lidi. NETA / EE se také osvědčila jako účinná při léčbě akné.

Perorální antikoncepce pro léčbu akné

Pokud jste někdy měli akné, možná víte, jaké to může být obtěžování. Naštěstí, pokud máte zájem užívat orální antikoncepci k zabránění otěhotnění, můžete takříkajíc zabít dva ptáky jedním kamenem. Ukázalo se, že kombinovaná perorální antikoncepce zlepšuje středně silné akné. I když nejsou vhodné pro všechny, jsou dobrou volbou pro lidi starší 15 let, kteří již mají za sebou první menstruaci a kromě léčby akné hledají také antikoncepci.

Kromě svého použití v prevenci těhotenství byla EE / NETA používána mimo označení k léčbě následujících stavů (UpToDate, n.d.):

 • Abnormální děložní krvácení Tento stav se týká menstruačního krvácení, které je abnormální z hlediska jak dlouho to trvá, kolik krve je nebo jak často dochází ke krvácení . Poté, co váš poskytovatel zdravotní péče provede řadu testů, aby zjistil, zda existuje závažnější základní stav, může předepsat kombinovanou perorální antikoncepci, kterou lze v některých případech použít k regulaci menstruace a ke zmírnění abnormálního děložního krvácení.
 • Dysmenorea . Zatímco většina lidí pociťuje během menstruace určité nepohodlí, pokud takové nepohodlí je opakující se, křečovitý a bolestivý a narušuje vaši schopnost fungovat léčba může být v pořádku. Protože tento stav, známý jako dysmenorea, může být známkou základního stavu, může váš poskytovatel zdravotní péče provést hodnocení. Pokud neexistuje žádný základní stav, mohou předepsat orální antikoncepci, která může ztenčit výstelku dělohy, zesvětlit menstruaci a zmírnit bolest spojenou se získáním menstruace (Smith, 2020).
 • Hirzutismus a akné . Hirzutismus je další slovo pro nadměrný růst vlasů . Je to vlastně docela běžné - vyskytuje se to asi u jedné z každých patnácti žen v reprodukčním věku. Růst vlasů je obvykle genetický, ale roli mohou hrát hormony. I když je běžné mít tmavé ochlupení a ochlupení v podpaží, nadměrný tmavý a hrubý růst ochlupení na spodní části břicha, horní a dolní části zad a hýždě - zejména u žen, které obvykle v těchto oblastech vlasy nemají - může být známkou základní hormonální stav. V některých případech může být nadměrný růst vlasů na těle doprovázen ztrátou vlasů na pokožce hlavy a dokonce i akné na obličeji, hrudi nebo zádech. I když se to může zdát spíš jako kosmetický problém a méně jako zdravotní problém, může to u některých způsobit skutečné emocionální utrpení nebo dokonce depresi. Kromě toho to může být jediný vnější projev vážného hormonálního problému, který může ovlivnit věci, jako je plodnost. Váš poskytovatel zdravotní péče může provést řadu testů k vyhodnocení vašich hormonů a pokud je to pro vás to pravé, může vám předepsat antikoncepční pilulky k vyrovnání hladin hormonů (Barbieri, 2020).
 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, kdy vaječníky neuvolňují vajíčka. To může způsobit neplodnost, stejně jako a řada dalších problémů jako zvýšené riziko vzniku cukrovky, srdečních chorob a dokonce i rakoviny. Mezi vnější příznaky tohoto stavu patří zvýšený růst vlasů na zádech, podbřišku a obličeji, stejně jako akné, obezita a nepravidelná menstruace (Rosenfeld, 2020). Pokud jste diagnostikováni s tímto stavem, může váš poskytovatel zdravotní péče předepsat orální antikoncepci k léčbě tohoto onemocnění. Je důležité si uvědomit, že užívání hormonálních antikoncepčních pilulek u žen s obezitou může zvyšují riziko vzniku krevních sraženin (Barbieri, 2020).

Musím dostávat menstruaci každý měsíc?

Ve skutečnosti ne. Když byly poprvé vyvinuty antikoncepční pilulky, vědec, který je vyvinul, chtěl zajistit, aby ženy při jejich užívání opravdu nebyly těhotné . Za tímto účelem integroval abstinenční týden, během kterého pacienti přestali užívat léky, což vedlo k menstruaci. A i když existují důkazy o tom, že menstruace může být ve skutečnosti dobrá věc, existují další důkazy, které podporují úplné vyloučení menstruace, pokud nemáte zájem o otěhotnění. Pokud se rozhodnete, že nechcete dostávat menstruaci každý měsíc, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o různých dostupných možnostech (Gross, 2019).

Nežádoucí účinky EE / NETA

Varování USA v rámečku Cigaretový kouř a závažné kardiovaskulární příhody: Kouření cigaret zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárních příhod při užívání kombinované orální antikoncepce (COC). Toto riziko se zvyšuje s věkem, zejména u žen starších 35 let, a s počtem vykouřených cigaret. Z tohoto důvodu jsou COC kontraindikovány u žen starších 35 let, které kouří.

Časté nežádoucí účinky kombinovaných perorálních kontraceptiv, jako je norethisteron a ethinylestradiol, zahrnují (UpToDate, n.d.):

 • Bolest hlavy
 • Migréna
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Průlomové krvácení
 • Citlivost / bolest bradavek
 • Deprese
 • Emoční labilita
 • Změny nálady
 • Nervozita
 • Akné
 • Změny hmotnosti
 • Změny prsou (růst, otok, citlivost, bolest, výtok z bradavek)

I když tento seznam obsahuje mnoho častějších vedlejších účinků, není vyčerpávající. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud během užívání tohoto léku na kontrolu porodu narazíte na další nežádoucí účinky, protože vám může lépe vyhovovat další možnost.

Vážné nežádoucí účinky

Užívání antikoncepce s obsahem estrogenu může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin . Pokud během užívání perorálních kontraceptiv pocítíte bolest nebo otok nohou, potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože to může být život ohrožující stav (Martinelli, 2003).

Kdo by neměl užívat norethisteron a ethinylestradiol?

Neužívejte perorální antikoncepční léky jestliže máte v anamnéze krevní sraženiny (jako je hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie) nebo pokud máte stav, který vás předurčuje k tvorbě krevních sraženin. Kromě toho byste tyto léky neměli užívat, pokud (UpToDate, n.d.):

 • Máte v anamnéze rakovinu prsu
 • Kojím
 • Mít v anamnéze jaterní nádory (benigní nebo maligní)
 • Jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět
 • Máte nediagnostikované abnormální krvácení z dělohy
 • Mít v minulosti arteriální nebo venózní krevní sraženiny
 • Máte onemocnění věnčitých tepen
 • Máte cukrovku
 • Máte poruchy srážení krve (například faktor V Leiden)
 • Máte nekontrolovanou hypertenzi
 • Mějte migrény a máte více než 35 let
 • Zažili jste někdy arytmii
 • Je vám více než 35 let a kouříte cigarety

Tento seznam není vyčerpávající. Než se rozhodnete užívat perorální antikoncepci, poraďte se se zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda jsou pro vás to pravé.

Jaké jsou možnosti antikoncepce, pokud nemohu užívat perorální antikoncepci?

Ať už je nesmíte užívat kvůli anamnéze krevních sraženin, nebo raději neužíváte léky obsahující hormony kvůli možným vedlejším účinkům, máte k dispozici širokou škálu možností, které vám pomohou zabránit těhotenství.

Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit použití nehormonálních možností kontroly porodnosti, jako je nitroděložní tělísko (IUD), což je malé zařízení ve tvaru písmene t, které se zavádí do dělohy přes děložní čípek a vytváří nepříznivé prostředí pro implantaci, které brání těhotenství. .

Mezi další možnosti patří kondomy, které při správném použití mají další výhodu v prevenci většiny pohlavně přenosných infekcí (STI). Zatímco metoda rytmu, která se snaží odhadnout datum ovulace a vyhnout se pohlavnímu styku během ovulace, byla některými uváděna jako účinná, spermie mohou přežít tak dlouho, jak 12 dní (nebo více) v ženském reprodukčním traktu, což znamená, že je skutečně možné otěhotnět, i když nemáte sex téměř dva týdny před ovulací.

Některé odhady říkají, že ze 100 žen praktikujících tuto metodu (také známých jako přirozené plánování rodiny ), 24 otěhotní do jednoho roku, a proto to není příznivý způsob, jak zabránit otěhotnění.

Je důležité si uvědomit, že zatímco váš poskytovatel zdravotní péče může předepisovat OCP bez provedení vyšetření pánve, je to tak důležité mít pravidelné prohlídky s vaším OB / GYN vyšetřit rakovinu děložního čípku a zkontrolovat STI. I když jsou OCP při správném použití účinné při prevenci těhotenství, nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou chlamydie, syfilis a kapavka, ani před podmínkami, jako je lidský papilomavirus (HPV), které mohou přispět k rozvoji rakoviny děložního čípku (UpToDate). , nd).

hrbolky na hlavě mého penisu

Reference

 1. Barbieri, R. L. a Ehrmann, D. A., (2020, 23. března). Hodnocení premenopauzálních žen s hirsutismem. Citováno 03. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-premenopausal-women-with-hirsutism
 2. Barbieri, R. L. a Ehrmann, D. A. (2020, 31. srpna). Léčba syndromu polycystických vaječníků u dospělých. Citováno 02. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-polycystic-ovary-syndrome-in-adults?search=pcos
 3. Benagiano, G., & Primiero, F. (2003, listopad). Sedmdesát pět mikrogramů desogestrelové minipilulky, nový pohled na antikoncepci bez estrogenu. Citováno 08. září 2020, z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14644823/
 4. Berg, E. G. (2015). Chemie pilulky. ACS Central Science, 1 (1), 5-7. doi: 10,1021 / acscentsci.5b00066 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4827491/
 5. CDC: Metody antikoncepce. (2020, 13. srpna). Citováno 04. září 2020, z https://www.cdc.gov/reproductivehealth/contraception/index.htm
 6. Connell, E. B. (1999). Antikoncepce v éře předplnění. Antikoncepce, 59 (1). doi: 10,1016 / s0010-7824 (98) 00130-9 Citováno z https://www.contraceptionjournal.org/article/S0010-7824(98)00130-9/fulltext
 7. Gross, R. (2019, 11. prosince). Proč ženy na pilulkách stále „potřebují“ menstruaci. Citováno 04. září 2020, z https://www.nytimes.com/2019/12/11/magazine/birth-control-pill-period.html
 8. Kaunitz, M. M., MD. (2020, 25. srpna). Abnormální děložní krvácení: Léčba u premenopauzálních pacientek. Citováno 04. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/abnormal-uterine-bleeding-management-in-premenopausal-patients
 9. Klaus, H. (1982). Přirozené plánování rodiny. Porodnický a gynekologický průzkum, 37 (2), 128. doi: 10.1097 / 00006254-198202000-00026 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7033851/
 10. Martinelli, I., Battaglioli, T., & Mannucci, P. M. (2003). Farmakogenetické aspekty užívání perorálních kontraceptiv a riziko trombózy. Pharmacogenetics, 13 (10), 589-594. doi: 10.1097 / 00008571-200310000-00002 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14515057/
 11. Morrison, A. I. (1972). Perzistence spermií v pochvě a děložním čípku. Sexuálně přenosné infekce, 48 (2), 141-143. doi: 10.1136 / sti.48.2.141 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5032772/
 12. Rosenfield, R. L. (2020, 27. července). Diagnostické hodnocení syndromu polycystických vaječníků u dospívajících. Citováno 03. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/diagnostic-evaluation-of-polycystic-ovary-syndrome-in-adolescents
 13. Smith, R. P., MD, & Kaunitz, A. M., MD. (2020, 25. února). Dysmenorea u dospělých žen: léčba. Citováno 08. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/dysmenorrhea-in-adult-women-treatment
 14. UpToDate: Ethinylestradiol a norethindron: Informace o lécích. (n.d.). Citováno 04. září 2020, z https://www.uptodate.com/contents/ethinyl-estradiol-and-norethindrone-drug-information
Vidět víc