Noční pocení - co to je a co s nimi můžete dělat

Noční pocení - co to je a co s nimi můžete dělat

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Noční pocení jsou epizody nadměrného pocení (hyperhidróza), ke kterým dochází během spánku; obvykle nejsou způsobeny pouze teplou místností, těžkým pyžamem nebo příliš velkým množstvím přikrývek. Během těchto epizod se můžete probudit v potem zalitých povlečení. Noční pocení se obvykle objevují opakovaně, ačkoli neexistuje standardní definice toho, jak závažné nebo jak často k pocení dochází. Odhady, kolik lidí trpí nočním pocením, se pohybují od 10–41% ; je to běžná a často nepříjemná záležitost, která se dotýká mnoha lidí (Mold, 2012).Životně důležité orgány

 • Noční pocení je běžným problémem postihujícím 10–41% lidí.
 • I když to často není vážný problém, noční pocení může být vedlejším účinkem léčby nebo známkou základního zdravotního stavu, včetně menopauzy, hypertyreózy, cukrovky, gastroezofageálního refluxu (GERD), viru lidské imunodeficience (HIV) a některých druhů rakoviny, jako je leukémie a lymfom.
 • Léčba nočního pocení závisí na základní příčině.
 • Úprava spánkových návyků může pomoci bez ohledu na příčinu. S nočním pocením může pomoci snížení teploty v ložnici v noci, nošení lehčího pyžama, použití lehkých krytů atd.

Co způsobuje noční pocení?

Zatímco noční pocení nemusí být nutně důvodem k obavám, může to být známka základního zdravotního stavu nebo vedlejší účinek některých léků.

Hormonální poruchy jsou častými příčinami nočního pocení, včetně:

 • Menopauza: Noční pocení (a návaly horka) jsou běžné u žen, které procházejí menopauzou, stejně jako u žen, které se blíží menopauze (perimenopause), kvůli hormonálním změnám. Pokud máte nepravidelnou nebo nepřítomnou menstruaci, je vám kolem 50 let a nemáte žádné další příznaky, může být příčinou vašeho nočního pocení menopauza. Až 80% žen v menopauze nahlásit některé příznaky nočního pocení a návalů horka; příznaky mohou začít roky před zastavením období (Harlow, 2020).
 • Abnormality štítné žlázy: Problémy se štítnou žlázou, zejména hyperaktivní štítná žláza (hypertyreóza), mohou vést k nočnímu pocení.
 • Těhotenství: Těhotenství a s ním spojené hormonální změny mohou vést k nočnímu pocení.
 • Dospívání: Puberta je charakterizována kolísavými hormony a následnými změnami v těle; tento proces může doprovázet noční pocení
 • Cukrovka: Lidé s cukrovkou se mohou setkat nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) v noci ; když k tomu dojde, může to způsobit noční pocení (Viera, 2003).
 • Endokrinní nádory: Nádory, které produkují přebytečné hormony, jako je feochromocytom a syndrom karcinoidního nádoru / karcinoidu, mohou způsobit noční pocení ovlivněním normální rovnováhy hormonů.

Infekce jsou dalším spouštěčem nočního potu; Mezi běžné pachatele patří virus lidské imunodeficience (HIV), tuberkulóza (TB), infekce výstelky srdce (endokarditida) a infekce kostí (osteomyelitida), infekční mononukleóza a bakteriální infekce způsobující absces (kapsa plná hnisu).reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřím

Drysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).Zjistit více

Další běžné příčiny nočního pocení zahrnují určité druhy rakoviny (jako je leukémie a lymfom), gastroezofageální reflux (GERD), úzkost
poruchy, autoimunitní poruchy (jako revmatoidní artritida a arteritida obrovských buněk, obezita, poruchy spánku (jako obstrukční spánková apnoe), cévní mozková příhoda, zneužívání návykových látek (jako alkohol nebo benzodiazepiny) (Mold, 2012).

Mnoho z těchto zdravotních stavů, které způsobují noční pocení, je také doprovázeno dalšími příznaky, jako je nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, horečky, návaly horka atd.

Kromě zdravotních stavů některé léky může také způsobit noční pocení jako vedlejší účinek; tyto léky zahrnují (Viera, 2003):

 • Antidepresiva, jako je venlafaxin
 • Léky na cukrovku
 • Hormonální terapie
 • Léky používané k léčbě horeček (antipyretika), jako je acetaminofen a aspirin

Někdy jsou vyloučeny všechny potenciální příčiny a nelze najít žádnou konkrétní příčinu; toto se nazývá idiopatické noční pocení, což znamená, že není známa žádná příčina nadměrného pocení.

Jak diagnostikovat příčinu nočního pocení

Diagnóza nočního pocení začíná diskusí s poskytovatelem zdravotní péče o závažnosti, frekvenci a jakýchkoli souvisejících příznacích, které můžete mít s nočním pocením. Fyzická zkouška může dále zúžit potenciální příčiny a umožnit tak cílenější zpracování. Jak bylo uvedeno výše, noční pocení může být příznakem základního zdravotního stavu a váš poskytovatel bude hledat další příznaky, jako jsou návaly horka, abnormální menstruace, horečky, kašel, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, pálení žáhy a chrápání. Informujte svého poskytovatele, pokud máte v anamnéze zdravotní stavy, jako je cukrovka, HIV, zneužívání návykových látek, obstrukční spánková apnoe, hypertyreóza nebo úzkostné poruchy. V některých případech mohou být indikována další vyšetření, jako je krevní obraz nebo rentgenové záření hrudníku.

Léčba nočního pocení

Nejlepší způsob, jak léčit noční pocení, je určit základní příčinu a řešit ji. Následuje souhrn možných možností léčby v závislosti na příčině nočního pocení.

Příčina nočního pocení Potenciální léčba
Menopauza Hormonální substituční léčba
Infekce Antibiotika / antivirotika
Rakovina Chemoterapie, radiační terapie, chirurgický zákrok nebo kombinace léčby
Léky Upravte dávkování nebo alternativní léčbu
Zneužívání návykových látek Vyhýbání se, rehabilitace
GERD Léky proti GERD
Porucha štítné žlázy Radioaktivní ablace štítné žlázy, chirurgie, jiné terapie
Cukrovka Upravte léky nebo chování, abyste zabránili nočním poklesům hladiny cukru v krvi

Úprava spánkových návyků může pomoci bez ohledu na příčinu. S nočním pocením může pomoci snížení teploty v ložnici v noci, lehčí oblečení na spaní, lehké pokrývky atd.

Reference

 1. Harlow, S. D., Elliott, M. R., Bondarenko, I., Thurston, R. C. a Jackson, E. A. (2020). Měsíční variace návalů tepla, nočního pocení a potíží se spánkem. Menopauza, 27 (1), 5–13. doi: 10,1097 / gme.0000000000001420, https://www.ncbi.nl m .nih.gov / pubmed / 31567864
 2. Mold, J. W., Holtzclaw, B. J. a Mccarthy, L. (2012). Noční pocení: Systematický přehled literatury. The Journal of the American Board of Family Medicine, 25 (6), 878–893. doi: 10.3122 / jabfm.2012.06.120033, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23136329
 3. Viera, A. J., Bond, M. M., & Yates, S. W. (2003). Diagnostikovat noční pocení. Americký rodinný lékař, 67 (5), 1019–1024. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12643362
Vidět víc