Niacinamid na akné: výhody a možné vedlejší účinky

Niacinamid na akné: výhody a možné vedlejší účinky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Posílení porozumění vitamínům se může trochu podobat studiu slovníku. Budete potřebovat trochu zapamatování, zejména proto, že jednotlivé vitamíny, například slova, mohou sloužit různým účelům. A pak je tu vitamin B. Vitamin B je skupina vitamínů, podobná vitaminu D a vitaminu K. Ale na rozdíl od těchto dalších dvou se učení o vitaminu B může cítit jako studium tezauru: naučíte se účel každého z nich, ale také se musíte naučit různá jména, která znamenají téměř totéž⁠ - a počet těchto jmen může být závratný. Niacinamid je dokonalým příkladem, protože tento vitamin je formou vitamínu B3.

Ale odtamtud se to ve skutečnosti trochu komplikuje, protože niacin je také formou vitamínu B3. Je to jako naučit se vztah mezi slovy mladý a zelený. Oba mohou být použity k vysvětlení věku, ale zelená může také přidat další vrstvu významu a naznačit, že člověk je naivní. Podobně jsou niacin (také nazývaný kyselina nikotinová) a niacinamid (také nazývaný nikotinamid) nezbytné pro udržení zdravých buněk a pro správnou funkci tuků a cukrů ve vašem těle. Ale niacin může pomoci snížit hladinu cholesterolu, zatímco niacinamid ne. Niacinamid se také konkrétně používá v produktech péče o pleť kvůli dlouhému seznamu výhod pro vaši pokožku.

Životně důležité orgány

 • Niacinamid, také nazývaný nikotinamid, je jednou z forem vitaminu B3.
 • Vzhledem k tomu, že pokožka ji snadno vstřebává, je niacinamid účinným lokálním ošetřením.
 • Niacinamid může zlepšit vzhled pokožky ošetřením poškození sluncem, prevencí vyrážek a zlepšením jemných linek a vrásek.
 • Koncentrace topických niacinamidových produktů stoupá až na 10%, ale studie prokázaly účinky již od 2%.

Niacinamid a niacin můžete získat z potravin, jako jsou vejce, mléko, fazole, ryby a zelená zelenina. Ale nemusíte dostávat niacinamid přímo z potravinových zdrojů. Vaše tělo může také použít přebytečný niacin k vytvoření tohoto vitaminu nebo k přeměně tryptofanu (aminokyseliny) na niacinamid. Kromě hledání potravinových zdrojů tohoto vitaminu můžete sáhnout také po aktuálních aplikacích. Niacinamid i niacin se používají v některých volně prodejných produktech péče o pleť⁠ - existuje pro to spousta dobrých důvodů⁠ - a také v některých přípravcích na předpis.

sildenafil 20 mg na erektilní dysfunkci

Výhody niacinamidu

Jak jsme zmínili, existuje spousta důvodů, proč se niacinamid objevuje v produktech péče o pleť. Je to v podstatě švýcarský armádní nůž pro kožní podmínky, od vrásek a jemných linek až po akné a zarudnutí a zlepšující vzhled pokožky. Ještě lepší je tento vitamin B. snadno proniká pokožkou , což znamená, že jej lze účinně použít jako lokální složku péče o pleť (Berson, 2014).

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Může vytvářet lipidovou bariéru a zadržovat vlhkost v pokožce

Naše pokožka nebo kožní bariéra slouží mnoha funkcím, od udržení zdrojů infekce (jako jsou viry a bakterie) až po prevenci ztráty vody, aby vám pomohla zůstat hydratovaná. Lokální aplikace niacinamidu může pomoci stabilizovat všechny funkce této vnější ochranné vrstvy tím, že pomáhají vaší pokožce růst ceramidovou (lipidovou) bariéru. Tato lipidová bariéra zase pomáhá zabránit ztrátě vody, aby si vaše pokožka mohla lépe udržet potřebnou vlhkost (Gehring, 2004).

je masáž prostaty dobrá pro vaše zdraví

Může regulovat olej a může pomoci předcházet akné

Kožní maz nebo olej produkují mazové žlázy soustředěné na tváři, krku, horní části hrudníku a zádech. Aktuální 2% niacinamid byl nalezeno v jedné studii snížit míru vylučování kožního mazu u japonských jedinců a příležitostné hladiny kožního mazu (každodenní základní hladiny, které nejsou za konkrétních podmínek, které mohou dočasně zvýšit produkci) u bělochů (Draelos, 2006). Přebytečný olej může způsobit akné, takže schopnost niacinamidu regulovat produkci oleje může pomoci předcházet vyrážkám, zejména u lidí s mastnou pokožkou.

Může chránit před poškozením životního prostředí

Zdroje poškození životního prostředí, jako je ultrafialové (UV) záření a znečištění, poškozují vaši pokožku způsobující produkci sloučenin zvaných reaktivní formy kyslíku (ROS). Vaše pokožka má některé antioxidační funkce, které chrání před tímto poškozením, ale lokální niacinamid může nabídnout další ochranu a počítadlo pomoci vznik ROS (Pullar, 2017; Zhen, 2019).

Může pomoci léčit poškození sluncem

Ale i když už máte pokožku poškozenou sluncem, může niacinamid pomoci. Tato forma vitaminu B3 může pomoci zabránit imunosupresi vyvolané UV zářením. Vědci se domnívají, že tento vitamin může také pomáhat předcházet rakovině kůže prostřednictvím ochranného působení na kožní buňky. Tato víra je založena na minulých studiích, které se zabývaly účinkem lokálního niacinamidu na aktinickou keratózu (nazývanou také solární keratóza), nejběžnější prekancer které vypadají jako drsné, šupinaté skvrny na pokožce a které jsou výsledkem let vystavení slunci (Berson, 2014; Actinic Keratosis, 2019). Mějte však na paměti, že nejde o náhradu za běžné používání krémů na opalování.

reklama

jak vypěstovat delší péro

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Může pomoci minimalizovat vzhled pórů

Aby bylo jasné hned od začátku, spousta faktorů ovlivnit velikost vašich pórů. Elasticita pokožky kolem pórů, objem vlasových folikulů, opakující se akné, režim péče o pleť a pohlavní hormony - to vše ovlivňuje vzhled vašich pórů. Ale stejně tak i to, kolik kožního mazu vaše pokožka vytváří (Lee, 2016). Vzhledem k tomu, že lokální niacinamid může snížit množství kožního mazu, které vaše pokožka produkuje, je možné, že může mít také příznivý účinek na vzhled vašich pórů, avšak dosud nebyly žádné studie konkrétně zaměřeny na účinky niacinamidu přímo na vzhled pórů. .

Může minimalizovat zarudnutí

Místní niacinamid má také protizánětlivé účinky na pokožku. To může pomoci zmírnit zarudnutí způsobené zánětlivým akné, ekzémy a dráždivými látkami pro pokožku (Gehring, 2004).

Může léčit hyperpigmentaci

Melasma je běžná porucha pigmentace, která způsobuje, že se na pokožce objevují tmavé skvrny, které mohou být hnědé nebo šedé, i když jsou nejčastěji vidět na obličeji. v jedna malá studie topický 4% niacinamid úspěšně snížil hyperpigmentaci u účastníků s melasmou po osmi týdnech. Zlepšení pigmentu bylo považováno za dobré až vynikající u 44% účastníků (Navarrete-Solís, 2011).

Může léčit akné

Přestože je třeba ještě prozkoumat účinky stravy s vysokým obsahem niacinamidu na akné a vyrážky, existují důkazy že aktuální 4% niacinamid může pomoci při léčbě akné⁠ - i když se zdá, že je u některých forem akné účinnější než jiné. Mezi typy skvrn nejvíce ovlivněných topickým niacinamidem patří papulární a pustulární akné (Carraway, 2004).

Může minimalizovat jemné linie a vrásky

Tato forma vitaminu B3 má také anti-stárnutí aktivity při místní aplikaci. Jemné linie a vrásky byly sníženy v jedné studii cílem bylo potvrdit některé výhody niacinamidu zjištěné v předchozích klinických studiích. Účastníci aplikovali topický 5% niacinamid na polovinu obličeje, aby porovnali změny ve vzhledu kůže, po dobu 12 týdnů (Bissett, 2004).

Jak používat niacinamid

Samozřejmě můžete hledat dietní zdroje této formy vitaminu B3, ale lokálně aplikované niacinamidové výrobky mohou být také účinnými doplňky vaší rutiny péče o pleť proti stárnutí. Studie sledovaly výhody vzhledu pokožky u topických produktů s koncentracemi mezi 2 a 5%, proto hledejte produkty v tomto rozmezí. Správná koncentrace pro vás může záviset na typu vaší pokožky.

jak dostat viagru do práce

Můžete si vybrat ze široké škály niacinamidových produktů, včetně čisticích prostředků, zvlhčovačů, očních krémů, tonerů a dokonce i niacinamidových sér. Některé produkty tohoto vitaminu B dosahují až 10% koncentrace. Vedlejší účinky topického niacinamidu v 4% koncentraci byly pozorovány v jedné studii u 18% účastníků, ale vaše citlivost se může lišit (Navarrete-Solís, 2011).

Vzhledem k tomu, že niacinamid může zpočátku způsobovat určité podráždění, a to za sekundu, je důležité používat produkty s touto přísadou podle pokynů. Pokud máte obzvláště citlivou pokožku, možná by stálo za to si promluvit o tom, jak tyto výrobky nejlépe zařadit do své rutiny s dermatologem.

Kdy uvidíte výsledky?

Jen proto, že lidé ve studiích viděli výsledky, ještě neznamená, že to stejné uvidíte i na své pokožce, a je důležité si uvědomit, že je třeba jít do jakékoli nové rutiny péče o pleť. V některých případech může typ pleti ovlivnit výsledky a váš se může lišit od výsledku účastníků studie. Ale studie nám dávají vodítka, jak dlouho může trvat, než se výsledky projeví, pokud se chystají. Mnoho klinických studií na niacinamidu zaznamenává změny po šesti až 12 týdnech. Je však také nutné důsledné používání podle pokynů těchto produktů.

Potenciální rizika / vedlejší účinky niacinamidu

Vysoké hladiny niacinamidu může zvýšit hladiny histaminu v séru, které mohou způsobit alergickou reakci u lidí náchylných k kožním alergiím (Tian, ​​2013). Pokud jste v minulosti měli kožní alergie, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete režim tohoto vitaminu B topicky nebo orálně.

Ale i když netrpíte kožními alergiemi, může se při používání niacinamidových produktů objevit zarudnutí a podráždění. Některé z nich mohou být normální a časem se zmenšovat, ale trvalé podráždění může být známkou toho, že používáte příliš mnoho nebo produkt s příliš vysokou koncentrací niacinamidu pro váš typ pleti. Poraďte se se svým dermatologem, pokud si všimnete podráždění, protože vám může objasnit, jaké je u vašeho produktu normální přechodné období a kdy možná budete muset zvážit použití jiného produktu.

Reference

 1. Aktinická keratóza. (2019, květen). Citováno 28. března 2020, z https://www.skincancer.org/skin-cancer-information/actinic-keratosis/
 2. Berson, D. E., Osborne, R., Oblong, H. E., Hakozaki, T., Johnson, M. B. a Bissett, D. L. (2014). Niacinamid: aktuální vitamin s výhodami vzhledu pokožky. In Cosmeceuticals and Cosmetic Practice (1. vyd., Str. 103–112). John Wiley & Sons, Ltd. https://www.semanticscholar.org/paper/CHAPTER-10-Niacinamid-%3A-A-Topical-Vitamin-with-Berson-Osborne/f72175d6a644a69123d1158249115e558e2c5888
 3. Bissett, D. L., Miyamoto, K., Sun, P., Li, J., & Berge, C. A. (2004). Topický niacinamid snižuje žloutnutí, vrásky, červenou skvrnu a hyperpigmentované skvrny ve stárnoucí pokožce obličeje1. International Journal of Cosmetic Science, 26 (5), 231–238. doi: 10.1111 / j.1467-2494.2004.00228.x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18492135/
 4. Draelos, Z. D., Matsubara, A., & Smiles, K. (2006). Vliv 2% niacinamidu na produkci kožního mazu. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 8 (2), 96–101. doi: 10,1080 / 14764170600717704 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16766489/
 5. Gehring, W. (2004). Kyselina nikotinová / niacinamid a pokožka. Journal of Cosmetic Dermatology, 3 (2), 88–93. doi: 10.1111 / j.1473-2130.2004.00115.x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17147561/
 6. Lee, S. J., Seok, J., Jeong, S. Y., Park, K. Y., Li, K., & Seo, S. J. (2016). Póry na obličeji: definice, příčiny a možnosti léčby. Dermatologic Surgery, 42 (3), 277–285. doi: 10,1097 / dss.0000000000000657 https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/Abstract/2016/03000/Facial_Pores__Definition,_Causes,_and_Treatment.1.aspx
 7. Navarrete-Solís, J., Castanedo-Cázares, J. P., Torres-Álvarez, B., Oros-Ovalle, C., Fuentes-Ahumada, C., González, F. J.,… Moncada, B. (2011). Dvojitě zaslepená, randomizovaná klinická studie s niacinamidem 4% oproti hydrochinonu 4% v léčbě melasmy. Dermatologický výzkum a praxe, 2011, 1–5. doi: 10.1155 / 2011/379173 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3142702/
 8. Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. C. M. (2017). Role vitaminu C ve zdraví pokožky. Živiny, 9 (8), 866. doi: 10,3390 / nu9080866 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
 9. Tian, ​​Y. J., Li, D., Ma, Q., Gu, X. Y., Guo, M., Lun, Y. Z.,… Zhou, S. S. (2013). Přebytek nikotinamidu zvyšuje plazmatické hladiny serotoninu a histaminu. Acta Physiologica Sinica, 65 (1), 33–38. Citováno z http://www.actaps.com.cn/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23426511/
 10. Zhen, A. X., Piao, M. J., Kang, K. A., Fernando, P. D. S. M., Kang, H. K., Koh, Y. S.,… Hyun, J. W. (2019). Niacinamid chrání kožní buňky před oxidačním stresem vyvolaným částicemi. Biomolecules & Therapeutics, 27 (6), 562–569. doi: 10,4062 / biomolther.2019.061 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6824628/
Vidět víc