Nosní sprej - oddělující skutečnost a fikci

Nosní sprej - oddělující skutečnost a fikci

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ucpaný, ucpaný nos může znepříjemnit i ten nejlepší den. Nosní spreje se mohou ukázat jako efektivní doplněk k vašemu arzenálu čichání, ale kolem těchto sprejů existují přetrvávající mýty, díky nimž byste s jejich používáním váhali. Pojďme si rozebrat fakta o nosních sprejích, abychom se těchto mylných představ mohli nadobro zbavit.Životně důležité orgány

 • Nosní sprej je všeobecný termín pro léky na předpis a léky na předpis, které se vdechují nosem.
 • Tyto spreje se používají k úlevě od příznaků sezónních alergií a nachlazení, i když některé typy nosních sprejů lze použít k prevenci závažnějších onemocnění, jako je chřipka.
 • Existují čtyři hlavní typy nosních sprejů: dekongestant, steroidy, fyziologický roztok a antihistaminikum.
 • Většina nosních sprejů může být používána nepřetržitě, zatímco jiné mohou potenciálně způsobit závislost, pokud se používají déle než několik dní.
 • Ačkoli to není skutečná závislost, obvyklé používání dekongestantních nosních sprejů může vytvořit tzv. Rebound congestion.

Co jsou nosní spreje?

Nosní spreje jsou léky vdechované do těla pomocí tlakové nádoby nebo lahve s rozprašovačem. Nosní spreje, které jsou k dispozici jak ve volném prodeji, tak ve formě předpisu, se nejčastěji používají k léčbě stavů, které způsobují ucpání nebo zánět v nosních dutinách (jako je alergická rýma nebo infekce horních cest dýchacích).

Očkování proti chřipce je k dispozici také v nosním spreji , ačkoli lidé s určitými zdravotními problémy se místo toho rozhodnou pro výstřel (CDC, 2019).

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyNalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistěte více

3 mýty o nosních sprejích

Nosní spreje se mohou zdát jako nevýznamné pro zmírnění kongescí a menších bolestí, které přicházejí se sezónními alergiemi a nachlazením. Dlouhodobé mýty o účinnosti a bezpečnosti nosních sprejů však způsobují, že se mnoho lidí místo toho rozhodlo pro osvědčené perorální léky.

Ve skutečnosti jsou mnohé z těchto mýtů o nosních sprejích přehnané - nebo prostě falešné.

Mýtus 1: Všechny nosní spreje jsou stejné

Představte si tento scénář: Jste nachlazení a vydáte se do lékárny, abyste získali nosní sprej, který vám pomůže odstranit ucpání, abyste mohli dýchat. Všechny nosní spreje jsou stejné, takže stačí uchopit první lahvičku, kterou vidíte, že? Špatně.

Existují čtyři různé typy nosních sprejů, z nichž každý má jiný účel. 1. Dekongestant. Dekongestivní nosní spreje zmírňují přetížení a rýmu dočasným zmenšením cév v nose (vazokonstrikce). Tento typ nosního spreje se obvykle prodává v prodejně se dvěma hlavními účinnými látkami, oxymetazolinem a pseudoefedrinem (nachází se ve značkách jako Afrin, Dristan a Neo-Synephrin). Fenylefrin nyní nahrazuje pseudoefedrin v mnoha produktech. Dekongestivní nosní spreje jsou ty, které mohou být nebezpečné pro použití po delší dobu a které mohou způsobit přetížení.
 2. Steroid. Steroidní nosní spreje obsahují kortikosteroidy, které pomáhají zastavit zánět spojený s alergickými reakcemi. Steroidní nosní spreje fungují tak, že aplikují kortikosteroidy přímo na jemné tkáně nosu, aby zastavily příznaky alergie, jako je přetížení. Steroidní nosní spreje jsou k dispozici ve formě na předpis a volně prodejné s účinnými látkami, jako je flutikason-propionát (například Flonase) a triamcinolon-acetonid (jako Nasacort).
 3. Solný. Solné nosní spreje jsou přirozeným způsobem, jak léčit přetížení a tvorbu hlenu namísto léků pomocí směsi sterilizované vody a chloridu sodného. Kombinace pomáhá uvolnit hlen a nečistoty uvnitř nosu, aby odstranily ucpání a ucpání.
 4. Antihistaminikum. Antihistaminové nosní spreje fungují tak, že přímo blokují zánětlivou chemickou látku - známou jako histamin - v nose, která se uvolňuje při kontaktu alergenu s tělem. Antihistaminové nosní spreje jsou k dispozici na přepážce s aktivními složkami, jako je azelastin (značka Astepro).

Mýtus 2: Můžete být závislí na nosních sprejích

Tohle je částečně pravda. Dekongestivní nosní spreje mohou způsobit tzv. Rebound efekt (rhinitis medicamentosa).

The odrazový efekt je relativně běžné. V jedné studii (Mehuys, 2014) polovina z 895 účastníků s nosní kongescí nadměrně používala své dekongestivní spreje. Důvod má co do činění s tím, jak tyto spreje fungují. Mnoho volně prodejných dekongestantních nosních sprejů funguje tak, že stahuje krevní cévy, které způsobují zánět a zvyšuje produkci hlenu uvnitř nosu. Když se cévy zmenšují, zmenšuje se také zánět a rýma.

Účinky nosních sprejů s dekongestivním účinkem netrvají dlouho; když lék zmizí, cévy znovu bobtnají - a rýma se vrátí - musíte znovu použít nosní sprej, abyste si ulevili. Některé výzkumy ukazují, že to může u některých lidí vytvořit návykový vzorec, kde se cítí nuceni neustále užívat více a více léků, aby získali stejnou úlevu.

Chronické používání nosního spreje s dekongestivem může potenciálně způsobit nežádoucí účinky, včetně:

 • Zvýšené přetížení mezi dávkami
 • Trvalé otoky tkání
 • Infekce a bolest

Překážce odskoku můžete zabránit:

doporučená dávka l argininu pro erektilní dysfunkci
 • Používejte pouze dekongestivní nosní spreje po dobu tří dnů nebo méně
 • Omezené použití na dvě dávky každých 24 hodin

Mýtus 3: Účinnost nosních sprejů trvá týdny

Obvyklá mylná představa je, že všechny nosní spreje trvají několik týdnů, než zajistí trvalý účinek. Skutečný čas, který to bude trvat, však do značné míry závisí na typu použitého nosního spreje.

Solné nosní spreje jsou nejrychleji působícím typem léčby, protože působí jemným vytlačováním hlenu a dalších dráždivých látek. Nevýhodou je, že účinky jsou krátkodobé a postup je nutné opakovat, aby se odstranilo další přetížení.

Antihistaminové nosní spreje jsou navrženy tak, aby poskytovaly úlevu rychle - někdy za třicet minut nebo méně. Totéž platí pro nosní spreje s dekongestivem, které poskytují prodlouženou úlevu po dobu několika hodin.

Steroidní nosní spreje mohou na příznaky pomoci trvat dva až tři dny, ale úplná úleva může trvat několik týdnů. Pro dosažení nejlepších výsledků by lidé, kteří mají alergie, měli používat své steroidní nosní spreje denně po celou sezónu alergií.

Ačkoli nosní spreje mohou být účinným způsobem, jak zmírnit alergie a příznaky nachlazení, nejsou vždy tou správnou volbou pro každého člověka nebo každé onemocnění. Nejlepší je promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče o vašich příznacích a o tom, jaký typ léčby - nosní sprej, perorální léčba nebo jiná - je pro vás nejlepší volbou.

Reference

 1. Mehuys, E., Gevaert, P., Brusselle, G., Hees, T. V., Adriaens, E., Christiaens, T.,… Boussery, K. (2014). Samoléčba při přetrvávající rýmě: nadužívání dekongestantů u poloviny pacientů. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 2 (3), 313–319. doi: 10.1016 / j.jaip.2014.01.009, https: // ww v .ncbi.nlm.nih.gov / pubmed / 24811023
 2. Yuta A, Ogawa Y. (2013 pros.) Klinický přehled 33 případů rhinitis medicamentosa dekongestivním nosním sprejem. Arerugi = [Alergie], 62 (12): 1623-1630
 3. Centra USA pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 7. listopadu). Živá oslabená vakcína proti chřipce [LAIV] (vakcína proti chřipce do nosního spreje). https://www.cdc.gov/flu/prevent/nasalspray.htm .
Vidět víc