Morbidní obezita - rizikové faktory, diagnóza a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Jako člověk jste mnohem víc než vaše váha. Jistě, váha je jedním nakuknutím do vašeho celkového zdraví, ale neukazuje to celý obrázek. To znamená, že pochopení toho, kde vaše váha spadá do lékařského spektra - podváha, normální váha, nadváha, obezita nebo morbidní obezita, vám pomůže získat lepší představu o vašem riziku možných zdravotních problémů.

Pokud vás zajímá morbidní obezita nebo si myslíte, že vaše váha může být považována za morbidně obézní, čtěte dále. Dostáváme se k podrobnostem o tomto stavu, jeho rizikových faktorech a o tom, co to potenciálně znamená pro vaše celkové zdraví, jak nyní, tak v budoucnu.Co je to obezita?

Jednoduše řečeno, obezita znamená mít na těle příliš mnoho tuku. Vaše váha pochází z různých zdrojů, včetně svalů, kostí, vody a tělesného tuku. I když potřebujete mít nějaký tělesný tuk, abyste udrželi správné zdraví, jeho příliš mnoho může potenciálně způsobit určité zdravotní problémy spojené s hmotností (Medline Plus, n.d.).

Ale jak víte, kolik tělesného tuku vás obézní? Poskytovatelé zdravotní péče často používají index tělesné hmotnosti (BMI) jako rychlý a snadný způsob, jak zjistit, kde váha člověka klesá. BMI se počítá podle vzorce, který používá vaši výšku a váhu, ale nebere v úvahu ostatní části vašeho těla, které ovlivňují vaši váhu (například svalovou hmotu).

BMI je rozdělen do čtyř kategorií:

 • Podváha (BMI pod 18,5)
 • Normální (BMI od 18,5 do 24,9)
 • Nadváha (25 až 29,9)
 • Obézní (BMI 30 nebo vyšší)

Podle National Institutes of Health je každý třetí dospělý považován za obézní, zatímco přibližně jeden ze 13 dospělých je považován za morbidně obézní.

wellbutrin vs generický bupropion hubnutí

Životně důležité orgány

 • Morbidní obezita je definována jako index tělesné hmotnosti (BMI) nad 35.
 • Asi jeden ze třinácti dospělých je považován za morbidně obézní.
 • Zatímco konzumace více kalorií, než je potřeba, je příčinou morbidní obezity, může hrát hlavní roli genetika, léky a další zdravotní stavy.
 • Lidé s morbidní obezitou ji mohou zvrátit pomocí zdravého životního stylu, léků a operací hubnutí.

Co je to morbidní obezita?

Osoba je považována za obézní, pokud je BMI vyšší než 30. Existují různé úrovně obezity, rozdělené do tří hlavních kategorií:

 • Třída 1: BMI je 30 až 34,9
 • Třída 2: BMI je 35 až 39,9
 • Třída 3: BMI je 40 nebo vyšší

Podle Centra USA pro kontrolu a prevenci nemocí „Za morbidní obezitu se považuje BMI nad 35, ale méně než 40. BMI nad 40 se někdy označuje jako těžká obezita nebo extrémní obezita, protože zdravotní rizika dramaticky rostou, když je BMI vyšší než 35 (CDC, 2017).

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

negativní vedlejší účinky kapslí s rybím olejem
Zjistit více

Rizikové faktory pro morbidní obezitu

Jednoduché vysvětlení morbidní obezity spočívá v tom, že člověk sní více kalorií, než je nutné, aniž by je spálil aktivitou. Množství kalorií, které musíte denně jíst, je do značné míry závisí na vašem věku a životním stylu (to znamená, že někdo, kdo hodně cvičí, bude muset jíst více než někdo, kdo necvičí vůbec). To obvykle funguje někde kolem 1 600 až 2 400 kalorií denně u žen nad 18 let a 2 000 až 3 000 kalorií denně u dospělých mužů (ODPHP, 2015).

Zatímco konzumace více kalorií než spálených je vždy příčinou přibývání na váze, je prokázáno, že na váhu mají vliv i další faktory.

Rodinná anamnéza a genetika

Vaše genetika a rodina mohou mít přímý i nepřímý dopad na vaše šance na morbidní obezitu.

Děti narozené obézním rodičům jsou pravděpodobněji také obézní než děti s jedním nebo více chudými rodiči. Jedna studie zjistili, že chlapci, kteří mají rodiče s nadváhou, mají 1,7krát vyšší pravděpodobnost nadváhy než jejich vrstevníci s rodiči s ideální tělesnou hmotností - a výsledky byly u dívek podobné (Bahreynian, 2017).

Genetické faktory mohou také ovlivnit obezitu. Pro jednoho studie , vědci několik týdnů překrmovali mužská dvojčata stejným množstvím. Na konci studie se mnoho z dvojčat lišilo v tom, jak velkou váhu získali - a kde se hromadila. To vedlo vědce k přesvědčení, že genetické faktory nějakým způsobem ovlivňují obezitu (Xia, 2013).

Životní styl

Na přírůstek hmotnosti nemá vliv pouze počet kalorií, které jíte, ale kolik jich během dne spálíte. V ideálním případě by člověk měl každý týden absolvovat alespoň dvě a půl hodiny středně až intenzivní fyzické aktivity, ale mnoho lidí toto doporučení nesplňuje, protože pouze jeden ze tří má dostatek aktivity.

Obecně platí, že čím je člověk aktivnější, tím menší je pravděpodobnost, že se z obezity stane problém. Platí to i obráceně: Čím je člověk sedavější, tím je pravděpodobnější, že v průběhu času přibere na váze.

Stáří

Morbidní obezita se může objevit v každém věku, ale faktorem mohou být hormonální změny, které přicházejí s věkem - spolu se sníženou aktivitou. Nedávné statistiky ukazují, že s obezitou se zvyšuje úroveň obezity s 42,8 procenta dospělých ve středním věku mezi 40 a 59 a 41 procenty dospělých ve věku 60 a více let považovaných za obézní (Jura, 2016; CDC, 2018).

Určité zdravotní stavy

Zatímco těhotenství je jednou z nejzřejmějších podmínek, které mohou způsobit přírůstek hmotnosti, existuje několik poruch a stavů, které přinášejí potenciál pro přírůstek hmotnosti. Hypotyreóza - je prokázáno, že stav, který způsobuje, že metabolismus člověka pracuje pomaleji než obvykle, má vliv na váhu (Sanyal, 2016).

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) ovlivňuje plodnost přibližně pět milionů amerických žen v plodném věku (CDC, 2019). Nerovnováha hormonů u žen s PCOS často způsobuje inzulínovou rezistenci, což zase může způsobit přírůstek hmotnosti.

Některé léky

Je prokázáno, že řada léků předepsaných poskytovateli zdravotní péče způsobuje nebo přispívá k přibývání na váze.

Ukázalo se, že některé léky používané k léčbě deprese a úzkosti způsobují v průběhu času mírné zvýšení hmotnosti. Ukazuje se, že další léky používané k léčbě cukrovky a jiných duševních poruch souvisejí s přírůstkem hmotnosti, stejně jako antikoncepční pilulky, některé léky na záchvaty a kortikosteroidy.

Ačkoli přesný důvod, proč léky ovlivňují váhu, není jasně znám, je prokázáno, že ovlivňují mozkové funkce, které řídí metabolismus a chuť k jídlu.

Známky a příznaky morbidní obezity

I když nelze vždy zjistit, zda je člověk morbidně obézní, pouhým pohledem na něj je jedním z indikátorů velké nahromadění přebytečného tuku - zejména kolem žaludku a boků.

Lidé s morbidní obezitou mají často další fyzické příznaky v důsledku hromadění přebytečného tuku, včetně potíží s fyzickými aktivitami, jako je chůze. Mohou mít také potíže s dýcháním a snadno se nafouknou.

Jak je diagnostikována morbidní obezita?

Morbidní obezita je nejčastěji diagnostikována poskytovateli zdravotní péče pomocí BMI.

Obezitu lze také diagnostikovat pomocí procento tělesného tuku . Obecně se za obézní považuje žena s více než 33% tělesného tuku a muž s více než 25% tělesného tuku. K diagnostice obezity se také používá obvod pasu: Ženy s pasem větším než 35 palců lze považovat za obézní, stejně jako muž s pasem o velikosti 40 palců nebo větším (Mayo Clinic, n.d.).

Zdravotní rizika spojená s morbidní obezitou

I když je morbidní obezita automaticky neznamená, že se u člověka rozvinou zdravotní a zdravotní problémy, je rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění.

Cukrovka typu 2

Zhruba 85 procent lidí s diabetem typu 2 trpí nadváhou nebo obezitou (Harvard, 2012). Morbidní obezita zvyšuje riziko vzniku onemocnění, ale výzkum ukazuje, že může jít do remise, když člověk ztratí pouhých 10 procent své tělesné hmotnosti (Dambha-Miller, 2019).

Srdeční choroba

Morbidní obezita zvyšuje u člověka riziko rozvoje kardiovaskulární onemocnění , včetně infarktu, onemocnění periferních tepen, arytmií a srdečního selhání. Nejen to, ale vysoký BMI může způsobit srdeční onemocnění v mladším věku (Khan, 2018).

je viagra dostupná pouze na lékařský předpis

Mrtvice

Mít obezitu je hlavním rizikovým faktorem tahy (Strazzullo, 2010). Stávají se, když je zablokován přívod krve do mozku a může mít za následek vše od svalové slabosti přes poškození mozku až po smrt.

Vysoký krevní tlak

Jedna 44letá studie zjistila, že obezita představovala 26 procent případů hypertenze u mužů a 28 procent u žen (Encyclopedia of Epidemiology, n.d.).

jak dlouhá je průměrná sexuální relace

Spánková apnoe

Ukázalo se, že morbidní obezita způsobuje spánkovou apnoe, protože nadváha vyvíjí zbytečný tlak na horní dýchací cesty, což ztěžuje dýchání. Ztráta malého procenta tělesné hmotnosti může snížit závažnost spánkové apnoe o nahoru o 50 procent (Schwartz, 2008).

Artritida

Artritida (osteoartritida) je syndrom, který způsobuje degeneraci kloubů a postihuje více lidí než jakýkoli jiný typ onemocnění kloubů.

Morbidní obezita je jedním z rizikových faktorů osteoartrózy, protože klouby nesoucí váhu - jako jsou kolena - nejsou přenášeny nadměrně. Výzkum ukazuje že u dospělých v USA s obezitou je 6,8krát větší pravděpodobnost vzniku osteoartrózy kolena než u lidí s normální hmotností (King, 2013).

Některé druhy rakoviny

Je prokázáno, že obézní lidé mají konzistentní zánět nízké úrovně , což může v průběhu času způsobit poškození DNA. To může vést k určitým druhům rakoviny. Například u osob s obezitou existuje zvýšené riziko vzniku Barrettova jícnu, což je gastroezofageální refluxní choroba, která je pravděpodobně příčinou adenokarcinomu jícnu (NIH, 2017).

Mezi další patří rakovina štítné žlázy, mnohočetný myelom, ledviny, endometrium a tlusté střevo typy rakoviny spojené s obezitou (NIH, n.d.).

Léčba morbidní obezity

Morbidní obezitu lze zvrátit, ale přejít od morbidně obézní na zdravou váhu vyžaduje čas a úsilí. Možnosti léčby sahají od změn životního stylu po chirurgii - a každá z nich má své výhody i nevýhody.

Dieta a cvičení

Jak již bylo zmíněno dříve, ztráta pouhých 5 až 10 procent tělesné hmotnosti může výrazně snížit šance obézního pacienta na rozvoj zdravotních problémů souvisejících s obezitou. Libra tuku je vyrobena z přibližně 3 500 kalorií, takže snížení příjmu kalorií o 500 kalorií - nebo zvýšení spálení kalorií o 500 kalorií denně - může vést k přibližně jedna libra hubnutí za týden (Medline Plus, n.d.).

Léky na hubnutí

I když neexistuje žádná kouzelná pilulka, která by vám pomohla zhubnout, existují určité léky, které pomáhají snižovat váhu, pokud jsou používány se zdravou stravou a cvičením.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv to schválil šest léků pro hubnutí: Orlistat (Xenical), Lorcaserin (Belviq), Fentermin-topiramát (Qsymia), Naltrexon-bupropion (Contrave) a Liraglutid (Saxenda). Každý lék na hubnutí schválený FDA má své vlastní výhody a vedlejší účinky (NIDDK, 2016). Je důležité si uvědomit, že fentermin je pouze pro krátkodobé použití.

Chudnutí operace

Chudnutí chirurgie - nazývaná také bariatrická chirurgie - se ukazuje jako nejúčinnější léčba lidí s morbidní obezitou zhubnout. Spolu s úbytkem hmotnosti může chirurgický zákrok také pomoci snížit riziko zdravotních problémů souvisejících s obezitou a může zlepšit kvalitu života a délku života (Suter, 2009).

Ve Spojených státech se používají čtyři hlavní typy chirurgických zákroků na hubnutí: laparoskopická nastavitelná žaludeční bandáž (někdy nazývaná žaludeční bandáž), chirurgie žaludečních rukávů (nazývaná také gastrektomie rukávů) a žaludeční bypass. Čtvrtý typ operace, biliopankreatická diverze s duodenálním přepínačem, se také používá, ale není tak běžný jako jiné typy operací na hubnutí (NIDDK, n.d.).

Než se vydáte na hubnutí, je důležité si prohlédnout pokyny od poskytovatele zdravotní péče. Váš poskytovatel zdravotní péče může vyhodnotit vaše současné zdraví a určit, která metoda hubnutí je pro vás to pravé - a vaše současné zdraví.

Reference

 1. Bahreynian, M., Qorbani, M., Khaniabadi, B. M., Motlagh, M. E., Safari, O., Asayesh, H., & Kelishadi, R. (2017). Sdružení mezi obezitou a hmotností rodičů u dětí a dospívajících. Journal of Clinical Research in Pediatric Endocrinology, 9 (2), 111–117. doi: 10,4274 / jcrpe.3790, https://europepmc.org/article/med/28008863
 2. Dambha ‐ Miller, H., Day, A. J., Strelitz, J., Irving, G., & Griffin, S. J. (2019). Změna chování, úbytek hmotnosti a remise diabetu 2. typu: komunitní prospektivní kohortní studie. Diabetická medicína. doi: 10,1111 / dme.14122, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31479535
 3. Framinghamská srdeční studie. (n.d.). Encyklopedie epidemiologie. doi: 10.4135 / 9781412953948.n163, http://methods.sagepub.com/reference/encyc-of-epidemiology/n163.xml
 4. Harvard Health Publishing. (8. srpna 2012). Cukrovka může udeřit - tvrdě - i když je hmotnost normální. Citováno z: https://www.health.harvard.edu/blog/diabetes-can-strike-hard-even-when-weight-is-normal-201208085121
 5. Jura, M., & Kozak, L. (2016). Obezita a související důsledky stárnutí. Věk, 38 (1). doi: 10,1007 / s11357-016-9884-3, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26846415
 6. Khan, S. S., Ning, H., Wilkins, J. T., Allen, N., Carnethon, M., Berry, J. D.,… Lloyd-Jones, D. M. (2018). Sdružení indexu tělesné hmotnosti s doživotním rizikem kardiovaskulárních chorob a kompresí morbidity. JAMA Cardiology, 3 (4), 280. doi: 10.1001 / jamacardio.2018.0022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29490333
 7. King, L. K. a Anandacoomarasamy, A. (2013). Obezita a osteoartróza. Indian Journal of Medical Research, 138 (2), 185–193, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3788203/
 8. Klinika Mayo. (n.d.). Obezita - diagnostika a léčba. Citováno z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/diagnosis-treatment/drc-20375749
 9. Medline Plus. (n.d.). Obezita. Citováno z https://medlineplus.gov/obesity.html
 10. Medline Plus. (n.d.). 10 způsobů, jak snížit 500 kalorií denně. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000892.htm
 11. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. (Červenec 2016). Druhy bariatrické chirurgie. Citováno z: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/bariatric-surgery/types
 12. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. (Červenec 2016). Léky na předpis k léčbě nadváhy a obezity. Citováno z: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/prescription-medicals-treat-overweight-obesity
 13. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. (Srpen 2017). Statistiky nadváhy a obezity. Citováno z: https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-statistics/overweight-obesity?dkrd=hispt0880
 14. Národní institut zdraví. (Leden 2017). Informační list o obezitě a rakovině. Citováno z: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/obesity/obesity-fact-sheet
 15. Národní institut zdraví. (n.d.) Rakoviny spojené s nadváhou a obezitou. Citováno z: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/obesity/overweight-cancers-infographic
 16. Sanyal, D. a Raychaudhuri, M. (2016). Hypotyreóza a obezita: Zajímavý odkaz. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, 20 (4), 554. doi: 10.4103 / 2230-8210.183454, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27366725
 17. Schwartz, A. R., Patil, S. P., Laffan, A. M., Polotsky, V., Schneider, H., & Smith, P. L. (2008). Obezita a obstrukční spánková apnoe: patogenní mechanismy a terapeutické přístupy. Proceedings of the American Thoracic Society, 5 (2), 185–192. doi: 10,1513 / pats.200708-137mg, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18250211
 18. Strazzullo, P., Delia, L., Cairella, G., Garbagnati, F., Cappuccio, F. P. a Scalfi, L. (2010). Nadměrná tělesná hmotnost a výskyt mozkové mrtvice. Zdvih, 41 (5). doi: 10.1161 / strokeaha.109.576967, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20299666
 19. Suter, M. (2009). Výsledky bypassu žaludku Roux-en-Y u pacientů s morbidní obezitou oproti pacientům se superobézí. Archiv chirurgie, 144 (4), 312. doi: 10.1001 / archsurg.2009.19, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19380643
 20. Centra USA pro kontrolu a prevenci nemocí. (Duben 2017). Definování nadváhy a obezity dospělých. Citováno z: https://www.cdc.gov/obesity/adult/defining.html
 21. Úřad pro prevenci nemocí a podporu zdraví. (2015). Pokyny pro stravování pro Američany na období 2015–2020. Citováno z: https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/
 22. Centra USA pro kontrolu a prevenci nemocí. (Srpen, 2018). Fakta o obezitě dospělých. Citováno z: https://www.cdc.gov/obesity/data/adult.html
 23. Centra USA pro kontrolu a prevenci nemocí. (Srpen, 2019). PCOS (syndrom polycystických vaječníků) a cukrovka. Citováno z: https://www.cdc.gov/diabetes/basics/pcos.html
 24. Xia, Q., & Grant, S. F. (2013). Genetika lidské obezity. Annals of the New York Academy of Sciences, 1281 (1), 178–190. doi: 10.1111 / nyas.12020, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23360386
Vidět víc