Minoxidilová pěna vs minoxidilová kapalina: klady a zápory

Minoxidilová pěna vs minoxidilová kapalina: klady a zápory

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je minoxidil?

Minoxidil (značka Rogaine) je léčba vypadávání vlasů schválená FDA, která se aplikuje na pokožku hlavy dvakrát denně, aby zpomalila nebo zastavila progresi mužské plešatosti a řídnutí vlasů. Má se za to, že minoxidil pomáhá zvyšovat cirkulaci pokožky hlavy, což může pomoci zlepšit dodávku živin a přísad do vlasového folikulu, říká Tsippora Shainhouse, MD, FAAD , dermatolog certifikovaný v ústředí v Beverly Hills v Kalifornii. Jeho mechanismus působení však není zcela jasný.

existuje generická pilulka viagra

Životně důležité orgány

  • Minoxidil se dodává ve dvou formách: pěna (aerosol) a kapalina (topický roztok). Dodává se také ve dvou koncentracích: 2% a 5%.
  • Všechny verze mají klady a zápory.
  • Tekutý minoxidil může způsobovat vedlejší účinky, jako je podráždění, protože obsahuje přísadu, která v pěnových verzích chybí.

Je k dispozici na přepážce jako kapalina (někdy zvaná topický roztok) nebo pěna (někdy zvaná aerosol). Oba jsou v současné době k dispozici ve dvou různých silách: 2% a 5%.

K udržení výsledků musí být minoxidil používán nepřetržitě. K zobrazení výsledků jsou obvykle zapotřebí čtyři měsíce. Pokud přestanete užívat léky, nový růst vlasů se může obrátit a vypadávání vlasů bude pokračovat.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistit více

Minoxidilová pěna vs. kapalina

Při výběru mezi minoxidilovou pěnou nebo kapalinou mohou tyto úvahy vstoupit do hry.

Alergie nebo citlivost

U některých mužů může při použití tekuté formy minoxidilu dojít k alergické reakci. Je to proto, že obsahuje propylenglykol , což je často příčinou alergických reakcí nebo podráždění (Friedman, 2002). Pěnová verze minoxidilu neobsahuje propylenglykol. Stále je však možné být alergičtí na některé z dalších složek pěny samotný minoxidil (Badri, 2020).

Vzhled a pocit / absorpce

Minoxidilová kapalina může způsobit, že se vaše vlasy budou cítit nebo vypadat trochu mastně. Pokud je to váš případ, může být pro vás lepší pěnová verze. Pěna se může vstřebávat rychleji, takže pokožka a vlasy vypadají méně mastné a mají méně mastných zbytků, říká Shainhouse. Je méně pravděpodobné, že kape tam, kde to nechcete, jako je obličej.

Způsobuje klobouk plešatost? Co nám říká výzkum

5 minut čtení

Snadnost použití

Hustota pěny a přesnost kapaliny (která se nanáší kapátkem) mají výhody i nevýhody. Pěna se snáze nanáší na větší plochy s výrazným plešatěním nebo řídnutím vlasů, říká Shainhouse. Tekutá forma minoxidilu se ale může snadněji nanášet na pokožku hlavy, zvláště pokud máte v blízkosti oblasti aplikace dlouhé vlasy, které mohou zachytit část pěny, než se dostane na pokožku hlavy.

můžete jíst grapefruit při užívání lipitoru

Muži vs. ženy

Minoxidil 2% topický roztok a 5% topická pěna jsou schváleny FDA pro použití ženami. 5% topické řešení je však schváleno FDA pouze pro použití u mužů a je považováno za použití mimo značku, pokud je používáno ženami.

Proč? Právě tak má Rogaine v současné době schválení FDA a bylo by velmi nákladné a časově náročné pro ně projít klinickými zkouškami, aby schválili 5% roztok minoxidilu pro ženy, napsal Dr. Eric Schweiger, představenstvo New Yorku - certifikovaný dermatolog a chirurg transplantace vlasů, dne hairloss.com . Ve své praxi používám obojí pro ženy, v závislosti na konkrétní situaci vypadávání vlasů, citlivosti a pokožce hlavy.

Jeden přehled 17 studií při užívání minoxidilu u žen s plešatostí žen nezjistil žádný rozdíl v účinnosti mezi 2% a 5% formulacemi. Vědci však uvedli, že je zapotřebí více studií (Van Zuuren, 2016).

Který je pro mě nejlepší?

Měli byste použít minoxidil 2% nebo 5%? Tekutina nebo pěna?

Studie ukazují, že vyšší koncentrace minoxidilu je účinnější než nižší. V jednom studie zveřejněno v Journal of the American Academy of Dermatology , muži byli rozděleni do tří různých skupin: 5% minoxidil, 2% minoxidil nebo placebo. Muži užívající 5% minoxidil měli O 45% větší růst vlasů než 2% skupina (Olsen, 2002).

Mohou ženy užívat minoxidil?

7 minut čtení

Ale pokud jde o to, zda je pěna nebo kapalina účinnější, verdikt stále není, říká Dr. Lawrence Barnard, DO, chirurg pro obnovu vlasů na Obnovení vlasů Maxim v New Yorku. Tekutá forma se často používá, protože se věří, že je účinnější díky zvýšené absorpci, ale výzkum je nevýznamný a zdaleka to neprokazuje.

Někteří vědci také předpokládají, že protože kapalina způsobuje podráždění a dermatitidu častěji než pěna, způsobuje průtok krve a migraci růstových faktorů, které mohou stimulovat růst vlasů, což z nich činí účinnější prostředek, vysvětluje Barnard. Ale teď je to jen teorie.

Realita je taková, že záleží na preferencích uživatelů, říká Barnard, který zjistil, že jeho pacienti mají tendenci preferovat pěnu. Pokud máte vysoce citlivou pokožku, možná zjistíte, že pěna minoxidil je lepší volbou, protože je méně pravděpodobné, že se rozšíří do periferních míst než její tekutý protějšek. Vzhledem k nedostatku dostatečných důkazů o tom, která forma má vyšší účinnost, doporučujeme pěnu vyhnout dermatitidě. Zdá se, že je to pohodlnější a má menší negativní dopad na vaši estetiku.

Reference

  1. Badri T, Nessel TA, Kumar D D. Minoxidil. [Aktualizováno 2020 4. května]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482378/
  2. Friedman, E. S., Friedman, P. M., Cohen, D. E., & Washenik, K. (2002). Alergická kontaktní dermatitida na topický roztok minoxidilu: etiologie a léčba. Journal of the American Academy of Dermatology, 46 (2), 309–312. https://doi.org/10.1067/mjd.2002.119104
  3. Olsen, E. A., Dunlap, F. E., Funicella, T., Koperski, J. A., Swinehart, J. M., Tschen, E. H. a Trancik, R. J. (2002, září). Randomizovaná klinická studie s 5% topickým minoxidilem oproti 2% topického minoxidilu a placeba v léčbě androgenetické alopecie u mužů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12196747
  4. van Zuuren, E. J., Fedorowicz, Z., & Schoones, J. (2016). Intervence pro vypadávání vlasů ženského vzoru. Cochrane database of systematic reviews, 2016 (5), CD007628. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007628.pub4
Vidět víc