Potenciál metforminu proti stárnutí: skutečnost nebo fikce?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Nebylo by hezké vysadit pilulku a okamžitě žít déle, nebo přinejmenším zrušit některé z účinků stáří? Jeden lék zvaný metformin (značka Glucophage) je superstar droga, pokud jde o léčbu diabetu 2. typu, ale v poslední době si získal pověst svých potenciálních účinků proti stárnutí. Mohl by tento lék být elixírem mládí, které lidstvo hledalo po celé věky?

V tomto článku prozkoumáme, co výzkum ukazuje o metforminu jako potenciálním léku na dlouhověkost, a podíváme se také na některé další terapie proti stárnutí.

Životně důležité orgány

 • Metformin (také známý pod svou značkou Glucophage) je lék první volby k léčbě diabetes mellitus 2. typu.
 • Některé důkazy ukazují, že metformin může být účinný při zvyšování délky života a boji proti účinkům stárnutí. Nebylo dostatek klinických studií, které by to jistě dokázaly.
 • Máme však dobré důkazy o některých dalších pozitivních účincích metforminu, jako je zmírnění zánětu a ochrana srdce.
 • Nejúčinnějšími opatřeními pro zdravé stárnutí jsou cvičení, kalorické omezení a denní krém na opalování.

Je metformin účinným lékem proti stárnutí?

Pojďme pronásledovat. Studie o potenciálu metforminu jako léku proti stárnutí jsou slibné, ale stále je o nich diskutováno. Určitě ještě nevíme dost, abychom doporučili užívat tento lék výhradně k léčbě stárnutí. Pokud to však berete z jiných důvodů, existuje velká šance, že uvidíte další výhody. A další výzkum by nám mohl poskytnout více informací o výhodách metforminu v boji proti stárnutí.

v studie na zvířatech Metformin pomáhal myším, potkanům, červům a blechám žít déle. Pokud to čtete, pravděpodobně nejste hlodavec ani hmyz. Tyto studie na zvířatech však mohou nakonec vést k lidským studiím, které by mohly vykazovat podobné účinky jako ty a já (Novelle, 2016).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

I když potřebujeme více studií zaměřených na stárnutí metforminem, máme docela dobré důkazy o dalších výhodách, z nichž některé by mohly vést k delší životnosti.

co může způsobit, že vaše péro naroste

Potenciální výhody metforminu proti stárnutí

Mnoho vědců předpokládá, že metformin může při vážnějším zkoumání vykazovat závažné účinky proti stárnutí. Velkým důvodem je to, že má mnoho potenciálních výhod mimo kontrolu diabetu a některé z těchto výhod by mohly bojovat proti účinkům stárnutí a dokonce vést k delšímu životu. Zde jsou některé z těchto výhod:

Snižuje úmrtnost ze všech příčin

NA velká revizní studie zkoumali účinky metforminu na pacienty s diabetem typu 2 a zjistili plošně nižší úmrtnost ze všech příčin. (Mortalita ze všech příčin znamená úmrtí z jakékoli příčiny). Studie nám sice nedokáže říci, proč by to mohlo být, ale účinek je příliš významný na to, aby jej bylo možné ignorovat. Nevíme však, zda by metformin měl stejný dopad na lidi bez cukrovky. Dokonce ani u pacientů s diabetem nevíme, zda metformin způsobuje nižší úmrtnost nebo zda tento účinek pochází z jiného neznámého faktoru (Campbell, 2017).

Zvyšuje citlivost na inzulín

Co dělá metformin tak účinným lékem pro léčbu cukrovky typu 2? Existuje několik mechanismů, ale jedním dopadem je to snižuje inzulínovou rezistenci (Giannarelli, 2003). Díky tomu je tělo citlivější na inzulín, což pomáhá tělu lépe regulovat inzulín. Inzulínová rezistence je úzce souvisí se zánětem , což se také děje s věkem (Park, 2014). To znamená, že je možné, že metformin může bojovat proti těmto zánětlivým účinkům stárnutí regulací inzulínu.

Snižuje oxidační stres a zánět

Jedním z účinků zlepšení citlivosti na inzulín je, že metformin také snižuje oxidační stres a, jak jsme právě zmínili, zánět. To jsou dva z klíčové faktory procesu stárnutí . Oxidační stres nastává, když dojde k poškození buněk volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, a je normální součástí stárnutí. Oxidační stres je příčinou zánětu, který se podílí na nemoci a smrti související s věkem (Liguori, 2018).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Tady přichází metformin.

Metformin snižuje oxidační stres a zánět prostřednictvím jeho účinků na aktivaci enzymu zvaného AMPK (proteinová kináza aktivovaná adenosinmonofosfátem nebo proteinová kináza aktivovaná AMP). Snižováním oxidačního stresu a zánětu může metformin bojovat proti některým účinkům stárnutí, ke kterým dochází u těchto dvou faktorů (Saisho, 2015).

Chrání srdce

Metformin může chránit srdce. A přehled 40 studií ukázal slibné výsledky. Pacienti s diabetem typu 2 užívající metformin měli méně srdečních příhod (jako jsou srdeční záchvaty), méně úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a nižší úmrtnost ze všech příčin než ostatní pacienti s diabetem typu 2 (Han, 2019). Vzhledem k tomu, kardiovaskulární onemocnění bylo jedna z prvních dvou příčin úmrtí od roku 1975 , ochrana srdce by určitě mohla ovlivnit dlouhověkost (Olvera Lopez, 2020). Je zapotřebí dalšího výzkumu, ale metformin by mohl hrát roli při snižování počtu úmrtí na srdeční choroby.

Může zabránit určitým druhům rakoviny

Tady je nějaké důkazy že metformin může chránit před určitými typy rakoviny a zvyšovat míru přežití rakoviny. To pravděpodobně funguje prostřednictvím snížení aktivace mTOR (savčí cíl rapamycinu), což může mít protinádorový účinek (Zi, 2018).

Pokud tomu tak je, možná vás zajímá, proč poskytovatelé zdravotní péče nevydávají metformin jako bonbóny! Dosud nebyly provedeny žádné rozsáhlé klinické studie, které by studovaly protirakovinné účinky metforminu, takže tu nejsme úplně.

Pokud se metformin osvědčí při prevenci rakoviny a při zlepšování míry přežití, mohlo by to mít závažné dopady proti stárnutí. Rakovina a srdeční choroby byly pro krk na krku dvě hlavní příčiny smrti po celá desetiletí (Lin, 2019).

Může chránit před křehkostí

Jedna věc, která se často stává se stárnutím, je, že lidé jsou stále slabší a slabší. Ukázalo se, že křehkost je spojena s vyšší úmrtnost ze všech příčin, takže zásahy na ochranu před křehkostí jsou velmi důležité (Kulmala, 2014). Tady je v současné době probíhá zkouška o potenciálním dopadu metforminu na křehkost u starších dospělých. Pokud je hypotéza vědců správná, může užívání metforminu pomoci chránit před křehkostí snížením zánětu a inzulínové rezistence (Espinoza, 2020).

Může chránit před Alzheimerovou chorobou

The důkazy o tom jsou smíšené , ale několik studií ukazuje nižší výskyt Alzheimerovy choroby u pacientů s diabetem, kteří užívají metformin, ve srovnání s placebem. Tyto účinky nemusíme nutně aplikovat na lidi bez cukrovky a je zapotřebí dalšího výzkumu (Campbell, 2018).

Co je metformin a jak funguje?

Metformin je antidiabetikum a je to léčba první linie u diabetu 2. typu . Je součástí třídy léků zvaných biguanidy a funguje dobře jako lék proti cukrovce, protože snižuje hladinu glukózy v krvi - kolik cukru je koncentrováno v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi je jedním z primárních markerů cukrovky typu 2, takže tento mechanismus metforminu je klíčový. Metformin snižuje množství glukózy produkované játry (Corcoran, 2020). Z tohoto důvodu je metformin také účinný při léčba prediabetes (Lilly, 2009).

Jaké jsou vedlejší účinky metforminu a kdo by jej neměl užívat?

Metformin nemá mnoho vedlejších účinků, ale časté jsou gastrointestinální (GI) problémy, zejména průjem. Až 25% pacientů má GI nežádoucí účinky na metformin (McCreight, 2016). Tyto příznaky můžete zvládnout užíváním metforminu s jídlem. Váš poskytovatel zdravotní péče může také doporučit začít s nižší dávkou a postupně zvyšovat, kolik užíváte.

můžete si koupit ed pilulky přes pult

Dalším důležitým vedlejším účinkem dlouhodobého užívání metforminu je nedostatek vitaminu B12 (de Jager, 2010). S tím je však jednoduché se vypořádat. Váš poskytovatel zdravotní péče může jen doporučit užívat doplněk vitaminu b12.

reklama

dělá zinek vám více cum

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Většina lidí může metformin užívat bez problémů (Výzkumná skupina pro prevenci diabetu, 2012). Existují však určití pacienti, kteří by neměli užívat metformin, včetně pacienti s pokročilým onemocněním ledvin (známé také jako selhání ledvin) (Corcoran, 2020). Pacienti užívající následující léky by se měl také vyhnout metforminu (Pakkir Maideen, 2017):

 • Jódovaný kontrast (používaný při zobrazovacích testech)
 • Některé protinádorové léky (konkrétně vandetanib a léky spadající do třídy nazývané inhibitory tyrosinkinázy)
 • Některá antimikrobiální léčiva (jako je cefalexin a rifampin. Do této kategorie patří také dolutegravir, lék používaný k léčbě HIV).
 • Alkohol (ale pouze v nadměrném množství)

Užívání těchto léků během léčby metforminem může být rizikovým faktorem pro rozvoj závažného stavu zvaného laktátová acidóza (Foucher, 2020).

Jiné terapie, které mohou mít účinky proti stárnutí

I když jsou potenciální účinky proti stárnutí metforminu slibné, potřebujeme více informací, než se k tomuto účelu začne předepisovat. Dokud se to nestane, co jiného můžete zkusit, že je za tím přesvědčivější výzkum? Potřebujete utratit tisíce dolarů za luxusní anti-age terapie, abyste dosáhli dobrých výsledků?

Ani náhodou. Intervence s nejlepším výzkumem, který je za nimi, jsou asi tak malé, jak přicházejí.

Cvičení má mnoho podob, ale fyzická aktivita ano jeden z nejlepších zásahů víme, že bojovat proti stárnutí a podporovat delší život. Bylo prokázáno, že zlepšuje krevní tlak, hustotu kostí, glukózovou toleranci, lipidy a dokonce i depresi. Všechny tyto faktory jsou běžnými problémy, jak stárneme (de Cabo, 2014).

Další strategie, která opravdu funguje, je omezení kalorií - samozřejmě zdravým způsobem. Možná jste slyšeli o přerušovaném půstu, který si v posledních letech získal popularitu. Ukázalo se, že půst - nespotřebovávání kalorií po stanovenou dobu (např. Půst po dobu 12–18 hodin každý den) - je dalším účinným způsobem, jak bojovat s věkem souvisejícími nemocemi. Půst způsobuje autofagii, proces, při kterém tělo čistí poškozené buňky (de Cabo, 2014). Existuje mnoho různých přístupů k přerušovanému půstu, z nichž některé mohou být pro vás méně zdravé, proto se obraťte na svého poskytovatele zdravotní péče, abyste zjistili, který přístup může být pro vás vhodný.

Zdá se, že některé doplňky mají účinky proti stárnutí, i když výzkum je o něco temnější. Resveratrol, vitamin D a probiotika jsou vše možných uchazečů (Jsou, 2019). Spermidin Je další. Rapamycin (lék, který se primárně používá jako imunosupresivum u pacientů po transplantaci ledviny), je jedním z dalších léků na předpis, který vykazuje některé slibné účinky proti stárnutí na zvířecích modelech (de Cabo, 2014).

Konečně, nosit opalovací krém denně je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, aby vaše pokožka vypadala mladě (Randhawa, 2016).

Řiďte se rozumnými doporučeními proti stárnutí

Může být lákavé pronásledovat všechny rady proti stárnutí, které vidíte v řadě v obchodě. Pokud doporučení zní příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je. Možná jednoho dne budeme mít silnější důkazy o tom, že léčba metforminem je tajemstvím věčného mládí. Do té doby se můžete spolehnout na cvičení, denní krém na opalování a vyhýbání se přebytečným kaloriím, abyste mohli dál hledat a zvyšovat své rozpětí zdraví.

Reference

 1. Campbell, J. M., Bellman, S. M., Stephenson, M. D. a Lisy, K. (2017). Metformin snižuje úmrtnost ze všech příčin a nemoci stárnutí nezávisle na jeho účinku na kontrolu diabetu: Systematický přehled a metaanalýza. Recenze výzkumu stárnutí, 40, 31–44. Doi: 10.1016 / j.arr.2017.08.003. Citováno z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28802803/
 2. Campbell, J. M., Stephenson, M. D., de Courten, B., Chapman, I., Bellman, S. M., & Aromataris, E. (2018). Užívání metforminu spojené se sníženým rizikem demence u pacientů s diabetem: Systematický přehled a metaanalýza. Journal of Alzheimer’s disease: JAD, 65 (4), 1225–1236. Doi: 10,3233 / JAD-180263. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6218120/
 3. Chakraborty, A., Chowdhury, S., & Bhattacharyya, M. (2011). Vliv metforminu na oxidační stres, nitrosativní stres a zánětlivé biomarkery u pacientů s diabetem 2. typu. Výzkum cukrovky a klinická praxe, 93 (1), 56–62. Doi: 10.1016 / j.diabres.2010.11.030. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21146883/
 4. Corcoran C, Jacobs TF. (2020). Metformin. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518983/
 5. de Cabo, R., Carmona-Gutierrez, D., Bernier, M., Hall, M. N., & Madeo, F. (2014). Hledání intervencí proti stárnutí: od elixírů po režimy nalačno. Cell, 157 (7), 1515–1526. Doi: 10.1016 / j.cell.2014.05.031. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4254402/
 6. de Jager, J., Kooy, A., Lehert, P., Wulffelé, M. G., Van der Kolk, J., Verburg, J.,. . . Stehouwer, C. D. (2010). Dlouhodobá léčba metforminem u pacientů s diabetem 2. typu a rizikem nedostatku vitaminu B-12: Randomizovaná placebem kontrolovaná studie [Abstrakt]. BMJ, 340 (C2181). doi: 10,1136 / bmj.c2181. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20488910/
 7. Výzkumná skupina Programu prevence diabetu. (2012). Ve studii s výsledky programu prevence diabetu byla dlouhodobá bezpečnost, snášenlivost a úbytek hmotnosti spojené s metforminem. Diabetes Care, 35 (4), 731-737. doi: 10,2337 / dc11-1299. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308305/
 8. Espinoza, S. E., Musi, N., Wang, C. P. a kol. (2020). Odůvodnění a návrh studie randomizované klinické studie metforminu k prevenci křehkosti u starších dospělých s prediabetem. Časopisy gerontologie. Řada A, Biologické vědy a lékařské vědy, 75 (1), 102–109. Doi: 10,1093 / gerona / glz078. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30888034/
 9. Foucher, C. D., & Tubben, R. E. (2020). Laktátová acidóza. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470202/
 10. Giannarelli, R., Aragona, M., Coppelli, A., & Del Prato, S. (2003). Snížení inzulínové rezistence metforminem: dnešní důkazy. Cukrovka a metabolismus, 29 (4 Pt 2), 6S28–6S35. Doi: 10,1016 / s1262-3636 (03) 72785-2. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14502098/
 11. Han, Y., Xie, H., Liu, Y., Gao, P., Yang, X., & Shen, Z. (2019). Vliv metforminu na jakoukoli a kardiovaskulární úmrtnost u pacientů s onemocněním koronárních tepen: systematický přehled a aktualizovaná metaanalýza. Kardiovaskulární diabetologie, 18 (1), 96. Doi: 10,1186 / s12933-019-0900-7. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6668189/
 12. Kulmala, J., Nykänen, I., & Hartikainen, S. (2014). Křehkost jako prediktor úmrtnosti ze všech příčin u starších mužů a žen. Geriatrics & gerontology international, 14 (4), 899–905. Doi: 10,1111 / ggi.12190. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24666801/
 13. Liguori, I., Russo, G., Curcio, F. a kol. (2018). Oxidační stres, stárnutí a nemoci. Klinické intervence ve stárnutí, 13, 757–772. Doi: 10,2147 / CIA.S158513. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5927356/
 14. Lilly, M. a Godwin, M. (2009). Léčba prediabetes metforminem: Systematický přehled a metaanalýza. Kanadský rodinný lékař, 55 (4), 363-369. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2669003/
 15. Lin, L., Yan, L., Liu, Y. a kol. (2019). Výskyt a úmrtí u 29 skupin s rakovinou v roce 2017 a analýza trendů od roku 1990 do roku 2017 ze studie Global Burden of Disease Study. Journal of hematology & oncology, 12 (1), 96. Doi: 10,1186 / s13045-019-0783-9. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6740016/
 16. McCreight, L. J., Bailey, C. J. a Pearson, E. R. (2016). Metformin a gastrointestinální trakt. Diabetologia, (59), 426-435. doi: 10,1007 / s00125-015-3844-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4742508/
 17. Novelle, M. G., Ali, A., Diéguez, C., Bernier, M., & de Cabo, R. (2016). Metformin: nadějný slib ve výzkumu stárnutí. Perspektivy Cold Spring Harbor v medicíně, 6 (3), a025932. Doi: 10,1101 / cshperspect.a025932. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772077/
 18. Olvera Lopez E, Ballard BD, Jan A. (2020). Kardiovaskulární onemocnění. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535419/
 19. Pakkir Maideen, N. M., Jumale, A., & Balasubramaniam, R. (2017). Lékové interakce metforminu zahrnující proteiny transportních látek. Pokročilý farmaceutický bulletin, 7 (4), 501–505. Doi: 10.15171 / apb.2017.062. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788205/
 20. Park, M. H., Kim, D. H., Lee, E. K. a kol. (2014). Zánět související s věkem a inzulínová rezistence: přehled jejich složité vzájemné závislosti. Archivy farmaceutického výzkumu, 37 (12), 1507–1514. Doi: 10,1007 / s12272-014-0474-6. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4246128/
 21. Randhawa, M., Wang, S., Leyden, J. J. a kol. (2016). Každodenní používání opalovacího krému s širokým spektrem obličeje po dobu jednoho roku významně zlepšuje klinické hodnocení fotostárnutí. Dermatologická chirurgie: oficiální publikace pro Americkou společnost pro dermatologickou chirurgii [et al.], 42 (12), 1354–1361. Doi: 10,1097 / DSS.0000000000000879. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27749441/
 22. Saisho Y. (2015). Metformin a zánět: jeho potenciál kromě účinku snižujícího hladinu glukózy. Cíle léku na endokrinní, metabolické a imunitní poruchy, 15 (3), 196–205. Doi: 10,2174 / 1871530315666150316124019. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25772174/
 23. Son, D. H., Park, W. J. a Lee, Y. J. (2019). Nedávné pokroky v medicíně proti stárnutí. Korejský deník rodinného lékařství, 40 (5), 289–296. Doi: 10,4082 / kjfm.19,0087. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6768834/
Vidět víc