Metformin: potenciální interakce a vedlejší účinky

Metformin: potenciální interakce a vedlejší účinky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ne vždy myslíme na alkohol jako na drogu, ale je to mocný! Zasahuje do mnoha léků a může být nebezpečné pít pro lidi s určitými podmínkami.

Než začnete užívat metformin (nebo jakýkoli lék), je důležité vědět o jakýchkoli lékových interakcích a zda můžete při jeho užívání pít alkohol. Pokud si nejste jisti, váš poskytovatel zdravotní péče bude schopen odpovědět na vaše otázky.

Životně důležité orgány

 • Metformin je účinný lék na cukrovku používaný k léčbě diabetes mellitus 2. typu. Používá se také mimo označení k léčbě prediabetes a syndromu polycystických vaječníků (PCOS).
 • Pít mírné množství alkoholu při užívání metforminu je v pořádku - to je jeden nápoj pro ženy a dva nápoje pro muže denně. Pokud pijete více než to, možná budete muset před zahájením léčby metforminem snížit příjem alkoholu, protože nadměrné pití může zvýšit riziko onemocnění zvaného laktátová acidóza.
 • K laktátové acidóze dochází, když jsou hladiny kyseliny mléčné v krvi nebezpečně vysoké. Je to vzácná komplikace spojená s metforminem a je to jediný život ohrožující nepříznivý účinek metforminu, o kterém víme.
 • Mezi nejčastější nežádoucí účinky metforminu patří průjem, nevolnost, zvracení, křeče, bolest žaludku a další příznaky gastrointestinálního traktu.

Můžete pít alkohol při užívání metforminu?

Neexistují žádné konkrétní kontraindikace pro pití alkoholu - v mírném množství - při užívání metforminu. Podle Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA , mírné pití obecně znamená jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro muže (2015). Během užívání metforminu se však nedoporučuje nadměrné pití nebo nadměrné užívání alkoholu. Důvod:

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

je kokosový olej dobrý na lupy
Zjistěte více

Metformin může způsobit laktátovou acidózu

Důvodem, proč nadměrné pití alkoholu není při užívání metforminu dobrý nápad, je zvýšené riziko laktátové acidózy. Metformin je velmi bezpečný lék s téměř žádnými nežádoucími účinky, ale v extrémně vzácné případy , je spojován se stavem zvaným laktátová acidóza, kdy dochází k nebezpečnému zvýšení hladiny kyseliny mléčné v krvi (Stang, 1999). To může vést k selhání ledvin nebo jater.

Souvislost mezi metforminem a laktátovou acidózou je tak vzácná někteří vědci věřte, že za to nestojí vůbec žádné starosti (Misbin, 2004).

Přestože je riziko velmi nízké, užívání metforminu se nedoporučuje lidem s vyšším rizikem vzniku laktátové acidózy. Patří sem lidé s výrazně sníženou funkcí ledvin nebo pokročilým onemocněním jater, stejně jako lidé, kteří hodně pijí alkohol.

Jak funguje metformin? Vědci přesně nevědí

8 minut čtení

Alkohol může zvýšit riziko laktátové acidózy

Vzhledem k tomu, že při užívání metforminu existuje obava ze zvýšeného rizika laktátové acidózy, není dobré kombinovat metformin s nadměrnou konzumací alkoholu. Je to proto, že samotný alkohol zvyšuje riziko laktátové acidózy (Fulop, 1989). I malé množství alkoholu způsobuje hromadění kyseliny mléčné v krvi, ale není to dostatečné pro to, aby bylo nutné se obávat mírného pití. Čím více pijete, tím více kyseliny mléčné se zvyšuje v krvi a tím větší je riziko vzniku laktátové acidózy.

U lidí se závažnými problémy s játry existuje také zvýšené riziko laktátové acidózy, ke kterému může dojít při dlouhodobém nadměrném užívání alkoholu.

Je důležité, abyste byli vůči svým poskytovatelům zdravotní péče otevření a upřímní ohledně svých návyků při pití a pečlivě dodržovali jejich lékařské rady.

Další interakce metforminu

Alkohol není jediná droga, která by mohla interagují s metforminem (Maideen, 2017). Zde jsou některé další možné lékové interakce:

 • Jódovaný kontrast (používaný při zobrazovacích testech)
 • Některá protinádorová léčiva (konkrétně vandetanib a léky spadající do třídy nazývané inhibitory tyrosinkinázy)
 • Některá antimikrobiální léčiva (jako je cefalexin a rifampin)

Existuje také možná interakce s určitými léky proti HIV, jako je dolutegravir (Song, 2016).

Většina těchto interakcí je označována ze stejného důvodu jako nadměrné pití alkoholu - protože užívání těchto léků může zvýšit hladinu kyseliny mléčné v těle. Vzhledem k tomu, že při užívání metforminu existuje vzácná možnost vzniku laktátové acidózy, existují obavy z užívání čehokoli jiného, ​​co může dále zvýšit hladinu kyseliny mléčné.

Pokud užíváte některý z těchto léků, nemusí to nutně znamenat, že metformin je pro vás mimo stůl. Váš poskytovatel zdravotní péče vás možná bude chtít pečlivě sledovat.

Co byste neměli jíst, když užíváte metformin?

I když byste neměli pít příliš mnoho alkoholu při užívání metforminu, můžete s tímto lékem jíst cokoli, co se vám líbí. Některé léky mají omezení týkající se konzumace grapefruitu nebo potravin s vysokým obsahem tuku, ale u metforminu neexistují žádná taková omezení.

Sacharidy a hubnutí: co ukazuje výzkum

3 minuty čtení

Doporučuje se užívat metformin s jídlem, aby se potlačily jakékoli gastrointestinální (GI) příznaky, které jsou zcela běžné u metforminu (Bonnet, 2016).

Otázky bezpečnosti metforminu

Metformin může mít mnoho GI vedlejších účinků, ale je to docela v bezpečí a dokonce i lidé, kteří mají vedlejší účinky, mohou tento lék obvykle tolerovat (Diabetes Prevention Program Research Group, 2012). Nejen, že je to bezpečné, ale je to dokonce výzkum což ukazuje, že metformin může snižovat úmrtnost na příčiny související s cukrovkou i na všechny ostatní příčiny u pacientů s diabetem 2. typu (Markowicz-Piasecka, 2017).

Laktátová acidóza je jedinou možnou závažnou nežádoucí komplikací spojenou s metforminem, ale je mimořádně vzácná ( tak vzácný že někteří vědci si myslí, že to vůbec není důvodem k obavám) (Misbin, 2004).

Přesto je důležité dávat pozor, abyste se při užívání metforminu vyvarovali všeho, co může zvyšovat riziko laktátové acidózy, jako je nadměrné pití alkoholu. Podobně se metformin také nedoporučuje u pacientů s pokročilým onemocněním jater nebo ledvin, protože u těchto lidí je vyšší riziko vzniku laktátové acidózy. Tady je žádná kontraindikace u pacientů s mírným až středně závažným onemocněním ledvin, ale tito pacienti možná budou muset být pečlivě sledováni (MacCallum, 2019).

V jednom okamžiku byl metformin považován za nebezpečný pro pacienty s anamnézou srdečního záchvatu nebo městnavým srdečním selháním (CHF), ale bylo se ukázalo jako bezpečné - a možná dokonce prospěšný - u těchto pacientů (Tahrani, 2007).

Můžete přestat užívat metformin?

Stejně jako u všech léků je důležité dodržovat lékařskou pomoc svého poskytovatele zdravotní péče, pokud chcete přestat užívat metformin. Zastavení nehrozí žádné nebezpečí, ale váš poskytovatel zdravotní péče bude chtít vědět, proč uvažujete o zastavení užívání metforminu, aby se mohl ujistit, že užíváte správné léky a dávky, které vám pomohou zlepšit váš stav.

Pokud přestanete užívat metformin, zastaví se také všechny pozitivní účinky léčby.

Varování metforminu

Jeden je krabicové varování z FDA pro metformin (Crowley, 2016). Informační štítek s drogami varuje před každým, kdo má pokročilé onemocnění ledvin, aby užíval metformin kvůli zvýšenému riziku laktátové acidózy.

Na co se metformin používá?

Metformin je schválen FDA pouze k léčbě cukrovky typu 2, ale také se často používá u pacientů s mírná inzulínová rezistence (prediabetes) zabránit progresi jejich stavu do cukrovky (Lilly, 2009).

Někteří vědci si myslí, že metformin má potenciál být perfektní droga pro léčbu široké škály zdravotních stavů (Markowicz-Piasecka, 2017). Dosud nemáme dostatek výzkumu, ale existuje několik slibných důkazů, že metformin může být užitečný i v jiných podmínkách, jako je rakovina, srdeční choroby a stárnutí. Prozatím se metformin k léčbě těchto stavů nepoužívá.

Existuje však jedno použití metforminu mimo značku, na které se mnoho poskytovatelů zdravotní péče spoléhá se svými pacienty. I když není pro tento účel schválen FDA, metformin je docela účinný léčba syndromu polycystických vaječníků (PCOS) , což je stav, který způsobuje mnoho hormonálních symptomů u žen (Johnson, 2014). Mohou sahat od mírných příznaků, jako je akné a nadměrný růst vlasů, až po závažné příznaky, jako je neplodnost a časná ztráta těhotenství.

Jak metformin léčí cukrovku typu 2?

Metformin účinkuje snížení produkce glukózy v játrech, což snižuje hladinu cukru v krvi v těle a zlepšuje glykemickou kontrolu a citlivost na inzulín (Lv, 2020). To je důležitá funkce pro lidi s diabetem typu 2, protože jejich buňky nezpracovávají inzulín správně, což způsobuje, že jejich hladina glukózy v krvi je mnohem vyšší, než by měla být.

Metformin funguje dobře spolu s klíčovými změnami životního stylu, aby vrátil hladinu cukru v krvi zpět na zdravou hladinu. Uvědomte si, že příznaky gastrointestinálního traktu jsou při užívání metforminu velmi časté, protože se primárně vstřebává v tenkém střevě a způsobuje několik důležité reakce ve střevě , včetně zvýšení žlučové kyseliny a změny střevního mikrobiomu (McCreight, 2016).

Co je Glucophage?

Glucophage je jednou z nejčastěji předepisovaných značek metforminu (National Library of Medicine, 2018). Dodává se ve formě s okamžitým uvolňováním, užívanou dvakrát denně, a jako tableta s prodlouženým uvolňováním (nazývaná Glucophage XR), užívaná jednou denně. Verze s prodlouženým vydáním je často lepší volba pokud zaznamenáte příznaky GI ve vzorci s okamžitým uvolňováním (Jabbour, 2011).

Váš poskytovatel zdravotní péče může také předepsat jednu z dalších značek metforminu: Glumetza, Riomet nebo Fortamet. Bez ohledu na název na lahvičce buďte opatrní, abyste to při užívání tohoto léku nepřeháněli s pitím alkoholu.

Časté nežádoucí účinky metforminu

Jednou z možných nevýhod metforminu je jeho profil vedlejších účinků. Největší stížnosti jsou GI příznaky , jako je nevolnost, průjem, zvracení, kovová chuť v ústech a bolesti břicha (Bonnet, 2016). Tyto příznaky se mohou objevit v až 25% lidí , ale jsou obecně mírné a snesitelné. Pouze asi 5% lidí musí přestat užívat metformin kvůli závažným GI symptomům (McCreight, 2016).

Užívání metforminu na prázdný žaludek může zvýšit pravděpodobnost, že příznaky GI budou, takže jej možná budete chtít užívat s jídlem. Váš poskytovatel zdravotní péče vás může také začít s nižší dávkou a pomalu zvyšovat dávku nebo vás přepnout na metformin s prodlouženým uvolňováním, aby se pokusil vyhnout se příznakům GI.

Dalším známým vedlejším účinkem je nedostatek vitaminu B12, ke kterému může dojít až 20% pacientů (de Jager, 2010). Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit doplněk vitaminu B12, pokud vaše hladiny příliš poklesnou.

Nejzávažnějším vedlejším účinkem spojeným s metforminem je laktátová acidóza , ale toto je velmi vzácné (Foucher, 2020). K laktátové acidóze dochází, když se hladina kyseliny mléčné v krvi nebezpečně zvýší. Proto se nedoporučuje při užívání metforminu příliš pít alkohol, protože kombinace metforminu a nadměrného alkoholu může zvýšit hladinu kyseliny mléčné v krvi.

jak dosáhnout erekce s ed

Průjem metforminu

Nejběžnějším GI vedlejším účinkem metforminu je průjem více než 60% pacientů kteří si stěžují na příznaky GI (Fatima, 2018).

Nevíme jistě, proč je průjem u metforminu tak běžný, ale je to pravděpodobné, protože užívání metforminu způsobuje, že se do střeva nasává více tekutin a zvyšuje se svalová kontrakce v GI traktu. Funguje to tak, že metformin snižuje množství žlučových solí, které se vstřebávají do střeva, zatímco zvyšuje signalizaci serotoninu ve střevě.

I bez metforminu se však u pacientů s diabetem typu 2 vyskytuje průjem častěji než u zbytku populace - asi 20% všech pacientů s diabetem typu 2 (Gould, 2009). Je tedy možné, že přidání metforminu do směsi tento problém jen prohloubí. Až u 50% pacientů s diabetem užívajících metformin se jako vedlejší účinek vyskytuje průjem.

Může metformin způsobit hubnutí?

Jedním z důvodů, proč mnoho pacientů a poskytovatelů zdravotní péče miluje metformin, je to, že může přispívat mírný úbytek hmotnosti (Apolzan, 2019). Přinejmenším to nezpůsobuje přírůstek hmotnosti.

Mnoho pacientů s diabetem typu 2 se od té doby obává o přibírání na váze přibývání na váze je tak běžné s jinými léky používanými k léčbě cukrovky typu 2 (Provilus, 2011). Patří sem třída léků zvaná sulfonylmočoviny (některými příklady jsou glimepirid, glipizid a glyburid), další třída zvaná thiazolidindiony nebo TZD (Avandia a Actos jsou dva léky v této třídě) a inzulín.

Buďte otevření u svého poskytovatele zdravotní péče

Před zahájením léčby metforminem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o celé anamnéze, včetně všech léků, které užíváte. Pokud pijete více než mírné množství alkoholu, sdílejte tyto informace, abyste mohli se svým poskytovatelem zdravotní péče přijít na dobrý plán léčby.

Reference

 1. Apolzan, J. W., Venditti, E. M., Edelstein, S. L., Knowler, W. C., Dabelea, D., Boyko, E. J.,. . . Gadde, K. M. (2019). Dlouhodobý úbytek hmotnosti s metforminem nebo intervence v oblasti životního stylu v programu prevence diabetu Výsledky studie [Abstrakt]. Annals of Internal Medicine, 170 (10), 682-690. doi: 10,7326 / M18-1605. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31009939/
 2. Bonnet, F., & Scheen, A. (2016). Porozumění a překonání gastrointestinální intolerance metforminu. Diabetes, obezita a metabolismus, 19 (4). doi: 10,1111 / dom.12854. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27987248/
 3. Crowley, M. J., Diamantidis, C. J. a McDuffie, J. R. (2016). Použití metforminu u pacientů s historickými kontraindikacemi nebo preventivními opatřeními. Washington (DC): Ministerstvo pro záležitosti veteránů (USA). DODATEK A, OZNÁMENÍ O BEZPEČNOSTI FDA PRO METFORMIN. Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK409379/
 4. De Jager, J., Kooy, A., Lehert, P., Wulffelé, M. G., Van der Kolk, J., Verburg, J.,. . . Stehouwer, C. D. (2010). Dlouhodobá léčba metforminem u pacientů s diabetem 2. typu a rizikem nedostatku vitaminu B-12: Randomizovaná placebem kontrolovaná studie [Abstrakt]. BMJ, 340 (C2181). doi: 10,1136 / bmj.c2181. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20488910/
 5. Výzkumná skupina Programu prevence diabetu. (2012). Ve studii s výsledky programu prevence diabetu byla dlouhodobá bezpečnost, snášenlivost a úbytek hmotnosti spojené s metforminem. Diabetes Care, 35 (4), 731-737. doi: 10,2337 / dc11-1299. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308305/
 6. Fatima, M., Sadeeqa, S., & Nazir, S.U. (2018). Metformin a jeho gastrointestinální problémy: přehled. Biomedical Research, 29 (11). doi: 10,4066 / biomedicalresearch.40-18-526. https://www.alliedacademies.org/articles/metformin-and-its-gastrointestinal-problems-a-review-10324.html
 7. Foucher, C. D., & Tubben, R. E. (2020). Laktátová acidóza. StatPearls. Citováno 9. listopadu 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470202/
 8. Fulop, M. (1989). Alkoholismus, ketoacidóza a laktátová acidóza [abstrakt]. Recenze o cukrovce / metabolismu, 5 (4), 365-378. doi: 10,1002 / dmr. 5610050404. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2656160/
 9. Gould, M., & Sellin, J. H. (2009). Diabetický průjem. Aktuální gastroenterologické zprávy, 11 (5), 354-359. doi: 10,1007 / s11894-009-0054-r. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19765362/
 10. Jabbour, S., & Ziring, B. (2011). Výhody metforminu s prodlouženým uvolňováním u pacientů s diabetes mellitus 2. typu [Abstrakt]. Postgraduální medicína, 123 (1), 15-23. doi: 10,3810 / pgm.2011.01.2241. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21293080/
 11. Johnson, N. P. (2014). Užívání metforminu u žen se syndromem polycystických vaječníků. Annals of Translational Medicine, 2 (6), 56. ser. doi: 10,3978 / j.issn.2305-5839.2014.04.15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4200666/
 12. Lilly, M. a Godwin, M. (2009). Léčba prediabetes metforminem: Systematický přehled a metaanalýza. Kanadský rodinný lékař, 55 (4), 363-369. Citováno 11. listopadu 2020, z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2669003/
 13. Lv, Z., & Guo, Y. (2020). Metformin a jeho přínosy pro různé nemoci. Frontiers in Endocrinology, 11 (191). doi: 0,3389 / fendo.2020.00191. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7212476/
 14. MacCallum, L., & Senior, P. A. (2019). Bezpečné užívání metforminu u dospělých s diabetem 2. typu a chronickým onemocněním ledvin: Nižší dávky a vzdělávání v nemocných jsou nezbytné [Abstrakt]. Canadian Journal of Diabetes, 43 (1), 76-80. doi: 10.1016 / j.jcjd.2018.04.004. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30061044/
 15. Maideen, N.M., Jumale, A., & Balasubramaniam, R. (2017). Interakce metforminu s léčivými transportními proteiny. Advanced Pharmaceutical Bulletin, 7 (4), 501-505. doi: 10.15171 / apb.2017.062. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788205/
 16. Markowicz-Piasecka, M., Huttunen, K. M., Mateusiak, Ł, Mikiciuk-Olasik, E., & Sikora, J. (2017). Je metformin dokonalým lékem? Aktualizace farmakokinetiky a farmakodynamiky. Aktuální farmaceutický design, (23), 2532-2550. doi: 10,2174 / 1381612822666161201152941. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27908266/
 17. McCreight, L. J., Bailey, C. J. a Pearson, E. R. (2016). Metformin a gastrointestinální trakt. Diabetologia, (59), 426-435. doi: 10,1007 / s00125-015-3844-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4742508/
 18. Misbin, R. I. (2004). Fantom laktátové acidózy způsobené metforminem u pacientů s diabetem. Diabetes Care, 27 (7), 1791-1793. doi: 10,2337 / diacare.27.7.1791. https://care.diabetesjournals.org/content/27/7/1791
 19. Národní lékařská knihovna. (2018). DailyMed: Glucophage - tableta hydrochloridu metforminu, potažená filmem; Glucophage XR - tableta metformin hydrochloridu, prodloužené uvolňování. Citováno 10. listopadu 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=4a0166c7-7097-4e4a-9036-6c9a60d08fc6
 20. Provilus, A., Abdallah, M. a McFarlane, S. I. (2011). Zvýšení hmotnosti spojené s antidiabetickými léky. Therapy, 8 (2), 113-120. doi: 10,2217 / THY.11.8. https://www.openaccessjournals.com/articles/weight-gain-associated-with-antidiabetic-medications.pdf
 21. Song, I. H., Zong, J., Borland, J., Jerva, F., Wynne, B., Zamek-Gliszczynski, M. J.,. . . Choukour, M. (2016). Vliv dolutegraviru na farmakokinetiku metforminu u zdravých subjektů [Abstrakt]. Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes, 72 (4), 400-407. doi: 10,1097 / QAI.0000000000000983. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4935531/
 22. Stang, M. (1999). Výskyt laktátové acidózy u uživatelů metforminu [Abstrakt]. Diabetes Care, 22 (6), 925-927. doi: 10,2337 / diacare.22.6.925. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10372243/
 23. Tahrani, A. A., Varughese, G. I., Scarpello, J. H., & Hanna, F. W. (2007). Metformin, srdeční selhání a laktátová acidóza: Je metformin absolutně kontraindikován? BMJ, 335 (7618), 508-512. doi: 10,1136 / bmj.39255,669444.AE. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1971167/
 24. Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb a americké ministerstvo zemědělství. Pokyny pro stravování Američanů v letech 2015–2020. 8. vydání. 2015. Dostupné na https://health.gov/our-work/food-and-nutrition/2015-2020-dietary-guidelines/
Vidět víc