Metformin: interakce, vedlejší účinky a varování

Metformin: interakce, vedlejší účinky a varování

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Přemýšleli jste někdy, proč musíte odpovědět na tolik otázek ohledně léků, které užíváte, když jdete k novému poskytovateli zdravotní péče?

Jedním důležitým důvodem je, že lékové interakce - způsob, jakým různé léky interagují navzájem ve vašem těle - mohou změnit způsob, jakým vaše tělo reaguje na tyto léky. V některých případech mohou být lékové interakce extrémně nebezpečné.

Metformin, lék používaný k léčbě diabetes mellitus 2. typu, je obecně bezpečný lék, který většina lidí dobře snáší, ale existují určité lékové interakce, o kterých byste měli vědět. Před zahájením léčby metforminem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech současných nebo nedávných lécích.

jak dlouho trvá, než se vykostí

Životně důležité orgány

 • Právě teď je metformin schválen FDA pouze k léčbě diabetes mellitus 2. typu. Často se používá mimo označení k léčbě syndromu polycystických vaječníků (PCOS) a k prevenci progrese prediabetes na cukrovku 2. typu.
 • Metformin můžete bezpečně užívat s většinou léků, ale váš poskytovatel zdravotní péče vás možná bude chtít pečlivě sledovat, pokud užíváte určité léky nebo pijete těžce.
 • Velmi vzácnou, ale život ohrožující komplikací spojenou s metforminem je laktátová acidóza.
 • Pacienti s pokročilým poškozením ledvin nebo onemocněním jater jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku laktátové acidózy, proto by neměli užívat metformin.

Nejběžnější interakce metforminu

Metformin nemá téměř nic vážného lékové interakce , ačkoli existují určité léky nebo látky, které mohou ve vašem těle způsobit nežádoucí reakce (Maideen, 2017). Pokud užíváte některou z těchto možností, může vás váš poskytovatel zdravotní péče chtít pečlivě sledovat nebo vám může doporučit alternativní možnost léčby.

Mezi možné lékové interakce patří (Song, 2016):

 • Jódovaný kontrast (používaný při zobrazovacích testech)
 • Některá protinádorová léčiva (konkrétně vandetanib a léky spadající do třídy nazývané inhibitory tyrosinkinázy)
 • Některá antimikrobiální léčiva (jako je cefalexin a rifampin)
 • Alkohol (ale pouze v nadměrném množství)
 • Některé léky proti HIV (např dolutegravir )

Většina z těchto látek nebo léků má jednu společnou věc: Při užívání s metforminem mohou zvýšit hladinu kyseliny mléčné v těle. To vyvolává určité obavy, protože nejzávažnějším (i když mimořádně vzácným) nepříznivým účinkem spojeným s metforminem je život ohrožující stav zvaný laktátová acidóza , ve kterém jsou hladiny kyseliny mléčné v těle nebezpečně vysoké (Foucher, 2020).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Metformin a alkohol

Můžete si všimnout, že alkohol je zahrnut do výše uvedeného seznamu lékových interakcí, ale pouze v nadměrném množství. Během užívání metforminu je dobré pít mírné množství alkoholu ( obecně definováno jako jeden nápoj pro ženy nebo dva nápoje pro muže denně), ale při užívání tohoto léku byste se chtěli vyhnout pití většího množství alkoholu (US Department of Health and Human Services, 2015).

jak získat viagru nebo cialis

Nadměrné pití alkoholu není při užívání metforminu dobrý nápad, protože nadměrné pití alkoholu je známý rizikový faktor pro laktátovou acidózu (Fulop, 1989). Vzhledem k tomu, že užívání metforminu může samo o sobě zvýšit riziko laktátové acidózy, je důležité vyvarovat se chování, které vás při užívání tohoto léku vystavuje ještě vyššímu riziku.

Metformin a další potraviny

Zatímco nadměrné požívání alkoholu není při užívání metforminu dobrý nápad, je dobré jíst nebo pít jakékoli jiné potraviny při užívání tohoto léku.

Na rozdíl od rychle působících inzulínů a některých dalších léků na cukrovku metformin primárně působí na snížení hladiny cukru v krvi mezi jídly, spolu se snížením sloučeniny zvané hemoglobin a1c (což je marker, který poskytuje dobrý odhad hladiny cukru v krvi po delší dobu) . Jelikož to funguje tímto způsobem, nemá to velký vliv na hladinu cukru v krvi bezprostředně po jídle (také se tomu říká postprandiální glukóza).

Při užívání metforminu není problém s konzumací cukru ani jiných druhů potravin. (Samozřejmě, konzumace nadměrného množství cukru, zvláště pokud máte cukrovku typu 2, může zvýšit hladinu cukru v krvi, i když užíváte metformin).

Obecně je dobré užívat metformin k jídlu, protože to může snížit jakékoli gastrointestinální (GI) vedlejší účinky. Pokud však nemáte žádné příznaky GI, můžete také užívat metformin bez jídla - ať už dáváte přednost.

Co je metformin a jak funguje?

Metformin je znám pod několika různými značkami, včetně Glucophage , Glumetza, Riomet a Fortamet (US. National Library of Medicine, 2018). Je součástí třídy léků zvaných biguanidy a používá se jako úspěšná léčba u cukrovky typu 2 po celá desetiletí (Markowicz-Piasecka, 2017). Je také účinný při prevenci cukrovky pacienti s prediabetem nebo mírná inzulínová rezistence (Lilly, 2009).

Mnoho poskytovatelů zdravotní péče také používá metformin mimo značku léčit syndrom polycystických vaječníků (PCOS) , který je spojen s hormonálními příznaky, jako je neplodnost, akné, časná ztráta těhotenství a cukrovka u těhotných žen (Markowicz-Piasecka, 2017). Použití metforminu může tyto příznaky zlepšit, i když není schváleno FDA k léčbě PCOS.

Existoval výzkum, který ukazuje, že metformin může být užitečný i v jiných zdravotních podmínkách, ale v tuto chvíli nemáme žádné přesvědčivé důkazy. Rakovina, stárnutí a srdeční choroby jsou jen některé ze studovaných nemocí. Od této chvíle je metformin schválen FDA pouze k léčbě cukrovky typu 2, nikoli cukrovky typu 1.

Metformin je účinný při léčbě cukrovky typu 2, protože snižuje hladinu glukózy v krvi v těle a zlepšuje kontrolu glykemie (kontrolu hladiny cukru v krvi) snížením produkce glukózy v játrech. U cukrovky typu 2 tělo nespracuje cukr správně, což vede k vysoké hladině cukru v krvi. Spolu se změnami životního stylu může být metformin nedílnou součástí péče o diabetes 2. typu.

Nežádoucí účinky metforminu

Zatímco většina pacientů dobře snáší metformin, nežádoucí účinky na GI jsou poměrně časté ( Bonnet, 2016 ). Až 25% lidí může pociťovat příznaky jako nevolnost, průjem, zvracení, pálení žáhy a další vedlejší účinky spojené se střevem, ale pouze asi 5% těchto lidí má takové závažné příznaky, že je nutné úplně přestat užívat metformin ( McCreight, 2016 ). Podívejme se blíže na tyto a další vedlejší účinky.

1 lžička soli je kolik mg sodíku

Účinky metforminu na gastrointestinální trakt

Proč existuje tolik nežádoucích účinků metforminu na GI? Tělo absorbuje metformin primárně v tenkém střevě a má několik klíčových interakcí se střevem . Zvyšuje hormon ve střevě nazývaný GLP-1, mění střevní mikrobiom a zvyšuje produkci žlučových kyselin ve střevě (McCreight, 2016). Všechny tyto akce vedou k vyšší míře nežádoucích účinků GI.

Ke snížení těchto nepříjemných vedlejších účinků se někdy doporučuje, aby lidé začali s nižší dávkou metforminu a postupně se dopracovali k předepsané dávce. Užívání metforminu s jídlem může také pomoci, stejně jako přechod na prodloužené vydání tablety místo vzorce s okamžitým uvolňováním (Blonde, 2004).

Průjem metforminu

Nejběžnějším vedlejším účinkem, který můžete u metforminu zaznamenat, je průjem - více než 60% pacientů kteří si stěžují na příznaky GI u metforminu, mají průjem (Fatima, 2018). I když nevíme přesný důvod, proč užívání metforminu může způsobit průjem, víme, že:

 • Metformin zvyšuje hladinu serotoninu ve střevě.
 • Užívání metforminu snižuje hladinu žlučových solí, které se vstřebávají do střeva.

Když se zvýší signalizace serotoninu a sníží se absorpce žlučových solí, tělo reaguje kontrakcí svalů ve střevě, zatímco do nich natáhne více tekutin. Co získáte, když spojíte svalové kontrakce a tekutiny ve střevě? Průjem.

Je také důležité si uvědomit, že u pacientů s diabetem typu 2 je vyšší výskyt průjmů ( asi 20% pacientů s diabetem typu 2), a to i bez užívání metforminu (Gould, 2009). Užívání metforminu zvyšuje průjem v této populaci až na 50%.

Další nežádoucí účinky metforminu

Nedostatek vitaminu B12 je dalším častým nežádoucím účinkem, který se projevuje přibližně u pětiny všech pacientů užívajících metformin (de Jager, 2010). Tento vedlejší účinek lze snadno zvládnout pomocí doplňku vitaminu B12.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem spojeným s metforminem je laktátová acidóza , život ohrožující stav, ke kterému dochází, když se hladiny kyseliny mléčné v krvi nebezpečně zvýší (Foucher, 2020). Zatímco laktátová acidóza je mimořádně vzácná komplikace metforminu existuje obava ze všeho, co může zvýšit vaše riziko při užívání tohoto léku (Stang, 1999). To je hlavní důvod, proč možná budete potřebovat další sledování, pokud užíváte určité jiné léky.

Může metformin způsobit hubnutí?

Pokud vás vysoká míra průjmu děsí, je zde možný pozitivní vedlejší účinek spojený s metforminem: ztráta hmotnosti - nebo přinejmenším udržování hmotnosti. Metformin může přispívají k mírnému úbytku hmotnosti , ale udržování hmotnosti je místo, kde skutečně svítí (Apolzan, 2019). To je vítaný kontrast s jinými běžně předepisovanými léky na cukrovku, které jsou spojeny s dramatickými přibývání na váze (Provilus, 2011). Antidiabetické léky, které mají tendenci způsobovat přírůstek hmotnosti, jsou:

 • Inzulín
 • Sulfonylmočoviny (příklady zahrnují glimepirid, glipizid a glyburid)
 • Thiazolidindiony (nazývané také TZD - dva léky v této třídě jsou rosiglitazon a pioglitazon)

Mnoho pacientů s diabetem typu 2 má obavy z obezity a přírůstku hmotnosti, takže metformin může být dobrou volbou. Metformin není zázračný lék na hubnutí, ale cenná je i pomoc pacientům vyhnout se přibývání na váze.

Je metformin bezpečný?

Při diskusi o lékových interakcích a vedlejších účincích je bezpečnost pravděpodobně nejdůležitější. Jak bezpečný je metformin? Pro drtivou většinu lidí to tak je velmi bezpečné a nebyl spojen s prakticky žádnými bezpečnostními problémy (Diabetes Prevention Program Research Group, 2012). Kromě obecné bezpečnosti výzkum ukazuje že užívání metforminu může snížit úmrtnost pacientů ze všech příčin, včetně úmrtí souvisejících s cukrovkou (Markowicz-Piasecka, 2017).

Metformin stále není nejlepším lékem pro všechny pacienty, zejména pro pacienty s vyšším rizikem laktátové acidózy, ke které dochází, když se hladina kyseliny mléčné nebezpečně zvýší. Jedním z možných výsledků laktátové acidózy je selhání jater nebo ledvin, takže u pacientů s pokročilým onemocněním jater nebo s výrazně sníženou funkcí ledvin je zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění a neměli by užívat metformin.

nejlepší způsob, jak získat kost

Pacienti s mírným až středně závažným chronickým onemocněním ledvin však pravděpodobně mohou bezpečně užívejte metformin (MacCallum, 2019). Možná je bude třeba pečlivě sledovat.

Existovaly určité obavy z toho, že metformin není bezpečný pro pacienty s městnavým srdečním selháním (CHF) nebo s anamnézou infarktu, ale nyní víme, že srdeční selhání není kontraindikací užívání metforminu a může dokonce zlepšit příznaky CHF (Tahrani, 2007).

Varování metforminu

Zatímco metformin je pro většinu pacientů bezpečný a lze ho užívat spolu s většinou léků, existuje krabicové varování na informačním štítku o riziku laktátové acidózy (Crowley, 2016). FDA důrazně odrazuje každého, kdo má pokročilé onemocnění ledvin, od užívání metforminu, protože u těchto pacientů je vyšší riziko vzniku laktátové acidózy.

Můžete přestat užívat metformin?

Jedním z bezpečnostních problémů s jakýmkoli lékem je, jak jej v případě potřeby přestat užívat. S metforminem je v pořádku přestat jej užívat, aniž byste přestali užívat léky, ale je to důležité pod lékařskou radou a vedením vašeho poskytovatele zdravotní péče. Samozřejmě, když přestanete užívat metformin, ztratíte všechny pozitivní účinky, které byste při jeho užívání mohli mít.

Řízení lékových interakcí s metforminem

Pokud užíváte některý z léků, které interagují s metforminem, nedejte se odradit. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o všech lécích, které užíváte, aby mohl řešit případné lékové interakce a podle potřeby upravit vaše léky.

Reference

 1. Apolzan, J. W., Venditti, E. M., Edelstein, S. L., Knowler, W. C., Dabelea, D., Boyko, E. J.,. . . Gadde, K. M. (2019). Dlouhodobý úbytek hmotnosti s metforminem nebo intervencí do životního stylu v programu prevence diabetu Výsledky studie [Abstrakt]. Annals of Internal Medicine, 170 (10), 682-690. doi: 10,7326 / M18-1605. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31009939/
 2. Blonde, L., Dailey, G. E., Jabbour, S. A., Reasner, C. A., & Mills, D. J. (2004). Gastrointestinální snášenlivost tablet s prodlouženým uvolňováním metforminu ve srovnání s tabletami s okamžitým uvolňováním metforminu: Výsledky retrospektivní kohortní studie [Abstrakt]. Current Medical Research and Opinion, 20 (4), 565-572. doi: 10,1185 / 030079904125003278. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15119994/
 3. Bonnet, F., & Scheen, A. (2016). Porozumění a překonání gastrointestinální intolerance metforminu. Diabetes, obezita a metabolismus, 19 (4). doi: 10,1111 / dom.12854. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27987248/
 4. Crowley, M. J., Diamantidis, C. J. a McDuffie, J. R. (2016). Použití metforminu u pacientů s historickými kontraindikacemi nebo preventivními opatřeními. Washington (DC): Ministerstvo pro záležitosti veteránů (USA). DODATEK A, OZNÁMENÍ O BEZPEČNOSTI FDA PRO METFORMIN. Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK409379/
 5. De Jager, J., Kooy, A., Lehert, P., Wulffelé, M. G., Van der Kolk, J., Verburg, J.,. . . Stehouwer, C. D. (2010). Dlouhodobá léčba metforminem u pacientů s diabetem 2. typu a rizikem nedostatku vitaminu B-12: Randomizovaná placebem kontrolovaná studie [Abstrakt]. BMJ, 340 (C2181). doi: 10,1136 / bmj.c2181. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20488910/
 6. Výzkumná skupina Programu prevence diabetu. (2012). Ve studii s výsledky programu prevence diabetu byla dlouhodobá bezpečnost, snášenlivost a úbytek hmotnosti spojené s metforminem. Diabetes Care, 35 (4), 731-737. doi: 10,2337 / dc11-1299. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308305/
 7. Fatima, M., Sadeeqa, S., & Nazir, S.U. (2018). Metformin a jeho gastrointestinální problémy: přehled. Biomedical Research, 29 (11). doi: 10,4066 / biomedicalresearch.40-18-526. https://www.alliedacademies.org/articles/metformin-and-its-gastrointestinal-problems-a-review-10324.html
 8. Foucher, C. D., & Tubben, R. E. (2020). Laktátová acidóza. StatPearls. Citováno 9. listopadu 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470202/
 9. Gould, M., & Sellin, J. H. (2009). Diabetický průjem. Aktuální gastroenterologické zprávy, 11 (5), 354-359. doi: 10,1007 / s11894-009-0054-r. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19765362/
 10. Fulop, M. (1989). Alkoholismus, ketoacidóza a laktátová acidóza [abstrakt]. Recenze o cukrovce / metabolismu, 5 (4), 365-378. doi: 10,1002 / dmr. 5610050404. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2656160/
 11. Jabbour, S., & Ziring, B. (2011). Výhody metforminu s prodlouženým uvolňováním u pacientů s diabetes mellitus 2. typu [Abstrakt]. Postgraduální medicína, 123 (1), 15-23. doi: 10,3810 / pgm.2011.01.2241. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21293080/
 12. Lilly, M. a Godwin, M. (2009). Léčba prediabetes metforminem: Systematický přehled a metaanalýza. Kanadský rodinný lékař, 55 (4), 363-369. Citováno 11. listopadu 2020, z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2669003/
 13. MacCallum, L., & Senior, P. A. (2019). Bezpečné užívání metforminu u dospělých s diabetem 2. typu a chronickým onemocněním ledvin: Nižší dávky a vzdělávání v nemocných jsou nezbytné [Abstrakt]. Canadian Journal of Diabetes, 43 (1), 76-80. doi: 10.1016 / j.jcjd.2018.04.004. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30061044/
 14. Markowicz-Piasecka, M., Huttunen, K. M., Mateusiak, Ł, Mikiciuk-Olasik, E., & Sikora, J. (2017). Je metformin dokonalým lékem? Aktualizace farmakokinetiky a farmakodynamiky. Aktuální farmaceutický design, (23), 2532-2550. doi: 10,2174 / 1381612822666161201152941. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27908266/
 15. Maideen, N.M., Jumale, A., & Balasubramaniam, R. (2017). Interakce metforminu s léčivými transportními proteiny. Advanced Pharmaceutical Bulletin, 7 (4), 501-505. doi: 10.15171 / apb.2017.062. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788205/
 16. McCreight, L. J., Bailey, C. J. a Pearson, E. R. (2016). Metformin a gastrointestinální trakt. Diabetologia, (59), 426-435. doi: 10,1007 / s00125-015-3844-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4742508/
 17. Národní lékařská knihovna. (2018). DailyMed: Glucophage - tableta hydrochloridu metforminu, potažená filmem; Glucophage XR - tableta metformin hydrochloridu, prodloužené uvolňování. Citováno 10. listopadu 2020, z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=4a0166c7-7097-4e4a-9036-6c9a60d08fc6
 18. Provilus, A., Abdallah, M. a McFarlane, S. I. (2011). Zvýšení hmotnosti spojené s antidiabetickými léky. Therapy, 8 (2), 113-120. doi: 10,2217 / THY.11.8. https://www.openaccessjournals.com/articles/weight-gain-associated-with-antidiabetic-medications.pdf
 19. Song, I. H., Zong, J., Borland, J., Jerva, F., Wynne, B., Zamek-Gliszczynski, M. J.,. . . Choukour, M. (2016). Vliv dolutegraviru na farmakokinetiku metforminu u zdravých subjektů [Abstrakt]. Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes, 72 (4), 400-407. doi: 10,1097 / QAI.0000000000000983. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4935531/
 20. Stang, M. (1999). Výskyt laktátové acidózy u uživatelů metforminu [Abstrakt]. Diabetes Care, 22 (6), 925-927. doi: 10,2337 / diacare.22.6.925. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10372243/
 21. Tahrani, A. A., Varughese, G. I., Scarpello, J. H., & Hanna, F. W. (2007). Metformin, srdeční selhání a laktátová acidóza: Je metformin absolutně kontraindikován? BMJ, 335 (7618), 508-512. doi: 10,1136 / bmj.39255,669444.AE. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1971167/
Vidět víc