Dávkování metforminu: Jaká je pro mě správná dávka?

Dávkování metforminu: Jaká je pro mě správná dávka?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

cvičení, aby se můj penis zvětšil

Metformin (nebo metformin hydrochlorid) se běžně podává lidem s diabetes mellitus 2. typu, aby pomohl snížit hladinu cukru v krvi. Vaše dávka metforminu zohlední mnoho různých faktorů, jako je váš věk, váha, další zdravotní stav a životní styl.

Životně důležité orgány

 • Metformin je široce předepisován a schválen FDA pro kontrolu hladin glukózy (cukru) v krvi u lidí s diabetes mellitus 2. typu.
 • Další použití mimo označení zahrnuje léčbu lidí s gestačním diabetem, prediabetem, syndromem polycystických vaječníků (PCOS) a prevencí přírůstku hmotnosti pomocí antipsychotických léků.
 • Metformin je považován za bezpečný a účinný, přičemž nejčastějším vedlejším účinkem je průjem.
 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování před černou skříní, které naznačuje, že metformin může vzácně způsobit laktátovou acidózu, což je lékařská pohotovost.

Glucophage je značková verze metforminu. Mezi další formulace značek patří Fortamet, Riomet a Glumetza. Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě tablet, tekutin nebo v lékové formě s prodlouženým uvolňováním (ER).Tablety a tekutiny s okamžitým uvolňováním se obvykle užívají dvakrát denně, zatímco formulace s prodlouženým uvolňováním se užívají jednou denně (obvykle k večernímu jídlu). Ve většině případů vás poskytovatel zdravotní péče často zahájí nízkou dávkou a postupně vybudovat na sílu, která nejlépe řídí hladinu cukru v krvi, aby se minimalizovaly nežádoucí účinky (UpToDate, n.d.).

Většina lidí užívá metformin v noci, ale nejdůležitější věcí je zůstat konzistentní ze dne na den - užívejte léky každý den přibližně ve stejnou dobu.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistit více

Tablety s okamžitým uvolňováním se dodávají v síle 500 mg, 850 mg a 1 000 mg a tablety s prodlouženým uvolňováním jsou k dispozici v dávkách 500 mg, 750 mg a 1 000 mg. Typický dávka metforminu u osoby s diabetem typu 2 se pohybuje v rozmezí od 500 mg do maximální dávky 2550 mg denně užívané s jídlem, aby se zabránilo rozrušení žaludku (UpToDate, n.d.). Poté, na základě výsledků měření krevních testů, jako jsou hladiny cukru v krvi a hemoglobin A1C (HbA1C), může váš poskytovatel zdravotní péče v průběhu času upravovat vaši denní dávku.

Jde o to, jak reagují vaše konkrétní hladiny cukru v krvi. Jak již bylo zmíněno, postupné zvyšování dávky může snížit vedlejší účinky, jako je průjem a další nežádoucí účinky.

Vždy užívejte léky podle pokynů a podle pokynů lékárníka a poskytovatele zdravotní péče. Pokud vynecháte dávku metforminu, nezdvojnásobujte se příště. A pokud vás obtěžuje průjem nebo jiné běžné nežádoucí účinky, jako jsou bolesti břicha a nevolnost, pamatujte, že obvykle ustoupí během několika týdnů po úpravě denní dávky. Nepřestávejte užívat metformin samostatně, aniž byste se poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče (MedlinePlus, 2020).

Na co se metformin používá?

Metformin je jedním z nejpoužívanější léky na cukrovku ; patří do biguanidové třídy léků na cukrovku (Wang, 2014). Je schválen FDA jako léčba diabetu 2. typu a schopnost léku pomáhat kontrolovat hladinu glukózy (cukru) v krvi u diabetu 2. typu. To může také vysvětlovat použití metforminu pro jiné mimo označení podmínky (pro tyto podmínky neschváleno FDA), včetně (UpToDate, n.d.):

Diabetes typu 2: příčiny, příznaky, diagnóza a léčba

10 minut čtení

 • Gestační diabetes: cukrovka během těhotenství
 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): hormonální nerovnováha u žen, která způsobuje nepravidelné období, přírůstek hmotnosti, růst ochlupení na obličeji a inzulínovou rezistenci
 • Prediabetes: vysoká hladina cukru v krvi, ale není dostatečně vysoká, aby mohla být diagnostikována cukrovka
 • Zvýšení hmotnosti antipsychotiky, jako je klozapin a olanzapin: léky používané k léčbě schizofrenie a schizoafektivní poruchy.

U cukrovky typu 2 se vaše hladina cukru v krvi příliš zvyšuje (hyperglykémie), protože buď vaše tělo neprodukuje dostatek inzulínu - hormon, který kontroluje hladinu cukru v krvi - nebo tělo nereaguje na inzulín, který vytváří. Výsledná hyperglykémie může způsobit poškození nervů, očí, ledvin a cév a je rizikovým faktorem pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Podle American Diabetes Association (ADA), pokud jste diagnostikováni s diabetem 2. typu, váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně předepíše metformin spolu s pokyny k pravidelné fyzické aktivitě a zdravé stravě (ADA, 2020). Cílem je pomoci vám regulovat a získat kontrolu nad hladinou glukózy v krvi a zabránit poškození životně důležitých orgánů, jako jsou ledviny, oči a srdce.

Stejně jako diabetes typu 2 může metformin pomáhat těhotným ženám léčit gestační diabetes, obvykle během 2. a 3. trimestru. Metformin se používá jako gestační diabetes léčba, když zdravé stravování a změny životního stylu nestačí. Zatímco gestační diabetes obvykle po porodu zmizí, zvyšuje pravděpodobnost rozvoje cukrovky typu 2 později v životě (Balsells, 2015).

jak dostat svůj penis tvrdý

S PCOS dochází k hormonální nerovnováze v mužských a ženských hormonech u žen, což vede k nepravidelným obdobím, přírůstku hmotnosti, růstu vousů a inzulínové rezistenci. Metformin může pomoci při řešení inzulínové rezistence, což výzkum naznačuje, že může být srdcem této poruchy. Podle zvýšení citlivosti na inzulín , metformin může nejen snížit hladinu cukru v krvi, ale může také pomoci ženám s PCOS zhubnout a zlepšit celkové příznaky (Banaszewska, 2019).

Diabetes a dieta před cukrovkou: jídlo jako léčba

5 minut čtení

Metformin může také zabránit zhoršení lidí s prediabetes a rozvoji plnohodnotného diabetu 2. typu. Prediabetes je stav, kdy máte zvýšenou hladinu cukru v krvi, ale ne dostatečně vysokou, abyste splnili kritéria pro diabetes 2. typu.

ADA doporučuje užívat metformin spolu se zvýšenou fyzickou aktivitou a zdravou stravou, k léčbě prediabetes u lidí s vysokým rizikem vzniku cukrovky. Tyto vysoce rizikové skupiny zahrnují lidi s prediabetem, kteří jsou mladší 60 let, mají a index tělesné hmotnosti (BMI) 35 kg / m nebo více nebo kteří měli gestační diabetes během těhotenství (ADA, 2019).

Vědci poukázali na velké množství důkazů, které to dokazují metformin je bezpečný a dokonce nákladově efektivní v různých dávkách pro prevenci a oddálení vývoje diabetu 2. typu (Moin, 2018).

A konečně, lidé se schizofrenií a schizoafektivní poruchou často začínají antipsychotické léky jako klozapin a olanzapin, kromě jiných terapií. Tyto léky obecně způsobují přírůstek hmotnosti, kterému lze zabránit podáváním metforminu lidem. Vyhýbáním se přibývání na váze můžete také předcházet obezitě a zvýšenému riziku srdečních onemocnění (de Silva, 2016).

Jaké jsou vedlejší účinky metforminu?

Většině lidí se s tímto lékem dobře daří, což je považováno za bezpečné a efektivní pro diabetes typu 2 (DPP Research Group, 2012). Nejběžnějším problémem lidí je průjem ( má to až polovina lidí užívajících metformin) , zvláště při zahájení nebo zvýšení metforminu (DailyMed, 2017). Může se také objevit nevolnost, zvracení a bolest v oblasti břicha. Odborníci doporučují užívat tento lék s jídlem, aby se tyto nežádoucí účinky zmírnily. Požádejte o pokyny svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Pokud jste užívali metformin po mnoho měsíců nebo let, může váš poskytovatel zdravotní péče také zkontrolovat vaši vitamin B-12 hladiny metforminu mohou čas od času vést k nízké absorpci této živiny a potenciálně k nedostatku vitaminu B-12 (DailyMed, 2017).

jak špatné jsou pro tebe poppers

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Zatímco metformin je považován za bezpečný, je třeba zvážit některé závažné nežádoucí účinky. Někteří lidé mohou zjistit, že se u nich rozvine nízká hladina cukru v krvi, což je stav zvaný hypoglykemie. Existuje vyšší riziko, že k tomu dojde, pokud užíváte jiné léky, jako je inzulín, které také snižují hladinu cukru v krvi.

Závažnější, mnohem vzácnější, jsou nepříznivé účinky laktátové acidózy. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování ohledně černé skříňky týkající se metforminu způsobujícího laktátovou acidózu. Laktátová acidóza je tvorba kyseliny mléčné; tento stav je vzácný a postihuje jen 1 z 30 000 lidí ročně . Je pravděpodobnější, že se objeví u lidí, kteří mají problémy s ledvinami nebo játry nebo nadměrně konzumují alkohol (Wang, 2017). Laktátová acidóza je lékařská pohotovost vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Může metformin způsobit hubnutí?

Lidé při užívání metforminu často hubne , pravděpodobně mimo jiné jako důsledek jeho účinku na tlumení chuti k jídlu (DPP Research Group, 2012). Mezitím byly jiné léky na cukrovku spojeny s opačným účinkem přírůstku hmotnosti nebo plató.

jak získat větší penis

Jaké jsou kontraindikace užívání metforminu?

Neměli byste užívat metformin, pokud máte onemocnění jater nebo špatnou funkci ledvin (onemocnění ledvin), cukrovku 1. typu nebo pokud jste během užívání metforminu měli laktátovou acidózu.

Pokud potřebujete zobrazovací postup nebo rentgenologickou studii s intravenózní kontrast podobně jako CT byste měli dočasně zastavit užívání metforminu (podle pokynů od poskytovatele zdravotní péče); to může pomoci předcházet problémům s ledvinami. Lidé s onemocněním jater by se obecně měli vyhnout užívání metforminu, protože zvyšuje riziko vzniku laktátové acidózy (DailyMed, 2017).

Interakce s metforminem

 • Interakce s potravinami. S metforminem nedochází k žádným potravinovým interakcím; ujistěte se, že se zdravě stravujete. Pokud si nejste jisti, jak to udělat, požádejte svého poskytovatele zdravotní péče o doporučení odborníka na výživu.
 • Interakce s alkoholem. Dávejte pozor na příjem alkoholu a při užívání metforminu nepijte příliš mnoho. Pokud to uděláte, existuje zvýšené riziko laktátové acidózy.
 • Lékové interakce. Vezmeme určité další léky které mohou změnit hladinu cukru v krvi, mohou způsobit problémy, pokud užíváte také metformin: jiné léky na cukrovku (jako jsou sulfonylmočoviny), léky na snížení krevního tlaku (jako jsou blokátory kalciových kanálů), prednison, diuretika, estrogeny a léky na astma a nachlazení (DailyMed, 2017).

Závěr

Ať už máte prediabetes nebo cukrovku, držte se harmonogramu s metforminem. Dělejte to, co si musíte pamatovat, abyste to užívali každý den, přibližně ve stejnou dobu, aby vám předepsaná dávka mohla zajistit důležitou práci při udržování správné kontroly hladiny cukru v krvi. Pokud vynecháte nebo pravidelně vynecháte dávku, může vám stoupnout hladina cukru v krvi a způsobit zdravotní komplikace.

Užívání metforminu v konečném důsledku vyžaduje dlouhodobý vztah a dobrou komunikaci se svým poskytovatelem zdravotní péče po celé měsíce nebo roky. Krevní testy, jako je hemoglobin A1C (HbA1C), vám a vašemu poskytovateli mohou poskytnout informace o tom, zda je váš krevní cukr ve správném rozmezí.

Reference

 1. Americká diabetická asociace. Diabetes Care 2020 Farmakologické přístupy k glykemické léčbě: Standardy lékařské péče o diabetes - 2020 Jan; 43 (dodatek 1): S98-S110. Citováno dne 13. října 2020 z https://doi.org/10.2337/dc20-S009
 2. Americká diabetická asociace. Prevence nebo zpoždění při cukrovce typu 2 Diabetes Care 2019: Standardy lékařské péče při cukrovce - 2019. Jan; 42 (dodatek 1): S29-S33. Citováno dne 13. října 2020 z https://doi.org/10.2337/dc19-S003
 3. Banaszewska, B., Pawelczyk, L., & Spaczynski, R. (2019). Současné a budoucí aspekty několika strategií doplňkové léčby syndromu polycystických vaječníků. Reprodukční biologie, 19 (4), 309–315. https://doi.org/10.1016/j.repbio.2019.09.006
 4. Balsells, M., García-Patterson, A., Solà, I., Roqué, M., Gich, I., & Corcoy, R. (2015). Glibenklamid, metformin a inzulin pro léčbu gestačního diabetu: systematický přehled a metaanalýza. BMJ (Clinical research ed.), 350, h102. https://doi.org/10.1136/bmj.h102
 5. DailyMed - tableta metforminu HCL. (2017) Americká národní lékařská knihovna. Citováno dne 13. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=2d98aea3-35ba-447a-b88f-a5a20b612b2f
 6. de Silva, V. A., Suraweera, C., Ratnatunga, S. S., Dayabandara, M., Wanniarachchi, N., & Hanwella, R. (2016). Metformin v prevenci a léčbě antipsychoticky indukovaného přírůstku hmotnosti: systematický přehled a metaanalýza. BMC psychiatrie, 16 (1), 341. https://doi.org/10.1186/s12888-016-1049-5
 7. Výzkumná skupina pro prevenci diabetu (DPP). Dlouhodobá bezpečnost, snášenlivost a úbytek hmotnosti související s metforminem ve studii s výsledky programu prevence diabetu. (2012). Diabetes Care, 35 (4), 731–737. https://doi.org/10.2337/dc11-1299 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308305/
 8. MedlinePlus - Metformin (2020) Citováno dne 13. října 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a696005.html
 9. Moin, T., Schmittdiel, J. A., Flory, J. H., Yeh, J., Karter, A. J., Kruge, L. E., ... Walker, E. A. (2018). Přehled užívání metforminu k prevenci diabetu 2. typu. American Journal of Preventive Medicine, 55 (4), 565–574. https://doi.org/10.1016/j.amepre.2018.04.038 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6613947/
 10. UpToDate - Metformin: informace o lécích (n.d.). Citováno dne 13. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/metformin-drug-information
 11. Wang, Y.-W., He, S.-J., Feng, X., Cheng, J., Luo, Y.-T., Tian, ​​L., & Huang, Q. (2017). Metformin: přehled jeho potenciálních indikací. Návrh, vývoj a léčba drog, svazek 11, 2421–2429. https://doi.org/10.2147/dddt.s141675 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574599/
Vidět víc