Meloxicam: vše, co potřebujete vědět

Meloxicam: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Meloxicam (obchodní značky Mobic a Vivlodex) je nesteroidní protizánětlivý lék, který se často používá k léčbě bolestivých zánětlivých stavů, jako je artritida. Nesteroidní protizánětlivé léky nebo zkráceně NSAID působí na různé části zánětlivé dráhy a snižují příznaky bolesti, otoku, citlivosti, horečky a dalších.

Životně důležité orgány

 • Upozornění na černou skříňku: Meloxikam může zvýšit riziko srdečních záchvatů a mozkových příhod, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud dlouhodobě užíváte meloxikam. Nepoužívejte meloxikam k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako bypass koronární arterie. Meloxikam může také zvýšit riziko krvácení, ulcerací a děr v žaludku nebo střevech.
 • Meloxicam je nesteroidní protizánětlivý lék používaný k léčbě bolestivých zánětlivých stavů, jako je osteoartritida, revmatoidní artritida a juvenilní revmatoidní artritida.
 • Funguje tak, že blokuje specifické enzymy v zánětlivé dráze a snižuje příznaky, jako je bolest, otok, citlivost a horečka.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří průjem, bolesti hlavy, pálení žáhy, bolest žaludku, nevolnost, plyn, závratě, kožní vyrážka a příznaky podobné chřipce.

Na co se meloxikam používá?

Meloxikam je Schváleno FDA k léčbě následujících stavů (FDA, 2011):

 • Osteoartróza
 • Revmatoidní artritida
 • Juvenilní revmatoidní artritida

Osteoartróza

Osteoartróza (OA) je nejčastější formou artritidy nebo zánětu kloubů. Po celý život je riziko vzniku OA v koleni přibližně 46% a ve vašem boku je 25% (ACR, 2019). A nejde jen o onemocnění způsobené opotřebením - zánět způsobuje poškození kloubů, zejména rukou, kolen, boků a páteře. Méně často osteoartróza postihuje ramena, lokty, zápěstí a kotníky. Může postihnout jeden kloub nebo více kloubů a je častější u lidí středního nebo staršího věku.

Někteří lidé nemají příznaky , zatímco u jiných se může objevit bolest, citlivost, snížený rozsah pohybu, nestabilita kloubu, otok kostí nebo změny ve vzhledu kloubu (Doherty, 2019). Užívání meloxikamu může pomoci zlepšit vaše příznaky OA.

jak rychle valtrex působí na pásový opar

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (RA) je chronický zánětlivý stav, který obvykle postihuje klouby vašich rukou a nohou, stejně jako lokty, ramena, kotníky a kolena. RA je autoimunitní onemocnění, při kterém vaše tělo útočí na své vlastní tkáně. RA způsobuje více než jen bolest a otoky kloubů - zánět může poškodit klouby až do té míry, že se zdeformují. U některých lidí se pod kůží v rukou nebo loktech vytvoří hrčky nebo uzlíky.

pomáhá konzumace místního medu při alergiích

RA může také ovlivnit vaše oči, kůži a plíce. Ženy pravděpodobněji dostanou RA a téměř 75% lidí s RA jsou ženy (ACR, 2019). Mezi příznaky patří: bolest kloubů, otok, snížený pohyb kloubů a ztuhlost, která je obvykle ráno horší. Protizánětlivé léky, jako je meloxikam, mohou pomoci s bolestmi kloubů, otoky a dalšími příznaky RA.

Juvenilní revmatoidní artritida

Juvenilní revmatoidní artritida (JRA), nazývaná také juvenilní idiopatická artritida (JIA), je dlouhodobý zánětlivý stav, který postihuje děti v jakémkoli věku, obvykle však před dosažením věku 16 let. JRA může postihnout méně než pět kloubů, více než pět kloubů a vazy páteře. Může také souviset s psoriázou s kožním onemocněním a nazývá se psoriatická artritida (ACR, 2019).

Stejně jako dospělá RA je JRA také autoimunitní onemocnění. Mezi příznaky JRA patří kulhání, horečka, otoky kloubů a ranní ztuhlost. Meloxikam může pomoci snížit zánět a zlepšit vaše příznaky.

Off-label

Meloxikam je také předepsán pro vzplanutí dny jako mimo označení použití. Off label znamená, že nebylo specificky schváleno FDA k léčbě tohoto stavu. Dna je zánětlivý stav, který způsobuje epizody bolesti a otoky kloubů, zejména palce nebo jiných oblastí nohy. Tyto dny jsou způsobeny krystaly kyseliny močové, které se hromadí ve společném prostoru a vyvolávají zánět. Některá jídla, jako jsou měkkýši a červené maso, a léky, jako je aspirin a některá diuretika, se zvyšují kyselina močová úrovně, které mohou vést k záchvatu dny (ACR, 2019). Meloxikam může pomoci léčit příznaky vzplanutí dny, ale nezastaví budoucí útoky.

Dávkování meloxikamu

Tablety meloxikamu jsou k dispozici jak jako obecné tablety meloxikamu, tak pod značkami Mobic a Vivlodex. Tablety jsou dostupné v silách 5 mg, 7,5 mg, 10 mg a 15 mg. Dodává se také jako dezintegrační tableta (7,5 mg a 15 mg), perorální suspenze (7,5 mg / 5 ml) a intravenózní (IV) roztok (30 mg / ml). Většina lidí obvykle užívá jednu pilulku ústami denně. Pokud zapomenete užít dávku, užijte vynechanou dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte zapomenutou dávku a poté se vraťte ke svému pravidelnému rozvrhu. Neužívejte dvojnásobnou dávku.

může se hsv2 šířit do úst

Většina pojistných plánů pokrývá meloxikam. Náklady na 30denní dodávky se pohybují kolem 4 $ na více než 400 $ . Cena závisí na síle a na tom, zda si koupíte značkové nebo generické pilulky (GoodRx.com).

Potenciální vedlejší účinky meloxikamu

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal a Černá skříňka varování, seriózní doporučení týkající se závažných nežádoucích účinků meloxikamu:

 • Kardiovaskulární riziko: Meloxikam a další NSAID mohou způsobit zvýšené riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Tyto podmínky mohou být fatální a mohou nastat bez varování. Toto riziko může být vyšší, pokud dlouhodobě užíváte meloxikam. Nepoužívejte meloxikam k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je například bypass koronární arterie.
 • Gastrointestinální (GI) riziko: Meloxikam může zvýšit riziko krvácení, ulcerací a děr (perforací) v žaludku nebo střevech - tyto stavy mohou být smrtelné a mohou nastat bez varování. Starší lidé užívající meloxikam mají vyšší riziko těchto gastrointestinálních nežádoucích účinků.

Běžný vedlejší účinky meloxikamu zahrnují (DailyMed, 2019):

 • Průjem
 • Bolesti hlavy
 • Pálení žáhy
 • Bolest břicha
 • Nevolnost
 • Nafukování (plyn)
 • Závrať
 • Vyrážka
 • Příznaky podobné chřipce

Vážně vedlejší účinky meloxikamu zahrnují (DailyMed, 2019):

 • Srdeční infarkty a mrtvice
 • Střevní a žaludeční krvácení, vředy a díry (perforace)
 • Jaterní toxicita
 • Vysoký krevní tlak
 • Zhoršující se příznaky srdečního selhání
 • Problémy s ledvinami
 • Vysoká hladina draslíku (hyperkalemie)
 • Závažné alergické reakce (přecitlivělost), včetně anafylaxe nebo puchýřových kožních vyrážek (Stevens-Johsonův syndrom)

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto závažných nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky meloxikamu a mohou se vyskytnout další. Další informace získáte od svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Lékové interakce

Před zahájením léčby meloxikamem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech dalších lécích, které užíváte, abyste předešli možnému potenciálu lékové interakce , které zahrnují následující (DailyMed, 2019):

 • Ředidla krve (např. Warfarin), antiagregační látky (např. Aspirin), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI): Užívání některého z těchto léků meloxikamem může zvýšit riziko problémů s krvácením.
 • Antihypertenzní léky: Léky, které snižují krevní tlak, jako jsou ACE inhibitory (např. Lisinopril), blokátory receptorů pro angiotensin (např. Losartan) nebo betablokátory (např. Propranolol), mohou při užívání s meloxikamem ztratit účinnost.
 • Diuretika: Meloxikam může snížit účinnost kličkových diuretik (jako je furosemid a bumetanid) a thiazidových diuretik (jako je hydrochlorothiazid). Existuje také větší šance na zhoršení funkce ledvin, pokud se spolu s meloxikamem užívají diuretika.
 • Methotrexát: Užívání methotrexátu s meloxikamem zvyšuje riziko toxicity methotrexátu.
 • Další NSAID: Kombinace meloxikamu s jinými NSAID (jako je acetaminofen a ibuprofen) zvyšuje pravděpodobnost vzniku gastrointestinálních problémů, jako je krvácení nebo vředy.
 • Pemetrexed: Pemetrexed je chemoterapeutický lék, který se někdy používá k léčbě určitých typů rakoviny plic. Užívání meloxikamu s pemetrexedem zvyšuje riziko problémů s ledvinami nebo zažívacím traktem. Vyhněte se meloxikamu pět dní před a dva dny po léčbě pemetrexedem.
 • Lithium: Lithium je stabilizátor nálady, který se často používá k léčbě bipolární poruchy. Kombinace lithia s meloxikamem může vést k vyšším hladinám lithia a zvyšuje riziko toxicity lithia.
 • Cyklosporin: Cyklosporin je lék, který se často podává lidem, kteří podstoupili transplantaci orgánu, aby zabránili odmítnutí. Užívání meloxikamu s cyklosporinem může zvýšit riziko toxicity cyklosporinu.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s meloxikamem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

jak vyléčit retrográdní ejakulaci přirozeně

Kdo by neměl užívat meloxikam?

Určité skupiny lidí by měly meloxikam používat opatrně, nebo ho vůbec neberou. Tyto skupiny zahrnout (DailyMed, 2019):

 • Těhotná žena: Meloxikam je klasifikován jako těhotenství kategorie C. , což znamená, že není dostatek informací k určení rizika pro těhotenství (FDA, 2101). Před třetím trimestrem by těhotné ženy a jejich poskytovatelé zdravotní péče měli zvážit rizika a přínosy užívání meloxikamu. Po třetím trimestru by se těhotné ženy měly meloxikamu vyhnout, protože může způsobit předčasné uzavření krátké cévy, která se obvykle otevírá pouze v srdcích plodu.
 • Kojící matky: Vědci nevědí, zda se meloxikam dostane do mateřského mléka, proto by kojící matky a jejich poskytovatelé zdravotní péče měli zvážit rizika a přínosy užívání drogy.
 • Lidé se srdečními chorobami nebo kardiovaskulárními rizikovými faktory: Meloxikam zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou vést k infarktu a mozkové mrtvici, zejména u lidí s predisponujícími kardiovaskulárními rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo s anamnézou srdečních onemocnění.
 • Lidé s anamnézou žaludečních vředů nebo krvácení ze žaludku: Meloxikam může způsobit vážné gastrointestinální potíže, jako je krvácení ze žaludku, žaludeční nebo střevní vředy a perforace. Tyto události se mohou stát bez varování nebo předchozích příznaků a mohou být smrtelné.
 • Lidé s onemocněním jater: U meloxikamu se mohou objevit zvýšené jaterní enzymy a ve vzácných případech mohou někteří lidé dostat hepatitidu nebo selhání jater. Pacienti se závažným onemocněním jater by při používání meloxikamu měli být opatrní.
 • Lidé s vysokým krevním tlakem: Užívání meloxikamu může vést k vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi) nebo ke zhoršení stávajících problémů s krevním tlakem. Může také snížit účinnost některých léků snižujících krevní tlak, jako jsou inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a diuretika.
 • Lidé se srdečním selháním: U lidí se srdečním selháním může dojít při meloxikamu ke zhoršení jejich příznaků srdečního selhání. Někteří lidé zaznamenají zhoršení zadržování tekutin a otoky (edémy). Lidé se srdečním selháním užívající meloxikam mohou mít také vyšší riziko srdečních záchvatů, hospitalizací pro srdeční selhání a úmrtí ve srovnání s těmi, kteří meloxikam neužívají.
 • Lidé s problémy s ledvinami: Meloxikam může vést ke zhoršení onemocnění ledvin, jako je nefritida nebo selhání ledvin. Neměly by ho užívat lidé s těžkým onemocněním ledvin.
 • Starší lidé: U starších lidí je větší pravděpodobnost potíží se srdečními, gastrointestinálními nebo ledvinovými problémy s NSAID, jako je meloxikam. Používejte meloxikam opatrně, počínaje nejnižší účinnou dávkou a pravidelným sledováním.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné rizikové skupiny a mohou existovat další. Další informace získáte u svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Reference

 1. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) - Dna. (2019). Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Gout
 2. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) - juvenilní artritida. (2019). Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Juvenile-Arthritis
 3. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) - osteoartróza. (2019). Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Osteoarthritis
 4. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) - revmatoidní artritida. (2019). Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Rheumatoid-Arthritis
 5. DailyMed - tableta meloxikamu. (2019) Citováno dne 16. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=d5e12448-1ca1-46a4-8de4-e8b94567e5a8
 6. Doherty, M. a Abhishek, A. (2019) UpToDate-klinické projevy a diagnóza osteoartrózy. Citováno dne 16. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-osteoartritis
 7. GoodRx.com Meloxicam (n.d.) Citováno 16. září 2020 z https://www.goodrx.com/meloxicam
 8. MedlinePlus - Meloxicam (2020). Citováno dne 16. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601242.html
 9. UpToDate - Meloxicam: Informace o drogách (n.d.). Citováno dne 16. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/meloxicam-drug-information
 10. US Food and Drug Administration (FDA): Mobic (meloxicam) tablety a perorální suspenze (2011). Citováno dne 16. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/012151s072lbl.pdf
Vidět víc