Dávkování meloxikamu: Jaká je pro mě správná dávka?

Dávkování meloxikamu: Jaká je pro mě správná dávka?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Meloxicam je nesteroidní protizánětlivý lék na předpis (NSAID), typ léku proti bolesti, používaný k léčbě zdravotních stavů charakterizovaných bolestí a otoky, jako je artritida, což je bolest a otoky kloubů. I když možná znáte dávky volně prodejných NSAID, jako jsou naproxen a ibuprofen, tento lék na předpis je zcela odlišný.Životně důležité orgány

 • Upozornění na černou skříňku: Meloxikam může zvýšit riziko srdečních záchvatů a mozkových příhod, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud užíváte meloxikam dlouhodobě. Nepoužívejte meloxikam k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je postup bypassu koronární arterie (CABG). Meloxikam může také zvýšit riziko krvácení, ulcerací a děr (perforací) v žaludku nebo střevech.
 • Meloxicam je nesteroidní protizánětlivý lék na předpis (NSAID), který se používá k léčbě bolesti a otoků spojených se zánětlivými stavy, jako je revmatoidní artritida a osteoartritida.
 • Meloxicam je dostupný jako generický lék a pod obchodními názvy Mobic a Vivlodex.
 • Lék je dostupný ve formě tablety, perorální suspenze a i.v. roztoku používaného v nemocničním prostředí.
 • Tablety se dodávají v dávkách 5 mg, 7,5 mg, 10 mg a 15 mg.

Meloxicam se prodává jako obecné tablety meloxikamu a pod obchodními názvy Mobic a Vivlodex. Dávky meloxikamu pro generické i značkové tablety jsou dávky 5 mg, 7,5 mg, 10 mg a 15 mg. Existuje několik forem tohoto léku. Formy tohoto léku zahrnují perorální suspenzi meloxikamu (7,5 mg / 5 ml), dezintegrační tabletu (dávky 7,5 mg a 15 mg) a intravenózní (IV) roztok (30 mg / ml), který se obvykle používá v nemocničním prostředí .

Pokud zapomenete užít dávku, užijte vynechanou dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte zapomenutou dávku a vezměte si další dávku jako obvykle. Neužívejte dvojnásobnou dávku. Tablety meloxikamu by měly být skladovány při pokojové teplotě a mimo dosah dětí.

Mnoho pojistných plánů pokrývá meloxikam a 30denní náklady na dodávky mezi nimi 4 $ na více než 400 $ (GoodRx.com). Cena závisí na síle a na tom, zda si koupíte značkové nebo generické pilulky.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistit více

Co je meloxikam?

Meloxicam je předpis NSAID, který schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě bolesti u pacientů, kteří mají osteoartritidu (nejčastější formu artritidy, obvykle způsobenou opotřebením kloubů), revmatoidní artritidu nebo RA (chronický zánětlivý stav) a juvenilní revmatoidní artritidu (což je RA postihující děti ve věku dvou let) a starší) (FDA, 2012). Žádný z těchto stavů nelze vyléčit, ale bolest spojená se zánětem kloubů lze zvládnout pomocí NSAID, jako je meloxikam.

Meloxikam lze také použít k léčbě bolesti spojené s vzplanutím dny, bolestivým typem artritidy charakterizované náhlou bolestí, zarudnutím a otokem. Tento stav nejčastěji postihuje jeden kloub palce, ale může se objevit v kterémkoli kloubu v těle. Vyplývá to z a hromadění kyseliny močové v těle a řada behaviorálních faktorů může vyvolat vzplanutí nebo útoky u lidí s tímto onemocněním (Jin, 2012). Některé léky, jako je aspirin a specifická diuretika (pilulky na vodu), stejně jako některá jídla, jako jsou korýši a červené maso, zvýšit úrovně kyseliny močové v těle (ACR, 2019). Meloxikam může pomoci zvládnout příznaky dny (Gaffo, 2019).

jaký je rozdíl mezi herpes virem 1 a 2

Nežádoucí účinky meloxikamu: časté, vzácné a závažné

7 minut čtení

Meloxikam byl také používán mimo označení k léčbě bolesti spojené s ankylozující spondylitidou (AS) , vzácný, chronický zánětlivý stav páteře (Song, 2008). Malé kosti páteře může nakonec splynout u jedinců s tímto typem artritidy , omezující pohyb zad. Tento stav nelze vyléčit, ale bolesti kloubů a zad spojené s ním lze zvládnout pomocí NSAID (NIH, 2020).

Vedlejší účinky meloxikamu

Nejběžnějšími vedlejšími účinky meloxikamu jsou průjem, poruchy trávení (dyspepsie) a příznaky podobné chřipce (FDA, 2012). Mezi další možné nežádoucí účinky patří bolesti hlavy, závratě, kožní vyrážky a další gastrointestinální problémy, jako je pálení žáhy, nevolnost a plynatost (plynatost) (DailyMed, 2019).

FDA vydal varování v černé krabici o závažných potenciálních účincích tohoto léku na gastrointestinální systém (GI). Všechny NSAID inhibují látky zvané prostaglandiny , které hrají roli při ochraně vašeho GI traktu. Dlouhodobé užívání NSAID zbavuje tuto ochranu a zanechává zažívací výstelku náchylnou k poškození, které může mít za následek tvorbu žaludečních vředů, perforací v žaludku nebo střevech a krvácení (Cohen, 1987). Meloxikam může zvýšit riziko těchto závažných GI příznaků.

Tyto stavy mohou nastat bez varování a mohou být fatální. Někteří lidé mají vyšší riziko těchto nežádoucích účinků, včetně starších lidí a osob s anamnézou problémů se GI (FDA, 2012). Všimněte si, že tento lék nemusí být užíván ústy, aby způsobil zažívací potíže. Totéž platí pro injekci.

NSAID působí na různé části zánětlivé dráhy a snižují příznaky, jako je otok. Použití meloxikamu také narušuje normální funkci krevních destiček , což je důležité při tvorbě krevních sraženin. Meloxikam může zpomalit čas srážení a zvýšit riziko krvácení (Rinder, 2002; Martini, 2014).

jak dostane chlap boner

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud pocítíte silnou bolest břicha, černou nebo krvavou stolici, závratě nebo ztrátu vědomí, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Na meloxikam je možné, že budete mít silnou alergickou reakci. Mezi příznaky alergické reakce patří kopřivka, potíže s dýcháním, dušnost nebo puchýřovitá kožní vyrážka. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (DailyMed, 2019).

Varování týkající se meloxikamu

Na závažné nežádoucí účinky meloxikamu je upozorněno černé pole. Upozornění na černou krabičku je nejzávažnějším doporučením FDA ohledně léků, které je součástí některých léků.

Meloxikam může zvyšovat riziko srdečních záchvatů a mozkových příhod, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud užíváte meloxikam dlouhodobě. Meloxikam by neměl být používán k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je postup bypassu koronární arterie (CABG). Meloxikam vás také může vystavit většímu riziku gastrointestinálního krvácení a ulcerací nebo děr (perforací) v žaludku nebo střevách (FDA, 2012).

Varování na meloxikam: důležité věci, které potřebujete vědět

7 minut čtení

NSAID, jako je meloxikam, by se také neměla užívat během třetího trimestru těhotenství. Tyto léky mohou interferovat s vývojem srdce plodu a přesměrovat tok krve v těle plodu, což může mít za následek progresivní srdeční problémy později (Bloor, 2013; Enzensberger, 2012).

Pokud kojíte, poraďte se o užívání meloxikamu s lékařem. Není jasné, zda se tento lék dostává do mateřského mléka. Zdravotnický pracovník může pomoci zvážit výhody používání tohoto léku při ošetřování (FDA, 2012). Lidé, kteří jsou nebo si přejí otěhotnět, by měli o užívání NSAID diskutovat s poskytovatelem zdravotní péče. NSAID mohou ovlivňují schopnost embrya implantovat do dělohy , což může znamenat, že je nutné ukončit jejich užívání u jedinců, kteří mají potíže s otěhotněním (Bermas, 2014).

Interakce s meloxikamem

Meloxikam může snížit účinnost některých léků. Léky snižující vysoký krevní tlak (antihypertenziva), jako ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotensin (ARB) nebo beta-blokátory mohou být méně účinné, pokud se užívají s meloxikamem (Fournier, 2012; Johnson, 1994).

Meloxikam může mít tento účinek na jiné léky, jako jsou diuretika (aka pilulky na vodu), což jsou léky používané ke snížení krevního tlaku a snížení zadržování tekutin. Kličková diuretika, jako je furosemid, a thiazidová diuretika, jako je hydrochlorothiazid (HCTZ), nemusí dobře fungovat, pokud se užívají s meloxikamem. Tyto léky mohou zhoršit funkci ledvin, pokud se užívají společně, což může způsobit selhání ledvin (DailyMed, 2019).

Meloxikam může také zvýšit toxický účinek určitých léků na ledviny. Užívání meloxikamu s léky, jako je cyklosporin, může zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako jsou problémy s ledvinami. Kombinace těchto léků může vést k poškození ledvin nebo dokonce akutnímu selhání ledvin. Meloxikam může také způsobit tvorbu příliš velkého množství určitých léků, jako je methotrexát, ve vašem systému, což může způsobit nežádoucí účinky (FDA, 2012).

Některé léky vám mohou při zvýšeném riziku meloxikamu způsobit zvýšené riziko krvácení. Ředidla pro krev (jako je antikoagulant warfarin), antiagregační látky (jako je aspirin) a některá antidepresiva, jako jsou SSRI a SNRI, by se z tohoto důvodu neměla užívat s meloxikamem (DailyMed, 2019). Kouření nebo pití alkoholu při užívání meloxikamu také zvyšuje riziko problémů s krvácením (FDA, 2012).

Kombinace meloxikamu s jinými NSAID (jako jsou NSAID naproxen nebo ibuprofen) zvyšuje pravděpodobnost vzniku gastrointestinálních problémů, jako je krvácení nebo vředy.

Reference

 1. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) (2019). Dna. Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Gout
 2. Bermas, B.L. (2014). Nesteroidní protizánětlivé léky, glukokortikoidy a antirevmatická léčiva modifikující onemocnění pro léčbu revmatoidní artritidy před a během těhotenství. Current Opinion in Rheumatology, 26 (3), 334-340. doi: 10,1097 / bor.0000000000000054. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24663106/
 3. Bloor, M., & Paech, M. (2013). Nesteroidní protizánětlivé léky během těhotenství a zahájení laktace. Anesthesia & Analgesia, 116 (5), 1063-1075. doi: 10.1213 / ane.0b013e31828a4b54. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23558845/
 4. Cohen M. M. (1987). Úloha endogenních prostaglandinů v žaludeční sekreci a obraně sliznic. Klinická a vyšetřovací medicína. Medecine clinique et experimentale, 10 (3), 226–231. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3040310/
 5. DailyMed (2019). Tableta meloxikamu. Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=d5e12448-1ca1-46a4-8de4-e8b94567e5a8
 6. Enzensberger, C., Wienhard, J., Weichert, J., Kawecki, A., Degenhardt, J., Vogel, M., & Axt-Fliedner, R. (2012). Idiopatická konstrikce plodu Ductus Arteriosus. Journal of Ultrasound in Medicine, 31 (8), 1285-1291. doi: 10.7863 / jum.2012.31.8.1285. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22837295/
 7. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2012). Tablety Mobic (meloxikam) a perorální suspenze. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/012151s072lbl.pdf
 8. Fournier, J. P., Sommet, A., Bourrel, R., Oustric, S., Pathak, A., Lapeyre-Mestre, M., & Montastruc, J. L. (2012). Intenzifikace léčby nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) a hypertenzí: populační kohortní studie. Evropský žurnál klinické farmakologie, 68 (11), 1533–1540. doi: 10,1007 / s00228-012-1283-9. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22527348/
 9. Gaffo, A. L., MD, MsPH. (2019, 4. prosince). Léčba dny. Citováno 18. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-gout-flares/
 10. GoodRx.com (n.d.). Meloxikam. Citováno z https://www.goodrx.com/meloxicam
 11. Jin, M., Yang, F., Yang, I., Yin, Y., Luo, J. J., Wang, H., & Yang, X. F. (2012). Kyselina močová, hyperurikémie a vaskulární onemocnění. Frontiers in bioscience (Landmark edition), 17, 656–669. doi: 10,2741 / 3950. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
 12. Johnson, A. G., Nguyen, T. V. a Day, R. O. (1994). Ovlivňují nesteroidní protizánětlivé léky krevní tlak? Metaanalýza. Annals of internal medicine, 121 (4), 289–300. doi: 10,7326 / 0003-4819-121-4-199408150-00011. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8037411/
 13. Martini, A. K., Rodriguez, C. M., Cap, A. P., Martini, W. Z., & Dubick, M. A. (2014). Acetaminofen a meloxikam inhibují agregaci a koagulaci krevních destiček ve vzorcích krve od lidí. Krevní srážlivost a fibrinolýza, 25 (8), 831-837. doi: 10,1097 / mbc.0000000000000162. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25004022/
 14. Národní instituty zdraví (NIH). (2020, 17. srpna). Ankylozující spondylitida - Genetická domácí reference - NIH. Citováno z https://ghr.nlm.nih.gov/condition/ankylosing-spondylitis
 15. Rinder, H. M., Tracey, J. B., Souhrada, M., Wang, C., Gagnier, R. P., & Wood, C. C. (2002). Účinky meloxikamu na funkci krevních destiček u zdravých dospělých: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. The Journal of Clinical Pharmacology, 42 (8), 881-886. doi: 10.1177 / 009127002401102795. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12162470/
 16. Ruperto, N., Nikishina, I., Pachanov, E. D., Shachbazian, Y., Prieur, A. M., Mouy, R.,. . . Simianer, S. (2005). Randomizovaná, dvojitě zaslepená klinická studie dvou dávek meloxikamu ve srovnání s naproxenem u dětí s juvenilní idiopatickou artritidou: Krátkodobé a dlouhodobé výsledky účinnosti a bezpečnosti. Artritis & Rheumatism, 52 (2), 563-572. doi: 10,1002 / článek 20860. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15692986/
 17. Song, I. H., Poddubnyy, D. A., Rudwaleit, M., & Sieper, J. (2008). Výhody a rizika léčby ankylozující spondylitidou nesteroidními protizánětlivými léky. Artritis & Rheumatism, 58 (4), 929-938. doi: 10,1002 / čl. 23775. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/art.23275
Vidět víc