Melasma (chloasma)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 4. března 2021.
Co je melasma (chloasma)?

Harvard Health Publishing

Melasma je stav, při kterém jsou oblasti kůže tmavší než okolní kůže. Lékaři tomu říkají hyperpigmentace. Obvykle se vyskytuje na obličeji, zejména na čele, tvářích a nad horním rtem. Tmavé skvrny se často objevují na obou stranách obličeje v téměř identickém vzoru. Tmavě zbarvené skvrny na kůži mohou mít jakýkoli odstín, od hnědé až po tmavě hnědou. Vzácně se tyto tmavé skvrny mohou objevit na jiných oblastech těla vystavených slunci.

Melasma se vyskytuje mnohem častěji u žen než u mužů a obvykle je spojeno s hormonálními změnami. Proto se tmavé skvrny často objevují během těhotenství nebo pokud žena užívá hormonální substituční terapii (HRT) nebo perorální antikoncepci. Melasma během těhotenství je poměrně časté. Někdy se tomu říká „maska ​​těhotenství“ nebo „chloasma“. Tmavé skvrny obvykle trvají až do konce těhotenství.Nejdůležitějším faktorem vzniku melasmatu je vystavení slunečnímu záření. Používání léků, které způsobují citlivost na slunce (fotosenzibilizace), může zvýšit riziko vzniku melasmatu. Mezi ně lze zařadit některé kosmetické přípravky a léky používané k léčbě ovariálních popřŠtítná žlázaproblémy. Ochrana před sluncem je nezbytnou součástí léčby melasmatu. Například ženy, které jsou těhotné nebo užívají hormonální léky a vyhýbají se slunci, mají menší pravděpodobnost vzniku melasmatu než ty, které tráví hodně času na slunci.

Příznaky

Tmavší skvrny na kůži se objevují na čele, spáncích, tvářích nebo nad horním rtem. Příznaky jsou čistě kosmetické — nebudete se cítit nemocní a tmavší kůže vás nebude bolet.

Diagnóza

Lékař diagnostikuje melasma pouhým pohledem na vaši kůži. Vaše anamnéza pomůže určit všechny faktory, které mohly poruchu způsobit.

Váš lékař může použít speciální lampu, která vydává ultrafialové světlo. To umožňuje lékaři jasněji vidět vzory a hloubku zabarvení kůže.

jak dlouho trvá, než propecia začne fungovat

Očekávaná doba trvání

Tmavé skvrny obvykle přetrvávají, dokud těhotenství neskončí nebo nepřestanete užívat hormonální léky a chránit se před sluncem. Náplasti postupně blednou po mnoho měsíců. U některých lidí zabarvení nikdy úplně nezmizí.

Prevence

Nejlepší prevencí melasmatu je omezit vystavování pokožky slunci. Pokud vyjdete na slunce, udělejte tato preventivní opatření:

  • Noste klobouk s krempou, abyste si stínili a chránili obličej.
  • Aplikujte opalovací krém (jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý) na zranitelná místa.
  • Používejte opalovací krém, který chrání před ultrafialovým zářením A i ultrafialovým zářením B. Opalovací krém by měl mít ochranný sluneční faktor (SPF) alespoň 30.

Léčba

Jak se hormony stabilizují, tmavé skvrny melasmatu obvykle vyblednou. Ženy, u kterých se v důsledku těhotenství rozvine melasma, často vidí, jak skvrny vyblednou měsíce po narození dítěte. Ženy, které užívají perorální antikoncepci nebo hormonální substituční terapii, často vidí, že náplasti vyblednou, jakmile přestanou užívat léky.

Několik možností může pomoci vyblednout nebo ošetřit tmavé skvrny:

    hydrochinonje krém, který odstraňuje pigment z pokožky. Blokuje přirozený chemický proces, který vede k tvorbě melaninu, látky, která ztmavuje pokožku. Tretinoinje druh vitaminu A, který pomáhá zvýšit rychlost, s jakou odumřelé kožní buňky opadávají a objevují se nové. To způsobí, že náplast melasma rychleji vybledne, když se pigmentové buňky uvolní. Krém s kyselinou azelaovouZdá se, že působí tak, že zpomaluje nebo zastavuje produkci pigmentu, látky, která ztmavuje kůži. Chemický peelingjsou kapalné roztoky aplikované na kůži k mírnému chemickému popálení, podobnému spálení sluncem. Po čase se spálené vrstvy odlupují a zanechávají svěží, novou kůži. Chemický peeling se liší silou. Kyselina glykolová patří mezi nejmírnější, a proto má nižší riziko, že způsobí zjizvení nebo změnu barvy kůže. Chemický peeling lze použít, pokud melasma nereaguje na jinou léčbu. Terapie intenzivním pulzním světlemvyužívá určité vlnové délky světla k cílení a odstranění pigmentovaných oblastí pokožky .

Kdy zavolat profesionála

Pokud se u Vás objeví nevysvětlitelné zbarvení kůže, navštivte svého lékaře. Ačkoli melasma nevyžaduje léčbu, lékař dokáže melasma odlišit od jiných kožních poruch, které může být nutné léčit.

Prognóza

Velká část zabarvení zmizí nebo zmizí, jakmile se hormony stabilizují a vy zůstanete mimo slunce. U lidí, kterým se zbarvení zdá nevzhledné, může léčba pomoci vyblednout odolné skvrny. K vyrovnání barvy pleti můžete použít i kosmetiku.

Externí zdroje

Americká akademie dermatologie
http://www.aad.org/

Národní ústav pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci
http://www.niams.nih.gov/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.

má viagra různé síly