Melanóza Coli

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je melanosis coli?

Melanosis coli je stav, který způsobuje, že tkáně v tlustém střevě ztmavnou. Tkáně jsou normálně růžové. Ke změně barvy dochází poté, co několik let používáte určitá laxativa, která vám pomohou mít stolici. Melanosis coli není rakovina a nezvyšuje vaše riziko rakoviny.

Zažívací trakt

Jak se melanosis coli diagnostikuje a léčí?

Nebudete mít žádné známky nebo příznaky. Změna barvy se obvykle zjistí během rutinní kolonoskopie. Kolonoskopie je postup používaný ke kontrole tlustého střeva na známky rakoviny nebo jiných problémů. Do řitního otvoru se zavede dalekohled a zavede se nahoru do tlustého střeva. Melanosis coli není třeba léčit. Budete muset přestat pravidelně používat projímadla.Co mohu udělat pro prevenci zácpy?

Vaše tlusté střevo může začít záviset na laxativech, pokud jste laxativa užívali dlouhou dobu. Následující může pomoci předcházet zácpě, takže nebudete muset používat laxativa, abyste měli stolici:

  • Pijte tekutiny podle pokynů. Dospělí by měli každý den vypít 9 až 13 šálků tekutiny. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, jaké tekutiny pít a kolik jich každý den vypít.
  • Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. To může pomoci snížit zácpu tím, že přidáte objem k vašim pohybům střev. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a cereálie a fazole. Váš poskytovatel zdravotní péče nebo dietolog vám může pomoci vytvořit jídelníček s vysokým obsahem vlákniny.

  • Cvičit pravidělně. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci stimulovat vaše střeva. Zeptejte se, které cviky jsou pro vás nejlepší.
  • Naplánujte si každý den čas na stolici. To může pomoci trénovat vaše tělo, aby mělo pravidelné vyprazdňování. Předkloňte se, když jste na toaletě, abyste pomohli uvolnit pohyb střev. Sedněte si na záchod alespoň 10 minut, i když nemáte stolici.

Kdy mám kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče?

  • Už mnoho let užíváte velké množství laxativ a potřebujete pomoc, abyste přestali.
  • Máte zácpu, která se nezlepšuje nebo se zhoršuje.
  • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.