Léky, které způsobují vypadávání vlasů: alopecie vyvolaná léky

Léky, které způsobují vypadávání vlasů: alopecie vyvolaná léky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

přirozený způsob, jak prodloužit penis

Většina dospělých dosáhla bodu v životě, kdy se očekává vypadávání nebo ztenčení vlasů. Možná to není vítáno, ale není příliš velkým šokem, že vaše vlasy již nejsou tak lesklé, jako tomu bylo během vašeho mládí. V jiných případech však ke ztrátě vlasů dochází předčasně a lze ji připsat příčinám, jako je závažné onemocnění, špatná strava, výrazný úbytek hmotnosti, porod a drogy.

Pokud jste si nedávno všimli významného zvýšení objemu vlasů zamotaných do kartáče, obložení sprchového odtoku nebo roztroušených po polštáři, může být čas prozkoumat možné příčiny ztenčení nebo ztráty vlasů, počínaje lékárničkou .

Životně důležité orgány

 • Droga vyvolaná alopecie je situace, kdy dochází k vypadávání nebo ztenčování vlasů v důsledku konkrétního léku.
 • Léky a doplňky mohou způsobit dva typy vypadávání vlasů: anagenní effluvium a telogenní effluvium.
 • Anagenní effluvium se někdy označuje jako alopecie vyvolaná chemoterapií, zatímco telogenní effluvium může pocházet z různých běžně předepisovaných léků.
 • Výzkum naznačuje, že alopecie vyvolaná léky je obvykle reverzibilní, jakmile přestanete užívat léky, které způsobují vypadávání vlasů.

Alopecie vyvolaná léky nebo ztráta vlasů, která se vyvíjí jako vedlejší účinek léčby, se často objevuje do tří měsíců od zahájení léčby konkrétním lékem, ale přesná časová osa závisí na léku a typu vypadávání vlasů. Závažnost alopecie závisí také na dávce a na vaší citlivosti na tento lék.

Léky a doplňky mohou způsobit dva typy vypadávání vlasů: anagenní effluvium a telogenní effluvium.

Anagen effluvium

Anagen effluvium je ztráta aktivně rostoucích vlasů během růstové fáze vlasového cyklu. Ovlivňuje nejen vlasy na hlavě, ale může také ovlivnit obočí, řasy a další chloupky na těle.

Anagen effluvium se někdy označuje jako alopecie vyvolaná chemoterapií, protože ji mohou vyvolat látky, které se používají pro různé druhy léčby rakoviny: antimetabolity, alkylační látky a mitotické inhibitory (Saleh, 2020).

V případech anagenního výpotku začíná vypadávání vlasů obvykle během několika týdnů od začátku léčby a může pokračovat v postupném postupném průběhu jednoho až dvou měsíců. Jakmile je chemoterapie dokončena, vlasy člověka obvykle dorostou, i když příležitostně s jinou strukturou nebo mírně odlišnou barvou než původní přirozené vlasy.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistit více

Studie v PLOS One přezkoumali údaje hlášené pacienty o téměř 1 500 lidech, kteří dostávali chemoterapii jako součást své léčby rakoviny prsu. Vědci zjistili, že standardním vlasovým cyklem mezi účastníky bylo vypadávání vlasů přibližně 18 dní po zahájení chemoterapie a opětovný růst vlasů přibližně tři měsíce po ukončení chemoterapie. Důležité je, že zaznamenali několik změn ve struktuře, ale poznamenali, že neexistuje způsob, jak zjistit, zda bude změna dočasná nebo trvalá (Watanabe, 2019).

 • 58% účastníků uvedlo, že jejich vlasy se ztenčily, zatímco 32% neuvádělo žádnou změnu
 • 63% účastníků uvedlo, že jejich vlasy byly vlnitější nebo zvlněnější, zatímco 25% nezaznamenalo žádnou změnu
 • 38% účastníků uvedlo, že jejich vlasy rostly zpět bělejší nebo šedivější, zatímco 53% nezaznamenalo žádnou změnu

Podle Americká společnost pro klinickou onkologii (ASCO) , následující chemoterapeutické léky pravděpodobně povedou ke ztrátě nebo ztenčení vlasů:

 • Altretamin (značka Hexalen)
 • Carboplatin (značka Paraplatin)
 • Cisplatina (značka Platinol)
 • Cyklofosfamid (značka Neosar)
 • Docetaxel (značka Taxotere)
 • Doxorubicin (obchodní značky Adriamycin, Doxil)
 • Epirubicin (značka Ellence)
 • Fluorouracil (5-FU)
 • Gemcitabin (značka Gemzar)
 • Idarubicin (značka Idamycin)
 • Ifosfamid (značka Ifex)
 • Paclitaxel
 • Vinkristin (obchodní značky Marqibo, Vincasar)
 • Vinorelbine (obchodní značky Alocrest, Navelbine)

Co je mikropigmentace pokožky hlavy (SMP)?

3 minuty čtení

Telogen effluvium

Druhý typ vypadávání vlasů způsobený drogami, telogen effluvium, nastává, když jsou vlasové folikuly v klidové fázi, a způsobuje jejich vypadávání příliš brzy. Telogenní effluvium je častější než anagenní effluvium a může se vyvinout jako možný vedlejší účinek mnoha široce používaných léků a doplňků. Je důležité si uvědomit, že i když vypadávání vlasů může na varovných štítcích vypadat všudypřítomně, ve skutečnosti jde o relativně vzácný vedlejší účinek a mnoho lidí to nezažije.

Antikoagulancia

Antikoagulancia, která se někdy nazývají ředidla krve, pomáhají předcházet tvorbě krevních sraženin ve vašem srdci nebo cévách a mohou vést k infarktu nebo mrtvici. I když jsou důležité pro zdraví srdce, některé léky proti srážení, jako je heparin a warfarin, mohou způsobit vypadávání vlasů.

Antikonvulziva

Další možnou příčinou vypadávání vlasů jsou léky proti záchvatům, jako je trimethadion (značka Tridione) a kyselina valproová (značka Depakote).

Antihypertenziva

Častým dotazem je, zda léky na krevní tlak mohou vést k alopecii, a odpověď zní ano, i když je to pravděpodobně dočasná ztráta vlasů.

S vypadáváním vlasů byly spojeny následující beta-blokátory, které se často používají k léčbě vysokého krevního tlaku: metoprolol (značka Lopressor), timolol (značka Blocadren), propranolol (značka Inderal), atenolol (značka Tenormin) a nadolol (značka Corgard).

Inhibitory ACE, které jsou navrženy tak, aby vám pomohly uvolnit žíly a tepny ke snížení krevního tlaku, mohou také vést k vypadávání vlasů. Mezi příklady patří lisinopril (značka Prinivil, Zestril), captopril (značka Capoten) a enalapril (značka Vasotec).

Šampon blokující DHT: je prokázáno, že zastavuje vypadávání vlasů?

6 minut čtení

Léky snižující hladinu cholesterolu

Přestože statiny byly navrženy ke snížení hladiny cholesterolu snížením produkce cholesterolu játry, existuje malá šance, že u některých lidí mohou vést ke ztrátě vlasů. Simvastatin (značka Zocor) a atorvastatin (značka Lipitor) jsou dva konkrétní léky, na které je třeba dávat pozor.

Stabilizátory nálady

Je také známo, že některá antidepresiva používaná k léčbě deprese a úzkosti způsobují vypadávání vlasů. Mezi konkrétní léky patří:

 • Paroxetin hydrochlorid (značka Paxil)
 • Sertralin (značka Zoloft)
 • Protriptylin (značka Vivactil)
 • Amitriptylin (značka Elavil)
 • Fluoxetin (značka Prozac)

Vitamin A

Ačkoli vitamin A podporuje zdravé vidění, reprodukci a imunitní systém, vysoké dávky a léky z něj odvozené mohou u lidí způsobit náchylnost k vypadávání vlasů. Například populární léčba akné isotretinoin (značka Accutane) pochází z vitaminu A.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Kromě výše uvedeného seznamu léků na prádlo existují určité léky, které konkrétně způsobují vypadávání vlasů u biologických žen.

Perorální antikoncepce (antikoncepční pilulky) a hormonální substituční léčba (HRT) mohou způsobit hormonální změny, které mohou způsobit vypadávání nebo ztenčení vlasů. Estrogen a progesteron, konkrétně, byly spojeny s telogenním effluviem a ženskou plešatostí.

Muži, kteří užívají určité hormony, jsou také náchylní k dočasnému a trvalému vypadávání vlasů. Anabolické steroidy pro budování svalů a substituční terapii testosteronem, které se často používají k léčbě nízkého testosteronu, byly spojeny se ztrátou vlasů u mužů.

Dobrou zprávou je, že vlasy často dorůstají! Výzkum naznačuje, že alopecie vyvolaná léky je obvykle reverzibilní, jakmile přestanete užívat léky, které způsobují vypadávání vlasů (Llau, 1995).

Prvním krokem je zkontrolovat vaši anamnézu, léky a postup vypadávání vlasů u svého poskytovatele zdravotní péče. Mnoho léků uvádí ztrátu vlasů jako vedlejší účinek, takže se nebojte udělat si vlastní průzkum online nebo si promluvte se svým lékárníkem před schůzkou s vaším poskytovatelem.

co dělá l arginin sexuálně?

Co je mužská plešatost (androgenní alopecie)?

5 minut čtení

Pokud máte podezření, že nedávná ztráta vlasů je spojena s užíváním konkrétního léku, může se váš poskytovatel zdravotní péče rozhodnout vysadit lék na tři nebo více měsíců, aby bylo možné pozorovat opětovný růst vlasů. Důkazy o opětovném růstu vlasů se obvykle dostaví během 3–6 měsíců ale kosmetické zotavení může trvat 12–18 měsíců (Dyall-Smith, 2009).

Před tímto rozhodnutím však váš poskytovatel zdravotní péče vždy prozkoumá výhody léku oproti vedlejším účinkům. Zúžení léku za účelem zkoumání nového růstu vlasů je mnohem častější u telogenního effluvia než u anagenního effluvia.

Reference

 1. Americká společnost pro klinickou onkologii (ASCO). (2020, 9. června). Ztráta vlasů nebo alopecie. Citováno 21. července 2020 z https://www.cancer.net/coping-with-cancer/physical-emotional-and-social-effects-cancer/managing-physical-side-effects/hair-loss-or-alopecia
 2. Dyall-Smith, D. (2009). Alopecie z drog. Citováno 22. července 2020 z https://dermnetnz.org/topics/alopecia-from-drugs/
 3. Llau, M. E., Viraben, R., & Montastruc, J. L. (1995). Drogem indukovaná alopecie: přehled literatury [Drogem indukovaná alopecie: přehled literatury]. Therapy, 50 (2), 145–150. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7631289/
 4. Saleh, D., Nassereddin, A., & Cook, C. (2020). Anagen Effluvium. Výsledky hledání Web Výsledky StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482293/
 5. Watanabe, T., Yagata, H., Saito, M., Okada, H., Yajima, T., Tamai, N., Yoshida, Y., Takayama, T., Imai, H., Nozawa, K., Sangai, T., Yoshimura, A., Hasegawa, Y., Yamaguchi, T., Shimozuma, K., & Ohashi, Y. (2019). Multicentrický průzkum časových změn v chemoterapii vyvolané ztrátě vlasů u pacientů s rakovinou prsu. PloS one, 14 (1), e0208118. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6326423/
Vidět víc