Léky, které způsobují erektilní dysfunkci

Léky, které způsobují erektilní dysfunkci

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

I když existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k erektilní dysfunkci, pokud užíváte léky na předpis, možná vás zajímá, zda mohou být viníkem.

ED není tak vzácný. Ve skutečnosti se odhaduje, že tento stav pociťuje každý třetí muž a velmi často to může být jeden z prvních náznaků toho, že se děje něco jiného. Přispívající faktory zahrnují různé základní zdravotní stavy, jako je cukrovka, srdeční choroby a vysoký cholesterol, ale až 25% ED je ve skutečnosti výsledkem léků na předpis.

Takže pokud jste nedávno začali s novým lékem nebo jste si všimli, že je v poslední době těžké ... ehm ... dostat se tvrdě, mohlo by se vám vyplatit otevřít lékárničku a zkontrolovat, zda na vás číhá pachatel. Čtěte dále a zjistěte, zda některý z léků, které užíváte, může přispívat k vašemu ED.

můžete se zbavit alergií

Životně důležité orgány

 • Erektilní dysfunkce postihuje 30 milionů mužů v USA a až 25% případů může být vedlejším účinkem léků na předpis.
 • Některé léky na krevní tlak mohou ztěžovat erekci, ale jiné v tomto oddělení skutečně pomáhají.
 • Antidepresiva, zejména SSRI, mohou omezit vaši schopnost dosáhnout erekce.
 • Antihistaminika a léky používané k léčbě kyselého refluxu ovlivňují histamin, který hraje roli při ztvrdnutí.
 • Léky, které ovlivňují hladinu testosteronu, jako jsou antiandrogeny, opioidy a kortikosteroidy, mohou přispívat k vaší ED.

Mohou některé léky způsobit ED?


Existuje spousta věcí, které musí pracovat v dokonalé harmonii pokaždé, když dosáhnete erekce, a všechno, co by mohlo narušit tuto jemnou rovnováhu, může ztěžovat ... no ... ztěžovat. Váhy mohou naklonit zdravotní stavy, jako je cukrovka a srdeční choroby, stejně jako emoční stres a dokonce i věci, které si dáte do těla.

Co si však mnoho mužů neuvědomuje, je, že ED může být způsobena léky, které užíváte na jiné zdravotní stavy. A přestože tyto léky mohou být zásadní pro udržení zdraví (jako jsou antidepresiva nebo léky na krevní tlak), mohou v ložnici zanechat vás nebo vašeho partnera pocit nespokojenosti.

A to může být skutečný problém, zejména proto, že mnoho lidí není spokojeno s diskusemi se svými poskytovateli zdravotní péče. Je důležité si uvědomit, že ED není jen extrémně běžný, ale zhruba ovlivňuje každý třetí muži do 40 let, je také vysoce léčitelný (Nguyen, 2017).

Prvním krokem k získání zvládnutí ED je zjistit, co to způsobuje. Máme vše, co potřebujete vědět o tom, které léky na předpis mohou hrát roli.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Léky na krevní tlak

Léky na krevní tlak (jako beta-blokátory, diuretika, ACE inhibitory a ARB) fungují různými způsoby ke snížení krevního tlaku. Jsou to některé z nejčastěji předepisovaných léků ve Spojených státech a jsou zásadní pro prevenci stavů, jako jsou mrtvice a srdeční choroby.

Ale některé z těchto léků, zejména diuretika (nebo pilulky na vodu) a betablokátory (jako propranolol nebo atenolol), mohou ovlivnit správný průtok krve k penisu potřebnému k dosažení erekce (Razdan, 2017). Aby se snížil krevní tlak, tyto léky říkají vašim ledvinám, aby se zbavily více vody z těla, snížily objem krve cirkulující ve vašich cévách a snížily tam tlak.

I když někteří lidé mohou být v pokušení přestat užívat léky, když se objeví tento neblahý vedlejší účinek, je třeba si uvědomit, že vysoký krevní tlak také přispívá k vývoji ED (Wang, 2018).

Co tedy muž má dělat? Ulevilo by se vám, kdybyste věděli, že existuje spousta možností, jak snížit krevní tlak, a mnoho z nich nijak nezhorší vaši schopnost dosáhnout erekce. ACE inhibitory a ARB jsou účinnou léčbou vysokého krevního tlaku a bylo prokázáno, že ano zlepšit průtok krve do penisu pro silnější erekci (Razdan, 2017). Jdi zjistit.

Antidepresiva

Co děláte, když zdravotní stav a samotná léčba určená k jeho nápravě způsobují stejný problém? Stejně jako u vysokého krevního tlaku a některých léků na krevní tlak může deprese a některá antidepresiva přispívat k rozvoji ED.

Studie zabývající se mírou sexuální dysfunkce u lidí užívajících antidepresiva to ukazují 30–40% lidí užívajících tyto léky mít ED (Montejo, 2019). Antidepresiva působí na chemické látky v mozku, které se nazývají neurotransmitery (jako serotonin a dopamin), ale stále si nejsme přesně jisti, jakou roli tyto molekuly hrají při sexuální funkci.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI) jsou antidepresiva nejčastěji spojená s ED. Byly mimo jiné podávány léky jako citalopram (značka Celexa), escitalopram (značka Lexapro), fluoxetin (značka Prozac), paroxetin (značka Paxil), sertralin (značka Zoloft) a duloxetin (značka Cymbalta). prokázáno, že způsobuje ED. Tricyklická antidepresiva (TCA), jako je amitriptylin, nortriptylin a klomipramin, mohou také způsobit ED. A konečně, užívání inhibitorů monoaminooxidázy (MAOI), jako je fenelzin (značka Nardil), může také ovlivnit vaši schopnost dosáhnout nebo udržet erekci.

Je erektilní dysfunkce reverzibilní? Ve většině případů je to léčitelné

4 minuty čtení

Léky, které snižují hladinu testosteronu

Možná si to neuvědomujete, ale několik léků snižuje hladinu testosteronu a nízká hladina testosteronu je spojena s problémy s jeho udržováním. Antiandrogenní terapie používaná k léčbě problémů s prostatou je jedním z běžnějších příkladů. Testosteron stimuluje růst prostaty, takže blokování testosteronu pomocí antiandrogenních léků to zastaví. Mezi příklady antiandrogenů patří léky jako flutamid (značka Eulexin) a leuprolid (značka Eligard), které se používají k léčbě rakoviny prostaty. Dalším členem této třídy je finasterid (značka Proscar), lék běžně používaný k léčbě zvětšené prostaty a plešatosti u mužů.

Mezi další léky, které mohou snižovat hladinu testosteronu, patří opioidní léky, jako je hydrokodon, oxykodon a morfin. Také kortikosteroidy (které někteří lidé užívají k léčbě autoimunitních stavů a ​​dýchacích stavů, jako je astma) mohou také snížit hladinu testosteronu (Rajfer, 2000).

Můžete pít alkohol s Cialisem? Je to bezpečné?

5 minut čtení

Další látky, které přispívají k ED

Léky na předpis nejsou jedinými látkami, které mohou způsobit ED - volně prodejné léky (OTC), a rekreační léky mohou také ovlivnit vaši erekci. OTC léky jako antihistaminika blokují účinek histamin , která hraje roli při otužování (Cará, 1995). Mezi často používaná antihistaminika patří difenhydramin (značka Benadryl) a dimenhydrinát (značka Dramamine). Léky používané k léčbě kyselého refluxu (pálení žáhy) se vážou na specifická místa (nazývané H2-receptory), mohou také ovlivnit histamin, což u některých mužů vede k ED. Mezi příklady blokátorů H2 patří cimetidin (značka Tagamet) a ranitidin (značka Zantac).

Rekreační drogy jako alkohol, nikotin, marihuana, amfetaminy a další mohou způsobit ED snížením sexuální touhy (libida), snížením průtoku krve do penisu a ovlivněním hladiny testosteronu.

Tato tabulka uvádí některé běžné léky, které mohou způsobit ED, ale v žádném případě není vyčerpávající. Pokud máte ED, poraďte se s lékařem o všech lécích, které užíváte.

procento lidí s genitálním herpesem
Třída léků Název drogy
Léky na krevní tlak (antihypertenziva)
Diuretika Hydrochlorothiazid
Furosemid (značka Lasix)
Spironolakton
Beta-blokátory Metoprolol (značka Lopressor)
Atenolol (značka Tenormin)
Propranolol (značka Inderal)
Antidepresiva
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) Citalopram (značka Celexa)
Escitalopram (značka Lexapro)
Fluoxetin (značka Prozac)
Paroxetin (značka Paxil)
Sertralin (značka Zoloft)
Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI) Venlafaxin (značka Effexor)
Desvenlafaxin (značka Pristiq)
Duloxetin (značka Cymbalta)
Tricyklická antidepresiva (TCA) Amitriptylin
Nortriptylin
Klomipramin
Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) Isocarboxazid (Marplan)
Phenelzine (Nardil)
Léčba rakoviny
Chemoterapie Busulfan (značka Myleran)
Cyklofosfamid (značka Cytoxan)
Cisplatina
Vinkristin
Radiační terapie
Léky, které snižují hladinu testosteronu
Antiandrogeny Flutamid (značka Eulexin)
Leuprolid (značka Eligard)
Opiody Hydrokodon
Morfium
Oxykodon
Kortikosteroidy Prednison
Methylprednisolon
Jiné látky
Antihistaminika Difenhydramin (značka Benadryl)
Dimenhydrinát (značka Dramamin)
Kyselina refluxní léky Cimetidin (značka Tagamet)
Ranitidin (značka Zantac)
Rekreační drogy Alkohol
Nikotin
Marihuana
Heroin
Amfetaminy
Barbituráty

Závěrem

Pokud máte ED, může to být způsobeno vašimi léky. Odhaduje se, že až 25% všech případů ED je způsobeno vedlejšími účinky léků. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o všech lécích, které užíváte. Mohou existovat dostupné alternativy, které mají méně sexuálních vedlejších účinků a váš poskytovatel s vámi o těchto možnostech může diskutovat.

Reference

 1. Americká urologická asociace - Erektilní dysfunkce (ED): Příznaky, diagnostika a léčba - Urologická nadace pro péči. (2018). Citováno 27. května 2020, z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/erectile-dysfunction(ed)
 2. Cará, A., Lopes-Martins, R., Antunes, E., Nahoum, C., & Nucci, G. (1995). Úloha histaminu v erekci lidského penisu. British Journal Of Urology, 75 (2), 220-224. doi: 10.1111 / j.1464-410x.1995.tb07315.x, https://www.mdpi.com/2077-0383/8/10/1640
 3. MedlinePlus - léky, které mohou způsobit problémy s erekcí. (2020). Citováno 21. července 2020, z https://medlineplus.gov/ency/article/004024.htm
 4. Montejo, A., Prieto, N., de Alarcón, R., Casado-Espada, N., de la Iglesia, J., & Montejo, L. (2019). Strategie řízení pro sexuální dysfunkci související s antidepresivy: klinický přístup. Journal Of Clinical Medicine, 8 (10), 1640. doi: 10,3390 / jcm8101640, https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1464-410X.1995.tb07315.x
 5. National Institutes of Health / National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIH / NIDDK) - Symptoms & Causes of Erectile Dysfunction (2017). Citováno 27. května 2020, z https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/symptoms-causes
 6. Nguyen, H. M., Gabrielson, A. T., & Hellstrom, W. J. (2017). Erektilní dysfunkce u mladých mužů - přehled prevalence a rizikových faktorů. Recenze sexuální medicíny, 5 (4), 508-520. doi: 10.1016 / j.sxmr.2017.05.004 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28642047/
 7. Persu, C., Cauni, V., Gutue, S., Albu, E. S., Jinga, V. a Geavlete, P. (2009). Diagnostika a léčba erektilní dysfunkce - praktická aktualizace. Časopis medicíny a života, 2 (4), 394–400.
 8. Rajfer J. (2000). Vztah mezi testosteronem a erektilní dysfunkcí. Recenze v urologii, 2 (2), 122–128. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476110/
 9. Razdan, S., Greer, A. B., Patel, A., Alameddine, M., Jue, J. S., & Ramasamy, R. (2017). Vliv léků na předpis na erektilní dysfunkci. Postgraduální lékařský deník, 94 (1109), 171–178. doi: 10.1136 / postgradmedj-2017-135233 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29103015/
 10. Wang, X., Huang, W., & Zhang, Y. (2018). Vztah mezi hypertenzí a erektilní dysfunkcí: metaanalýza průřezových studií. International Journal of Impotence Research, 30 (3), 141–146. doi: 10.1038 / s41443-018-0020-z Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29785046/
Vidět víc