Alergie na léky

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 22. ledna 2021.
Co je léková alergie?

Harvard Health Publishing

Skutečná alergická reakce na léky nastává, když je imunitní systém aktivován v reakci na lék. Lék lze užívat ústy, injekčně do těla nebo vtírat na kůži. Příznaky alergické reakce se liší od mírné kožní vyrážky až po náhlé otoky mnoha částí těla s život ohrožujícím poklesem krevního tlaku.

Většina lidí s alergií na léky již byla vystavena tomuto léku nebo podobnému léku. Během dřívější expozice si imunitní buňky vytvořily protilátky proti léku. Protilátky jsou proteiny vytvořené imunitním systémem k boji s cizími útočníky, jako jsou bakterie a viry. Když je člověk znovu vystaven látce, protilátky začnou působit a vyvolat alergickou reakci. Příznaky alergie na léky se mohou objevit okamžitě nebo po užívání léku po dobu jednoho týdne nebo déle.Důvod, proč se u člověka vyvine konkrétní léková alergie, je obvykle neznámý, ale genetika pravděpodobně hraje významnou roli.

Drogové alergie mohou představovat významný problém nejen kvůli symptomům, které způsobují, ale také proto, že mohou zabránit nebo bránit použití účinnějších léků k léčbě zdravotních stavů.

U mnoha lidí alergie na léky zůstává nezjištěná, dokud si nevezmou drogu a nemají alergickou reakci.

Mnoho lidí je citlivých na léky, ale ne všechny tyto citlivosti jsou skutečnými alergickými reakcemi. Některé nežádoucí reakce na léky jsou vedlejšími účinky. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří žaludeční nevolnost, průjem, zvracení, horečka a kožní reakce na sluneční záření zvaná fotosenzitivita. Alergie na léky nejsou totéž co vedlejší účinky. Nežádoucí účinky se netýkají imunitního systému a někdy se jim lze vyhnout snížením dávky. Aby reakce byla alergií, musí se zapojit imunitní systém.

Příznaky

Příznaky lékové alergie se liší v závislosti na typu zapojených imunitních mechanismů. Nejčastější reakcí je kožní vyrážka. Pokud jste již byli vystaveni léku, vyrážka se může objevit rychle, během prvního dne nebo dvou po užití léku. Reakce může být také opožděná a nenastane dříve než 8 až 10 dnů po zahájení léčby. Je dokonce možné vyvinout vyrážku poté, co jste dokončili týdenní léčbu. Když k tomu dojde, je to obvykle spojeno s antibiotikem.

Příznaky, které se objeví během několika hodin po užití léku – nazývané akutní příznaky – obvykle zahrnují kožní vyrážku, kopřivku nebo svědění. V závažnějších případech se však příznaky mohou rychle rozvinout a zahrnují ucpaný nos, rychlý tep, pokles krevního tlaku, potíže s dýcháním, otoky obličeje, závratě a točení hlavy. Tento typ reakce, nazývaný anafylaxe, představuje nejzávažnější typ alergické reakce. Pokud se neléčí, může během několika minut vést ke smrti.

Méně častým typem alergické reakce se nazývá sérová nemoc. K tomu může dojít dny nebo dokonce týden po zahájení léčby, i když jste nikdy předtím nebyli vystaveni této léčbě. Mezi příznaky sérové ​​nemoci patří kožní vyrážky, kopřivka, horečka a bolesti kloubů. Ve vzácných případech může jiný typ alergické reakce způsobit zničení červených krvinek. Toto se nazývá hemolytická anémie.

Pokud se u vás vyvine citlivost na jeden lék, použití jiných léků s podobnou chemickou strukturou může být riskantní. Pokud se u člověka například vyvinula kopřivka nebo anafylaxe po užití některého z penicilinů, měl by se vyhnout užívání cefalosporinových antibiotik, jako je např.cefalexin(Biocef,Keflex, Keftab).

Diagnóza

Lékař stanoví diagnózu na základě fyzického vyšetření a vašich příznaků. Ve většině případů bude mít lékař podezření, že váš problém je alergií na léky, pokud máte v anamnéze alergické reakce po užívání určitých léků.

Kožní testy mohou být někdy použity k určení, zda má někdo alergii na léky.penicilinkožní testování například zahrnuje injekci malého množství jedné části molekuly penicilinu těsně pod kůži. U lidí s alergií na penicilin se v místě vpichu objeví reakce, kterou lze měřit. Tyto testy však nejsou vždy spolehlivé, protože je injikována pouze část molekuly penicilinu. Tento test se často používá u osoby, která potřebuje lék podobný penicilinu k léčbě závažné infekce.

Očekávaná doba trvání

Alergické reakce na léky obvykle odezní samy a trvají pouze několik dní po vysazení léku. V některých případech však může dojít k závažnější reakci. Vzácně může alergická kožní reakce způsobit výrazné olupování kůže, stav nazývaný toxická epidermální nekrolýza (TEN). Pacienti, u kterých se vyskytne tato komplikace, vyžadují léčbu podobnou jako pacienti popálení. Kůži může trvat měsíce, než se úplně zahojí. Mezi léky související s TEN patří antibiotika na bázi sulfanu,allopurinol(Zyloprim), některé léky proti záchvatům a ampicilin (prodávaný pod několika značkami).

Prevence

Nejlepší způsob, jak se vyhnout alergii na léky, je vyhnout se lékům, které ji mohou způsobit. To však není vždy možné. Pokud máte v minulosti alergii na potraviny, pyl, některá mýdla nebo kosmetiku a další běžné produkty, ujistěte se, že o tom váš zdravotník ví. Měli byste se také ujistit, že jste svému zdravotníkovi řekli o všech reakcích na léky, které jste měli v minulosti. Dozvíte se o všech lécích, které dostáváte, nebo o volně prodejných lécích, které si můžete zakoupit sami. Vždy se poraďte se svým lékařem a/nebo lékárníkem o doporučeních, kterým lékům byste se měli vyhnout nebo které byste měli užívat, pokud máte v anamnéze alergii na léky. Kdykoli budete jednat se zdravotníkem, který nezná vaši anamnézu, nezapomeňte mu říci o své citlivosti na léky. Uchovávejte si seznam v peněžence pro snadnou orientaci a zvažte nošení lékařského identifikačního náramku nebo náhrdelníku.

Léčba

Jakmile dojde k reakci na léky, léčba závisí na závažnosti reakce. Pokud máte pouze kožní vyrážku, ale jinak se cítíte dobře, může stačit přestat užívat léky. V opačném případě se léčba zaměří na zmírnění příznaků. Máte-li podezření na lékovou reakci, přestaňte lék užívat a kontaktujte svého zdravotníka, který vám může pomoci určit, zda se jedná o skutečnou lékovou alergii, a v případě potřeby navrhnout alternativní léčbu.

Ke snížení svědění a dalších příznaků souvisejících s histaminem lze doporučit antihistaminika. Může být předepsán kortikosteroidní krém (jako je hydrokortison a další). Kortikosteroidní tablety -prednison(prodáváno pod několika značkami) — lze použít při závažných reakcích.

Anafylaxe, nejzávažnější alergická reakce, může způsobit dramatický pokles krevního tlaku, sípání a dýchací potíže. Nejtěžší případy mohou vést ke ztrátě vědomí a vzácně i smrti. Anafylaxe se léčí nouzovou injekcí epinefrinu (adrenalinu) a tekutin podávaných intravenózně (do žíly).

Některé lékové alergie lze upravit léčbou zvanou desenzibilizace na léky

Kdy volat profesionála

Příznaky akutní závažné alergické reakce, jako je zrychlený puls, namáhavé dýchání a otok obličeje, vyžadují okamžitou návštěvu zdravotnického zařízení. Jiné reakce by měly být neprodleně hlášeny svému lékaři, aby mohla být zhodnocena vaše léčba a abyste se mohli vyhnout lékům, které reakci způsobily.

Prognóza

Většina lékových alergií snadno reaguje na zastavení škodlivého činidla. Protože samotná alergie nemůže být vyléčena, léčba se zaměřuje na kontrolu příznaků.

Externí zdroje

Národní ústav pro alergii a infekční nemoci
http://www.niaid.nih.gov/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.