Bederní korzet

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je to bederní korzet?

Bederní korzet je zařízení, které se používá k podpoře dolní části zad. Korzet je vyroben z měkkého materiálu. Obvykle se stahuje tkaničkami, které se mohou zavazovat vzadu, vepředu nebo na boku. Můžete mít také kovové části, které udržují korzet před snadným ohýbáním. Některé styly mají ramínka, která lze přidat přes ramena. Ramínka udrží korzet nahoře.

Proč mohu potřebovat bederní korzet?

Bederní korzet funguje tak, že vyvíjí tlak na vaše břicho. Tím se sníží zátěž páteře a kloubů, což vám pomůže snáze se uzdravit. Možná budete potřebovat bederní korzet, pokud máte bolesti v kříži, artritidu nebo degenerativní onemocnění plotének. Korzet lze také krátkodobě použít k léčbě bolesti z podvrtnutí nebo natažení. Korzet lze také použít ke stabilizaci páteře po zlomenině nebo operaci. Korzet vám připomene, abyste se nehýbali v určitých směrech nebo se pohybovali pomaleji. Zabráníte tak rychlému pohybu a dalšímu zranění.Jak mohu použít bederní korzet?

 • Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o střihu vašeho korzetu. Je velmi důležité, aby váš korzet měl správnou velikost pro vás a aby správně seděl. Korzet by měl zakrývat oblasti, které potřebují podporu. Váš poskytovatel zdravotní péče vám řekne, jak dlouhý by měl být korzet a jak pevně jej vyrobit.
 • Noste korzet podle pokynů. Možná budete muset svůj korzet nosit při určitých činnostech nebo neustále. Můžete jej například nosit při jakékoli činnosti, při které byste si mohli poranit záda. Často kontrolujte padnutí korzetu. Pokud správně nesedí nebo se posune z místa, může způsobit další zranění. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit, abyste si pod korzet oblékli tričko, abyste si chránili pokožku.
 • Pečujte o svůj korzet. Často kontrolujte korzet. Nenoste korzet, pokud je poškozený nebo zlomený. Pokud se šňůrky, tkaničky nebo přezky přetrhnou, možná budete potřebovat nový korzet.
 • Začněte posilovat spodní část zad podle pokynů. Možná budete muset pracovat s fyzioterapeutem, abyste posílili spodní část zad cvičením. Zeptejte se, jak velká fyzická aktivita je pro vás bezpečná.

Kdy bych měl vyhledat okamžitou péči?

 • Máte silné bolesti zad.
 • Máte necitlivost nebo slabost v nohách.
 • Máte problémy s močením nebo s pohybem střev.

Kdy mám kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče?

 • Vaše bolesti zad se zhoršují, když nosíte korzet.
 • Vaše kůže je bolavá nebo rozbolavělá poté, co nosíte korzet.
 • Váš korzet je poškozený nebo zlomený.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.